Krásně vytržené z kontextu. 😃 Zkuste si to přečíst celý a pointu toho textu. Což bylo, že stejně než ty nechtěná koťata vyrostou a dostanou se do stavu kdy můžou být březí tak se objeví další lidi (čerstvé páry, čerstvě po rozchodu,…) kteří si kočku pořídí. Vzhledem k tom, že lidi se množí taky pěkně rychle tak se vše vyrovná. Začarovaný kruh je uzavřen.
Prosímvás, jestli máte ve svém okolí tolik po kočce lačnících lidí, dejte mi vědět, já mám k dispozici asi dvacet po domově lačnících koček, a bohužel každým rokem jich tak deset přibude. Takže ideálně takových 10-15 lidí ročně (rezervička, vímejak…). A ačkoli naštvaný soused snaživě tráví kočky, kudy chodí, kočky nejsou blbé, přes jeho zahradu už nechodí, otrávené návnady nežerou a do bazénu mu nepadají, takže furt máme těch koček nějak porád víc… Né, že bychom se nesnažili udat.
Tak rozhodují o tom muži, tak samozřejmě dělají to lepší pro muže, tak to prostě u nás funguje ve více sférách. A ženy v té politice nebudou do té doby, dokud budou uvázaný doma. A dokud hrát s chlapečkama bude znamenat přijmout jejich pravidla.
Ženy v té politice nebudou. Tečka. To je jedno, jestli budou u plotny nebo ne. Mně se do té politiky taky nechce, a to jsem plotnu neviděla týden.
Normální holka prostě do politiky nepůjde, protože mezi normálníma holkama je málo magorek, které by to tam skutečně táhlo. Jednak to kompetiční prostředí, za druhé psychická náročnost, pod drobnohledem médií, atd., o to normální ženská nestojí. Jak píšete, přijmout pravidla chlapců.
Leda by dali ty kvóty. Ale to pak zase politiku promění, a nejsem si jistá, jak, a zda takovou proměnu chceme.
I bezdětné ženy mají pay gap a omezenou možnost jako dětné neb pořád je tu ten obecný předpoklad že ty děti přece mít můžou. To zase ale nevyřeší výchova žen a mužů k rovnoprávné dělbě práce v domácnosti 🙂 Jakkoli rovnoprávně to v domácnosti bude, venku bude vždy žena podezřelá z dětí.
N: to se ale “našich” dětí netýká, to se týká možná další generace, ale spíš ještě pár generací (čím dál rozbujelejších) ta planeta udrží… Někdo zase říká, že je sobecké být středoevropankou a nerodit, mno.
Podle mě třeba bylo spravedlivý, že ženy s dětma chodily do důchodů dřív. V tomhle je ta rovnost postavená na hlavu, protože v rození dětí a péči o kojence, což je oboje jen na ženách, taky žádná rovnost není.
Jo, to mě taky nakrklo. Tu ženu to fyzicky opotřebuje, nad rámec opotřebování muže, a nikde to není zohledněno. Ale zase se vymýšlí, jak se zvýhodní důchodově fyzicky náročné profese, které jsou doménou mužů, no tak to mi pak teda už smysl vůbec nedává.
Mám kolem sebe příklady zvládnutých i nezvládnutých dětných i bezdětných domácností a nějak jak nad tím přemýšlím, vychází mi, že často je to otázka vnějších okolností. Domácností, kde by byli oba rodiče, neznám moc, většinou jsou to samoživky. Ty to kupodivu dávají docela levou zadní. Zatímco domácnosti s dvěma dospělými často pokulhávají, a to kolikrát i když se oba dospělí podílejí na chodu seč mohou. Třeba kvůli tomu, že onemocní rodiče jednoho z nich nebo rovnou obou, a pak se k péči o domácnost/děti přidá ještě běhání kolem těch rodičů, a to je teprve kolotoč.
tak zde vidím problém v tom, co pro koho znamená pojem “normální život”
jj, já to brala tak, že normální život asi berou jako bezdětný život…
Tak si tam dosaďte místo “normální” ten “bezdětný”.
Zase… pokud chci bezdětně žít, na co si pořizuju děti? Otázka na místě.
Jakkoli stát ulehčí matkám i otcům život, dítě jim z krku asi nesejme, resp. pokud sejme, na co si teda pořizují oni rodiče děti, že. To je jako pořídit si psa a zavřít ho na chalupě do kotce s dávkovačem krmení.
No řekněme si, pokud chce žena s dětmi normálně žít, tak jak to může udělat? Buď se tedy stará tatínek v době, kdy žena normálně žije, a nebo se musí starat někdo jiný (dřív to byla babička, ale dnes babičky makají jak šrouby, zanedlouho budou makat i prababičky, takže někdo cizí). A ten někdo jiný to bude dělat za peníze. Nebo jak jinak normálně žít s dětmi?
No ale na druhou stranu, to se netýká vůbec rozdělení úkolů v domácnosti, to, co jsem psala. No je jasné, že pokud žena má dělat všechny domácí úkoly, tak má druhou směnu. Na to je ale každá legislativa krátká. To je otázka jak řečeno výchovy těch jedinců, osobnostního nastavení, nikoli něco, co by souviselo se zaměstnáním. Pokud jsme tedy v domácnosti vícečlenné, musíme se nějak na jejím chodu podílet, v jednom soužití je to tak, že jeden tak nějak akorát nepřekáží tomu druhému, aby druhý mohl obstarat domácnost sám, v jiném si všechny činnosti střídají a nebo si je dělí tak, aby oba byli spokojení, a vždy to je vzájemná dohoda. Pokud to někomu vyhovuje tak a jinému onak, je to v pořádku, no a pokud to komukoli nevyhovuje, má se ozvat v rámci domácnosti a situaci řešit, pokud mu to nevyhovuje tak, aby do toho šťoural. A věřím tomu, že existuje velká porce domácích makačenků, které ani nenapadne, že by to mohlo být jinak, dokud nenarazí na takovouhle iniciativu. A pak začnou oni makačenkové přemýšlet, že by to třeba šlo i jinak, a třeba jejich spolubydlící takovou příležitost úplně neodmítnou, a pak je vyhráno. V zaprděných domácnostech, kde lenorus lenorum jednoho člena domácnosti zastiňuje přání ostatních, to bude těžké i s takovouto inspirací. A do toho bych libě zahrnula právě i děti. Ona dcérka i syneček nejlépe ocení úlohu hospodyně ve chvíli, kdy budou muset vzít vařečku nebo kolíček na prádlo taky do ruky. A tam ta výchova začíná.
Zase na druhou stranu je potřeba, aby ta žena nebyla trestaná za to, že si dovolila dítě mít. Třeba tím, že přijde o práci. Nebo aby nebyla trestaná vůbec za to, že je žena, a tím pádem se od ní očekávají děti, a tím pádem jí zaměstnavatel neumožní takový rozvoj (pořád čeká, kdy vypadne z procesu) a nebo jí nedá tolik peněz (aby ho nestála moc, až vypadne a bude se hledat náhrada), nedá jí tak kvalifikovanou pozici (aby se snáz hledala náhrada)…
Vždyť v tom spolku to musí dělat jako jednotlivec ve svém volném čase po práci 🙂 Takhle je spolek vymyšlený. Proto jsou ti myslivci takoví chudáci, dělají to ve svém volném čase, zadarmo 🙂
Mno a jak to té Skandinávii pomohlo, že to tam funguje líp. Pořád to všechno visí na té situaci v rodinách a na mentalitě jednotlivců.
Ta iniciativa pomáhá tím, že tohle téma dává na stůl. No jak říkám, to je jistě chvalitebné, a já s tím beze zbytku souhlasím, aby se tohle téma propíralo, protože někdo to těm holkám říct musí. Ale proč na to zakládat spolek?
Protože vláda a spol. je pánský klub a tohle nikdy dělat nebude.
I když primárně by to měla být jejich práce.
Ale neřeší nerovnost ani ve zdravotnictví, natož v tomhle.
Počkat, a co s tím vláda má dělat? Jako umožnit dámám zkrácené úvazky na manažerských pozicích? Kdo by od té chvíle nějakou ženskou do manažerské pozice přijal? Co dál? Nařídit dětské skupiny při pracovištích od xx zaměstnanců? Nebo ještě jiný nápad? Zvýhodnit pány na mateřské vůči dámám na mateřské? A není to diskriminace? Fakt mě nějak nenapadá, co by s tím pánové nahoře mohli dělat.
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 19.06.2024, 10:12:06
No a co s tím takováhle neziskovka jako udělá? Dosadí ty dětné ženy na ty manažerské pozice? Co když tam ty ženy ani být s těmi dětmi nechtějí? Co když toho mají doma dost, a odpovědnost, pojící se s řídící pozicí, by pro ně byla již nad možnosti? A co ty ženy, které zvládají domácnost s dětmi i vrcholnou kariéru? Asi si to nějak zařídily, některé nechaly doma více zapojit partnera, některé najaly dozor pro děti, některé zařídily dětem odpolední aktivity tak, aby na to měly prostor. Neříkejte, že dnes v době automatických praček, sušiček, myček a robotických pomocníků není schopná vzdělaná středoevropanka vyšetřit čas a energii na práci svých snů, pokud takové sny má. A pokud tedy není - jak jí může takováhle iniciativa pomoci.
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 19.06.2024, 09:35:11
Souhlasím, že férové rozdělení prací v domácnosti je zejména dílem dohody uživatelů domácnosti.
Víc by se mělo upozorňovat na trend posluhování dětem a odstraňování jim překážek z cesty, protože pak dětičky tvrdě narazí v reálném světě. Ustupuje se jim doma, ve školství, ve volnočasových aktivitách (nebaví tě kroužek po měsíci? Tak tam nechoď…), pak nastoupí do dalšího stupně vzdělávání, kde se smyčka utahuje, a upadnou do depresí, protože se s mantinely, dřinou, překonáváním překážek a neúspěchem nikdy nesetkali.
No za mě super, že tohle téma konečně někdo vyzdvihuje a třeba to časem přinese i výsledky. No dobře, ale proč je na to vyzdvihování potřeba neziskovka? V čem tady je potřeba opora právnické osoby při vyjednávání s úřady, u soudů a podobně?
Bobčo, soucítím, nám tady umřel právě taky hasič, všude po zbrojnicích černé vlajky… neznala jsem ho, ale znám příbuznou. Až pojedu zase za servisákem, optám se, zda pro vás mohu vyfotit Fordíka jeho 🙂 Jestli se ten zběsilec nechá…
No jasně, buď tam roste něco, co jim nechutná, nebo je to tam znečištěné, například tam chodí močit a trousit. Nebo je tam vosí hnízdo nebo jiná překážka.