Tak ty polstry jsou luxusní.
Příspěvky uživatele
Buggyra
Já kupuji ten drtek masa, co spotřebuji, z hypersuper a holt se smiřuji s tím, že maso bylo získáno tak, jak to umožňuje legislativa a vymahatelnost CZ / EU. V legislativě jsme opravdu na světové špičce ve welfare, vymahatelnost dost pokulhává (dalo by se říci, že skáče o jedné noze), ale nehodlám se stát vegetariánem (nebo hůř), abych “s tím něco dělala”, mj. protože vegetariánstvím s vymahatelností nic neudělám.
Navíc už několikrát jsem narazila na to, že je vždycky jednodušší něco zakázat, než zajistit, aby to bylo prováděno vhodným způsobem. No a ve chvíli, kdy bude většina populace “vege”, nějaký ten zákaz projde jako nůž máslem 🙂
A pak se zaměří bdělé oko veřejnosti na zvířata v zájmovém chovu, protože ta jsou také zhusta chována a utrácena nehumánně, a myslím, že mechanismus řešení bude podobný 🙂
A pak snad konečně zakážou i lidi 😀
Zavolejte podkováře, to je to nejlepší, co můžete udělat.
oprava:
appaloosa
WPB = welsh part bred, tj. podílový velšský pony, kdy se jedná o křížence mezi velšským ponym a jiným plemenem; velšský pony se chová samozřejmě jinak i v čistokrevném chovu
již tradičně se něco pos… zrovna když mám našetřeno něco bokem
Můžu potvrdit, koně mám jen půjčeného, takže si na něm platím “jen provoz”, ale tvl jak je kačka v pěsti, tak je hned (!) kam ji otočit, je to fakt na budku 😀
Přes třicet let u koní a ještě jsem si žádného nepořídila. A jak to tak sleduji, možná ani snad raději nechci. Velká odpovědnost, stojí to hrozně moc peněz, a těch starostí.
Jezdit sice základně umím, ale nepovažuji to za něco, co by bylo podmínkou pro pořízení vlastního koně. Tou podmínkou jsou znalosti z oblasti
*veteriny (nemoci a úrazy koní, jak se zachovat, když koni něco je, jak poznat, že koni něco je, vědět, jak vypadá zdravé kopyto a koho volat, když je asi nemocné, zuby, první pomoc, vědět cosi o parazitech, očkování, veterinárních podmínkách pro chov koní),
*legislativy (zákonné požadavky pro chov koní, evidence a označování, vedení záznamů, smlouvy, pojištění, odpovědnost za koně, vůči ustajovateli, vůči třetím osobám, silniční provoz, a další strašná kupa předpisů, kdybych chtěla mít koně “doma” - ekologie, stavební zákon, sousedi…),
*zootechniky a welfare (vhodnost ustájení a stájového režimu, kvalita píce a žlabového krmení, nutriční požadavky a parametry krmiv, etologie…)
atd.
*zda kůň bude žrát i trávu starší přerostlou, - ano, je pro krmení normálních zdravých koní vhodná, ovšem nesmí být od země zahnívající nebo zaplísněná
*proč se říká, že tráva sečená strunkou není "pro koně" - ne “strunkou”, ale zahradní sekačkou, která trávu rozdrtí (to jsou ty sekačky, co mohou posekanou trávu sbírat do koše). Rozdrcená tráva je pro koně nevhodná, kůň ji hltá, špatně kouše, může dojít k ucpání. Navíc kůň může sežrat jedovaté kytky, kterým se v rozdrcené směsce neumí vyhnout, a při/otrávit se. Jakmile se ta rozdrcená tráva hodí na hromádku, okamžitě se zapaří, začne hnít, a pro koně je tím pádem naprosto nevhodnou, následky mohou být fatální.
Naopak pokud strunovou sekačkou (na tyči) posečete normálně dlouhou trávu (listy a stébla vcelku) a dáte koni čerstvou (na hromádku tak, aby ji stihnul sežrat během hodiny, dvou) a nebo správně usušíte, není na ní nic špatného.
*Když poseču louku mám to nechat uschnout tak, obracet a až to bude suchý tak shrabat, nebo pokosit a pak naházet na kupky, doschne to taky? - Louka posekaná sekačkou, která nedrtí hmotu, ale nechá dlouhou trávu, se suší obracením, postupně během sušení se nahrabe hmota na řádky a nakonec buď slisuje nebo nakupí a odveze. Pokud čerstvou trávu nahrabete na kupky, neproschne, bude se zapařovat, zahnívat, živiny se budou ztrácet a můžete kvůli plísním přijít o podstatnou část píce. Na kupy hrabejte až proschlé šustící seno.
Poslední připomínka - pokud chcete krmit píci hned po usušení, můžete to udělat pouze s volně loženým senem z malých kupek, které se nejlépe každý den rozhodí provětrat. Nesmíte krmit čerstvé seno ze stohu nebo slisované do balíku. Takové seno potřebuje na “dozrání” šest až osm týdnů, než se začne zkrmovat. V seně, které se slisuje nebo skupí ve větším objemu, dochází k zvýšení mikrobiální aktivity a je třeba počkat, až dojde opět k jejímu útlumu, jinak může koním způsobit zažívací potíže.
jím maso a jím i koně 🙂
A asi bych snědla kdejaké maso, kdyby bylo vyhovujícně upravené - já mám maso docela ráda.
No všechny tydlencty starostě mi řeší právě ta KKS a obří výběh, kde se něco nachodí, ty slepice. Přijde mi to výhodné pro mě i pro ně.
Ale já je mám distančně, musí to fungovat tak, že mi stačí jim hodit jídlo jednou denně, a zároveň vejce musí stát ty dvě koruny, jak jsem zvyklá (no, asi už to bude ke třem kačkám, jak jsem teď valila bulvu na cenu těch psích granulí, co jim kupuji).
Tak čerstvé zelené jim můžete nasekat (nechcete si tu voliéru udělat mobilní? Jako že by se dala přesouvat - to by značně pomohlo) a na sluníčku budou, no a když dáte vit-min, tak myslím, že v pohodě. V zimě dáte odrolky sena nebo vojtěšku nebo tu nastrouhanou řepu, jak tu někdo cpal do slepic - ale to je prostě jen “na přilepšenou”. Většinu zimy se dnes už stejně můžou pást, resp. se jim dá něco naškubat. Ale asi to nebude vyloženě stěžejní podmínka.
Pokud budou mít vhodné poměry živin v krmivu, tak to bude bez problémů, jen holt samozřejmě nikdy to člověk doma nevychytá tak, jak je v té směsi, to je jasné. Takže ještě jednou, pokud jste smířená s případným nevyužitím plného snášecího potenciálu a případnou drahotou produktu (na čas, práci a nákupku vstupních surovin), tak určitě je to řešení.
Já rozporuji lidem náhradu KKS (kompl. krmné směsi) něčím domádo jen ve chvíli, kdy mají pocit, že tím něco ušetří. Pokud není ekonomika produkce vajec vaší hlavní motivací, může vám to fungovat ku spokojenosti 🙂
Jasně, že můžete krmit pšenicí a masem. (sojou, tvarohem, syrovátkou, klidně vařenými vejci 😀 )
A nahradíte slepicím většinově tu KD z kompletní komerční směsi.
Výhoda kompletu je, že tam máte zároveň dodané potřebné vitaminy (které ovšem venkovní “barfované” slepice získají z čerstvé stravy a sluníčka - na druhou stranu, co v zimě) a živiny v optimálních poměrech (které v domácí směsi nevychytáte, ale samozřejmě slepice se s nějakými těmi výkyvy vyrovná - jen nesmí být ten poměr živin trvale nebo dlouhodobě nevyvážený jedním směrem).
Za nedokonale vychytanou domácí stravu můžete platit neoptimální snáškou. Ale jestli vám to neva - a nevadí vám, že třeba vejce budete mít “dražší” než z hypersuper… Tak bez problému 🙂
Rozhodně ať každý krmí svá zvířata, čím uzná za vhodné, a pokud to jeho zvířatům jde ještě navíc k duhu, tak nezbývá než pogratulovat k dobré chovatelské praxi! 🙂
Já jsem se díky vašim příspěvkům mnoho nového dozvěděla, byla jsem nucena si cosi dalšího vyhledat a jsem zase chytřejší, takže děkuji za podnětné připomínky, mně to rozhodně pomohlo.
Super, že jste šla! Díky 🙂
Já když jsem spadla z koně, tak jsem si prostě nadiktovala, co chci, aby zrentgenovali. Oni se zaměřovali na nohy, protože jsem nemohla chodit, ale já jsem si vyžádala i záda, nikdo ani nemuknul, šoupli mě tam, a mám jistotu.
Aha, vidíte, na Selacid jsem nekoukala, děkuji za informace (mě mohlo napadnout, když je to -acid). 🙂
Možná se dával, nevím jak teď, protože mně granule plesnivějí jako o závod 😀 A to od jakéhokoli výrobce v jakoukoli roční dobu, pokud se k nim dostane vlhkost.
Jojo, u jedu je vždycky rozhodující dávka. Kdybyste si zamnul ručičky v modré skalici, asi byste taky nenafotil reklamu na Pandoru. Ale koupat se v azurové vodě v bazénu takový problém není.
To bude asi Mycofix (páč “myco” je “houbový”). A ano, vyvazovače mykotoxinů se do krmiv naštěstí už dávají a dobře že tak. Mykotoxiny jsou totiž všude. A ne všechny jsou teplotou degradovatelné. Vyvazovač ale s ochranou krmiva proti nárůstu plísní nemá nic společného, ten řeší toxiny již přítomné, proti plísni jako takové nepůsobí.
Ono v Budějcích na Máji jsem jednou přespávala u milovníků zvířat, měli byteček dvougarsonku, obývací stěna vyskládaná z akvárek, terárek, hadárek, cvrčkárek, naproti chameleon, plavmo bytem se pohybovaly 4 kočky, v kuchyni zebřičky a ještě nějaká havěť, při cestě na záchod člověk občas šlápnul na švába, idylka.
Vejít do bytu skoro nešlo, jaká to byla husťárna, ten vzduch. Facka rovnou ve dveřích, že vás to otočilo zpátky k výtahu. Nevětralo se, protože kočky.
A prý takhle tři roky a dobré. Jen teda majitel bytu o tom nevěděl, oni tam byli jako študáci jen v nájmu 😀
Tak já třeba předpokládám, že podříznutí by následovalo až po tom omráčení. To by pak bylo v souladu.
Ledňáček boží! U nás maximálně skorec…
Jak je na tom ovšem legislativa, to nevím. Narazila jsem už i na informaci, že chov slepic v bytě je zakázaný. Ale neověřovala jsem.
No protože to je takový úzus u sportovních koní, že jako “aby netahali břicho”. Jenže se už zapomíná na to, že ta krmná směs pro sporťáky má úplně jiné parametry (a cenu), než hrstka ovsa, že mají ti sporťáci trochu jiný management, no a nakonec i trochu jinou přípravu. Navíc moderní trendy jdou už dávno jiným směrem, ale to se k zapřísáhlým “my to vždycky dělali takhle” nedostalo. Slečna pouze postupuje podle rad zkušenějších, holt zřejmě má kolem sebe lidi “ze staré školy”.