Aktuálně: 4 058 inzerátů199 456 diskuzních příspěvků18 102 uživatelů
Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 08.06.2023, 11:25:22 xxx.xxx.198.226

Polystyren je v koňských boxech, kam slepice chodívají lustrovat, to odpadlo koním od huby. Jestli slepicím plní nějaké dutiny, to nevím, nezkoumala jsem. Ani jsem si nevšimla, že by to konzumovaly. Postupně se polystyren odebírá, jak opadává ze stěn, tohle jsou nějaké zbytky. Budu na to pamatovat.

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 08.06.2023, 11:19:47 xxx.xxx.198.226

V pořádku, nehádám se, to si musí každý rozebrat sám. Nakonec není to fajn, když je to otevřeně v inzerátu vypsáno, že se člověk může rozhodnout. Mně na tom inzerátu prostě nepřijde nic vyloženě špatného. A děkuji za vysvětlení, co považujete za náročnou péči, fakt je, že já mám vnímání posunuté, protože takto přesně pečuji o našeho plnokrevníka a ještě mám pocit, že to dost šidím 😄

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 08.06.2023, 10:47:25 xxx.xxx.198.226

Tak najít 18letého koně (natož takového vzrůstu) bez nálezu, to je dost těžko splnitelný sen :-) Ale to mi pořád nedává důvod si myslet, že bude péče hnedle nějak náročná. Jasně, jeho stav se může zhoršit, ale to se může zhoršit stav jakéhokoli staršího (nebo klidně mladšího) koně, to prostě dopředu nevíte. A když si ho bude pořizovat mamka na to, aby mohla jezdit s dcerou na procházky, tak jim nemusí vadit závislost na druhém koni. Je to tam uvedeno, každý může zvážit svoje priority. A zjevně vás též něco urazilo na cenovce, to myslíte jako že je to moc vysoká částka a nebo moc nízká?

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 08.06.2023, 10:03:11 xxx.xxx.198.226

Jesie, proč máte pocit, že péče o Šumíka je náročná? Z čeho v tom inzerátu to na vás ten dojem dělá?

Já mám za to, že je to jeden z mála koní, kteří jsou tam skutečně vhodní k prodeji. Je relativně zdravý, pojízdný, nepotřebuje žádnou specializovanou péči ani dietu. A ta cena je spíš takový symbolický adopční poplatek v dnešní době. Zrovna ve vedlejším tématu jsme probírali, že koupit takového staršího koně nemusí být vůbec špatné rozhodnutí, pro někoho, kdo nemá třeba sportovní ambice a chce spíš zkušenějšího klidného parťáka.

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 08.06.2023, 08:09:55 xxx.xxx.198.226

Tak už jsem včera kuřátkům, vlastně kuřičkám, vlastně slepičkám, kompletně rozebrala výběh, a už jsou zcela neomezeny. Pro 8 slípek celkem jsem instalovala 3 snášková hnízda, a všechna jsou využívána všemi :-) Jsou nuceny, protože jedna stará se rozkvokala, takže do původní venkovní kukaně stačí naběhnout vždy jen ta hnědá vložit vejce, které následně ta stará bílá zahřívá a vrčí na všechno, co se pohne. Kdybych měla jistotu, že to usedí, tak jí pořídím nějaká NV, ať je sranda, ale jistotu nemám...

Z mládek snášejí již minimálně tři kousky :-)

Kuřata jsem kupovala v 17. týdnu letošního kal. roku jako 13týdenní, takže dnes by jim mělo být 19 týdnů, to už je nějaký takový běžný věk pro začátek snášky, že.

Na osmou se holčičky spolehlivě vracejí do kurníku, a když potřebuji, nechají se domů na signál zatleskání zahnat i třeba v pět :-) Musím teď tedy na nový slepicodům naučit i staré slepice a následně přeinstaluji automatická dvířka, aby v červenci nemusel chodit během mé dovolené nikdo večer zavírat.

(slepice/slepičky ještě s ohrádkou/slepicodům)

Obrázek Obrázek Obrázek
Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 08.06.2023, 07:56:31 xxx.xxx.198.226

Vosy také zdatně loví hmyz. Vosy mají u nás hnízd, že to není pěkné, ale většinu jsem vykynožila, páč vážně nestojím o to, aby se se mnou kámošily, když otevřu bednu na krmení, na jejímž víku si založily předsíňku.

Také mají hnízdo v bedně, ze které lezu na koně, tam přemýšlím, že bych jim ho nechala, a založila si novou bednu. Nebo dostavím překážku, která se jmenuje "stůl", z té se pak bude dát také nalézat.

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 08.06.2023, 07:50:50 xxx.xxx.198.226

Také jsem se poradovala, že sprchlo, no ale bylo to jako plivnutí :-(

Sice vytrvale pršelo půl dne, ale země pod dva centimetry je pořád suchá, a hned druhý den se dalo jezdit na suchém povrchu, takže to stálo za starou bačkoru. Po té vyprahlině to jen sjelo do řeky a odjelo do SRN...

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 07.06.2023, 13:13:11 xxx.xxx.198.226

Tak štěník bude zatím malý, můžete ho poponést :-) Ostatně na zp. cestě se o něj děti poperou :-) A když vezmete nějakou kabelu, tak se štěndo může nést v (otevřené) kabele a děcka každé držet jedno ucho (nebo vy a děcko). Taky se může vézt v košíku na kole a nebo v kárce nebo v takové té důchodkotašce na kolečkách...

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 07.06.2023, 10:56:20 xxx.xxx.198.226

Já ty veselé storky popisuji jen z vyjížděk a společných akcí, protože u těch lidí doma jsem buď nebyla nebo nešmejdila. Ale pokud koni neumějí ti lidé zajistit ani základní komfort při té zátěži, navíc jak tak ty lidi a jejich povědomí znám, tak se neodvažuji ani odhadovat, jak jsou asi schopní zajistit těm koním vhodný management, etologické potřeby, zootechnické a zoohygienické standardy, bezpečnost ustájení, jak posoudí kvalitu krmiv, práce kováře ("po kování vždycky takhle týden blbě chodí, říkal kovář, že to tak bývá") a tak dále. Když si slečna nechala připustit kobylu a já se zmínila o existenci registru hospodářství, tak prohlásila, že ona není žádná farma s krávama, aby se někde registrovala, žejo.

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 07.06.2023, 09:39:42 xxx.xxx.198.226

Já zase běžně potkávám lidi, co si pořídí koně, aniž by o tom něco podstatnějšího tušili, a šoupnou si je na dvorek. No a tak jeli s milým koněm na dvoudenní výlet (jela jsem vyprovodit) a po dvou hodinách jízdy čučím, že kůň má udidlo v hubě vzhůru nohama. Páku s obloučkem na jazyk (chválabohu ne úplně drsnej korekční model). Normálně zapnuli umělci lícnice do dlouhých ramen páky a otěže do krátkých a vůbec jim nepřišlo divné, jak to dávají koni do huby. Prý se dívali na obrázky na internetu (!!!) a podle obrázků jim přišlo, že je to takhle dobře (!!!). Sedlo jsem se kontrolovat neodvážila... ani jsem se na něj radši nedívala.

Ale se sedlem mám taky dobrou storku. Si holčina pořídila koňa na louku za barák (hektarů, že by tam mohla přesunout Kladrubský hřebčín, fakt o prostor nouze žádná) a přijela za mnou, že jedem na vyjížďku. A koukám, jak se furt vrtí v sedle a rovná sedlo (westernové), že jí ujíždí na kulatém koni do strany. Tak říkám, že na to kouknem a dotáhneme, když nic jiného... No a holka, že to má dotažené na max, že už to víc nejde. Tak na to koukám, a dotahovací řemen má první díru až půl metru od sedla. Ale zato je řádně dlouhý. Tak říkám holčině, jestli má ten podbřišník správně zapnutý, jestli tam nemá mít kravatu nebo tak. A holka, co myslím tou kravatou, a že takhle jí to sedlo při prodeji koně půjčili, takže ho tak používá. Kouknu na druhou stranu sedla jak je tam uchycený podbřišník, a překvápko, on tam byl upnutý tříbodově. Holka vyvalila voko, že to v životě neviděla (to nikdy neviděla toho koně za ten půlrok z pravé strany, kristovanoho?) a že jí nikdo neřekl, že se to dává takhle (proč by jí to někdo říkal, když si kupuje koně a na dotahování sedla se neptá, sedlo přebírá s koněm a VIDÍ to). 

No a takových je.

Tož zaplaťbůh za lidi, co nechají hříbě u chovatele (budeme doufat, že zkušeného a znalého) a necpou si ho mermomocně na dvůr.

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 07.06.2023, 06:50:03 xxx.xxx.198.226

Vidím očičko, které mi říká, že jsou v diskusi nové příspěvky!

A když na diskusi kliknu, hodí mě na poslední přečtený příspěvek!

Je to úžasné a znovu vřele děkuji za Vaši intenzivní makačku na webu! 🌹

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 07.06.2023, 06:44:57 xxx.xxx.198.226

Já jsem včera venčila koníka, a zhoršilo se kulhání, takže volám veterinářku. Nedá se svítit. Předpokládám, že je to absces, ale místním podkovářům-řezníkům to nehodlám svěřit, takže holt vetka a dost možná RTG a kopytní bandáž a další měsíc postupně převazovat a desinfikovat a hlídat a tak podobně. Snad to bude "jen" absces a ne něco pikantnějšího :-)

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 07.06.2023, 06:36:46 xxx.xxx.198.226

Mně to pocitově přijde brzy, vždy se říkalo na šesti měsících, a mám za to, že teď je trend spíš nechávat hříbata u nepracujících a nesportovních koní déle, ale zkušenosti s chovem nemám. A jak říká Leithian, pokud je tam nějaký nestandardní průběh (potíže kobyly, potíže hříběte....), tak pak můžou být i relevantní důvody pro dřívější odstav. Asi bych se u chovatele informovala, jestli k tomu nějaký takový důvod má (už jen proto, abyste k tomu měla všechny potřebné informace - např. jestli máte u hříběte hlídat příjem živin kvůli růstovým problémům nebo naopak kvůli předchozímu nedostatku mateřského mléka, atd.).

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 06.06.2023, 14:07:41 xxx.xxx.198.226

Jste šílená, proboha proč budíček 4.31?! To by mě mohli budit třeba požární hadicí a se mnou by to nehlo... A jestli chcete něco k slepicím pozjistit, ptejte se v Červnové teplákovce, to je drůbeží pokvok :-)

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 06.06.2023, 14:02:43 xxx.xxx.198.226

Jinak, chválabohu včera začalo v noci pršet a prší a prší, je to skvělé! Stihli jsme usušit a schovat seno (technika nezklamala, nemusela jsem to hrabat ručně - zázrak!), tak jsem též ščastlivá.

Samozřejmě technika nezklamala jen v otázce obracení sena, ale smůlu jsem si vybrala v otázce sečení, kde jsem už nedosekala poslední řádek, ten pak budu muset dojet malou sekačkou. Zlomila se mi kosa na žací liště - nadvakrát :-D Asi někdo zabodnul už dost špendlíků do mojí woodoo panenky :-D

Už mám objednanou jinou kosu (přes bazoš), a ještě jednu náhradní, teď se budu potýkat s objednávkou dopravy - kurýra, to bude zase počin... se to objednává online, to jsem odborník na slovo vzatý, takže předpokládám že místo domů si to pošlu do Gruzie nebo na Kanáry a bude klid. Ale když náhodou ty kosy dojedou ke mně domů, tak příští týden už budu moct sekat.

V sobotu se chystáme na vozatajské s poníky a v neděli mám úvodní setkání vedoucích na koňské tábory, tak o víkendu stejně neudělám nic. Snad vydrží vlhké počasí ještě pár dní, potřebuji, aby se pořádně zalilo, a taky nachytat vodu pro koně na pití a i na zalévání na další vlnu sucha. No a samozřejmě, když jsme teď posekali, tak se bude nová tráva hodit, snad to ještě poskočí.

(na foto technika, na téhle liště se zlomila kosa / vyprahlé políčko s bramborami, co jsou teď kvalitně zalité)

Obrázek Obrázek
Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 06.06.2023, 13:56:51 xxx.xxx.198.226

Provozovatel diskuse už intenzivně pracuje na tom, aby nám poskytl nástroj, kterým se dostaneme na poslední NÁMI ZOBRAZENÝ příspěvek, tahle funkce tu zatím není.

A tak zatím nezbývá, než se pomocí kliknutí na čas posledního příspěvku v tématu přesunout k tomu poslednímu příspěvku na konci, a pak zarolovat holt v příspěvcích zpátky. Když si jakž takž pamatuji čas, kdy jsem tu byla naposled (třeba "včera"), tak podle té časové značky zjistím, kde přibylo od té doby něco nového.

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 06.06.2023, 11:53:24 xxx.xxx.198.226

No, vyrábět je můžou všichni jen jedním způsobem - a to tak, že je nechají narůst na nějakém substrátu. Tam není moc co zkazit, protože buď ty kvasinky rostou (a mají vlastnosti takové, aby to přežily) a nebo nerostou, chcípají, ale ty se pak samozřejmě neprodají, protože prostě není co prodat. 

Další zpracování probíhá nejspíš sušením, a tam opravdu může dojít k nějaké "nehodě", kdy se kvasnice spálí. Nebo v té sušárně předtím bylo něco, co je ovonělo, nemusejí být spálené samy. Ono stačí, že není správně vyčištěná, a "pečou" se tam nějaké nánosy, které pak spolehlivě zbytek várky ovoní. Znáte z vaření, kdy jedna připálená cibulka vám ohořkne celé jídlo apod.

Poslední kvasnice jsem brala z Koňské bylinky a voní jak mají, teda jako droždí v podstatě (rozhodně žádná spálenina). Jsou to krmné kvasnice, nevím, zda pivovarské nebo jiné.