Aktuálně: 4 058 inzerátů199 456 diskuzních příspěvků18 102 uživatelů
Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 13.06.2023, 08:54:06 xxx.xxx.198.226

Přejímka je právě to koukání do průkazu :-)

Zatím jsme si koukali do průkazu sami (pořizujeme záznam se jménem koně, číslem koně, datem IAE a očkování - fuck GDPR), a zřejmě budeme i nadále, co jsem se tak poptávala na jiných závodech. Tam to dělají tak, že průkazy sesbírají a pak čekají, zda se u nich ten nasmlouvaný vet zastaví nebo ne. Někdy se zastaví, někdy ne, ale jak potom prokazují, že jim tu přejímku udělal, to nemám šajnu (asi prostě ten záznam o startujících koních vezmu k vetům do ordinace a nechám si to orazítkovat a podepsat s datem závodů a papírově bude klid).

A ano, na ofiko (myšleno veřejně pořádaných) závodech, kde je všechno na očekávatelné úrovni, se občerstvo platí. No já jsem vždy dosavadních 10-15 let avizovala, že z naší strany ani žádné nebude, páč jsme na louce, ale nakonec jsme to na letošní sezonu a první závody nějak splichtili, na ohni konvice s vodou a tak, takže tentokrát bylo. Ale teď zatím nevím, jak se to provede, takže potřebuji info, co a jak (se snad dozvím zítra), a účastníky informovat, co bude nebo nebude, aby si brali / nebrali svačinu a brali / nebrali peníze.

Když se někomu něco stane, tak na místě nemáme ani vet. službu ani zdravotníka (prostě "pořadatel nezajišťuje"). Ale od srpna snad budeme mít zdravotníka - mě rolling-laughing ("poruč, a udělej sám" - no aspoň to bude zadarmo - no a tím pádem to mají vlastně všichni zranění zpečetěné, protože moje příprava na akci bude zahrnovat zejména pořízení dost hluboké díry a pytle vápna (nadsázka)).

Tak dneska už i hobíčka (ta pod ČJF) musíte samozřejmě mít v JISu a nahlášená na ČJF a mít odpovídající personál (minimálně licentovaného instruktora, pokud vím, ale možná vyžadují jako jednoho funkcionáře i vyšší funkci, jakože trenéra nebo stavitele nebo tak) a ten je placen dle sazebníku, takže to už dneska bohužel nejde "jen tak"... Ale my nepořádáme pod ČJF, takže se téhle druhé porci byromagořiny vyhnem.

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 13.06.2023, 08:00:13 xxx.xxx.198.226

zvedavec: to máte tu kvočnu s kuřaty jen v té bedýnce na fotce? Ta bedýnka je široká, jak je slepice dlouhá, ne? Nemohla slepice ty škody způsobit proto, že je tam málo prostoru?

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 13.06.2023, 07:55:18 xxx.xxx.198.226
Sarah01:

Jak editujete? Na to jsem teda ještě nepřišla.


Jde to pět minut po přidání příspěvku - u příspěvku se objeví v pravém dolním rohu červený čtvereček s tužtičkou. Po pěti minutách zmizí.

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 13.06.2023, 07:43:55 xxx.xxx.198.226

V neděli zase závody.

Já nemám hotové kokardy. Budu možná muset dokoupit medaile. Nemám dárkové taštičky na výhry. No a jednu soutěž teď dostala na starost kolegyně, takže vůbec netuším, jak ta soutěž bude vypadat, prý to ve středu chce sjet, aby zjistila, zda to není moc dlouhé časově. No a občerstvení si (snad, zřejmě..?) vezme na starost chlap jiné kolegyně, a tam jsem úplně bez informací - jestli to klapne, jestli chce něco připravit, jestli si za to bude říkat peníze (to musím nějak v týdnu dát vědět účastníkům, aby si je taky s sebou vzali, minule jsme měli občerstvo v naší holčičí režii za dobrovolný příspěvek).

Mám (doufám, že to jednatelka poslala) na obci žádost o schválení svodu, jestli to stihnou do víkendu, ví bůh, když nestihnou, tak smůla, vše je zpožděné, protože spolek jsme zakládali teď, ale jednatelka to chtěla už na tyhle závody zkusit zajistit. A pak mám poslanou žádost na místní vety o přejímku, vůbec nevím, jak to probíhá, a ještě jim k tomu musím zavolat, zda se tím budou zabývat (závody v neděli, oni sice drží vždy pohotovost, ale už někoho vidím, jak se k nám trmácí podepsat papír...) a jak jim to mám vlastně připravit (nic o tom nevím). 

Pořádání závodů je sranda, dokud se neponoříte do byrokracie. To, věřím, odradí kde koho od nějakého pořádání. Já jsem do těch schvalovaček rozhodila termíny na celý rok, tak snad budeme mít pak už svatý pokoj.

No a už zase očekávám 30 startujících, což je prostě masakr. Já chci 15, to je ideál, max 20 startů na soutěž, to to pak pěkně odsejpá a vychází... no nic, zachovejme paniku 😄

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 13.06.2023, 07:32:12 xxx.xxx.198.226

No ale ten fyzio až ve fázi, kdy to bude zahojené. A to musí potvrdit ten vet. Fyzio s mozkem vám nebude sahat do akutně zraněného koně, to tam taky logicky ten fyzio nic nenapraví, naopak může klidně i zhoršit. 

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 12.06.2023, 13:35:01 xxx.xxx.198.226

My jdeme dneska do lesa u Noviny, tak jsem zvědavá, vleče mě tam kamarád, já to tam neznám. Třeba má nějaká místa :-)

Ale fakt je, že ve výběhu u koní nic neroste. A to kdyby byly houby, tak u nás ve výběhu rostou. Tak to holt bude jen procházka, no.

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 12.06.2023, 13:28:01 xxx.xxx.198.226

Průšvih to nebude :-) To nejhorší, co se může stát, je, že bude nejezditelný. Ale jemu to prý vůbec nevadí, takovádle varianta 😄

Jinak do půlky července jezdit nepotřebuji, a pak tam je parkurek 70-80 cm, takže to můžu koně vytáhnout klidně z chlíva bez přípravy na takovouhle obtížnost. No a pak zase bude mít minimálně 14 dní pohov.

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 12.06.2023, 13:25:47 xxx.xxx.198.226

Také jdu dneska na houby, no spíš podívat se, jestli rostou. Jako najít křemenáče (to s tou flekatou nohou a oranžovým kloboukem, nevím, jak se mu říká slovensky, jestli stejně) by byl sen :-)

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 12.06.2023, 12:48:49 xxx.xxx.198.226

Kolem výběhu jsme natáhli lesácké pletivo do dvou metrů výšky.

V odstupu 3-5 m od hranice výběhu (pletiva) dáváme vnitřní elektrickou pásku. Pruh mezi tím pasou koně buď jen pod přímým dohledem a nebo sekáme.

Poníky do prostoru u cesty vůbec nepouštíme.

Cedule "zákaz přibližování k ohradě, soukromý pozemek, nebezpečí úrazu", holý text, k tomu cedule "pozor zlý kůň, nebezpečí úrazu" taková ta klasická z obchodu s koněm, co se zubama ohání.

Občas najdeme u branky vysypané zbytky z kuchyně, nějaké košťály, odkrojky z mrkve, květáku, šlupky od brambor. Poté, co starosta dvakrát na fejsbůku upozornil, že výběh není kompostárna, ťuk ťuk, v pohodě.

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 12.06.2023, 12:33:52 xxx.xxx.198.226

Osobní zkušenost na našich koních přímo ne, i když plnokrevník tam nějaké problémy jistě za mlada měl, protože má také záď nerovnou. Ale u něj se projevuje stranová křivost tak nějak přirozená, podle výroků fyzio, takže buď je důsledkem toho právě ona a nebo má kůň dobré kompenzace.

Ale viděla jsem ke svému zděšení několik koní, kteří se přistěhovali do okolí zdraví a noví majitelé jim honební hrbol vyrobili nesprávným ježděním (špatná pozice při ježdění, přetěžování koní, dlouhodobá nepřiměřená zátěž bez ohledu na kondici, vhodnost výstroje, sed jezdce...). Ale samozřejmě lze toho dosáhnout i úrazem. 

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 12.06.2023, 09:57:32 xxx.xxx.198.226

To mi podle fotky nepřijde jako problém v obratlech. Diagnoza "vychýlený obratel" mi přijde taky mimo.

Spíš klasicky v křížokyčelní oblasti, a tam se vazy potrhat dají, působí tam strašné páky, a stačí, že kůň blbě uklouzne a vaz si poškodí (asi neurve úplně) nebo poškodí uchycení vazu na kosti. Na kostrách jsou potom z toho pěkné nálezy, jsou tam různé eroze a deformace a nárůsty, jak se to místo hojilo a trhalo, klidně i opakovaně. Časté u militaristů a steeplerů.

Obrázek kostí v tom místě 2: The sacroiliac joint is at risk of fracture when it must bear... | Download Scientific Diagram (researchgate.net) - tam se žádný obratel ani nehne, neb jsou srostlé (proto se tomu taky říká "křížová kost")

Hunter´s bump neboli honební hrbol  Pin on Teaching horse (pinterest.com)

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 12.06.2023, 09:29:26 xxx.xxx.198.226
sutrik:

Buggyro, jak to dopadlo?


Vetka je v zahraničí, vrací se teď, cestu k nám má ve čtvrtek, takže se jí ještě teď v týdnu připomenu, aby mě tam zařadila. Kůň při volném pohybu ve výběhu v podstatě nekulhá, ale prasklinu v chodidle má, trochu jsem do toho dloubla, jestli to není nějaký zaražený a přerostlý kamínek, a teče z toho krev, takže jsem to vydesinfikovala a nechala být a počkáme na vetku. Noha nehřeje, neotéká, tak zatím asi žádný rozsáhlejší zánět, třeba je to zatím jen otlak nebo něco, no uvidíme, co k tomu řekne odborník. Kůň jinak vypadá spokojeně, že se po něm nic nechce, a když sedlám toho druhého, tak dělá "kiš kiš" 😄

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 12.06.2023, 08:07:15 xxx.xxx.198.226
Fikovnice:

Buggyro, a co včera??

Brno nějak odpoledne - fakt vydatnej slejvák! Byla jsem v OC, čekaly nás tam desítky lidí ve dveřích, až to přejde...a ono nepřecházelo. Tak jsem to proběhla a stejně jsem zmokla jak slepice!crazy A další slejvák u baráku a to už jsem zůstala sedět v autě...no, hodinu určitě.


No, od té doby už nepršelo. V sobotu jsme byli celý den na závodech u Benešova, tak nevím, jak tu bylo, ale když jsme přijížděli, tak byly silnice mokré, možná tady něco spadlo. Ale koním do van nenapršelo nic podstatného, žlutá nepitelná hmota, která bude dobrá aspoň na zalívání (lepší než nic).

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 08.06.2023, 12:34:48 xxx.xxx.198.226
Odpověď na příspěvek uživatele Jesie z 08.06.2023, 11:31:31

No to by mě vomejvali, ještě třezalku... no a proto já do budoucna nebudu chtít ani bílého ani strakatého, ani odznakového s bílou kůží, jako čert kříži. Páč teď vidím tady po okolí, jak vylezlo slunko, co to je za problém, a jsem vděčná, že ten náš španěl je sice bílý, ale s černou kůží...