Aktuálně: 4 089 inzerátů199 093 diskuzních příspěvků18 093 uživatelů
Buggyra
Buggyra (4143 příspěvků) 29.06.2023, 12:56:30 xxx.xxx.198.226

Jano, vy jste si koně pořizovala jako začátečník? To se mi nechce moc věřit.. Vy jste předtím nějakých pár let nebyla u koní? Neměla představu o posouzení kvality krmení, výcviku, základech sedlání? To, že nemáte zrovna zkušenosti s obsedáním, vůbec nehraje roli. Pokud máte zkušenosti s "jak to řeknu svému koni" a předcházením konfliktům, pak máte v podstatě vyhráno, ať už jste kdy obsedala či ne.

Buggyra
Buggyra (4143 příspěvků) 29.06.2023, 12:42:25 xxx.xxx.198.226

Moje geniální slepice včera před setměním způsobně naskládané v kurníku - miluju je! A automatická dvířka se setměním spolehlivě zavřela - miluju dvakrát!

Takže ode dneška, tralala, žádné noční běhání a zavírání slepic v devět a kysnutí u koní do sedmi, abych je nezavírala moc brzo! Pěkně si dojdu z práce nebo z obchůzek ke koním,  pofackuju lichokopytníky, podělám práci, připravím krmení, vyberu vejce, zavřu slípkám hlavní vchod, a tradá domů, a už si na ně ani nevzpomenu, automatická dvířka se postarají! Ráno na máti slepice už čekají a přešlapují u krmítka, kam jim dává ráno namočené granule :-) Ale už nemusí zběsile běžet jako první otevírat kurník, kdy jí slepice vyskakují až na hlavu ve snaze dostat se co nejrychleji ven.

Tak už můžu s klidem odfrčet za dva týdny na dovču - pracovní dovču k rodičům, kam vezu vozík hnoje a půl auta briket a naplánovaná rekreace se bude odehrávat v duchu vykopávání pařezů, přerývání kompostu, likvidace plevele a odvozu šrotu do sběrných surovin, pročež se tam táhnu s přívěsným vozíkem s tím hnojem... není nad to si o dovče řádně odpočinout :-D Aspoň že to jídlo si nemusím taky  chvíli vařit sama...

Obrázek
Buggyra
Buggyra (4143 příspěvků) 29.06.2023, 07:49:45 xxx.xxx.198.226
C:

Lidi sou slepí, třeba ty pozitivní seznamy pro zvířata. Větší hrůza snad nemohla přijít.


Lidi jsou slepí dokud se jich to samotných nezačne týkat... A pak jsou překvapení.

Buggyra
Buggyra (4143 příspěvků) 29.06.2023, 07:44:37 xxx.xxx.198.226
orionka:

Tak řekněte "popel" a to je tak asi všechno, co můžete udělat. 

Tam, jako všude jinde, musí samy. A my a USA se svými děly a bombami na tom nic nezměníme. A určitě o naše děla a bomby nestojí.


Jste psala, že co nám je do toho, tak jsem napsala, co je mi do toho. Co já dělám nebo nedělám pro ně, to už je věc druhá 😜

A kdo říká, že zrovna je potřeba měnit režim nebo vykobercovat nějakou vesnici. Kdo říká, že nemůžeme podporovat zrovna ty ženy, které právěže samy bojují za svá práva a samy se snaží odspodu nebo ze středu změnit situaci ve své zemi. Za mě to má smysl. Pro koho to smysl nemá, prosím, ten ať to nedělá.

Buggyra
Buggyra (4143 příspěvků) 28.06.2023, 15:40:31 xxx.xxx.198.226

A co je nám ( vám ) do toho? Žádají vás (nás) o radu?

Kdyby to bylo jen oblékání, a měli tam rovné podmínky pro přístup ke vzdělání, k informacím, k zaměstnání, zdravotní péči, k sebeurčení.... Tak neřeknu popel. Ale pokud je to součást porušování základních lidských práv, tak je mi do toho. A si pište, že nejen žádají o radu, ale často i o pomoc.

Asi jako je mi do potratové politiky v Polsku.

Pokud se bavíme o zemích, kde pouze existuje nějaká tradice, ale ženy mohou o sobě rozhodovat, nemají omezení, mohou si zvolit a volí si, potom nemám nejmenší problém.

Buggyra
Buggyra (4143 příspěvků) 28.06.2023, 15:24:53 xxx.xxx.198.226

Jájájá, si taky tipnu :-D bez googlení. O kravách nic nevím.

Tak řekněme 10 kg sena lučního nebo 13 kg senáže, jako základeček. Pak to bude chtít nějakou bílkovinu na to mlíko, co se dává, asi soja? Takže půl kila soji (nevím, jak zpracované - extrudované? To by kůň umřel, ale taková kráva v laktaci by to mohla dát....?). No a aby to bylo taky dobrý, tak k tomu tři kila kukuřičného šrotu nebo kukuřičné siláže (ta je vlhká, tak může asi víc, pět kilo?). Tyjo a pak už bych se asi bála něco dalšího přidávat... Možná nějaký ten vápník, takže krmný vápenec předpokládám, možná nějaká kostní moučka, ale vimjá, kolik se toho dává, střelba od boku 100 g vápence/moučky.

(když bychom dali jako objem vojtěšku, asi bych nemusela řešit tolik bílkoviny a vápník, ale zase na druhou stranu vojtěška je drahá, soja a moučka kdoví jestli nevyjdou ekonomičtěji)

No a na vodě se asi shodnu s Doron, když z té krávy 30 litrů vytahám a ona chce taky něco pro sebe, tak těch 40-50 litrů vidím reálně (když vezmu taky, že co z té krávy padá, je dost tekuté).

Buggyra
Buggyra (4143 příspěvků) 28.06.2023, 14:38:52 xxx.xxx.198.226

Když kobyla nezabřezne, jsou to vyhozené peníze :-) Chápete správně. Samozřejmě mohou být nějaké individuální smluvní úpravy z obou stran jako třeba připouštěcí poplatek "s garancí živě narozeného hříběte", kde se při nesplnění uvedené podmínky skutečně něco vrací, případně máte zdarma další skok atp. - to už musíte zjistit přímo u provozovatele plemeníka.

Chovatelství není levná záležitost. No připouštěcí poplatek i se všemi doplatky je nic ve srovnání s řádnou péčí o březuli plus odstávče plus mladého koně. Zanedbatelná položka :-)

Buggyra
Buggyra (4143 příspěvků) 28.06.2023, 14:23:28 xxx.xxx.198.226

kometa: Slepice jsou zase tvor sociální, čímže posouvají inteligenci zase jiným směrem, nadto ony sice krmení sbírají, ale rozhodně se nedá říct, že by se pásly, naopak musejí pečlivě vybírat, a spoustu se toho učí za života, není to jen sbírka instinktů, jako jsou plazi, kde matka mláďata nevodí... Zajímalo by mě, zda plazi jsou schopní něco odkoukávat. Třeba. Páč slepice tedy ano. Ale stádoví ještěři z prehistorie toho pravděpodobně schopní byli a zřejmě podnikali i nějaké migrace, takže museli zvládat řešit i dost složité problémy jako obcházení překážek, učení orientace v krajině...

Buggyra
Buggyra (4143 příspěvků) 28.06.2023, 12:18:39 xxx.xxx.198.226

Proč je na balkoně nedobré životní prostředí? Já měla kdysi plán mít slepice doma v pokoji ve voliéře. Někdo má velké papoušky, já bych měla dvě tři slepice :-) Vlastně by to mohly být i liliputky. Když se jim voliéra dobře vybaví, nevidím chybu ani na balkoně (ostatně ochrana před predátory dokonalá) ani v bytě (tam by si s nimi chodil hrát kocour). Jediné, co, tak že balkon je mám dojem coby součást vnější stavby ve správě společenství vlastníků, a ti by mohli vznášet námitky, že.

Ale pravda, já si představuji svůj balkon otočený na sever-severozápad. Jižní mikrovlnka by nemusela být zrovna ukázkové bydélko.

Buggyra
Buggyra (4143 příspěvků) 28.06.2023, 12:11:43 xxx.xxx.198.226

No mně kdyby někdo zavřel do baráku dvéře i okna a nedal mi klíče, tak se taky půjdu schovat na zastávku aspoň, no né rolling-laughing To mi tu inteligenci jen jen dokládá 😉 Nečekám od holek, že budou bušit na dveře a dovolávat se svých práv....

Mě prostě příjemně překvapilo, že jim stačilo ukázat jednou :-) Ona ta cesta přes ten žebřík k těm dvířkům není upe očividná pro ty slepice. Dřív mi za ten domek při shánění zabíhaly, tak jsem je odtamtud vyháněla a nakonec jsem jim to tam zadrátovala, aby mi tam nechodily. Samozřejmě pomohlo, že jsem ten plůtek posunula, a mezi domkem a plůtkem vznikla mezírka na ten žebřík, ale i tak jsem po předchozích zkušenostech nečekala, že by tam naběhly dobrovolně samy, natož po "neznámém" prkně smrti 😄 No a navíc tam naskákaly i ty, co se normálně peleší v tom svém starém kurníku. Tak to vůbec čelist zaduněla o zem.

Buggyra
Buggyra (4143 příspěvků) 28.06.2023, 09:50:35 xxx.xxx.198.226

No není to běžné. Vyskytuji se občas v místech, kde tvrdá voda je, a takto se nechová, ale právě nejsou to zase úplně extrémy (středočechy).

I my tady máme minerální prameny, které způsobují usazeniny.

A ani jeden z těch případů nevypadá tak, jak vyfotila Bobča. To bych musela tu několik týdnů používanou nádobu vyškrábat, abych z ní měla takový píseček, resp. ty šupinky usazenin. Normálně ta voda vytváří prostě povlak, ze začátku je to přesně takové to "špinavé od mlíka" a postupně se vytváří takový film, ale že by rovnou takového materiálu, a ještě vlastně volně plovoucího... to ne.

Sitko je jen na některých rychlovarkách.

Buggyra
Buggyra (4143 příspěvků) 28.06.2023, 09:37:28 xxx.xxx.198.226

Tož jsem holkám instalovala konečně automatická dvířka. Z jižní strany domku, kde je okénko (původně zahradní domeček pro děti). Přiložila jsem k okénku pozvolný chodníček, kudy mohou děvčata vystupovat a sestupovat a naháněcí ohrádku jsem protáhla za domeček podél tohoto chodníčku, aby je to navedlo. Instalovala jsem v neděli dopoledne. V neděli večer jsem jim chuděrám zavřela hlavní vchod a všechny jsem nahnala po prkně pěkně do automatických dvířek.

Též jsem původně šikmo o stěnu opřený hřad na základě místní propagované dobré praxe umístila vodorovně asi 40 cm nad podlahu, čímž dámy získaly více prostoru pro svoje bidýlkové rejdy.

A přidala jsem dovnitř jedno plnohodnotné snáškové hnízdo, takže nyní mají uvnitř kurníku dvě a venku jedno (8 nosnic).

V pondělí zapomněla ráno máti odklopit kyblíček, kterým jsem večer přiklápěla čidlo od automatu, aby zavřel slepice před setměním. A když jsem šla zavřít, už byly holky vevnitř nasáčkované hlavním vchodem. No co už. Testování inteligence zbylo na včerejšek.

Včera ráno máti kyblík sejmula, takže dvířka se děvčatům ráno otevřela. Aby se jim dobře chodilo snášet, máti jim otevřela i hlavní vchod, přeci jen nechci podporovat zanášení... No a odpledne jsem po práci zaběhla do stáje, posbírala vejce a zavřela hlavní vchod, a v půl desáté večer šla zkontrolovat, co s tím soudružky provedly :-)

A milé dámy to pochopily naprosto ukázkově, všechny byly v kurníku! Takže trefily po prkně do automatických dvířek, kudy jsem je jednou jedinkrát naháněla dovnitř a jednou jedinkrát tamtudy byly vypuštěny. Ohromily mě dokonale. A že jsem ještě v neděli večer dvě holky přenášela ze starého kurníku, tak mě o to víc překvapilo, že tam byly i tyto! Asi se jim změna hřadování opravdu zamlouvá.

(v příloze pro ilustraci foto domku v předchozím stavu - ta mříž vlevo vevnitř je přes okénko, kudy nyní dámy chodí dovnitř a v průčelí hlavní vchod, který už má v užívání obsluhující personál)

Mám radost, a zároveň ve mně trochu hlodá podezření, co by, kdyby se slepice rozhodly převzít vládu nad světem. Páč už teď předvedly inteligenci daleko předcházející některé lidi...

Obrázek
Buggyra
Buggyra (4143 příspěvků) 28.06.2023, 09:17:03 xxx.xxx.198.226

Bobča: vtipné! To je stopro nějaká minerální usazenina, ale tohle jestli je z jedné konvice vody, tak to jste narazili asi minerální pramen s vodovodem a nebo vám někde do prasklých trubek propadává písek, jinak si to neumím vysvětlit. Setkal se někdo ještě s takovýmhle vodním kamenem, že by to bylo prostě vidět pouhým okem v jednom objemu vody? Jako chápu, že se to z té vody sráží třeba měsíc na stěnách té nádoby, třeba té rychlovarky, a pak se to musí rozpustit třeba octem, ale že by to fakt takhle pískovalo? Ale já žiji v oblasti s měkkou vodou, tak třeba mám nějaké mylné představy...