Dá se čerstvý, dá se suchý, dá se i ze slupek. Dá se povařit - rychlejší, intenzivnější mi přišlo. Šikovnější mi přijde, dát to do rozprašovače a hlídat si kam stříkám. Taky se dá používat odvar z kávy, to byl lesk jak blesk.
Odvar z kávy jako ze semen nebo z kávového listí? Bych mohla zkusit, cosi jako kávovník se mi doma třepoce a neustále to plodí…
Já byla o víkendu u našich, takže jsem tam přivezla také vozík kobližků (vozík za auto, asi šest sedm koleček hnoje), a pak jsem taky dovezla rotavátor a hned také zrotovala políčko po bramborách, a vyrobila dva řádky na další brambory vedle (tím rotavátorem to jde samo, prostě jsem ho nastartovala na louce, a ono se to prořezalo pod drn a pak už si to ukrajovalo a za rotavátorem krásně zpracovaná řádka hlíny s roztrhaným drnem - cucky drnu už si musí macecha vytahat z toho sama, může to prosít přes řešeto, aby se nemusela sklánět nebo klečet - to už jí moc nejde…) a ještě rozšířila plochu na jiřiny. Otci jsem pomohla nařezat na špalky pár doubků a pak jsem to naštípala, takže to před deštivou sobotou ještě stihnul nastrkat do dřevníku. Vykopala jsem si dva stromkové a jeden keřový angrešt a odvezla si je domů, včera vyhloubila jámy a zasadila, tak mám řádku malin-rybízů-angreštů. Teď na podzim to přihodím hnojem a příští rok snad budu mít díky nové kubíkové nádrži na kolečkách nasušeno dost vody, abych to mohla průběžně zalévat, jakož i jabloňové, třešňové, ořešákové a jedlokaštanové stromky, které máme rozmístěné po pastvinách. Snad se mi v neděli za pomoci přítele povede sklidit brambory a cibule a přesadit máteři jahody do zvýšeného záhonu (jen na zimu, na jaře ať si pak s nimi učiní, co libo), abych si mohla zrotovat následně svoje políčko a začít navážet hnůj na zimní zúrodňování.
Příští rok bych mohla zkusit dát extra rané brambory na kraj, sklidit je v červenci, a rovnou tam šoupnout další várku, která by mohla na konci října ze země…
Letos bych měla mít předpokládaně 150 kg brambor (120 kg, když počítám ztráty hryzcem). Něco budou mrňavé, ty dám kamarádce, ona je miluje, a já se jich takto elegantně zbavím. Tak řekněme 90-100 kg bych mohla vytěžit. Pro tři lidi na rok řekla bych akorát. Přičemž já za rok sním jestli deset kilo…
Ony se ty osmy trhají preventivně. Zmenšením ústní dutiny (přechod k všežravosti, bobtnání mozkovny) se totiž pro ně zmenšilo místo a často jsou poškozené už při vývoji, vychýlené, deformované… Bývají to první zuby, které dělají problémy, špatně se udržují i opravují. Takže když se odeberou, dají se tím celkem oddálit potíže se stoličkami. Tak pravila zubařka. Taky jsem jí i po tomhle výroku odmítla dovolit vycuknout poslední stoličku (ale ta byla zdravá). Ale jeden moudrák mi dříve tahala, když byl opravdu ve špatném stavu, a zjistily jsme po vytažení, že měl zdeformovaný kořen zapuštěný pod stoličku před ním, ty tři nebo čtyři výběžky, co normálně moudrák má, byly scuknuté do jednoho zahnutého kořene, vypadalo to jako když zpod velkého hřibu (sedmičky) vyrůstá malý “bráška” (osmička). Korunka byla pak už úplně normální. Zajímalo by mě, jak se to odrazilo na kořenech té sedmičky, když mi osmička vlastně vylezla zpod ní… Na RTG není nic v tom směru rozpoznatelné.
Když už jsem byla tak pěkně inspirována ke studiu pravidel diskuse, zaujalo mě jedno, které zřejmě pozbylo části uplatnění:
Necitujte celé příspěvky, ale vždy jen vybranou část textu. Pokud chcete reagovat na celý příspěvek, využijte tlačítko Odpovědět.
Editor po jedné z prvotních úprav po našem “nastěhování” již neumožňuje manipulaci s citovaným textem, takže uvedení zkráceného příspěvku pomocí úpravy citace není již možné. Je možné samozřejmě mechanicky okopírovat dotčenou část textu příspěvku, kterou chci citovat, ale pak by tedy mělo možná pravidlo znít jinak - a také nevím nevím, jak úspěšně se dá kopírování části textu aplikovat třeba na mobilu (na mém tlačítkovém se obávám jen velmi ztuha).
Já takhle doma zalévám kytky v květináčích (mám jich trilion) - vodou z opláchnutého nádobí, mastnou vodou, s odmočenýma připálenýma těstovinama (mám v kytkách žížaly, ty to ocení), vodou po vaření brambor nebo vajec nebo tak. Je mi vážně líto na ty kytky točit pitnou vodu z kohoutu. Vůbec mi přijde zhůvěřilé takovou vodou splachovat, ale s tím jaksi nic v paneláku neudělám, leda bych si nosila vodu půl kiláku plus šest pater po schodech z řeky, a zase tak moooc mi na tej přírodě nesejde, to zas vocaď pocaď.
Tak já taky věřím, že to ta koza sežere. Akorát mě zarazilo, že by to Ivus krmila cíleně. A jakou houbu. Třeba sušená hlíva by mohla být fakt k něčemu dobrá pro ta zvířata, co já vím (pro nás je taky dobrá, a nakonec určitě i pro zvířata se už z toho dělají různé doplňky). A nebo to mohl být překlep a mělo tam být něco jiného, to právě nevím co, tak proto jsem se zeptala.
Napadá mě, proč krmit dojící zvíře organismem, který je známý kumulací těžkých kovů, které mohou přecházet do mléka…
Míchejte průběžně se starým senem a nebo přidávejte k trávě pozvolna, ať si na nové seno koně zvykají. I kdyby tam ještě nějaký zádrhel byl, tak tímhle postupným najížděním se můžete problémům trochu vyhnout.
No a pracuje s ním i někdo, kdo je zkušenější? Pokud vychováváte hříbě poprvé a nikdo v okolí s tím také nemá velké zkušenosti ("to naše hříbě nedělalo"), tak je na místě najít si zkušenou osobu, která vám bude dělat dozor, bude k dispozici na konzultace takových situací a bude to s vámi řešit osobně - uvidí, co dělá aktuálně hříbě, co děláte vy.
Když se to blbě sejde, klidně nikdy. Zažila jsem koně, kteří se trápili třeba půl roku na pastvině uzurpováni stádem, než se to začalo řešit, protože se na ně dalo brnkat jak na harfu. Několikrát jsme řešili i na iF, že někomu nesedlo ustájení, to nemuselo být nutně jen stádo, ale třeba režim, a kolektiv to pak jen tomu koni ještě osladil.
Šmatlá nohama - vyšetřoval ho ortoped (veterinář)? Ví se, proč šmatlá nohama?
Pokud někdo znalý prohlásil, že má kůň úzké patky a špatný tvar kopyta, není to podkovami. Tak jedině tím, kdo pod ty podkovy toho koně strouhá.
To, zda kůň s podo může pracovat na boso záleží velice na stavu věci a znalostech a schopnostech toho, kdo mu dělá korektury. Pokud současný kovář není schopný koně udržet provozuschopného a máte reference, že nějaký jiný by to zvládnul lépe, tak to klidně zkuste. Jen tedy nečekejte, že se struktury kopyta přemodelují za půl roku. Půl roku bude trvat možná tak vnější tvar, ale rehabilitace celého aparátu bude vyžadovat rok i více, podle toho, jak závažné změny napravujete. Každopádně v takovém případě bych volala odborného ortopedického kováře, ideálně zároveň veterináře (ale vraťme se na zem…). Rozhodně někoho, kdo si nechá zhotovit aktuální rentgeny, koně posoudí v pohybu, bude spolupracovat třeba i s veterinářem, fyzioterapeutem, další vám jistě poradí ostatní přispěvatelé.
Jop, u žaluzií mi kocour odkousal ty vlasce vespodu u okna. Náramně mu tam překážely. Tak už mám žaluzie taky “vlající”, jako jiní 😀
A poleze vám do všech skříní, do kterých se dostane - tak jestli nechcete mít třeba v oblečení chlupy, tak pokud vám skříně nedrží dobře zavřené, doporučuji pořídit nějaké zajišťovací háčky nebo nalepit sucháče 🙂