Aktuálně: 4 058 inzerátů199 456 diskuzních příspěvků18 102 uživatelů
Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 03.08.2023, 13:08:09 xxx.xxx.198.226
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 03.08.2023, 11:52:54

Taky už mi vlastně “dorostla” kamarádka veterinářka 😀 Bývalá spolužačka.

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 03.08.2023, 13:05:40 xxx.xxx.198.226

Já mám pocit, že pískovec ani není kyselý, nebo aspoň ne tolik jako ta žula. Takže pro mě osobně i lepší startovací čára. No a o rozdílu ve zpracovatelnosti těch dvou půd se nemusím zmiňovat.

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 03.08.2023, 13:01:44 xxx.xxx.198.226

Bílkoviny v statkovém krmivu můžete doplnit buď živočišné (maso, masné zbytky, rybí-masokostní-krevní moučka, kysané mléčné výrobky nebo výrobní zbytky, hmyz a jiní členovci) a nebo rostlinné (zpravidla boboviny neboli luštěniny, ideálně ještě upravené pro lepší stravitelnost. Na bílkovinu bohatá semena nebo ořechy, to byste se totiž nedoplatil…). Pokud vám tak vadí krmit komerční krmnou směs, ale nevadilo by tám krmit komerční “vitamíny”, tak můžete doplnit též bílkovinným nebo aminokyselinovým koncentrátem určeným pro nosnice.

Nicméně: laborování se složením KD, pravidelné míchání směsi (trvanlivost bez konzervantů a stabilizátorů), vychytání homogenizace domácí směsi (pořízení šrotovače, jak zařídit aby práškové součásti nekončily na dně nádoby nesežrané…), obstarávání jednotlivých komponent a jejich skladování v odpovídajících podmínkách… to jsou všechno čas a peníze. Tak bych být vámi nejprv hodila tuhle myšlenku na papír v číslech a pak teprve se rozhodla.

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 03.08.2023, 12:52:06 xxx.xxx.198.226

My jsme na skále a na perku, máme tak 10 cm drnu a pod tím je rozpadlá žula. A tahle metoda funguje naprosto skvěle. Takže já se toho u vás nebojím ;-)

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 03.08.2023, 12:43:23 xxx.xxx.198.226

Asi uvažujete koně v boxu, že. My máme koně venku, a tak když se přijde ke koním, nejprve se místuje a sbírají bobky ve výběhu, poté se dává voda a seno a nakonec se dává žlabové krmení. Nečistí se, pokud se s koňmi nejde pracovat. Máme tam důchodce, s kterým se nic nedělá, tak ten se nečistil asi už půl roku. Teda vlastně kopyta se mu čistí - vždycky při korekturách 😀

U rodinných koní na boxech jsme ráno přišli, dali ohlávky a vodítka, vybrali z kopyt (na dvoře nesměly být nášlapky) a odvedli do výběhu. Pak místování, voda, seno, krmení do žlabu na večer, zametání. Odpoledne nejprve pro koně do výběhu, dovést do stáje, pak čištění podle toho, jestli se s nimi něco dělalo, v případě potřeby zamést.

U koní v dostihové stáji vyvodit chovné kobyly na pastviny, rozdat ranní seno, potom místování, potom jádro, vodu řešily napaječky, potom zametání, nanosit cajky, vyčistit a vybrat kopyta, nasedlat, odtrénovat, vyvodit a/nebo osprchovat, vyčistit švice, zamést. V poledne jádro a případně doplnění sena. Odpoledne dát seno na noc, vymístovat, jádro, kobyly z pastvy, zamést.

Ve volném chovu tady v okolí - jednou za týden vizuální kontrola, zda je stádo v ohradě. Vodu řeší potok, krmení řeší tráva, v zimě se tam postaví pár balíků sena.

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 03.08.2023, 11:51:30 xxx.xxx.198.226

A to já zase doktorům věřím, ale po zkušenostech z okolí nevěřím, že udělají důkladnou diagnostiku. Jakože když už něco najdou, tak léčí, a člověk se domůže i účinných terapií, když hodně hejká, tomu věřím. Ale já se naučila hodně hejkat už při požadavcích na vyšetření, a nějakým doktorským “to má ve vašem věku každý, s tím už nic neuděláte” se nenechám opít, a vyžaduji důkladnou diagnostiku dle vlastního přesvědčení. A když mi řeknou, že to pojišťovna nehradí, si to zaplatím klidně sama, a když řeknou, že nejbližší volný termín je v Salzburgu, tak si tam klidně dojedu.

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 03.08.2023, 10:57:42 xxx.xxx.198.226

Taky se jim dá nasekat. Ale to je práce navíc, no.

Jednodušší by bylo zvrhnout na tu zahradu pár valníků hnoje, na jar rozhodit travní semeno, a příští rok mít pěkný porost 🙂 My takto zúrodňujeme pastviny - pěkně kolečko vedle kolečka (zpočátku to má půl metru nad terénem, ale hrozně rychle to klesá) a následující sezonu na tom roste křupavé bejlí po celý rok, drží to báječně vlhkost.

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 03.08.2023, 09:21:05 xxx.xxx.198.226

Tak to u Brinsea jsem měla ten domeček přímo na dešti a dobrý, nezateklo - ono to moc jinak nejde, když má být senzor řádně na světle. Teď je pod převisem střechy, aby se mi v létě baterie nepřehřívaly, ale pro senzor světlo stačí, a když není vyloženě fuják s horizontálním deštěm, tak není kryt automatu ani pokapaný. U nás ve výběhu nemáme mnoho dlažby, takže se nemá voda od země jak odrážet, koukám, že je to výhoda.

Brinsea je podle návoru otypovaná na 4kg dvířka (předpokládá se i provoz s neorigo dvířky), tak možná má ten motor větší spotřebu… Ale až ten automat odejde (nedělám si o jeho trvanlivosti iluzi, kupovala jsem to jako nejlevnější jebku na trhu, jen tak jako na zkoušku, zda mi ten život vážně usnadní), pouvažuji nad tím Drimlem, ráda podpořím českého výrobce.

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 03.08.2023, 07:34:13 xxx.xxx.198.226

Však je můžete krmit senem, vojtěškou a tak, ne? Nakonec pro ně existují i kompletní krmné směsi, ke kterým přidáte tu píci spíš už jen jako zpestření?

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 03.08.2023, 07:32:54 xxx.xxx.198.226

Vlevo vidět plůtek  - spodek z proplétaných větví, inspirace od Jebáčkové-Lažanské z Eqch (myslím, že to ona psala o živých plotech, kytkách a vzhledných úpravách terénu a tak). Nad plůtek z větví napíchaný kozí oplůtek elektrická síť na tyčkách (bez elektriky). Spodní plůtek v zimě a na jaře zvýším a bude hej 🙂 Vpravo ohraničuje políčko obyčejné lesácké pletivo, z kterého máme výběhy, ale jsou tam hustě kmeny po břízách, do kterých je pletivo vrostlé, takže pro prasata doufejme neprůchozí, navíc jsou do toho do půl metru výšky kvůli slepicím zasazená dlouhá prkna, aby mi slepice nemohly na záhon chodit hrabat. Takže i celkem neprůhledné. Taky je to ta strana, odkud by prasata dorazila. Myslím si, že z té je to tedy celkem zabezpečeno. Tak ještě proti srnce. 

Kde jsou ty vlci, když je čék potřebuje.

Obrázek
Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 03.08.2023, 07:28:48 xxx.xxx.198.226

kometa: odpovídám na poznámku z diskuse “on je hodnej, on vám nic neudělá” (nebo tak nějak). Ať se to tam ještě víc neplevelí. Takže k tlapičkám od kocoura, srnci a kuně:

U nás srnky vědí, že jsou jen krapítek od pozvánky na karbanátek. 

Zato prasata jsou odrzlá, a jsem vskutku vděčná, že mám brambořiště celkem zabezpečené, neb bych se nerada dočkala chvíle, kdy mi tam zaúřadují (ještě navíc k úřadující srně a úřadujícímu hryzci). Příští rok pěkně navýším plot kolem políčka na 2,5 metru (zatím je metr a půl) a srny se zbavím. Ale co s  hryzcem… leda brát s sebou odpoledne Kocoura na sběr klíšťat a hryzců 🙂 Políčko bude obšancované, takže když přes něj přehodím ještě síť proti ptactvu, mohlo by to Kocourovi přijít dostatečně interiérové, aby nezmehnul, a pěkně hlídal.

Prozatím hryzcovi asi do chodbičky pustím voděnku, zase na druhou stranu je fajn, že ta chodba vede od vodárny až na políčko, protože se mi to pěkně zaleje 🙂 Brambory by potřebovaly poskočit…

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 02.08.2023, 16:23:18 xxx.xxx.198.226
assil:

Taky jsem četla nějaký článek jak je důležité nechat děti nudit se a je pravda, že ještě tak 10 let zpátky jsem vídala v buse nebo vlaku děti jak jen sedí a koukají z okna, dneska už něco takového nevidí člověk nikdy, všichni mají mobily a v lepším případě sluchátka, v horších to těm malým dětem pustí rodiče nahlas a ani jim to nepřijde blbý.


Zase nemají řidiči opatlaná skla od dětských prstíčků za sychravých zimních dnů, kdy jsme si krátili čas dýcháním na okno a kreslením pičurek 🙂

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 02.08.2023, 13:29:33 xxx.xxx.198.226

Děti potřebují zažít nedostatek, aby si uměly vážit dostatku. Musejí zažít stres, aby si vážily klidu a naučily se využít odpočinek. A tak dále. Mozek je srovnávací zařízení, to říkal ten neurolog. Když nemá jak srovnat blahobyt s nouzí, tak srovnává lepší blahobyt s horším blahobytem, z čehož pak pramení nespokojenost i když “všechno mají”. 

Domnívám se, že snaha zaplnit čas dětem neustále nějakými činnostmi nebo atrakcemi dále částečně podporuje poruchy soustředění. Ty děti se nenaučí zabavit samy, hrát si kreativně, vše je jim předžvejkáno a animováno, aby nemusely samy nic vymýšlet a ničeho samy dosáhnout. A když jim následně není zábava podstrojována tak, jak je jejich mozek zvyklý, případně jsou nuceny se na něco soustředit déle, tak to prostě nejsou schopny zpracovat.

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 02.08.2023, 13:12:11 xxx.xxx.198.226
efe:

(kde jste vyčetly, že si kupuje koně domů?)


Z toho: Starat se o něho mi pomůže jak kamarádka tak táta který měl svého koně.

Samozřejmě je to jen můj skromný odhad, proto jsem o koni v samotě nic nedodávala. Ale kdyby byl v nájemní stáji se zkušenými ošetřovateli, tak by mi tam tahle poznámka moc neseděla.