Aktuálně: 4 064 inzerátů199 619 diskuzních příspěvků18 104 uživatelů
Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 11.08.2023, 08:44:30 xxx.xxx.198.226

Zvědavče, tak příště rovnou laskavě poraďte tazateli místo abyste kritizovala výroky ostatních, a budete pěkně naplňovat myšlenky toho článku 🙂 

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 11.08.2023, 08:39:52 xxx.xxx.198.226

Dneska je TAK NÁROČNÝ přemýšlet, když si to můžu vygůglit…

Mimochodem, já o slepicích nečetla v tištěné literatuře jedno písmeno. Já jsem si přečetla vlákna na iFauně a dobrou praxi jsem odkoukala tam. Bohužel tady není zatím moc co načítat, témata jsou mladá. Ale víme, jak to je, i na iF se neustále objevovala témata, ve kterých se začátečníci ptali na naprosté základy a byli nesmírně překvapení odpověďmi.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 11.08.2023, 08:35:58 xxx.xxx.198.226
Odpověď na příspěvek uživatele list z 11.08.2023, 08:25:55

Hádám, to byla odpověď spíš na celou tu větu, jakože “Když člověk nad tímto dotazem zapřemýšlí a použije šedou kůru mozkovou, musí dojít k odpovědi,..”

Přičemž zvědavec dle mého chtěla říci, že ne, nemusí dojít k odpovědi. Někteří prostě nejsou schopni takto uvažovat, ba bych řekla, že některé tahle souvislost vůbec nenapadne, normální lidi nad takovými věcmi nepřemýšlejí, a vlastně ani nevědí, že v drůbežárnách nemají kohouty.

Jsem to nedávno probírala s kamarádkou koňařkou, která má teda koně a kočky, o zvířatech a reprodukci tedy cosi tuší, a říkala přesně, že nad tím nikdy takhle nepřemýšlela, ale že vlastně jak to je, a když jsem jí řekla, že slepice za celý život kohouta vidět nemusí, byla fakt překvapená, prostě to do té doby neřešila, až když jsme na téma drůbeže zabrousily v hovoru.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 11.08.2023, 08:28:39 xxx.xxx.198.226

Když to nepřejde do středy,ve čtvrtek pojedu..👍😎

No, abyste jela jen na kontrolu, a ne rovnou na nějaké oddělení, které se označuje zkratkou. A co řešíte, jak k tomu došlo, jasně že řekněte, že jste se sťukli s autem, ti doktoři to potřebují vědět. Já myslela, že jste se o to auto jen zastavila, a vy letěla přes kapotu, to je ale úplně jiná situace, tělo padá v jiné konformaci z jiné výšky, pád se těžko brzdí… Jako je to vaše zdraví, já vás asi nepřesvědčím. Budu na vás myslet.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 11.08.2023, 08:20:37 xxx.xxx.198.226

Chňapnem, kolegyně natáhne slépce krček na špalek, já seknu sekerou - slépka vyřešená 🙂 (nebo kolegyňky prstík, když se netrefím, že)

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 11.08.2023, 08:13:37 xxx.xxx.198.226

Jinak tedy čistě na základě toho, co jste popsala se dá vyčíst toto: kůň má zvýšené nároky na energii, protože se ocitl v novém prostředí, což je pro něj stresová situace. Dobře, že dostal příkrm, hodil se mu. Pak dostal i lehkou práci, což zvýšilo opět jeho nároky na energii, takže samozřejmě začal víc žrát, navíc nastala příprava na zimní období, takže koně mají tendenci se vyžírat do kulí (nezapomínat na energ. náročnost línání). Objem jeho vnitřností se zvětšil, aby pojal zvětšený objem přijímané píce, což je v pořádku, a esteticky neblahým výsledkem je zvětšené břicho. Ale vy po koni nebudete chtít ani olympijské ani dostihové výkony, takže zvětšené břicho je fakt jen estetický problém. 

Vy jste zareagovali tím, že jste sebrali objem, čímž jste koni hrábli do největšího energetického příjmu dne, a nahradili jste část objemu dalším ovsem (nepíšete, v jaké formě, a jestli víte, že ho zvládá dobře zpracovat), čímž jdete naproti trávicím problémům a pochopitelně progresivní ztrátě hmoty u koně, protože abyste nahradili sebranou píci jádrem, museli byste toho jádra krmit hodně (a záměrně neříkám, kolik, protože je to ve vašich podmínkách nonsens). První pomoc za mě v tuhle chvíli je vrátit koni adlibitní příjem píce a když nic jiného, kontaktovat aspoň toho výživáře. Bude-li to dobrý výživář, zeptá se vás hned na management, zuby, odčervení, diagnostiku vředů, anamnézu.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 11.08.2023, 08:05:15 xxx.xxx.198.226

1) koně nechte vyšetřit veterinářem a fyzioterapeutem, vet by měl vyšetřit vředy a klidně by mohl vzít sono, pokud do toho chcete investovat. Nechte si zkontrolovat sedlo, zda sedí jak má.

2) pořiďte si trenéra - pokud ten kůň běhal, tak lépe trenéra, který má zkušenost s ex-dostiháky

3) nechte si sestavit krmnou dávku výživářem.

Vyřešit takovou situaci ke spokojenosti vás a koně totiž nejde po internetu. Odborníci, kteří vám tuto situaci budou pomáhat řešit, budou potřebovat daleko více informací, než jste tu popsala. Problém může totiž tkvět v kombinaci mnoha faktorů. A třeba i za pomoci odborníků zjistíte, že vlastně problém nemáte, jen to postupuje trochu jinými cestami a nebo pomaleji, než byste čekala. Ono totiž zvykání koně na nové prostředí je jedna věc a remodelace muskulatury je jiná věc, obojí vyžaduje čas a dobrou praxi.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 11.08.2023, 07:25:11 xxx.xxx.198.226

dodo: myslím, že drtivá většina v CZ chovaných slepic je chovaná celý život v interiéru, a velká část jich je i v takovém typu chovu, který se dá uskutečnit v bytě. Tedyže halový klecový chov. Takže to jde a funguje. Nebudeme si říkat, že je to pro slepice nějaká slast, ale když místo klícky zvící krabice od banánů pořídím děvčatům slušivou voliéru přes půl obýváku s oknem, hřady, kukaní a hrabací podestýlkou, tak se proti kleci budou mít královsky. A věřím, že mohou být v takové državě i spokojené (když pomneme, že by nepoznaly nic jiného).

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 11.08.2023, 07:19:44 xxx.xxx.198.226

Horsano hezky pěkně! Já chci taky! 

Dneska to ovšem vypadá, že místo hub budu čumět na děcka z místního koňského tábora z turnusu, který nevedu já, jak si u nás dávají závěrečné závůdky. Podle toho, co vyprávěla kolegyně z klubu, když je dozorovala (jako poskytovatel zázemí) posledně, tak dost horor, a už tam jako dozor být nechce, tak budu muset já. Snad bych kolegyni ukecala, aby tam byla aspoň na začátek, abych mohla na tu hoďku do lesa, jen proběhnout tu cestičku, u které to roste… Pak dál do kopců můžu klidně v neděli, tam nikdo neleze.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 10.08.2023, 15:01:45 xxx.xxx.198.226

Úplně jednoduše. Pořídíte mega voliéru přes půl obýváku a máte domácí bydlení pro slepice. Ještě lépe by bylo prostě jim tu jednu místnost nechat celou. To už pak může být i slušné hejnečko. Místnost se dá od podlahy pěkně odizolovat, pod substrát na hrabání dát pár vrstev proti vlhku a devastaci podlahy. Místnost by bylo dobré odhlučnit, resp. protože slepice vám můžou z nehospodářského prostoru vykázat, tak bych to považovala za nutnost. Kvůli zvýšené potřebě větrání je vhodná síť do okna, nebo vám na slepičí zob budou chodit všechny sýkory z okolí 😀 (ale samozřejmě hlavně proto, aby vám slepice neodešly) A taky není od věci pořídit pořádné zatemnění, aby slepice v létě neječely od 4 ráno. No a jinak nevidím problém, naopak bezva výhoda v tom, že nemusíte pořizovat kurník, řešit predátory, ptačí chřipku (žádné přenosné nemoce), hlodavce, a tak dále. Krmivo a podestýlka mohou být uskladněné klidně v té místnosti, ale já mám třeba krmení  a podestýlku pro Kocoura normálně v kuchyni a nikoho to nepohoršuje, i hobliny a seno pro morče jsem měla u postele a nikoho to nepohoršovalo, tak nevidím potíž v uskladnění materiálů v obytném prostoru.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 10.08.2023, 14:42:04 xxx.xxx.198.226

Arach: nerozumím. Právě naopak je to upe stejná písnička. Inzerát nadepsaný “bengálská”, ale jsou to jakési křižovatky, u nichž není jistého nic, když ani rodiče nejsou doložitelně plemenní. Že někdo něco takového vůbec množí. Vyrostou z toho tuctoví vesničtí mourci.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 10.08.2023, 14:28:00 xxx.xxx.198.226

K případnému regionálnímu setkání bych ráda podotkla, že máme chatečku kousek od Benešova a chystám se tam na přelomu září a října na prodl. víkend 😛 A nemám nižádného psíka a nesmírný deficit psího drbání 😀

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 10.08.2023, 12:16:06 xxx.xxx.198.226

Koliku může způsobit dietetická chyba - a je velmi rozmanité, na co je který kůň náchylný. Takže prostě vyvarovat se jakýchkoli nárazových změn krmení, nedostatku pitné vody a přístupu k ní (!), špatně zabezpečené krmírně nebo výběhu (jak proti útěku, tak před krmiči), a tak dále. Třeba taky nedostatku píce a požírání nevhodných substrátů, dřeva, písku…

Dále může koliku způsobit otrava, dehydratace (raději opakuji), nedostatek pohybu (ulehnutí…) nebo z jakéhokoli důvodu přerušený pohyb střev nebo jiná změna zdravotního stavu.

Dále můžou koliku způsobit změny vnějšího prostředí, třeba změny tlaku, teplot (podle náchylnosti koně), jiné stresy.

Je dobré si uvědomit, že kolika (kolikové bolesti) je příznak. Je to průvodní jev mnoha možných dějů, klidně i pouhé plynatosti a nebo vředového onemocnění. Kolice nejlépe předejdete tak, že budete předcházet jakýmkoli problémům po stránce ustájení, krmení, napájení, zootechniky, etologie, zabezpečení, welfare…

Jak si nezabít koně – koliky (II) | Equichannel

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 10.08.2023, 11:29:59 xxx.xxx.198.226

No, proto bych ani kozu nechtěla k těm koním na mlíko. Radši krávu. Na kozu bych musela postavit alcatraz a ještě bych musela extra řešit všechny stromy a stromky. Zatímco kráva se o strom tak maximálně podrbe a jinak ji to nezajímá. A krávy jsou taky chytrý, jen ne tolik škodící 🙂

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 10.08.2023, 11:22:49 xxx.xxx.198.226

Hodně se tu (na iF) radívá velký špic (skoro lapina), vlčí špic. Třeba by to bylo ono, ať se na nějaké podívají. Já o těch špicíčkách zase nic nevím, tak třeba dopíše někdo znalejší. To jen že jsem si vzpomněla, že to psávali.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 10.08.2023, 11:01:25 xxx.xxx.198.226
Anonymní:

https://zvirata.bazos.cz/inzerat/171578000/welsh-part-bred-pony.php

…velšský polokrevník? To existuje ? 


Mno, “part bred” se překládá do CZ jako “polokrevník” (nějaký jazykozpytec vymyslel, že to má podobný význam). Samozřejmě v odborném jazyce je to nesmysl.

Ale dotyčný prodává s poníkem i “uzdu”, takže předpokládám, že to velký odborník nebude a prostě použil to nejvzletnější pojmenování prodávaného koně, které našel.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 10.08.2023, 10:57:28 xxx.xxx.198.226

ad ustájení hobby horsíka:

Nene! Tak to je boží 😀

My děláme hobbyhorse závod u každého závodu pro jezdce letos. A máme v úmyslu nabídnout hobbíkářům i členství v klubu, budou mít k dispozici naše tréninkové prostory, budou si moci postavit klidně i boxíky pro své koníky, budou s námi jezdit na závody, kde jsou hobbíci, no a samozřejmě, pokud fakt bude někdo chodit, budeme k našim jezdeckým závodům vypisovat pěkně i hobbyhorse závůdky souběžně s těmi jezdeckými na stejných soutěžích, dvě mouchy jednou ranou 🙂 Máti už vymýšlí, co všechno můžou hobbíci dělat, třeba nacvičovat pas-de-deux a tak 😀