Aktuálně: 4 063 inzerátů199 607 diskuzních příspěvků18 104 uživatelů
Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 14.08.2023, 07:58:51 xxx.xxx.198.226

No všechny tydlencty starostě mi řeší právě ta KKS a obří výběh, kde se něco nachodí, ty slepice. Přijde mi to výhodné pro mě i pro ně.

Ale já je mám distančně, musí  to fungovat tak, že mi stačí jim hodit jídlo jednou denně, a zároveň vejce musí stát ty dvě koruny, jak jsem zvyklá (no, asi už to bude ke třem kačkám, jak jsem teď valila bulvu na cenu těch psích granulí, co jim kupuji).

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 14.08.2023, 07:29:45 xxx.xxx.198.226

Tak čerstvé zelené jim můžete nasekat (nechcete si tu voliéru udělat mobilní? Jako že by se dala přesouvat - to by značně pomohlo) a na sluníčku budou, no a když dáte vit-min, tak myslím, že v pohodě. V zimě dáte odrolky sena nebo vojtěšku nebo tu nastrouhanou řepu, jak tu někdo cpal do slepic - ale to je prostě jen “na přilepšenou”. Většinu zimy se dnes už stejně můžou pást, resp. se jim dá něco naškubat. Ale asi to nebude vyloženě stěžejní podmínka.

Pokud budou mít vhodné poměry živin v krmivu, tak to bude bez problémů, jen holt samozřejmě nikdy to člověk doma nevychytá tak, jak je v té směsi, to je jasné. Takže ještě jednou, pokud jste smířená s případným nevyužitím plného snášecího potenciálu a případnou drahotou produktu (na čas, práci a nákupku vstupních surovin), tak určitě je to řešení.

Já rozporuji lidem náhradu KKS (kompl. krmné směsi) něčím domádo jen ve chvíli, kdy mají pocit, že tím něco ušetří. Pokud není ekonomika produkce vajec vaší hlavní motivací, může vám to fungovat ku spokojenosti 🙂

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 14.08.2023, 07:16:27 xxx.xxx.198.226

Jasně, že můžete krmit pšenicí a masem. (sojou, tvarohem, syrovátkou, klidně vařenými vejci 😀 ) 

A nahradíte slepicím většinově tu KD z kompletní komerční směsi.

Výhoda kompletu je, že tam máte zároveň dodané potřebné vitaminy (které ovšem venkovní “barfované” slepice získají z čerstvé stravy a sluníčka - na druhou stranu, co v zimě) a živiny v optimálních poměrech (které v domácí směsi nevychytáte, ale samozřejmě slepice se s nějakými těmi výkyvy vyrovná - jen nesmí být ten poměr živin trvale nebo dlouhodobě nevyvážený jedním směrem).

Za nedokonale vychytanou domácí stravu můžete platit neoptimální snáškou. Ale jestli vám to neva - a nevadí vám, že třeba vejce budete mít “dražší” než z hypersuper… Tak bez problému 🙂

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 11.08.2023, 14:05:58 xxx.xxx.198.226

Rozhodně ať každý krmí svá zvířata, čím uzná za vhodné, a pokud to jeho zvířatům jde ještě navíc k duhu, tak nezbývá než pogratulovat k dobré chovatelské praxi! 🙂

Já jsem se díky vašim příspěvkům mnoho nového dozvěděla, byla jsem nucena si cosi dalšího vyhledat a jsem zase chytřejší, takže děkuji za podnětné připomínky, mně to rozhodně pomohlo.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 11.08.2023, 12:37:09 xxx.xxx.198.226

Super, že jste šla! Díky 🙂

Já když jsem spadla z koně, tak jsem si prostě nadiktovala, co chci, aby zrentgenovali. Oni se zaměřovali na nohy, protože jsem nemohla chodit, ale já jsem si vyžádala i záda, nikdo ani nemuknul, šoupli mě tam, a mám jistotu.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 11.08.2023, 11:54:34 xxx.xxx.198.226

Možná se dával, nevím jak teď, protože mně granule plesnivějí jako o závod 😀 A to od jakéhokoli výrobce v jakoukoli roční dobu, pokud se k nim dostane vlhkost.

Jojo, u jedu je vždycky rozhodující dávka. Kdybyste si zamnul ručičky v modré skalici, asi byste taky nenafotil reklamu na Pandoru. Ale koupat se v azurové vodě v bazénu takový problém není.

To bude asi Mycofix (páč “myco” je “houbový”). A ano, vyvazovače mykotoxinů se do krmiv naštěstí už dávají a dobře že tak. Mykotoxiny jsou totiž všude. A ne všechny jsou teplotou degradovatelné. Vyvazovač ale s ochranou krmiva proti nárůstu plísní nemá nic společného, ten řeší toxiny již přítomné, proti plísni jako takové nepůsobí.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 11.08.2023, 11:23:48 xxx.xxx.198.226

Ono v Budějcích na Máji jsem jednou přespávala u milovníků zvířat, měli byteček dvougarsonku, obývací stěna vyskládaná z akvárek, terárek, hadárek, cvrčkárek, naproti chameleon, plavmo bytem se pohybovaly 4 kočky, v kuchyni zebřičky a ještě nějaká havěť, při cestě na záchod člověk občas šlápnul na švába, idylka.

Vejít do bytu skoro nešlo, jaká to byla husťárna, ten vzduch. Facka rovnou ve dveřích, že vás to otočilo zpátky k výtahu. Nevětralo se, protože kočky.

A prý takhle tři roky a dobré. Jen teda majitel bytu o tom nevěděl, oni tam byli jako študáci jen v nájmu 😀

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 11.08.2023, 10:47:49 xxx.xxx.198.226

Jak je na tom ovšem legislativa, to nevím. Narazila jsem už i na informaci, že chov slepic v bytě je zakázaný. Ale neověřovala jsem.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 11.08.2023, 10:34:17 xxx.xxx.198.226

No protože to je takový úzus u sportovních koní, že jako “aby netahali břicho”. Jenže se už zapomíná na to, že ta krmná směs pro sporťáky má úplně jiné parametry (a cenu), než hrstka ovsa, že mají ti sporťáci trochu jiný management, no a nakonec i trochu jinou přípravu. Navíc moderní trendy jdou už dávno jiným směrem, ale to se k zapřísáhlým “my to vždycky dělali takhle” nedostalo. Slečna pouze postupuje podle rad zkušenějších, holt zřejmě má kolem sebe lidi “ze staré školy”.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 11.08.2023, 10:26:56 xxx.xxx.198.226

Prosímvás ta směs se potom extruduje nebo vysušuje, tam hlavní roli hraje konzervace vysušením, to je důvod, proč neplesniví. To žádné konzervanty nezařídí. Zkuste takovou směs nechat navlhnout, a zplesniví vám stejně jako nekonzervované pošrotované obilí.

Všiml jste si, že v mých odkazech měly směsi identickou cenu a v odkazech od Megí měla KZK vyšší cenu než N1? Proč bych kriste brala stejně drahou nebo dokonce dražší směs a ještě do ní něco přidávala? 😀

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 11.08.2023, 09:35:28 xxx.xxx.198.226

No a jakým materiálem se to teda má zavézt? Štěrkem, perkem, lomovým prachem, pískem… Docela by mě zajímalo, jak to bude vypadat po zimě - nechcete se tam pak dojít juknout, jak to dopadlo? 😀

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 11.08.2023, 09:33:01 xxx.xxx.198.226

To vykrvení je důležité před konzumací. Pokud utrácíte slepici aniž byste ji chtěli jíst (jako většinou my), tak to řešit nemusíte (pokud neutrácíte podříznutím).

Já dávám jinak vysloužilé slepice svojí známé, dávám jí je živé, ona si to umí zpracovat.

Ale myšlenka konzumace se mi zalíbila, a kdesi na iF byl též návod, jak zpracovat i starou slepici na pečínku, a to bych chtěla zkusit, takže jen čekám, až bude nějaká na porážku, a jdu do toho 🙂

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 11.08.2023, 08:50:42 xxx.xxx.198.226
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 11.08.2023, 08:43:00

Vy to víte, já to vím, ale ta holka neví, že vajíčko slépčí a vajíčko její jedno jsou. Tahle spojnice tam není. Pro vás naprostý základ vědění, zabýváte se tím profesně, pro běžného pracujícího člověka (třeba bábu na pokladně v Lidlu) je to myšlenkový můstek, který prostě sám nenaskočí.