Aktuálně: 4 060 inzerátů199 640 diskuzních příspěvků18 105 uživatelů
Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 15.08.2023, 07:07:32 xxx.xxx.198.226

No jasně, patří se ošetřit všechny části sedla, ne jen ty, které jsou vidět 🙂

Pokud je sedlo kožené, potom tady je takový základní návod i s potřebami pro údržbu (nemusíte je zrovna nakupovat v Decathlonu samozřejmě, oni tam ani nebudou mít ty nejlepší značkové přípravky jako je Effax nebo Bang)

https://www.decathlon.cz/Blog-Jak-pecovat-o-kozene-jezdecke-vybaveni_lp-WQM6EO

Pokud jsou postroje ze světlé kůže, je potřeba dávat velký pozor na výběr přípravků a vyzkoušet si jejich efekt na nějaké svrchu neviditelné části, některé přípravky zanechávají mapy, některé kůži ztmavují a některé mají vyloženě přimíchaná barviva.

Pokud sedlo nebo jiné vybavení není z kůže (koženka, biothane, umělá kůže, guma, textil), je potřeba ho ošetřovat podle návodu výrobce toho vybavení nebo toho materiálu.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 14.08.2023, 13:46:04 xxx.xxx.198.226

Však já mám taky jen pipiny 🙂 A chytrý jsou dost i bez rádia 😀 Jen tu naštěstí teda nemám tolik těch predátorů. Něco si občas vezme vejce, ale musím zaklepat, že za poslední rok si něco odneslo jen jednu slepici (se domnívám, protože prostě nepřišla z pochůzky - to si ji taky mohl vzít hladovějící spoluobčan).

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 14.08.2023, 13:29:00 xxx.xxx.198.226

Jako jo, stane se, že kvoká. Ale pak musí taky zasednout. A pak taky musí mít na co zasednout (tzn. byste vejce nesměla jakože tak třeba týden a déle vybírat. Vemte si, že ta slepice než si nanese těch 15 vajec, které teda hodlá inkubovat, tak musí 15 dní nosit). A pak musí vydržet (což bývá taky ten problém s pudy). A pak taky musí být ta vejce oplozená. Musí se toho sejít teda dost, vč. zájmu chovatele o inkubaci, aby se to povedlo.

Takže já bych řekla, že ta šance je ve vašich državách minimální. Asi se nestane, že byste týden nevybíraly vejce, nebo si nevšimly, že vám jedna slepice někde zasedla.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 14.08.2023, 13:22:11 xxx.xxx.198.226

Když ty vejce nenecháte pod slepicí (která ještě musí chtít zasednout, že), tak kuře nehrozí. Naopak když byste kuře chtěla, tak to teprva začíná věda, pokud byste to měla piplat s těma vynesenejma slepicema, který jsou bez kvokacích pudů 🙂

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 14.08.2023, 12:47:13 xxx.xxx.198.226

Však ta moje má oporu - na stromě 😀

Mně se líbí, že se tam takhle různě povisává, protože to nejsou tři holý klacky, působí to přírodně. A Kocourovi nevadí.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 14.08.2023, 12:43:26 xxx.xxx.198.226

Ad pšenice - já ji téměř celoročně dávám klíčenou. Je to super věc, vlastně tím v zimě zabijete i ten doplněk zelené hmoty a vitaminů z čerstvého 🙂 Hrách je také výhodné dát klíčený. Tím pádem je obojí změklé, uvnitř jsou zase trochu změněné poměry živin, a je to ku prospěchu věci, a nemusí se to šrotovat, nekazí se to, slepice jdou po tom jak divé 🙂

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 14.08.2023, 11:49:18 xxx.xxx.198.226

Venčila jsem se trochu v lese, a už tam teda něco málo začíná růst 🙂 Prve jsem byla na jiném místě, kde nebyla ani práša, tak jsem si spravila chuť na stráni pod lesem sběrem mateřídoušky, už se mi doma suší. Ale později odpoledne mi to nedalo, sedla jsem do vozu, a zajela až do hor a vyšplhala na úbočí Paličníku, kde se to tedy houbařsky rozjíždí 👍

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 14.08.2023, 11:43:21 xxx.xxx.198.226

1) vykvetla mi kytka na kočičím stromě. Známá říkala, že je to tučnice, tak jí tak říkám 🙂

2) detail

3) Kocour nesmí do pokoje, tak sedí na prahu a monitoruje

4) v lese

5) cosi už tam k nalezení je 🙂

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 14.08.2023, 11:28:56 xxx.xxx.198.226

Já kupuji ten drtek masa, co spotřebuji, z hypersuper a holt se smiřuji s tím, že maso bylo získáno tak, jak to umožňuje legislativa a vymahatelnost CZ / EU. V legislativě jsme opravdu na světové špičce ve welfare, vymahatelnost dost pokulhává (dalo by se říci, že skáče o jedné noze), ale nehodlám se stát vegetariánem (nebo hůř), abych “s tím něco dělala”, mj. protože vegetariánstvím s vymahatelností nic neudělám.

Navíc už několikrát jsem narazila na to, že je vždycky jednodušší něco zakázat, než zajistit, aby to bylo prováděno vhodným způsobem. No a ve chvíli, kdy bude většina populace “vege”, nějaký ten zákaz projde jako nůž máslem 🙂 

A pak se zaměří bdělé oko veřejnosti na zvířata v zájmovém chovu, protože ta jsou také zhusta chována a utrácena nehumánně, a myslím, že mechanismus řešení bude podobný 🙂

A pak snad konečně zakážou i lidi 😀

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 14.08.2023, 10:20:56 xxx.xxx.198.226

oprava: 

appaloosa

WPB = welsh part bred, tj. podílový velšský pony, kdy se jedná o křížence mezi velšským ponym a jiným plemenem; velšský pony se chová samozřejmě jinak i v čistokrevném chovu

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 14.08.2023, 10:15:12 xxx.xxx.198.226

již tradičně se něco pos… zrovna když mám našetřeno něco bokem

Můžu potvrdit, koně mám jen půjčeného, takže si na něm platím “jen provoz”, ale tvl jak je kačka v pěsti, tak je hned (!) kam ji otočit, je to fakt na budku 😀

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 14.08.2023, 09:45:17 xxx.xxx.198.226

Přes třicet let u koní a ještě jsem si žádného nepořídila. A jak to tak sleduji, možná ani snad raději nechci. Velká odpovědnost, stojí to hrozně moc peněz, a těch starostí.

Jezdit sice základně umím, ale nepovažuji to za něco, co by bylo podmínkou pro pořízení vlastního koně. Tou podmínkou jsou znalosti z oblasti 

*veteriny (nemoci a úrazy koní, jak se zachovat, když koni něco je, jak poznat, že koni něco je, vědět, jak vypadá zdravé kopyto a koho volat, když je asi nemocné, zuby, první pomoc, vědět cosi o parazitech, očkování, veterinárních podmínkách pro chov koní), 

*legislativy (zákonné požadavky pro chov koní, evidence a označování, vedení záznamů, smlouvy, pojištění, odpovědnost za koně, vůči ustajovateli, vůči třetím osobám, silniční provoz, a další strašná kupa předpisů, kdybych chtěla mít koně “doma” - ekologie, stavební zákon, sousedi…), 

*zootechniky a welfare (vhodnost ustájení a stájového režimu, kvalita píce a žlabového krmení, nutriční požadavky a parametry krmiv, etologie…) 

atd.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 14.08.2023, 09:31:35 xxx.xxx.198.226

*zda kůň bude žrát i trávu starší přerostlou, - ano, je pro krmení normálních zdravých koní vhodná, ovšem nesmí být od země zahnívající nebo zaplísněná

*proč se říká, že tráva sečená strunkou není "pro koně" - ne “strunkou”, ale zahradní sekačkou, která trávu rozdrtí (to jsou ty sekačky, co mohou posekanou trávu sbírat do koše). Rozdrcená tráva je pro koně nevhodná, kůň ji hltá, špatně kouše, může dojít k ucpání. Navíc kůň může sežrat jedovaté kytky, kterým se v rozdrcené směsce neumí vyhnout, a při/otrávit se. Jakmile se ta rozdrcená tráva hodí na hromádku, okamžitě se zapaří, začne hnít, a pro koně je tím pádem naprosto nevhodnou, následky mohou být fatální.

Naopak pokud strunovou sekačkou (na tyči) posečete normálně dlouhou trávu (listy a stébla vcelku) a dáte koni čerstvou (na hromádku tak, aby ji stihnul sežrat během hodiny, dvou) a nebo správně usušíte, není na ní nic špatného.

*Když poseču louku mám to nechat uschnout tak, obracet a až to bude suchý tak shrabat, nebo pokosit a pak naházet na kupky, doschne to taky? - Louka posekaná sekačkou, která nedrtí hmotu, ale nechá dlouhou trávu, se suší obracením, postupně během sušení se nahrabe hmota na řádky a nakonec buď slisuje nebo nakupí a odveze. Pokud čerstvou trávu nahrabete na kupky, neproschne, bude se zapařovat, zahnívat, živiny se budou ztrácet a můžete kvůli plísním přijít o podstatnou část píce. Na kupy hrabejte až proschlé šustící seno.

Poslední připomínka - pokud chcete krmit píci hned po usušení, můžete to udělat pouze s volně loženým senem z malých kupek, které se nejlépe každý den rozhodí provětrat. Nesmíte krmit čerstvé seno ze stohu nebo slisované do balíku. Takové seno potřebuje na “dozrání” šest až osm týdnů, než se začne zkrmovat. V seně, které se slisuje nebo skupí ve větším objemu, dochází k zvýšení mikrobiální aktivity a je třeba počkat, až dojde opět k jejímu útlumu, jinak může koním způsobit zažívací potíže.