Aktuálně: 4 059 inzerátů199 640 diskuzních příspěvků18 105 uživatelů
Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 15.08.2023, 11:41:50 xxx.xxx.198.226

A kde by bažant ve volné přírodě přišel k ohřátému krmení? 🙂

To si vždycky říkám, když uvažuji, co zvládne slepice. Co by dělal bažant. To je nakonec skoro slepice.

Naše slepice cajdaly i v minus patnácti (taky nemám zateplení, co bych dělala s tolika čmelíky), ale ony mají k dispozici několik krytých ploch, kde necourají ve sněhu a vždycky se tam najde něco na zub (dají se rozhrabat bobky od koní, koním taky od huby odpadne, taky tam máme složené seno, a když je slunko, tak se v těch -20 slepice na tom senu na tom slunku vyvalují na opalovačce).

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 15.08.2023, 11:22:59 xxx.xxx.198.226

Moje slepice taky radši sypkou směs než granulovanou, jsem zjistila. No mají smůlu, mně se líp pracuje s granulemi 😀

Dávám klíčenku jak jen je to možné, v zimě ji prostě jen klíčím doma za oknem 🙂

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 15.08.2023, 11:16:18 xxx.xxx.198.226

Quash: teda závidím… já to nejím, ale něco takového bych chtěla přinést kamarádce 🙂 Musím vyrazit výše do hor, tam jistě něco po těch deštích musí být.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 15.08.2023, 09:55:58 xxx.xxx.198.226
Odpověď na příspěvek uživatele list z 15.08.2023, 08:52:19

No, asi záleží na kohoutovi. Taky hybridky bývají větší slepice, možná nějaký liliput k nim by byl bez problému. Ale vycházela jsem obecně z toho, co jsem tu vyčetla. Dost možná záleží i na državě, v nějaké voliéře, co tak by měl kohout celý den na práci, že, zatímco ve volnějším prostoru musí taky hlídat, kontrolovat okolí, upozorňovat na různé zajímavosti a tak.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 15.08.2023, 08:49:55 xxx.xxx.198.226

To je pravda, ale kdyby to měla jen na zadku jako kraťasy… no jen mě to napadlo 🙂 Ono to ani jinak než jako umělotina udělat nejde, aby to tak pěkně obepínalo, no.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 15.08.2023, 08:43:10 xxx.xxx.198.226
Zrzavci:

a v metráži koupit funkční úplet nebo jak se to jmenuje a natvrdo to tam přilepit? Dát si tu práci a fakt to přilepit, aby to nemohlo faldovat?


Když natvrdo přilepený jakkoli funkční materiál nebude dělat tu “funkci”, páč je zalepený tím lepidlem 🙂

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 15.08.2023, 08:32:08 xxx.xxx.198.226

V první řadě je potřeba důkladná diagnostika, tj. pozvat veterináře odborníka na dýchací aparát a nechat vyšetřit tak důkladně, jak to jen jde (níže článek).

Vyloučit alergie, které se dají řešit třeba přestěhováním koně nebo eliminací alergenu, když to jde.

Vyloučit akutní potíže jako jsou cizí předměty, otoky, překážky v dýchacích cestách, léčitelné záněty.

A pokud tedy diagnoza zní skutečně lidově řečeno “dušnost”, odborně snad nejnovější označení je RAO - Recurrent Airway Obstruction - opakující se zúžení dýchacích cest, a nelze eliminovat příčinu (protože dušnost jako taková je příznak), potom nastupuje tlumení onoho příznaku, a to zpravidla kortikoidy (blíže v článku).

https://equichannel.cz/clanky/zdravi-a-veterinarni-pece/astma-u-koni

Největší podíl na úspěchu terapie má ovšem management, jak je již zmíněno v článku. Tj. pokud máme koně náchylného, je vhodné udržovat ho v bezprašném prostředí, podle jeho možností nejlépe ve venkovním ustájení, kropit prašná místa, vlhčit jakékoli prašné krmivo (vč. píce), zabránit náhlým změnám teplot (vytápěná stáj x mrazivý výběh), udržovat ho v dobré kondici, tj. nikoli obézního, a tak dále.

Jako podpůrná terapie se dá použít “solná jeskyně” (existuje i mobilní verze v podobě přívěsu) .

Dále také inhalace, stejně jako u lidí, již se vyrábějí i speciální inhalační masky pro koně.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 15.08.2023, 08:19:33 xxx.xxx.198.226

Tam se bojím, že jak to bude shrnutelné, tak se odře tuplem, když to někde udělá faldík… To savé byla spíš taková moje abstrakce, že kdyby to tu vlhkost odvádělo a kůň by v tom místě kontaktu nebyl mokrý…. ale ono to v praxi udělat takhle nepůjde…

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 15.08.2023, 08:07:29 xxx.xxx.198.226
efe:

No ten mě taky napadl, ale mám pocit, že ten by právě odíral taky…


Tak když se zpotí a technicky vzato vlastně zapaří, tak se odře asi od všeho. To byste musela mít asi něco savého na tu dlouhou cestu. Nebo ten mirelon (či štrajcpánu samotnou) napatlat tukem 🙂 Jinak samozřejmě můžete zkusit obyčejnou novodurovou trubku někde ve stavebninách (nebo spíš voda-topení-plyn?) sehnat (nějakou na odpadní vody?), která se bude dát na štrajcpánu navlíknout. Taková hladká trubka třeba nebude drhnout. A jak se bude protáčet, třeba by to neodíralo. Ale zase aby to poskytovalo tu kýženou oporu cestovatelce…

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 15.08.2023, 07:48:03 xxx.xxx.198.226

Mirelonová trubka:

https://eshop.mirelon.com/ESHOPOVE-MENU/Termoizolacni-trubice-a-navleky/Termoizolacni-trubice-MIRELON-PRO-_g33854289_11179.aspx

Je toho milion vněj. i vnitř. průměrů a my z toho máme překážku zvanou “myčka” 🙂

Mám za to, že je výhodné ten mirelon nechat nepodlepený tak, aby se na štrajcpáně mohl protáčet. Osobně vyzkoušeno nemám, vozím na malé vzdálenosti a mám hlaďounké kulaté kovové štrajcpány.

Obrázek
Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 15.08.2023, 07:42:22 xxx.xxx.198.226

Já většinou jen hasím problémy 😀 Nemůžu si dovolit splácet povětšinou nové věci (postroje, přístroje, nástroje a stroje), takže kupuji starší kusy, a pak stále dokola opravuji. Včera jsem dostala darem staré sedlo (ještě plněné srnčím chlupem) a čeká mě na něm moře práce, aby prokouklo, a pak ještě zkusím přelepit polštář prožraný asi od molů nebo myší, a pokud se mi nepovede ho uvést do repre stavu, tak ho dám holt sedláři a budu cálovat… A to ho chci pak věnovat do útulku, aby ho prodali a výtěžek si nechali na provoz 😀 

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 15.08.2023, 07:32:16 xxx.xxx.198.226
Zrzavci:

No vidite, sama má jen pipiny a mě by hnala do kohouta! 😀


Já o kohoutovi necekla slovo 😇. Na čtyři slepičky by stejně byl kohout asi moc, ubližoval by jim. Musela byste jich mít víc, aby se k nim dal přišoupnout i kohout.

Jen říkám, že zrovna kuřat byste se bát nemusela, v tomhle bych komplikaci neviděla. 

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 15.08.2023, 07:20:43 xxx.xxx.198.226

Půjčte si sklopec na kunu (na bazoši by se snad mohlo dát domluvit zapůjčení) a naučte ho chodit tam. Nejprve jen na jídlo, mechanismus nezapojený, a pak až budete mít domluveno, tak mu to tam nastražte na sklopení. Z toho už se nedostane. Hodíte deku přes, aby vás nepodrápal, a odnesete kam libo. Hlavně to vypadá jinak než přepravka, tak by mu ten návyk nemusel trvat tak dlouho.