Aktuálně: 4 060 inzerátů199 640 diskuzních příspěvků18 105 uživatelů
Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 17.08.2023, 10:50:30 xxx.xxx.198.226
lesnizinka:

Hezké..takže to první dítě, si tedy nepořizoval s milovanou osobou? Nějak jsem si myslela, ale asi jsem staromódní, že tak to chodí. Nebo si pořídím s někým dítě, pak zjistím, že ho vlastně nemiluju, tak další dítě s další osobou, kurňa, zase vedle, no nevadí, jedu dál, jednou to vyjde…😉


Takhle postupuje spousta lidí. 

Druhá varianta je “neklape nám to, tak si vyfiknem dítě, to ten vztah spraví”. Taky výborná záležitost.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 17.08.2023, 10:48:53 xxx.xxx.198.226

Já jsem ekolog, takže děti ne-e, to je největší zátěž na životní prostředí. No a taky jsem “chudá” (vše, co vydělám, proženeme hrdlem zvířata, auta a já), takže si děti nemůžu dovolit 😀 Natož vnoučata, to by byla pro amazonský deštný les a populaci tuňáků konečná (při mé vlastní rozežranosti) 🤭 Navíc já vážně ty malý děti nemám ráda. Mláďata jiných zviřátek na tom, pravda, zase nejsou o tolik lépe… Mám ráda děti, co se o sebe umějí od první chvíle postarat samy, no a to jsou v mém okolí tak akorát slepýši a hmyz 🦎🐜 - jo a slizounům to jde taky dobře 🐌

A vůbec nejhorší je, když já jako nematka mám nějaké připomínky k tomu, jak nějaká jomatka vychovává svoje potomstvo. Oheň na střeše, křižování a možná i prokletí tři generací dopředu, kdybych ty generace plánovala. 🙃

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 17.08.2023, 08:36:54 xxx.xxx.198.226

Dejte pokoj. Bety BOJOVNICE že by bojovaly?! To jsou věci na tom světě…

Tady po vás budou pro relevantní radu chtít zřejmě vědět ještě objem akvária, ve kterém je máte, a jak si tak pamatuji z dotazů o betách, tak taky, jaké úkryty mají k dispozici - tj. rostlinstvo, členění akvária… Ideálně fotku.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 17.08.2023, 08:06:22 xxx.xxx.198.226

Taky nemám v oumyslu pořizovat si děti a když se mnou chce někdo být, musí to respektovat, a nebo zase jít. Akorát bych to možná nenazývala lhaním, několik mých bývalých do toho šlo s tím, že děti nějak nepotřebují, ale když pak zaťukal věk, tak zjistili, že by po sobě na tom světě chtěli něco zanechat… tak holt měli co dělat, aby spíš neujel vlak jim 😀

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 17.08.2023, 06:40:17 xxx.xxx.198.226

To rehabilitační cvičení by vám měl poradit ten fyzio. Ten má k dispozici rentgeny (dělal se kontrolní po srůstu?) a zprávu od veterinářů (ideál kdyby fyzio byl zároveň vet na pohybový aparát).

A s největší pravděpodobností nebude spočívat v běhání do kruhu - ono je to pohodlné pro lidi, ale kůň na pohyb do strany není moc stavěný, takže skoro každý problém s pohybovým aparátem je kontraindikace…

Jinak osobně jsem se s akutním problémem zřejmě nesetkala, pouze s koňmi, kteří byli již stabilizovaní roky po úrazu.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 17.08.2023, 06:20:54 xxx.xxx.198.226

Tak pokud jim ta kuna nic neudělala, proč by z ní byly vyděšené? Pokud chodí kuna do kurníku přes odpoledne, se slepicí se tam nejspíš nepotká.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 15.08.2023, 14:47:36 xxx.xxx.198.226

Ona ta slepice ve chvíli, kdy fakt zasedne, tak přestane snášet vejce. Takže jaksi nemá na co by zasedla, když jí je do toho boxu nedáte. A je v neznámém prostředí, je tam sama (hejnový pták, pro ně je to psychologický problém), “o chlebu a vodě”, což je samo o sobě asi dostatečný motiv (rozumějte stres) k tomu, rozhodnout se, že teda vyvádět (mladé) nebude. (do tohodle krutýho světa by děti přivedl jen blázen, no ne)

No, nevím, co je hoodně daleko. Pro tu slepici je to třicet vteřin pohybu (padesát metrů vzdušnou čarou, jestli). Je to spíš tak proto, aby mi rovnou neskočila zpátky na hnízdo, ale aby taky musela přijít na jiné myšlenky. No a večer v kurníku s kolegyněmi, opět vytržená z poklidu kukaně, to taky má svoji působnost.

Já mám snášecí hnízda i v kurníku, ale děvčata si vybírají spíše prostory venku, trochu stranou od hlavního mumraje, a více vyvýšená, aby měly přehled o okolí. Když si nějaké místo vyberou, šoupnu jim tam kukaň, ať je to trochu kulturní 🙂 V zimě stejně holky v kurníku moc nepobývají, jídlo jim tam nedávám, takže se chodí najíst a napít ven a chodí hrabat do sena a do boxů ke koním, většinu zimy mají i co pást, a když je jooo sníh, tak obývají krytá místa v koňských boxech, pod buňkou, pod chovatelským barokem (různým harampádím, co se tu válí vůkol). Jediné riziko zimního snášení “venku” (no ale to v mém nezatepleném případě i uvnitř) jsou mrazem pukající vajíčka. A že slepice nesou hned zrána a já vybírám večer, tak ano, pár jich za ten rok zmrzne a popuká 🙂 Ta jdou ku spotřebě první.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 15.08.2023, 14:19:14 xxx.xxx.198.226

Jo, to už tu některý zkušenější chovatel dával (Ančovička?), že dává slípku do kotce králíkárny na podestýlku s pšenkou a vodou. A jo, pár dní to trvá. Já s tou slepicí nedělám nic moc, moc to neřeším, jako jo, je to pro ni darda, ale zase si “odpočine” od snášení, kdoví jestli to není prašť jako uhoď. 

Shodím z kukaně, seberu vajíčka, slepici pod ruku a odnesu ji doprostřed louky, ať se pěkně proběhne. Ona kolikrát sedne v té louce a krákoře, že tam teda ty mladé vyvede, ale ono jí to nedá a vrátí se. No a samozřejmě večer ji šoupnu do kurníku k ostatním, protože snášecí hnízda mám venku, tak aby si ji tam něco nevzalo.

Taky ji to po pár dnech přejde.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 15.08.2023, 12:36:59 xxx.xxx.198.226

Až najdu lišky, tak si udělám bramboračku s liškama, ale teď v lese byly jen takové ty, co mají ty krápníčky zespodu klobouku (ne lístky), a to nevím, jestli je k jídlu, tak to nesbírám 🙂

Kdybych našla bedli, tak tu si umím i obalit a schlamstnout.

Ale smaženice mě nikdy nijak netáhla.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 15.08.2023, 12:32:14 xxx.xxx.198.226

Já tu klíčenou pšenku krmím na noc jen z toho důvodu, že se ke slepicím dostávám večer, a ráno dostávají rychlokvašné krmení, které se při aktivitě přes den rychle zpracuje, zatímco to zrno může večer ve voleti klidně na trávení počkat. Zrno může slepice dostat kdykoli, rychle kvasící záležitosti na noc nejsou vhodné (v mém případě se jedná o ty psí granule, co jim dávám - večer dám namočit, ráno to dostanou od služby ve stáji).

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 15.08.2023, 12:03:48 xxx.xxx.198.226

No dyk jo. Naklíčená krmě ledová - bažant v zimě nic neledového nesežene. Zobe nějaké ledové bobule, vyhrabává ledová (i naklíčená) semínka, pase ledovou trávu a pije ledovou vodu 🙂

Tak jasně, když to budete mít pod omítkou - hladký, omyvatelný povrch - tak to určitě bude fungovat 🙂 Zase musíte zajistit větrání, páč vlhkost z ptáků a jejich produktů se vám někde na těch stěnách bude jinak srážet. To máte určo vymyšlené.

Já jsem lenoch, tak si práci se zateplením ušetřím, když není třeba. 

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 15.08.2023, 11:54:56 xxx.xxx.198.226

Krmítko když zvolíte takové, do kterého mohou strčit jen hlavu, a nemohou do něj hrábnout, tak to budete mít bez uklízení 🙂 Pokud zvolíte navíc umístění a nebo typ, aby do něj nepadal trus a podestýlka, tak jste vítěz - a můžete ho klidně mít i v kurníku. Ale pokud budou slepice mít možnost chodit 24/7 z kurníku do voliéry a nazpět, není třeba jim do kurníku dávat nic, dojdou si.

Co se pítka týče, doporučuji takové, kde se hlavně dobře vyměňuje voda. Pro 4 kousky to klidně může být kameninová miska (něco těžšího, protože občas na to vyskočí, tak aby to nezvrhávaly). Když bude venku na podstavci, tak to tam nezaneřádí. 

Dovnitř by to už chtělo nějaké napajedlo, kde se neznečistí všechna voda najednou, protože tam jsou ty podmínky už horší. Já bych pipkám v dobře zabezpečené voliéře nechala volný vstup a výstup a dala jim ty stravovací záležitosti ven 🙂

Moje mají venku misku na vodu ze staré litinové pánve a misky na krmení jsou staré kameninové pro morče nebo kočku nebo pro co jsme to kdysi kupovali (možná pro slepice, tralala).