Aktuálně: 4 044 inzerátů199 645 diskuzních příspěvků18 106 uživatelů
Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 23.08.2023, 15:21:09 xxx.xxx.198.226

Souhlas s děvčaty, a také je dobré si uvědomit, že mráz nečiní koním extra potíže, na rozdíl od vlhka a větru. Proto v mrazu (a navíc třeba když je slunečno) nemám potřebu koni na ježdění deku dávat, zatímco v teplotách kolem nuly, pršosněžení, a nebo klidně i při deseti nad nulou, ale hnutném lezavém větru s deštěm, tam je deka pro našeho staršího dekovaného plnokrevníka jasná volba.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 23.08.2023, 12:29:17 xxx.xxx.198.226

U nás na vsi sedají děcka na zastávkách s lahví fernetu, vodky a nebo s fetem, klasicky v páteček v podvečer. Dědci s lahvinkou pivka posedávají dopoledne či navečer na parapetech výloh místních sámošek, případně na lavičkách tam, kde jim je raději přišoupli.

Na nádraží máme rovnou hospodu, takže tam je legál být na lavičce pod vlivem.

Ale na pracovišti jsem nezažila, pouze “historky z natáčení”, jenže já dělám po kancelářích, tak kde bych k tomu přišla.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 23.08.2023, 12:06:06 xxx.xxx.198.226

Tak já třeba znala dva zástupce Altajského koně tady v okolí. Jeden z nich snad měl být i fakt plemeno s průkazem původu (ten průkaz jsem ovšem neviděla, tak kdo ví), ten druhý vznikl tady, tak nevím, zda měl nějaké papíry.

https://equichannel.cz/clanky/expedice-a-cestopisy/altaj-a-altajsti-kone

Rodinná ekofarma: Altajský kůň (Naše Molnija) (machackovi.cz)

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 23.08.2023, 09:35:26 xxx.xxx.198.226

Naše dodávka je ok, vnitřní výška 2,2-2,3 m. To je na pohodu, v transitech normálně vozí chlapi begany do lesa a vlastně stejné Iveco jako máme my si pořídil soused taky na begany. Ale tu do toho dobytčáku by nemohl ani naložit postrojené koně.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 23.08.2023, 09:01:42 xxx.xxx.198.226

Jako krmení se snad už nikde nevyužívá, je pro koně spíš nevhodné (podporuje nesprávné trávicí procesy, neobsahuje potřebnou hrubou vlákninu, dodává jednoduché sacharidy, které jsou nevhodným zdrojem energie). Jako doplněk pro zatraktivnění krmné dávky, jako pamlsek a podobně se využívat dá, vždy v takové dávce, aby to negativně neovlivnilo trávicí procesy (a taková dávka je u každého jedince individuální). Jemné pečivo je potom ještě méně vhodné než běžné pečivo. 

https://equichannel.cz/clanky/nakrm-sveho-kone/ovoce-zelenina-a-jine-dobroty-ve-vyzive-koni

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 23.08.2023, 08:09:34 xxx.xxx.198.226

No a taky už je věda dál v chápání souvislostí, žejo. Teda například v souvislosti mezi zánětlivými faktory a krmením jednoduchými sacharidy (čiže vliv na artrozu, střevní potíže, kožní problémy, a tak dále). Tyhle souvislosti by nemuselo být od věci zdůraznit.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 23.08.2023, 08:03:47 xxx.xxx.198.226

Mně nevadí ty závislosti, které neobtěžují druhé lidi, a které nepůsobí změny vnímání. Když ten člověk nikoho nemůže zabít nebo poškodit ani šířením emisí ani svým posunutým chováním, tak ať se klidně ničí. Samozřejmě za děti odpovídají rodiče, takže pokud jim nevadí, že se jejich dítě ničí, tak pro mě za mě, ale nesmějí tím ty děti obtěžovat okolí.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 23.08.2023, 07:59:11 xxx.xxx.198.226

Měli by zdůraznit, že je to vhodné pro nějaká menší plemena. Třeba amíci se v tom vozí celkem běžně u nich doma, jenže to je sotva 150 cm vysoké, a 190 dosáhne, když ten kůň zvedne hlavu na svoje americké maximum. Ale když tam dá člověk normálního teplokrevníka 165 s dlouhým výš nasazeným krkem, ještě trochu v krvi, aby mohl začít jančit z uzavřeného prostoru, tak to musí být radost.

My máme přístřešek stavěný pro menší koně, tenkrát nám dva metry strop přišel jako super s rezervou, a teď je v něm plnokrevník ke 170 cm a hlavu měl zpočátku tak omlácenou, že jsem na ten jeden trám natloukla radši smotanou deku, páč jinak by měl v tý hlavě jistotně díru.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 23.08.2023, 06:51:35 xxx.xxx.198.226
kometa:

Mně nízký nepřijde.


Musíte si přečíst parametry. Mně na fotce taky nepřišel divný, až když jsem si přečetla rozměry, tak jsem zjistila, že to není klasický dobytčák, jak to dělá dojem z fotky, ale taková miniverze. A výška vnitřního prostoru metr devadesát jako nic moc pro koně.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 23.08.2023, 06:49:41 xxx.xxx.198.226
Odpověď na příspěvek uživatele evcusik z 22.08.2023, 15:13:22

Však jo, já už jsem to taky řešila, když jsme ještě vozili poníky “malé”. Teď už jsou “velcí”, tak je vykládka dvířky nenapadne 🙂 Já měla za tím účelem prostě natažené vodítko z jedné strany přívěsu na druhou v polovině výšky mezi podlahou a přední štrajcpánou. 

Já se jen lekla, jestli to nedělá za jízdy. Páč jednou nám takhle nedojeli jedni účastníci na závody, že se jim poník vysunul na rychlostce plecemi z obslužných dvířek. Nakonec snad prý jen odřeniny a dokonce ještě tu sezonu už zase jezdil po akcích. Ale fujky fujky. (Neměli dvířka asi tak dobře zajištěné, jako vy, a co si budem, ani já je nemám kvalitně zajištěné, je tam jen jedna závlačka, kterou kůň snadno vylomí - ale já to mám i z bezp. důvodů, abych ji v případě potřeby mohla vylomit já…). 

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 23.08.2023, 06:35:38 xxx.xxx.198.226

Pokud vím, tak když ty letky zkracujete správně, tak vůbec na živou část nesáhnete. Odstraňuje se část brku s praporem, krev z toho téct nemá.

A co jsem pochopila, tak právě pojem křídlování neznamená zkracování letek (per).

Jinak samozřejmě pokud přerušíte někde tuhle krevní cestu z tepenného na žilní směr (určitě se tomu nějak odborně říká), tak tělo vytvoří náhradní. Prostě se posílí oběh v nejbližších vlásečnicích, které jsou k dispozici.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 23.08.2023, 06:24:53 xxx.xxx.198.226

Tak jsem tým krámem včera v potu tváře i mezipůlčí posekala pár metrů ohrady, ke konci jsem už myslela, že krám vezmu a zahodím mocným vrhem až do potoka (potok máme pěkně daleko, jinak bychom z něj brali vodu). Má to vysoko řídítka a nemám na tom žádné závaží, tak se musím do těch řídítek s rukama nahoře zavěsit, abych s krámem otočila a nebo jako včera abych krám (tu žací lištu) trochu vyzvedla nad terén, protože se mi hroty lišty zahryzávaly do mechu a chcípalo to. Ale je to posekané a docela i k mojí spokojenosti. Krám zvládnul zpracovat i nějaké stromky, co tam raší, tak mě to potěšilo. Budu muset něco udělat s tím závažím, dokonce mám tucha, že mi k tomu nějaké ten borec dával, když mi to prodával, nějakou jakože traverzu uříznutou, budu to muset vymyslet…

No a samozřejmě jak jsem vytáhla nohu od stolu v práci, že se jdu balit směr domů, tak začalo lejt, scát, a vůbec apokalypsa. Jistě, když se chystám z práce, jak jinak. No, ale nezbývalo jiného, potřebovala jsem stihnout švadlenu. Švadlenu jsem stihla, tak jsem jí předala na opravu sukni, druhou sukni na rozšíření (málo platný, už jsem nedopínala ani zip, jen jsem to jistila gumičkou od vlasů, teda ne že by mi ta sukně s rozepnutým zipem měla šanci spadnout… tádydádydá), jednu koňskou deku na správku a jednu téměř na rekonstrukci. Tu spravenou si nechám a ta rekonstruovaná půjde nejspíš do útulku pro koně do aukce - když se prodá, peníze útulek použije pro sebe. Já v té aukci také leccos nakupuji, tentokrát se mi poštěstilo urvat mnoho a mnoho dárkových taštiček na ceny pro děcka na závody 🙂

Obrázek
Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 23.08.2023, 06:11:07 xxx.xxx.198.226

Jen nápady:

To bych teda slípkám vystavěla jeden velký kurník (dvě maringotky vedle sebe nebo něco na ten způsob, maringotky jsou nakonec pojízdné, že) a pěkně by to tam chodilo spát všechno najednou, kukaně by měly holky pověšené zvnějšku i zevnitř toho kurníku, abych to měla pěkně při ruce… A budou si moci po té několikahektarové louce cajdat po svém. 

No a nebo druhá možnost, aby tu louku využily rovnoměrně - tak dát jeden centrální vícerokurník a pak paprsčitě od něj ty výběhy, zázemí mít pěkně uprostřed, aby právě člověk nemusel skákat od jednoho k druhému.

No a počítejte s tím, že kolem těch kurníků budete nejspíš muset udělat nějaké zpevnění podkladu, protože jak se to tam bude mrcasit takhle ve velkém, tak to tu půdu rozňahňá - teda jasně, pokud s těmi kurníky nebudete teda pohybovat.