Aktuálně: 4 044 inzerátů199 696 diskuzních příspěvků18 106 uživatelů
Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 25.08.2023, 08:46:45 xxx.xxx.198.226

Mno jo, 160 korun za týden, já na granulích utratím 50 korun za týden plus zbytky, které bych jinak vyhodila. Kdybych byla hodná, ještě můžu za padesát koupit masa, ale to by Kocour vypadal tak

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 25.08.2023, 08:39:29 xxx.xxx.198.226

A jestli vám jde o to, dozvědět se něco o chladnokrevných plemenech jako takových, tak asi nejlíp zajet si na nějakou výstavu a podebatit s lidmi od těch koní - co třeba Lysá. Tam jich pár bude.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 25.08.2023, 08:38:07 xxx.xxx.198.226

V r. 2015 tu byli evidovaní dva jedinci, podle nějakého reportu nějakého svazu zemědělců. Nemyslím, že by se od té doby něco změnilo. Na SK nemají jediného plemeníka toho plemene, pouze pár Poláků, kteří to jsou ochotní připouštět. Zkuste si zavolat na svazy chovatelů belgika a norika, jestli vám k tomu řeknou něco bližšího, dají kontakt na chovatele třeba. Nakonec posuzovatel chladnokrevných koní by vám mohl dát ty nejvíce fundované informace.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 25.08.2023, 08:31:50 xxx.xxx.198.226

V zásadě souhlas. Pokud chci psa s PP podle nějakého spolku (neřeším, že se plemeno jmenuje stejně nebo jinak), tak prostě nemůžu koupit psa bez PP a nebo s PP od jiného spolku, protože to není pes uznaný podle toho spolku, podle kterého já to chci. Tak je to jednoduché 🙂

Můžu říct - když nemáš papíry xy, tak nemáš příslušníka plemene podle xy 🙂

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 25.08.2023, 08:27:03 xxx.xxx.198.226

Tady jste si o tom přečetla 🙂

https://www.prodej-drubeze.cz/chovatelske-rady/37-tipce-neboli-zabky-u-vodni-drubeze

https://www.slepicar.cz/blog/370-zabky-u-housat-aneb-zanet-korene-jazyka.html

předchozí dva zdroje ohledně drůbeže brát s rezervou a ověřovat jinde, tady se zrovna trefili

https://www.zootechnika.cz/clanky/zaklady-chovatelstvi/zoohygiena-a-choroby-hospodarskych-zvirat/choroby-drubeze/neinfekcni-choroby-drubeze.html

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 25.08.2023, 08:14:24 xxx.xxx.198.226

Anon: to mě taky napadlo, ale to snad by se neptal, kdyby měl zvířata přes noc zavřená jinde, než má krmení. To by mu snad došlo, že to asi sežere někdo jinej 🙂

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 25.08.2023, 08:07:49 xxx.xxx.198.226

Čím víc, déle budeme množit jen malé množství psů, co naprosto vyhovují “pouze tři milimetry bílé na levém uchu”, tím dřív se to plemeno rozbije a bude potřeba začít znovu; chci říct, že křížení se nevyhneme a není to nic špatného.

Jop, ale musí to být řízené. A ne, že si tady Antal Stašek nebo jak se jmenuje, prostě řekne “a najust budu dělat bezpapíráky a všichni se třeba stavte na hlavu” - to snad, Megí, nestavíte na stejnou rovinu, že ne? 😉

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 25.08.2023, 08:05:56 xxx.xxx.198.226

jakékoli jiné zbarvení než černá a bíločerná je diskvalifikující vada

Ona ale není diskvalifikující  z plemene, ale “pouze” z plemenitby. Geny takového psa se prostě nesmějí dále rozšířit.

Takže oni tomu hnědému potomkovi NF ten PP vytisknou. Jen toho hnědého neuznají do další plemenitby a jeho dětem už PP nevytisknou. Protože on je nestandard.

Co se spolků týče, to pak musí ten zájemce o psa podle svého uvážení seznat, zda bude chtít štěně s PP v tom kterém spolku, to už je holt věc dotyčného pořizovatele štěněte. Spolek jen a pouze zaručí, že dotyčné zvíře, jemuž byly vydány PP, splňuje podmínku původu podle toho kterého spolku. Si můžu založit spolek a vydávat PP psům, u nichž jsou známa jména jejich rodičů, a to může být klidně moje podmínka pro udělení PP, a bude se to jmenovat “český podvraťák” a bude to. A pořizovatel takového psa musí počítat s tím, že můj PP mu zaručuje pouze, že mi byla nahlášena jména rodičů psa. Nic jiného. PP plemen pod uznanými sdruženími FCI musejí splňovat nějaké všeobecné podmínky dané FCI, a pak samozřejmě podmínky jednotlivých těch sdružení - klubů plemen, a to lze dohledat a to je právě to, co ty jednotlivé “spolky” odlišuje od sebe, a to je to, co má možnost si pořizovatel ověřit, dohledat, a tj. má jakýsi přístup k ověřeným informacím o dotyčném psovi. Jak moc jsou ověřené, to může zjistit ve směrnicích toho kterého spolku, atd. To jsou jediné záruky, které vám dá jakékoli PP.

Ano, plemeno je to jen s papírem. Že i s papíry se mohou dělat podfuky, to je smutná skutečnost, ale procento těch podvodů je nízké, navíc ten pořizovatel psa si může najít právě chovnou stanici s výsledky a renomovaným šlechtitelským programem atd., což bez PP najde hodně těžko, tj. s PP je to na jistotu, když se dotyčný zajímá, a bez PP je to čirá náhoda. A pokud se v PP světě chcete stát renomovanou chovnou stanicí, tak pro to sakra musíte něco udělat a musíte vykazovat výsledky a dát psům maximum, a to prostě s přístupem “mám tátu s PP a mámu s PP a tedy děti jsou to plemeno" jaksi neuděláte 🙂

Když si psy potetujete a uchováte DNA v bance pro sebe doma, tak vám budu věřit, že máte psy popsané a identifikované, a že je to určitě to plemeno, co si chováte pro sebe doma. Ale když nechováte způsobem uznaným nějakým spolkem, tak prostě nechováte plemeno pod tím spolkem, takže místo “pudl u FCI” tomu budete muset říkat “pudl u Megíových” a tam samozřejmě můžete prorazit, o tom se nepřu. Ale pudl s PP od FCI (nebo s PP od spolku “máme rádi zvířata”, od kterého zrovna chci mít PP svého budoucího psa) to prostě nebude, takže to nebude to plemeno, které JÁ jako pořizovatel CHCI.

Proč by někdo choval identické plemeno bez vad vylučujících plemenitbu pod hlavním spolkem - doma na dvorku mimo ten hlavní spolek? To je ta otázka. - zpravidla se totiž děje to, že na dvorku (pod jiným spolkem) si začne chovat plemeno ten, kdo nechce splňovat kritéria toho hlavního spolku. No a logicky jeho plemeno se pak od toho uznaného plemene odlišuje. S upevněnými znaky za x generací to prostě bude jiné plemeno. Právě proto, že dotyčný se chce odlišovat. Pokud chce chovatel chovat psy určitého plemene přesně podle standardů nějakého spolku a nechce je chovat pod tím spolkem, tak to nedává smysl.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 25.08.2023, 07:14:46 xxx.xxx.198.226

Tak myslím, že jste našla zjevně tuhle diskusi, a je tam řečeno podle mě naprosto vše, my bychom tu reagovali jak podle kopíráku:

https://equichannel.cz/diskuze/diskuze-o-konich/prosim-o-radu-je-mozne-uchovnit-belgonorika

No a jinak chody buď jako belgik nebo jako norik nebo něco mezi tím 🙂 A povahu ví bůh, protože je to křižovatka, a tam se může pak udát celkem cokoli. Pokud je to potomek belgika a norika, lze předpokládat, že to bude mít určité vlastnosti obou těch plemen, ale pokud je to několikátá generace křížence “v typu belgik a norik”, tak se nedá odhadnout nic. 

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 25.08.2023, 07:02:13 xxx.xxx.198.226
megi-the-pes:

Někdo mi vysvětlete, když mám doma dva pudly, papírové, budou mít děti, ale bez klubu, tak ty děti jsou najednou vzhledově a povahově jiné než rodiče?

Jistě že na další množení budu potřebovat to stejné, ale nepříbuzné. A furt to budou příslušníci plemene, ale nikde nezapsaní.
 

To teda pardon, ale je to nesmysl.
Jako by si tím, že mi nedali rodný list, změnila DNA. 
To snad nemyslíme vážně. 🙂

Upřesním: ten chov je v mé režii a mého bratra třeba, já mám psy, značím je např. tetováním, on má psy, dtto, množíme psy, žádnému zájmovému spolku to nehlásíme. 
Štěňátka pudlů se tím změní ve vlčáky? 🙂


Tam nejde o tento problém.

Tedy krom toho, že spářením k chovu neuznaných jedinců holt riskujete posílení nějaké té genetické vady - že proto se třeba neuznává k chovu homozygotní merle nebo modrý pes u nějakého plemene, protože pak s dalším heterozygotem může dát prostě letální spojení - nebo tak nějak.

Na tento problém je potřeba nahlížet z pohledu kupujícího, kdy i když vy máte psy papírové, tak kupující nemá jistotu, že děti jsou za prvé děti těchto rodičů (což by měly zajistit právě papíry původu) a za druhé právě tuhle genetiku - kdy ano, tím, že nedostali rodný list, klidně se jim mohla “změnit”= zkombinovat DNA na nestandard nebo vylučující kvalitní život… Samozřejmě plemeno od plemene.

No ale u těch plemen, kde se tolik na genetické zátěže nehledí, protože to psům tu kvalitu života asi tolik nesnižuje a nebo klub na to třeba (zatím) nebere ohled, tak tam je právě ten proces uchovnění tak zjednodušený, že je skutečně otázkou, proč by to někdo neudělal. A vtírá se myšlenka, když to neudělal u tak jednoduše uchovnitelného plemene, zda tedy ty děti jsou opravdu potomky těch rodičů, zda není jeden z rodičů hrubý nestandard, zda byla péče o psy řádná, a tak dále.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 24.08.2023, 15:33:35 xxx.xxx.198.226

Já to myslela spíš z pohledu toho, kdo se “hurá” rozhodne ustajovat. Jako asi hádám tadyto “nové vedení” u evcusika…

Mají naopak velký oči, jak jim lidi budou platit za nic. Ale za dvě zimy tam nebudou mít tímhle stylem ani nohu a nejen že nebudou mít klienty, ale ani peníze, aby to dali dokupy a nabídli standard, za kterým někdo půjde, protože aby si udrželi ty poslední chudáky a nalákali nové, budou samozřejmě zlevňovat.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 24.08.2023, 15:14:13 xxx.xxx.198.226
assil:

Papír říká, že genotyp odpovídá fenotypu. U bezpapíráků to neplatí.


Ještě bych teda upřesnila, že s nějakou řekněme vyšší pravděpodobností odpovídá. Nemůže odpovídat absolutně. Protože jak víme, nestandardi se prostě vyštěpují, nenaděláme nic.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 24.08.2023, 15:09:34 xxx.xxx.198.226

Tak když jde podojit koza nebo ovce, tak co by nešla přeci dexterka? 😀 A přesně, krávu na stupínek - my takhle strouháme poníky, oni stojí na pražcích, my stojíme pod pražci.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 24.08.2023, 14:14:18 xxx.xxx.198.226

Nejlepší. 

Ten psycholog by měl být přidělený k tomu dítěti do jeho dvacíti let stáří a pěkně vytvářet psycho plán pro celý tenhle úsek života a pěkně se potýkat s těmi návaznými problémy. Pak by hádám dával jiné rady a nebo by rodinu připravoval na soužití s dítětem s indivindy potřebami (domácí vzdělávání, stacionáře, asistenti, atd.).

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 24.08.2023, 14:10:28 xxx.xxx.198.226

No a jako kozy. Samozřejmě, že v takovém případě budou dvě (sezonně tři, že) 🙂 Jestli jednu nebo dvě, v našem režimu, to už je jedno. Navíc když to budou Dexterky, tj. budou velké jak ti shetlandi.