Aktuálně: 4 054 inzerátů199 743 diskuzních příspěvků18 106 uživatelů
Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 25.09.2023, 09:22:42 xxx.xxx.198.226

Každý kapří hřbet je individuální. Takže jak moc problematické to je, vám musí odpovědět odborník přímo u toho konkrétního koně.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 25.09.2023, 09:12:58 xxx.xxx.198.226

Já jsem byla před víkendem v lese, spíš nic než moc, snad to tento týden bude lepší. Ve výběhu nám houby rostou, tak v lese by měly také, ale musím se asi vydat někam dál, začali to tady lustrovat chalupáři.

V sobotu jsem jela na výstavu koní do Lysé, pořídili jsme tam nové vidle na místování, ale najít nějaké, to bylo náročné. Čím dál méně koňských obchodů tam vystavuje, a čím dál více upomínkových předmětů, vietnamců s ponožkama a věcmi z jakokůže… A to mluvím o vnitřních prostorách. Venku byli všeho všudy koňští prodejci dva, prodejce potřeb pro péči o koně a prodejce přívěsů. Jinak vládlo občerstvení, toho tam bylo milion stánků, všude. Achjo. Podkovářské potřeby bych letos asi už vůbec nenašla, kdybych hledala…

V neděli jsem se celý den jen válela (jako jo, jedna pračka, vytřená chodba i byt, luxování, no a uvařila jsem si krůtí plátky se smetanovou omáčkou a rýží, budu to jíst do konce týdne, k večeři pak palačinky, zítra ke krůtce udělám pečené brambory, to bude též chutné). A přemýšlím, že ve středu bych si vzala půlden volno (mám hodin jak na kostele). V pátek máme fabriku zavřenou, tak mi ubude den dovolené tak jako tak. 

Na prodloužený jedu k rodičům směr jih, tak bude legrace, vezu jim tradičně hovno (hnůj od koní) a vezmu rotavátor, abych jim ukázala, co to je a jak se s tím pracuje, zda by se jim to nehodilo na jejich bramborové políčko.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 25.09.2023, 07:02:01 xxx.xxx.198.226

Přesně, jak Megí říkáte, je to pouze a jen tím, jak se k tomu postaví příslušní odpovědní lidé. Že to někde jde, znamená, že páky na to máme, a pokud je jinde nepoužijí, tak to znamená prostě a jednoduše, že se jim nechce. 

(ještě existuje výmluva, že nemají lidi. Jakože moc práce a ani přebujelý byroaparát bo nestíhá)

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 22.09.2023, 15:24:43 xxx.xxx.198.226

Slupky od cibule, jo? 😲 A to ty ještě zelené vrstvy, které po krajích hnědnou, a nebo už ty fakt hnědé vyschlé? To musím taky zkusit!

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 22.09.2023, 13:33:49 xxx.xxx.198.226

No nevěděl, když tam není přesná diagnoza. To může být mnoho konkrétních diagnoz, které mají velmi podobné projevy, a i více příčin. 

Nicméně u rostoucího organismu je samozřejmě potřeba řešit všechny vývojové vady co nejdříve, vezměte si, že těch 8 týdnů jsou dva měsíce, což je mnohdy celá třetina života hříběte pod matkou, a za těch 8 týdnů nabere hříbě násobek vlastní hmotnosti, takže pokud by se mělo čekat nějak déle, malformace se nemusejí dát opravit, zřejmě na tento typ poškození má klinika nějakou deadline pro určité procento úspěšnosti, po překročení toho termínu mají již zřejmě zkušenosti s reakcí na léčbu špatné.

Musí se vzít v potaz také další zásah ve chvíli, kdy se vytahují šrouby, a následně čas na rekonvalescenci, pokud se to týká opravdu spěnek v tomhle případě, tak jsem teď koukala na postup osifikace částí koster a ty spěnkové kosti svůj vývoj končí na půl roce života hříběte, no tam se s tím pak už nedá nic dělat, vše včetně rekonvalescence by se mělo stihnout do té doby, aby to mohlo být potenciálně bez následků - čehož se hádám všichni snaží dosáhnout.

Samozřejmě jako vždy jsou to moje domněnky laika.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 22.09.2023, 13:16:34 xxx.xxx.198.226

šmarjá, takový práce s tim, jestli nejni jednodušší slepicím to krmení naházet pod nějakou paletu na nožkách a okolo pověsit záclonu - slepice proleze, vrabec si netroufne… Vyřešeno za dvě hodiny a nemusim shánět broky do vzduchovky, no ne.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 22.09.2023, 09:23:12 xxx.xxx.198.226

Vláknina je součást stravy jako cokoli jiného, ony ty slepice tu vlákninu samozřejmě potřebují mít v jídelníčku. Jako holou vlákninou jim neprospějete (teda jim… no hlavně sobě, že), ale když se přes den nedostanou na zelené a vy jim to nahradíte jinou čerstvou ovozel záležitostí (jiní dávají třeba čínské zelí, no tak to už je doslova jen vláknina s vodou), tak to může být ku prospěchu, si já osobně myslím 🙂 

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 22.09.2023, 09:19:20 xxx.xxx.198.226

Já ten panelák miluju. Pro mě jako samoděržaví je to naprosto luxusní ubytko, kdy se nemusím o nic starat, je to jako mít v domečku údržbáře, co vyháže sníh, poseká zahradu, natře plot… Si představte, že byste v tom baráku byly samy. To by už taková hitovka nebyla. Beztak do baráku mě vždycky tahali kluci, co měli představu, jak mi na hrb hodí půlku svých povinností okolo domu 😀 A nějak se moc netvářili na to, že bych jim na oplátku na hrb hodila půl povinností okolo koní! Divný, co.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 22.09.2023, 08:23:04 xxx.xxx.198.226

Tak hladový, tím se myslí, že by dostaly jen tohle a nic jiného. Když jim dáte ráno krmnou směs tak, aby se k ní všechny (čtyři) dostaly, a do mističky vedle jim šoupnete tuhle ovocnou drtinu, tak neuděláte chybu. Ony si vyberou to výživnější, a ovoce pak můžou rýpat v rámci enrichmentu zatímco jste v práci, když se budou otravovat.

Já jim dávám všechno, co mi z kuchyně zbude, buď si vezmou nebo ne.

Teď si vzpomínám, že jsem jim včera nenasypala skořápky…. Budu muset odpoledne napravit.

Dávat slepicím večer jablko (málo strukturálních škrobů, hodně cukru, snadno kvasí) je kontraproduktivní. Večer jim dejte nějaké zrní. Když už ovozel, tak ráno nebo přes den. Večer už by nic snadno kvasitelného dostat neměly.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 22.09.2023, 07:38:19 xxx.xxx.198.226

tj. dokáže se chodit na kšírech

Ale oni ji na tom videu, pokud správně vidím, na kšírech nemají. Nemusí se (sebevědomá) jen leknout. Ale může klidně vystartovat za motýlkem nebo papírkem, už jen to, jak se rozběhne a skočí na strom, tak kdyby jel nějaký cyklista jak šus, může mu skočit pod kolo.

Na kšírech to musí ohlídat majitel, ale na volno je to holt na té kočce, a tam já bych měla zejm. u kotěte zábrany - no stejně jako u psa/štěněte, že.