Stát se o své občany dokázal postarat. Ano, v každém smyslu těch slov. Někteří by se moc rádi té péče vzdali.
Příspěvky uživatele
balu
Navážu na vás - my jsme ve škole - v Brně - svačiny zdarma taky neměli. Mohli jsme mít čtvrtlitru mléka denně, to se normálně platilo, brali jsme ho celá třída, učitelka vybírala peníze. Moc mi nechutnalo, protože bylo teplé, jak stálo od rána na chodbě. Nosila jsem z domu do něj benco, to bylo něco jak později granko, tedy instantní prášek, ale z tuzexu a krom kakaového bylo ještě jahodové a banánové.
Moje děti svačiny ve škole měly, ne všechny roky, ale i ty svačiny se platily, nebyly dotované a kuchařky je připravovaly jaksi navíc k vaření oběda. Většinou to byl chleba namazaný pomazánkou a čaj nebo voda se sirupem.
Na obědy jsem chodila, nebyly moc dobré, nemám na ně dobré vzpomínky. Zadarmo nebyly, nevím, kolik se tehdy platilo.
A moje děti ty školní obědy taky moc neuspokojovaly. Je to těžké, když se doma vaří dobře.
No a nebylo by vám líp, kdybyste už byla úplně pryč? Škola o vaše další působení zjevně vůbec nestojí a vy si ubližujete tím nervováním kolem.
https://www.pruvodcepodnikanim.cz/clanek/zamestnanecke-benefity-danove-zmeny-2024/
Proto se dětem ve školských zařízeních obědy dotují. Kdyby ne, spousta dětí na obědy chodit nebude, ti rodiče na to nebudou mít, zvlášť při více dětech ve školním věku.
Živíme a dobře živíme, spoustu vězňů, kteří na práci nesáhnou (ano, vím, práce pro ně není, ale to je jiná věc) a nezaplatí si ani část nákladů na sebe vynaložených. Tam by se mělo ubrat, a ve školách dětem přidat.
No teda, 70 - 80 Kč za jeden oběd? 70 x 20 dnů měsíčně je 1400 Kč pro jedno dítě. Nepochybuji o tom, že je spousta rodičům co si to mohou dovolit bez problémů. Ale je i spousta těch, kteří ne a jejichž děti by na obědy chodit nemohly.
Myslím, že spousta dětí se musí po příchodu ze školy dojíst, neb jim oběd v jídelně nestačí, zvlášť klukům. Ale je to aspoň teplé jídlo. A jsou rodiny, ve kterých je to jediné teplé jídlo za den. U nás ne, já jsem vařila teplé večeře, dokud se kluci v dospělosti neodstěhovali.
Máme v tomto docela jedinečný systém a bylo by špatné, kdyby kvůli pětikolce zanikl. Stejně jsou kuchařky a další neučitelský školní personál hrdinové, že pracují doslova za almužnu.
Jde o to, které plemeno máte na mysli, jestli německé dogy a irské vlkodavy, tak máte pravdu. Jiná velká plemena tak krátkověká nejsou.
Ale jestli jste hltači výletních kilometrů, tak si pořiďte plemeno, které to bude taky bavit. Je rozdíl jít občas na výlet nebo výletovat každý víkend.
Klidně nesouhlaste. Mně je to úplně jedno.
Ale řekněte, poradí si každý člověk s koněm? Rozumí každý člověk kočce? Já bych řekla, že ne. Tak proč by měl být pes výjimka a měl by si s ním poradit každý?
No, tak to měla fakt štěstí. A ať se nedá a pěkně to tomu majiteli osolí. A vymáhá i ušlou mzdu v důsledku PN.
Není to slovíčkaření. Jedno bez druhého nepovede ke kýženému výsledku. Když nebudete pro psa autorita, tak můžete mít přečtený vagón kynologické literatury a nebude vám to nic platné.
To je šílené. Měla štěstí, že ji ani fenu nechtěli psi pokousat.
Kde čtete, že píšu, že je přirozená autorita všechno? To jste si vymyslela, já bych tohle nikdy neřekla.
Myslím si, že jedno bez druhého nemá ten kýžený efekt - musí být nějaký ten talent, vlohy a vzdělávání.
Nejste vůdce smečky? Vaše věc. Můžete tomu říkat jak chcete, ale vždycky by měl být člověk nad zvířetem.
Nevelíte psovi? A jak s ním komunikujete? Diskutujete s ním? Mně je to fuk. Ale krátké srozumitelné povely jsou, podle mého, základ. I u pastevců, kteří fungují s majitelem v podstatě na platformě “já pán, ty pán”.
Já vlastně nevím, co chcete říct. Jen to, že nesouhlasíte s tím, jak to dělá a jak radí RD? OK, to je v pořádku, najděte si, co je vám bližší. Dnes máte možnost výběru.
Talent (nebo vlohy), na výchovu a výcvik psa podle mého názoru potřeba je. Pokud ho nemáte ani špetku, tak můžete číst a vzdělávat se a stejně to nemusí být nic platné. Nedomluvíte se se svým psem. Pes velmi dobře vycítí, zda máte na to, mu velet, být vůdce smečky, a podle toho vás bude respektovat. Právě proto nezvládne psa vychovat a vycvičit každý. A proto taky každý psa mít nemusí, to jen dnes je doba, kdy je pes módní záležitost.
Ne každé dvanáctileté dítě dokáže cvičit a vycvičit psa. Stejně jako ne každý člověk. Stejně tak není každý člověk vynikající cyklista, vynikající houslista, vynikající chirurg a tak dále. Vždy musí mít člověk nějaké předpoklady, talent.
Vy fakt věříte, že RD fungují psi na principu strachu? To je přece kravina.
Jsme lidé různí, někdo má u zvířat přirozenou autoritu, tak nějak instinktivně jim rozumí a zvířata ho berou. A někdo takový není.
Vy se ptáte, cituji: “Myslíte si, že budou jeho rady fungovat i u lidí, kteří tu autoritu nemají?” Asi ne. Ale těmto lidem nebude fungovat žádná rada. Žádný pes nebude respektovat člověka, který nebude pro něj autorita. Četla jste, co psala Sardullah o tom, když se jí Gina s Jessi začaly “hádat”?
Nevšimla jsem si, že by se RD bál pitbulů. Třeba je jen nemá rád. Strachu bych se u něj nebála.
To mě nepřekvapuje. Já ještě pořád rozdýchávám, že člověk, který má prvního psa, má tak nabubřelé sebevědomí, že napíše knížku o výcviku a výchově. A ještě ji nazve “Psí bible”!
A taky rozdýchávám, jak jeho pes žije - miniprocházky, doma klec, krmení jen při cvičení, voda dostupná jen když páník uzná za vhodné (za odměnu?).
EDIT: tady na té jeho knize a metodách je dobře ilustrativní, že člověk musí hodně moc přemýšlet a zapojit především vlastní mozek a selský rozum
Mně teda ano. Přístup a filozofie RD je mi hodně blízká. Psům rozumí, má přirozenou autoritu a s ničím se moc nemaže. Jeho psi mu fungují a fungují mu i psi, co k němu přijedou na rady, pokud se chopí jejich vodítka. Kdybych někdy potřebovala poradit, chci radu od něj.