Třeba se bohatě ožení 🙂😀
Příspěvky uživatele
balu
Určitě, člověk musí kriticky posoudit svoje možnosti. Taky už nemám psa. Bydlím v bytě ve čtvrtém patře bez výtahu a už nemám na to, lítat několikrát denně ven.
Psala jsem to jen jako příklad, že věk nemusí být překážkou. Horší je zdravotní stav, a ne jen ve starším věku.
Je to každého věc, ale… moje mamka má 78 let a před necelými dvěma roky si po smrti druhé kavkazanky pořídila štěně - fenku chodského psa. Bydlí sama na zahradě na chatě a bez psa zůstat nechtěla. Zároveň nechtěla dospělého staršího, protože nechtěla brzy zažívat to odcházení jako s kavkazankou. A taky si chtěla štěně vychovat podle svého. Ano, mamka má svůj věk. Každý z nás, i mladý, tu dnes může být a zítra už ne. Důležité je mít někoho, kdo se o psa postará, když se něco stane a páník se už o psa starat nemůže, což platí obecně vždy.
Přesně jak píšete. Stolař - truhlář, který dělal schody a plno jiných věcí našim na chatě, velmi šikovný a precizní, kamarád mamčina manžela, onemocněl Alzheimerem a zemřel.
Sehnat instalatéra na “drbačku” tedy na malý problém, je téměř nemožné. A když ho potřebujete hned, tak úplně nemožné. A není to tím, že by člověk nechtěl zaplatit.
K těm starým domům - před třiceti lety jsem s rodinou pár let bydlela ve Šluknovském výběžku. Všichni asi víte, jaké krásné podstávkové domy tam jsou. A nejen podstávkové, líbily se mi i větší a honosnější německé domy s pro nás, náplavami z jižní Moravy, zajímavou a nevšední vnitřní dospozicí. Celkem si dokážu představit bydlet tam v nějaké pěkně zrekonstruované podstávce natrvalo.
Asi máte pravdu, ale platí to pro ty, co jsou schopni si spoustu věcí udělat sami, zajistit a dohlídnout si na řemeslníky, přemýšlet, uskromnit se a tak dále. Ne pro lidi, kteří chtějí dům postavit od firmy na klíč. Koupí pozemek, najmou firmu a převezmou hotový dům.
Dřív bylo normální si na baráku spoustu věcí udělat svépomocí. Nebo se domluvit se známým, známými, sehnat místního řemeslníka. I tady na předměstí Brna. Dnes už to možné není. Ti, kteří uměli a byli ochotni pomoci, vesměs nežijí nebo jsou tak staří, že už dělat nemohou. Mladší, když jsou šikovní a umí, tak mají živnost a tím pádem pořadník jak Brno. Nebo neumí, nezajímají se. A nebo umí, uměli by, ale jsou lenošní, radši si užívají.
Na vesnicích to možná funguje zatím ještě postaru a asi jak na které vesnici. Tam, co je spousta náplav, asi ne.
Žiju na předměstí Brna, v bývalé vesnici (do 1919), která si stále ještě do značné míry zachovává vesnický ráz. Ale jak stárnou a vymírají starousedlíci a s masivní novou výstavbou, je tu stále více náplav. A je to hodně poznat, že jsou to lidé bez vztahu k místní historii, reáliím a zvykům. Lidé s odlišnými představami o životě v naší městské části. Lidé, kteří ačkoliv se vědomě nastěhovali téměř na venkov (les, pole, louky, řeka, zahrady), chtějí tu mít režim jako v centru.
Asi je jednodušší stavět ty byty, než vyřešit - zarazit ten příliv lidí do aglomerací. Stavět se bude tam, kde je poptávka. Ta bude ve velkých městech pořád. Určitě ČR není výjimka v rámci Evropy, ten trend je obecný.
Do zemědělství se lidi nehrnou, protože je to těžká práce a při dnešní nepodpoře zemědělství u nás tam není žádná motivace.
Práce z domova v mnohých firmách možná je, ale ne v každé a nikdo své místo nemá jisté. A co pak, když dojde i třeba nuceně ke změně a nepodaří se sehnat místo opět s možností práce z domova?
Tak v pohraničí se dají koupit domy i za výrazně méně než deset milionů. Ale co tam, když tam není práce? Dojíždění někam dál se nevyplatí nebo je časově náročné.
Za socialismu se byt do osobního vlastnictví získat nedal. Byly byty státní, družstevní a podnikové, ale ty byly taky buď státní nebo družstevní. Daly se získat jako stabilizační od některých podniků, když se člověk upsal k práci tam na určitý počet let.
Ani nevím, jestli mamka chodce borelku nechala naočkovat. Ale dřív, když jsme proti borelce očkovaly každá své psy, dávaly jsme vakcínu od Biovety, která byla vyvinuta právě na kmeny borrelií vyskytující se ve střední Evropě. Výzkum borrelií se vedl na Ústavu biologie obratlovců AV ČR na základě smlouvy s Biovetou a výsledky byly použity pro vytvoření vakcíny.
Vedle mě se prodával byt 3 + 1, čtvrté patro bez výtahu, necelých 75 m2, orientace dva pokoje na východ, kuchyň a pokoj na západ. Částečně zrekonstruovaný. Cihla, rok dokončení 1972. Chtěli za něj 6 milionů. A vypadá to, že je prodaný, tedy je stažen z nabídky realitky. O kus dál obdobný byt v domě s výtahem, dokončený asi v roce 1975, 6250000.
Ty haly, logistická centra, fotovoltaika na zemědělské půdě, mi taky vadí a moc.
Myslet si to můžete, sledujte Piráty a jejich nápady.
No právě! Ty jejich nápady jsou nebezpečné, protože zblbnou a blbnou hlavu mladým, kteří dnes dospívají mentálně později než naše generace či generace mých rodičů, a díky masírce Pirátů (a nejen jich) si myslí, že musí spasit svět.
Však už se Piráti chystají na inventarizaci. A na nadměrné metry.
Na to se těšíte, že?
Pokud bydlím ve svém bytě, nikdo nemá právo mi kecat do toho, jestli tam bydlím sama, i kdyby měl byt 200 m2, pokud si ho sama ufinancuji. Stejně tak soukromým pronajímatelům, tam je to stejné jako když bydlí vlastník. A pokud vlastním byt, nebydlím v něm a nepronajímám ho, je to jen a jen moje věc.
Měla byste si uvědomit, že socialismus skončil v listopadu 1989.
…když já nemám kozu, tak ať sousedovi chcípne.
Fakt je podle vás správné, že se stavěly paneláky na úkor původních obyvatel, že jen tak lidem sebrali domy a pozemky, na kterých hospodařily rodiny po generace? Tak to jste úplně stejná jak komunisti. Dnes se v podstatě stejnou myšlenkou, jen trochu modifikovanou, zabývají Piráti.
Tohle může prosazovat jen ten, kdo nic nemá. Je to jak při nucené kolektivizaci v padesátých letech. Největšími zastánci družstev byli ti, co nic neměli a záviděli sedlákům. Takoví byli nejaktivnější i v třídním boji.
Pod WKU? Takže je to bezpapírák, ten PP nemá žádnou váhu.
Orionko, do těch paneláků se nestěhovali jen lidi, kteří tam chtěli, ale i nezanedbatelné množství těch, kteří tam nechtěli ale museli. Protože je bolševik vysídlil z jejich domů a domků, které se rozhodl zbourat. Ne kvůli všeobecně prospěšné stavbě třeba dálnice, ale proto, že likvidoval centra obcí. Například v Brně centrum Židenic kolem Staré osady, z bývalých vsí Bohunice, Starý Lískovec a dalších zbyly jen torza, pár domů, pár ulic. Bouraly se domečky i statky. Na jejich místě vznikla sídliště… A lidi z těchto bouraných nemovitostí nechtěli do paneláků, kdo by chtěl do králíkárny když je zvyklý na výběh, abych to přiblížila tematicky tomuto webu. Lidi měli u domu hospodářství, králíky, slepice a další, zahrádky a o to vše je bolševik připravil. Část naší rodiny to postihlo, prababička změnu neunesla a brzy po tomto nuceném přesídlení zemřela.
Stavební dozor musel být tehdy jako dnes. A tehdy jako dnes byl různě kvalitní, stejně jako pracovníci, materiál, a tak dále.
To je ale známá věc, že řediteli podniků, vedoucími oddělení, prostě šéfy, se za socáče také stávali sotva vyučení, ovšem členové KSČ s výborným kádrovým posudkem a nejlíp s vystudovaným VUMLem, kteří leckdy neměli ani patřičné odborné znalosti.
Bohužel se něco podobného děje i dnes. Akorát že to nejsou sotva vyučení a VUML nahradil manažerský kurz nebo studium MBA. Ale odborné znalosti chybí též.
Jestli si někdo myslí, že dnes se staví kvalitněji než za socáče, tak je na omylu. Stačí sledovat pořad Černé ovce a člověk žasne, co a jak dokáží stavební firmy zprasit. A to je tam jen zlomeček toho šlendriánu.