🙂
Příspěvky uživatele
balu
https://www.odpovedi.cz/otazky/skama-si-proc-tomu-slovu-v-cechach-malo-kdo-rozumi
Cituji z odkazu: S 2. a 7. pádem se užívala předložka s6 (s). Dnes upřednostňujeme předložku z.
Drnholec je na jižní Moravě, ale tam se určitě neříká “z kama”. To tam byla nějaká náplava, tak jako v mém případě Šluknovského výběžku.
To není hantec!!!
Ona byla nežravec od začátku, takže nic skokového ze dne na den, kdy by se mohlo jednat o zdravotní problém. Prostě to tak někteří psi mají. Myslím, že nežravce nechce nikdo, protože je to s ním fakt těžší. Jak se psem, tak s dítětem. To jsem nezažila, my jsme v rodině všichni žraví, ale kolega vyprávěl, že jako dítě třeba tři dny nejedl, neměl hlad. Neumím si to představit.
Nastavte si na každou sim jinou melodii a rozeznáte hned, na které sim vám to zvoní.
Pes venku hlídá vás i váš majetek. Pes doma jen vás. Je každého věc, jak to chce. Já jsem pro hlídače venku. Ne striktně jen venku, s přístupem do domu, ale v době, kdy má hlídat, kdy jsem v práci, v noci, tak venku. Jen tak má hlídací pes smysl.
Jak to chce zadavatelka dotazu nevíme, zatím to neupřesnila.
Nevím. S výrazem “z kama” jsem se poprvé setkala ve Šluknovském výběžku, kde jsem jej slyšela od holky, která pocházela z Ostravy.
To je ale o výběru vhodného plemena. A nastavení denního režimu. Když chci hlídače, tak musí být venku a volně, aby mohl účinně hlídat, doma na gauči je prd platný.
Hmm… “z kama”, tedy odkud, je taky ostravsky, že?
Nepřijde mi to v pořádku! Nesnáším špatné skloňování, stejně jako “tátovo pes”. Taky to tahá za uši.
Je hubená, ale ne dramaticky. Není kost a kůže. Teď vypadá hůř, protože je ještě vylínaná. Je mladá, 15 měsíců, momentálně hárá. Tak je to jedno k druhému, ještě jak bylo to vedro tak neměla chuť na nic. Doufáme, že po hárání a až bude chladněji, tak bude žrát lépe.
Buďte ráda, že je žravý. My máme poprvé nežravku. Nejen, že se nedá motivovat na žrádlo, pamlsky, ale my ji přemlouváme, aby vůbec něco snědla. A když už jeden den nějakou potravu sežere, třeba kuřecí stehno, tak další den se tváří, že je to jedovaté. A jediné co do ní dostaneme, jsou žloutkové věnečky z Lidlu. Další den se ani nedotkne syrového masa, ani věnečku, ale dá si granule. A další den je ochotna sežrat pouze rohlík se sýrem. Piškoty si dá občas a to je ještě někdy jde zahrabat. Stejně jako syrovou kost. Není to jednoduché.
Je těžké poradit, když nevíme, co vlastně požadujete, jak si hlídání představujete. A jaké máte skutečně zkušenosti se psy. Někdo má třeba už kolikátého psa, ale v podstatě o nich nic neví, nezajímá se. Co vy?
Pro celoroční pobyt venku můžete mít třeba pastevce - asijského nebo evropského. Tito psi hlídají bez výcviku k hlídání, instinktivně, vědí co mají dělat a jsou připraveni aktivně zasáhnout a jejich zásah může být i smrtící. Pro tato plemena je hlídání hlavní práce a poslání.
Nebo již výše zmíněného velkého knírače, já přidám černého ruského teriéra, který byl mimo jiné z velkého knírače vyšlechtěn, rotvajlera, německého ovčáka. Jsou to pracovní plemena, hlídání a obranu svých lidí mají v krvi, přesto potřebují krom hlídání jinou práci, je třeba s nimi pracovat - cvičit, věnovat se jim.
A pak můžete mít mírnější plemena, třeba již též zmíněného chodského psa. Hlídat bude, bude dobrý alarm, ale jeho zásah nikdy nebude tak razantní jako pastevce nebo velkého knírače (a spol).
Všechna tato plemena vyžadují znalosti, odpovědnost, přirozenou autoritu. Vlastní rodinu včetně dětí budou milovat všechna tato plemena, pokud se k nim členové rodiny budou chovat dobře. Cizí děti bych nenechala hrát si ani s jedním. S vlastními dětmi bude nejradši “blbnout” chodský pes, ale i černý ruský teriér, německý ovčák,… Pastevci jen jako nedospělí, pak je hra moc nebere.
Píšu z vlastní zkušenosti se dvěma fenami kavkazského pasteveckého psa, jednou černou ruskou teriérkou a dvěma fenami chodského psa.
Tím se přece nikdo nebude zabývat. Pes neřekne, že pokaždé dostane ránu a jeho pán bude tvrdit, že má eo jen na krku jako obyčejný obojek.
Ano, proč ne. Pokud je to pro něj výhodnější, pokud je to plnění lepší než nemocenské pojištění u ČSSZ, pokud se vztahuje na každou nemoc a délku nemoci…
Také zdravím. Pochopila jsem, že souhlasíte. Moje další příspěvky byly spíš pro ty, kteří se tak neorientují, protože předpokládám, že to tu čtou i lidé, kteří se vůbec nezapojují do debaty a třeba se to někomu může hodit.
Někdo tu výše zmínil, že většina nemocí se vyleží do 14 dnů, tak proč si - OSVČ - platit nemocenské, že se to nevyplatí. Je pravda, že na běžné virózy, angíny, možná i chřipku těch 14 dnů stačí. Ale když přijde nějaké vážnější onemocnění, jehož léčba se počítá v měsících, je pak OSVČ bez peněz úplně. Neplacení nemocenského pojištění se mi jeví jako krátkozraké.
Je to krátkonohé plemeno, schody pro něj zrovna vhodné nejsou - bydlíte v přízemí nebo je v domě výtah? A co když výtah nebude fungovat a vy bydlíte v nějakém vyšším patře?
Znala jsem jednoho basseta žijícího v paneláku. Byl skvělý, jeho lidé se mu věnovali, i když ho myslivecky nevedli, ale měl jednu, dá se říci vadu? problém? Byl dost cítit. Měl silný psí pach. I hned po vykoupání. Zřejmě je to dědictví toho, že byl v minulosti držen ve smečce, kde silný pach zajišťoval dobrou identifikaci a orientaci mezi psy.
Díky za odpověď. Mně se třeba pitbul, amstaf, stafbul, nelíbí.
Ale anglický bulteriér ano. Z těch větších anglický mastif, ale uplně nejvíc bulmastif. Nebydlet ve čtvrtém patře bez výtahu, tak o něm vážně uvažuji. Jeden čas měli bulmastifku jedni lidé z naší čtvrti, a to byla úžasná psí dáma.