Aktuálně: 4 059 inzerátů199 455 diskuzních příspěvků18 102 uživatelů
Sarah01
Sarah01 (2182 příspěvků) 19.09.2023, 13:53:40 xxx.xxx.11.197
Tenurri:

Tuláčik, prezentují se jako zvířecí útulek, ale nevím, jak to mají na Slovensku. 


Proč si braly štěňata ze slovenska je zase jiný příběh, psa neplánovaly, narazily na inzerát, zamilovaly se do štěňat a řekly si, že buď to vyjde nebo ne. Nebylo to tak, že by vyloženě prohledávaly útulky, protože si chtějí pořídit psa. Pamatuju si, že musela vyplňovat i nějaký dotazník.
A i jí ty nařízení přišly mimo. Říkám si, kolik psů díky těmhle hloupým podmínkám, které jsou stejně nevymahatelné, přijde o možnost adopce…


Tuláčik taky? A zrovna je jsem měla za normální, ach jo. Tak asi už si z útulku psa taky nevezmu.

Sarah01
Sarah01 (2182 příspěvků) 19.09.2023, 13:51:00 xxx.xxx.11.197
assil:

No není to pokaždý jen penězma, znám pár baráků, kteří využili dotace, zateplení, fotovoltaika, takže sami dopláceli docela dost, ale odpady jim jdou do přírody neb proč ne když to jde a žádný starosti jako s čističkou.


Jo, takový tady taky znám, lidi jsou různý, no.

Sarah01
Sarah01 (2182 příspěvků) 19.09.2023, 13:33:41 xxx.xxx.11.197
balu:

Nejen na vesnici. Bydlím v okrajové části Brna a i tu jsou ulice, které nejsou odkanalizovány. Jednu nedávno na kanalizaci napojili - tedy vybudovali v ulici kanalizaci a napojili všechny domy. Ale na druhé ulici si kdosi postavil hlavu, že přes jeho pozemek kanalizace nepovede (nejde to technicky udělat jinak) a tím zablokoval stavbu kanalizace všem na dotčené ulici. Je to ulice souběžná s řekou, tak je jasné, kam odpad jde… A to jsme velké město a je jednadvacáté století. 


Jj, evidentně ty lidi žádná ekologie netrápí. Nevím teda jak v Brně, ale tady je to částečně i tím, že na to lidi prostě nemají peníze, stačí se kolikrát na ty baráky jen podívat.

Sarah01
Sarah01 (2182 příspěvků) 19.09.2023, 13:28:15 xxx.xxx.11.197
assil:

Já teda nějaký zvýšený nárůst nepozoruju.

Osobně teda preferuju štěně z opakovaného spojení než štěně po šampionovi, co nakryl všechno co se dá, to je podle mě daleko horší mor.


U našeho plemene je nárůst dost velkej, na ČMKJ paní prej v posledních letech nestíhá vydávat PP.

Abych to vysvětlila, tak každej normální chovatel, kterej nejede na kvantitu, chce ten svůj chov vylepšovat, posílit žádoucí znaky a potlačit ty nežádoucí. A neberu to teda jenom podle exteriéru, jako někteří, proto nekoukám na šampiony z výstav. I když samozřejmě hledám typově podobnýho psa k mojí feně, nechci krémovýho ani smetanovýho, ale opravdu zlatýho goldena s pěkným hrudníkem a pevnou kostrou. A tady si prostě nevyberu, není jaksi co. Navíc bych chtěla, aby potomci byli použitelní k práci, i když vím, že všichni pracovat nebudou, a aby to zdraví taky bylo v pořádku. Ano, první vrh se zdá vyvedl, i když všichni ještě nemají všechna zdravotní vyšetření, povahově to dopadlo úplně super, to jsem spokojená. Ale krytí opakovat nechci už z toho důvodu, že pejsek začíná víc krýt napříč republikou, i když je dost vybíravej. 🙂

Sarah01
Sarah01 (2182 příspěvků) 19.09.2023, 12:58:24 xxx.xxx.11.197
assil:

Když si kryjete vzájemně psama, máte to všechno v dalších generacích už příbuzný komplet.

Právě že čas a peníze do bonitací investuje málokdo, nevím jak je to u služebních plemen, ale co já znám, tak když se uchovní jedno štěně z několika vrhů, tak je to ještě úspěch. Lidi po bonitacích a uchovnění tak nějak netouží, proč by to dělali když nechtějí chovat? A jestli se chová na jednom jedinci z 20, tak je to hodně. Takže fakt ničemu nevadí, když se udělají 3 stejné vrhy a z toho je uchovněný jeden jedinec, tak je to v pořádku podle mě.


Řekla bych, že v posledních letech se to docela změnilo. Uchovňuje se docela dost, aspoň co tak vidím u našeho plemene. Každej touží mít po svojí fence štěně, tak chce udělat aspoň jeden vrh, uchovnit není nic těžkýho a odchovat můžou na rodnou CHS. Najít chovnýho psa, aby to nebylo příbuzný tady v republice, je docela oříšek už, i když je plemeno dost početný. Nevím no, ale já si na další krytí vybrat prostě nemůžu a opakovat nechci. 

Sarah01
Sarah01 (2182 příspěvků) 19.09.2023, 12:52:40 xxx.xxx.11.197
assil:

Dotace jsou mor, díky nim je všechno jednou tak drahý, protože firmy přizpůsobí cenu maximální dotaci, dotace jsou zbytečný, máme tu hafo zbytečných rozhledem a kilometry vyasfaltovaných cyklostezek (jo, to je ekologie jak prase) a na revitalizace a zadržování vody máte houby, naše obec žádá o revitalizaci rybníčku v naší vesnici už snad 20 let a furt nic.

Akorát ČEZ teď mimo sezonu káci plně vzroslé stromy kolem vedení, když běžný občas si nemůže pokácet ani jabloň.

Jo ekologie, to bychom si mohli ptřeba pohovořit jak to chodí ve vesnicích bez kanalizace s odpady a co na to ekologií se ohánějící se stát. 😀


JJ, bydlím v jedné takové bez kanalizace a čističky, nové domy musí mít svoje čističky, to se kolauduje, ale jak je to se starýma, je každýmu jasný, odpad se vypouští, kam a kde se dá.

Sarah01
Sarah01 (2182 příspěvků) 17.09.2023, 17:41:57 xxx.xxx.162.253

U našeho plemene nevím o nikom, kdo by měl v bytě obě pohlaví, většinou jsou to chovatelé v domech. Já odděluju tak, že hárajici fena je v přízemí a pes je v patře. Pokud je to menší plemeno, tak si myslím, že není problém oddělit i v bytě do jiné místnosti. Záleží na tom, jak to pes snáší. Pak jsou i chovatelé, kteří psa na těch pár kritických dní odvezou ke známým, kde je zvyklý. Ty 4 či 5 dní se to dá vydržet.

Sarah01
Sarah01 (2182 příspěvků) 17.09.2023, 16:12:19 xxx.xxx.162.253
Lily:

Když existovala přejímka, tak tam u vstupu byl veterinář a fakt to vždy kontroloval, takže se stála fronta a muselo se jet hodně brzo, aby se vše stihlo. 🙂 Ale to je víc jak deset let zpátky. 🙂 

Dneska člověk jen projde bránou a nic… Jak říkám jsou nějaké namátkové kontroly. Ale ve většině případů člověk nikde očkovák neukazuje. Kdyby bylo podezření, tak se to dá nějak vyžádat opět… 

Když si teď prý psi z Olomouce přivezli kromě psincového kašle (kdy pes v kruhu už měl viditelné příznaky), tak i blechy… No radši na výstavy nejezdit. 

A to jsem měla radost ze zrušení přejímky, že nebudou km fronty, člověk může přijet až na čas, kdy vystavuje a nemusí celý den spát někde na skládací židličce… Ale bohužel to někteří majitelé psů vzali tak, že teď nemusí nic… 


Popravdě, jezdit na výstavy tady u nás, asi si budu hodně vybírat a jezdit až na čas, pokud to půjde. V té Olomouci bylo všechno dost natěsno, nedivím se, že tam psi něco chytli, asi nás zachránilo, že jsem chodila s fenou dost daleko od kruhu do stínu pod stromy. Pokud už v kruhu měl pes viditelné příznaky, tak je to nezodpovědnost ho tam brát, že se ti lidi nestydí. Blechy ani nekomentuju, ten pes je evidentně mít musel.

Sarah01
Sarah01 (2182 příspěvků) 15.09.2023, 06:20:53 xxx.xxx.11.197
Lily:

Už není přejímka, takže je to na zodpovědnosti každého. Kontroly probíhají jen namátkově. Nebo mám dojem, že při podezření je možnost taky. 

Ale v podmínkách je očkování samozřejmě vyžadováno.


Mně na zdejších výstavách nikdy nekontrolovali, kromě klubových. V Polsku je to první věc, kterou chtějí vidět, když přijedete na výstavu. Jestli tomu rozumějí, to netuším, protože jednou jsem ta očkování nenalistovala a pán koukl jen na první stranu na jméno psa a očkovák mně hned vrátil. 😀

Sarah01
Sarah01 (2182 příspěvků) 15.09.2023, 06:14:03 xxx.xxx.11.197
megi-the-pes:

Ale to by taky mohlo být ejelfan. Cožto nevím, zda se chem. zkratky takto hláskují, nebo normálně čtou jako slovo… číst to jako slovo se mi zdá blbé.


Tak já jen vím, jak to zakladatelé firmy zamýšleli. To je cca 23 let. Takže pravda, dnes ti lidi mnozí nemůžou vědět.

Sarah01
Sarah01 (2182 příspěvků) 14.09.2023, 11:34:54 xxx.xxx.11.197
megi-the-pes:

A cédé. Přitom dývýdý-čko.

A to Alfun se vyslovuje jak? Chybí tam jedno el, nebo jako Al/El Bunda/Banda fan?


Anglicky je výslovnost alfan, je to zkratka aluminium + fun. Je tu i prodejna hraček Mikifun a tu kupodivu všichni zdejší lidi čtou anglicky správně, nikdo neřekne mikifun.

Sarah01
Sarah01 (2182 příspěvků) 14.09.2023, 11:08:57 xxx.xxx.11.197
Fikovnice:

A jak Ali?


Jani, ono je to asi jedno, když se nad tím tak zamýšlím. Akorát že na ten Alfun člověk není zvyklý to vyslovovat česky, když to x let používal s výslovností anglickou. To je asi stejné nebo podobné, jak se tady běžně říká wi-fi, ale lidi, kteří byli dlouhodobě v Anglii se tomu usmějí, protože oni zásadně říkají vajfaj.

Sarah01
Sarah01 (2182 příspěvků) 14.09.2023, 10:51:55 xxx.xxx.11.197
Lenocka:

Toho bylo..

Fena u porodu úplně vyřízená, už neměla sílu: “a to nestačí granulky??”

“Mlíko pro štěňata? To přece nepotřebuju, oni prý mají mlíka dost.”

Nedala pozor na lůžka, nevěděla kolik jich je, na kontrolu nechtěla. Samozřejmě ve feně zůstalo.

Už si to moc nepamatuju, prostě spousta drobností, které já měla před krytím a nejpozději v době březosti dávno pozjišťované a nakoupené. Nakonec to celkem dobře dopadlo, i když přišla o jedno štěně..


Ježíš, ta byla normálně blbá, já to prostě nemůžu jinak komentovat, promiňte.

Kontrola na veterině po porodu je vždy zásadní, aspoň pro mě jo. Pokud se očekává vícepočetný vrh, vždycky člověk musí mít připravené něco na posílení kondice feny během porodu. Většinou mívají všichni připravený Glukopur do vody na pití a nějaké smetanové krémy, já měla pro fenu Míšu bez příchutě. Poradkyně chovu, která pro členy klubu pořádala webináře, nám poradila vanilkovou zmrzlinu, že ji s úspěchem sama používá. A musím říct, že to byla fakt výborná rada, protože fena vodu s Glukopurem pít nechtěla, nechutnala jí. Zato zmrzliny snědla celý litr, ne naráz teda.

Sarah01
Sarah01 (2182 příspěvků) 13.09.2023, 07:18:37 xxx.xxx.11.197

Polská Nysa je kousek od nás a dost se tam už dřív jezdilo nakupovat, takže vím, jak se vyslovuje i píše. Ale u nás řeka vždy Nisa s měkkým. A teď když nad tím tak přemýšlím, tak u nás je obec Široká Niva, nikdy mě nenapadlo to vyslovovat tvrdě Nyva, ale jela jsem v autobuse, ve kterém hlásí zastávky a tam tedy Široká Nyva. 😄I když v tom autobuse je většina blbě, mám pocit, že kdo to namluvil, neuměl anglicky, protože názvy firem Styroprofile a Alfun čte úplně blbě.

Sarah01
Sarah01 (2182 příspěvků) 13.09.2023, 07:09:11 xxx.xxx.11.197

To by vám všechno měl sdělit váš chovatel nebo se obraťte na váš klub, konkrétně na poradce chovu. Nám poradce natáčel  i přednášky a videa, které jsem měla nastudované už tak rok před tím, než jsem kryla. Nechápu, že už se chystáte na porod a nevíte nic o krmení a očkování.

Sarah01
Sarah01 (2182 příspěvků) 13.09.2023, 07:02:30 xxx.xxx.11.197

Na FB jsem viděla video napadení údajně psem American bully XL několika lidí, byla to teda strašný a pod videem zase příspěvky, že chudáček pejsáček za to nemůže, že to páníček si ho zapomněl pořádně vychovat. Tak teda nevím. A v Británii, kde se to stalo, se zase bude zakazovat.

Sarah01
Sarah01 (2182 příspěvků) 11.09.2023, 13:59:36 xxx.xxx.217.40
Fikovnice:

Ali, ale Dráček JE přece smetanový…?

A jinak ať je Ti líp!🌹


Byla jsem s Cherry, Jani. Dráček už toho má dost, už žádné tituly nepotřebuje…Tady je vlastně názorně vidět, jak to ten smetanový pes má všechno snadnější.

Sarah01
Sarah01 (2182 příspěvků) 11.09.2023, 11:25:55 xxx.xxx.217.40
balu:

Ta vedra taky špatně snáším. A moje mamka taky. Tak snad už jen dnes a zítra a bude snasitelněji. 

Na výstavě si člověk nevybere, zde v Brně na výstavišti to bývá buď v pavilonu, kde se nedá dýchat ani v chladnějších měsících, je tam smrad a vydýchaný vzduch. Nebo venku na ploše, což je také na betonu. 


Ano, na výstavě v Brně jsme byli několikrát a vždy to bylo v zimní měsících, takže pavilon, plno lidí, psů, všude načůráno a nakaděno. Ale parkování bylo docela v pohodě a v zimě mně to špatné větrání ani tak moc nevadilo. Jako hodně špatný hodnotím servis, člověk se může najíst jen v jedné jakorestauraci uvnitř, kde nefunguje platba kartou, což mně v dnešní době připadá fakt hodně blbé. V Polsku můžete platit kartou i v obyčejném stánku. V Polsku se teda dá platit kartou i na parkovišti, kde to mají zorganizované naprosto perfektně, přesně vás navedou na parkovací místo, na výstavišti je plno místa a nikde nešlápnete do ho.na. Ale musím teda zmínit i Krajskou výstavu u nás ve Zbraslavi u Brna, ta byla taky super, co mě hodně příjemně překvapilo, tak všude sáčky, na každém sloupku.