Ale tak oni budou dělat všechno proto, aby nemuseli od válu, to je přece jasný.
Jinak teda za energie a topení je to prostě pálka, elektřina měsíčně cca 3800, topení cca 5 tis. a je celkem jedno, jestli člověk v tuto dobu koupí dřevo nebo dřevěné brikety, akorát s tím dřevem se ještě nadře. Uhlí teda nevím, to už je pro mě na uklízení přes čáru.
No, já si myslím, že nikdo tady nejsme žádní boháči, takže jsme na tom plus minus stejně. Taky mě štve, že jsou potraviny drahý. Ale jíst holt musím. Ačkoliv bydlím na vesnici, tak na zahradě si nevypěstuju nic, nemám na to čas. U nás obchod není, ale zase to mám do města do supermarketu cca 2 km, takže i když jsem neměla auto, buď jsem si zajela busem, nebo i zašla pěšky. Nemá cenu brečet, že dřív bylo líp, ta doba pribiňáků za 1,5 Kč, mlíka za 2 Kč a rohlíku za 30 halířů už se nevrátí. A nevrátila by se ani, kdyby příští volby vyhráli komunisti.
Tak co se týká těch smetanových a tvarohových krémů, je několik značek, třeba ten zmiňovaný Lipánek, Bobík, Míša, Tvaroháček atd., v akci se dá koupit za cca 17 korun. Prostě člověk chtě nechtě musí sledovat akce.
U nás nejsou zubaři, lidí jezdí i víc než 100 km daleko a asi si dovedete představit, jaké to je, když je to zrovna akutní. Veterina zatím OK, můj veterinář jezdí i k dobytku. Je mladší než já, tak doufám, že neuteče někam jinam, když důchod nehrozí. Jinak jsou tady v dosahu dvě větší kliniky a tam už jsou ceny trošku jiný.
Mě akorát štve, že když jedu do Prahy vlakem na PID kupon, tak musím mít ještě pražský kupon, i když reálně pražskou MHD vůbec nepoužívám. Kdyby tohle zrušili, tak ať si dají pražský kupon třeba za dvacku. 😀
Já vůbec netuším, jestli je to drahé nebo ne, jen mě rozesmálo to procento lidí, kteří hodlají jezdit načerno. Samozřejmě kupovat si něco, co nevyužiju, je úplný nesmysl.
Snad napíše aldamax, která se v tom víc vyzná, ale našla jsem: O hortenziích se většinou říká, že jsou to krásky rozmarné a umí své pěstitele pěkně potrápit. Ano, ale to se jedná o hortenzii velkolistou. Její skromnější příbuzná, hortenzie latnatá, je mnohem přizpůsobivější a na rozdíl od své známější sestry snese i umístění na plném slunci.
Odpověď na příspěvek uživatele orionka-2 z 26.02.2024, 20:16:18
To přece byl cíl socialismu skončit v komunismu, kde mělo všechno patřit všem a hlavní heslo mělo být "Každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb“. Vy jste se to neučila ve škole?
Tady v pohraničí taky byly statky, dnes tu nezůstal ani jeden, vše je v soukromých rukou. Hrozny hněvu a vůbec Steinbecka jsem už kdysi četla. Nevidím ale souvislost, já jsem USA nikdy neadorovala. Chyby nové doby určitě nepřehlížím, poznámku o Pirátech nějak nechápu, nikdy jsem je neobdivovala, nebyla jejich voličem a nejlíp by bylo, kdyby zmizeli v propadlišti dějin. V komunismu určitě nežijeme, jednak je to naprostá utopie, která v reálu není nikdy možná a jednak to, co tady je, je spíš bor.del, nic víc. Přesto je to asi furt lepší než to, co tady bylo před 89.
Když už jsme v té minulosti, tak zrovna mám období, kdy si čtu o násilné kolektivizaci, dívám se na dokumenty o ní, některé případy jsou opravdu hrozné. A stejně to těm komunistům s tou cestou od kolektivního družstevního vlastnictví k ideálu všelidového společného vlastnictví nějak nevyšlo, i když se snažili, seč mohli. Ešivá to ono nebude tím, že to je naprostá utopie. 🙂
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 26.02.2024, 10:30:37
Já jsem třeba využívala před cca 22 lety, když jsem dělala rekvalifikaci, možnost dát kluka do školky na 5 dnů v měsíci. Myslím, že to bylo i dobré, když si člověk musel vyřídit nějaké lékaře nebo něco na úřadech.
Jak je to teď, už nemám popravdě přehled. Mám pocit, že školkovné šlo odečíst z daní. Myslím si, že u nás je hodně velká podpora rodin, i když si to někteří mladí nemyslí.
Poprvé jsem si vybírala chovatele podle vzdálenosti a taky se mně líbil rodokmen štěňat. Nevěděla jsem ale skoro nic o zdravotních testech, sledovala jsem jen rtg kloubů. Myslela jsem si, že PP je zárukou. A taky jsem tehdy neměla chovatelský ambice. Na to, že je to všechno špatně, jsem přišla cca po půl roce. Podruhé už to bylo jinak. To už jsem si nechala poradit od dlouholetých kamarádů, kteří se v chovu pohybovali a vybrala jsem si CHS, ze které bych se nebála vzít si štěně i dnes. Na štěňátko jsem čekala asi 8 měsíců, chovatelku jsem kontaktovala v době, kdy teprve hledala krycího psa a byla jsem první zájemce. Porod jsem sledovala na messengeru skoro v přímém přenosu. Zálohu na štěňátko jsem složila při první návštěvě, kdy už jsem věděla, které štěňátko bude moje. Výběr jsem nechala na chovatelce, přece jen ona ta štěňata znala nejlíp a znala taky moje požadavky. Při té návštěvě jsem si sice ještě mohla vybrat, ale nechala jsem to tak, stejně se mně líbila všechna.
Sama jsem to měla u svého prvního vrhu nastavený stejně…záloha 5 tis. při první návštěvě a tím je rezervace závazná. Pokud by se stalo a já bych rezervaci musela zrušit, tak tu zálohu bych vrátila. To se ale ani v jednom případě nestalo, všechny zájemce jsem už dopředu dost pečlivě vybírala a asi 3 jsem odmítla hned. Téměř se všemi majiteli jsem stále v kontaktu, s některými se vídáme dost často i osobně.
Jinak co mě neustále zaráží, tak že někteří chovatelé předají majitelům štěně nemocné a vůbec se pak o ně nezajímají. Teď nedávno opět případ, o kterém jsem četla na FB, štěně GR s krvavým průjmem se teď léčí na veterině a chovatel tvrdí, že se nakazilo cestou domů. Tady žádná láska ke zvířeti není, tady jde jen o peníze a mně by byla hanba.
Tak já ji taky chci nechat potom už natrvalo venku, ale jde mně o to, aby teď z toho květináče doma neprodělala nějaký velký šok, i když ji mám v garáži.