Dobře, děkuji. No vidíte kondicionér mě v souvislosti se psí srstí vůbec nenapadl 🙂
Ono to hodně lidí vůbec neví, přitom sami na vlasy kondicioner používají. Měla jsem zrovna včera na stříhání pejska a srst mu trčela na všechny strany. Tak jsem se ptala, jestli dali po koupání kondicioner a ne, nenapadlo je to. Já mám opravdu zkušenost už od svých psů, že pokud dám kondicioner, tak srst jde krásně rozčesat a upravit do požadovaného tvaru. Ale je pravda, že takto psa připravuju jen na výstavu, běžně to moc neřeším. To se u GR, kteří skočí do každého rybníka nebo potoka, ani nedá. Ale i tak si dost lidí myslí, že na výstavu stačí psa jen vysprchovat a napěnit sprcháčem. 🙂
My jsme dnes byli na Krajské výstavě v Doním Benešově, Cherrynka i Dráček získali oba Krajského vítěze a Dráček navíc i 3. místo v 8. skupině FCI. Dráčka mně předváděla neznámá slečna, kterou jsem oslovila u kruhu, protože jsem do závěrečných soutěží nastupovala i s Cherry.
Kožich, límec a čepice z nutrie jsou děsné. Vždycky, když jsem v tom někoho viděla, připadal mi jak nutrie. U jiné kožešiny jsem takový pocit neměla.
Mně se kdysi hodně líbila liška, stříbrná i modrá, a koza. Norkový kožich se mi nikdy nelíbil, ani bizam. Ještě bývalá pěkná kočka. Králík dost pelichal. Výborné byly dubeňáky, ale byly dost těžké. A jednu dobu byly módní kožichy z korejských psů, pamatujete?
Myslím, že matně si vzpomínám, že byl IN nějaký pes, to jsem asi chodila na gympl. Některým holkám ho rodiče koupili, ale já po něm netoužila. Jinak se pamatuju, že v osmdesátkách holky mýho věku většinou nosily umělé beránkové kožíšky v takových dost výrazných barvách, třeba tmavě růžový nebo brčálově zelený, měla ho sestra, ale já chtěla raději obyčejný flaušák.
A to mně i jo. Jako dítěti mi to přišlo normální. I ty “krční límce” s nožičkami - tuším, že byly z norků.
Jako fakt? Mně to přišlo děsný. Teda nedá mi to nevzpomenout komedii s paní Šejbalovou a panem Záhorským Zlatá svatba, tam ten límec s packami byl taky 😂
Očistím fízákem, plácnu med, na to mastný tyl, na to hydrogel, pak položím gázový čtverce, prevážu vatou v roli a na to ještě obvaz a síťku
Já tomu asi moc nerozumím, ale jak to bude dál s tím kouskem kůže, který museli pejskovi odstřihnout? Co se s tím dál bude dělat? Je mně ho hrozně líto. 😢
No to opravdu těžko. Stejně tak jako například leguán zelený by nemohl doplavat na Fidži a přece se to stalo a následně se z něj vyvinul endemit. Je to složité, nechci se o tom dohadovat jen nabízím možnost se zamyslet.
A tak to já se zamejšlím furt. Ale zrovna v tomto případě mně to prostě nějak vychází tak, že ta nutrie je tady jaksi navíc a nežádoucí. A může za to zas a opět jen člověk, který ji buď vypustil do volné přírody, nebo mu zdrhla. Mimochodem, že se dřív chovaly kvůli masu, bych i pochopila, ale kvůli kožešině? Komu se to může líbit? Nechápu, ale možná je to tím, že dnes jsme někde jinde. Ne, nejsem žádná aktivistka, ale popravdě se mně kožešiny a kabáty z nich nikdy nelíbily. Moc dobře si pamatuju, jak za mých mladých let byl in kožich z polární lišky. Mně to tehdy přišlo děsný, vůbec se mně to nelíbilo.
Prošla jsem dvěma kurzy na úpravu srsti GR, součástí bylo i koupání a rozčesávání srsti a co je důležité pro všechna plemena, tak použít kvalitní kondicioner, pak možná na rozčesávání nebudete nic potřebovat. Pokud ani to nepomůže, tak doporučuju tento sprej https://alexkpet.cz/g-point/727-376-g-point-detangling-spray.html#/64-g_point-300ml Mám s ním jen ty nejlepší zkušenosti. Výborný je i tento, ale cena už je vyšší https://alexkpet.cz/true-iconic/166-true-iconic-volume-energizing-spray.html Neobsahuje žádné silikony ani parabeny, které by mohly dráždit pokožku psa. Takže rozhodně nedoporučuju žádné Trixie a podobné spreje ze zverimexů, zaděláte si tak akorát na problém.
Tak on každý živočišný či rostlinný druh, ať už “původní” nebo nepůvodní může za určitých okolností působit ve veskrze “nepůvodní” krajině problém. Ona už ta samotná klasifikace na “původní” a “nepůvodní ” druhy je pozoruhodná. Migrace druhů na nová vhodná území je zcela přirozená. A celkem nezáleží na tom jaké okolnosti takovou migraci dovolí nebo způsobí.
Přirozená migrace ok. Ale doplavala by k nám ta nutrie nějak přirozeně? Asi ne. V tomto je člověk ta největší škodná a pak se diví.
Brno má možnosti přímo na výstavišti. Vždyť dříve byly brněnské výstavy fajn. Intercanis se odehrával částečně venku, většinou měly kruhy venku dogy a seveřani. A i pavilony byly zvoleny lepší, s okny, třeba dva plus venkovní plochy. Teď je výstavní poplatek vysoký, ale vystavovatelé za něj dostanou méně. A diváci za své vstupné taky. Mám dojem, že takhle, jak to v posledních letech je, tak to brněnské výstavy zabíjí.
To každopádně. Kde je problém, netuším. A můžu potvrdit, že brněnské výstavy jsou jedny z nejdražších. Když nemusím, tak tam nejedu.
V Brně jsem byla jednou na Výstavě koček a otřes! Jediné pozitivum bylo, že jsem se tam osobně potkala a poznala s někým z tehdejší IF.
Já si to nějak neumím vysvětlit, proč jsou teď všechna plemena psů nasáčkovaná v jednom, max. dvou pavilonech. Asi je drahý pronájem. Kruhy jsou všechny stejné a tedy pro velká plemena malé, tam se pes ani nepředvede. A často vystavující, který přijde pozdě, nenajde místo přímo u kruhu, aby si tam odložil psa, sledoval předchozí třídy a věděl, kdy přijde na řadu. Navíc diváci, kteří přijdou třeba se psem jiného plemene, tam pak překážejí, protože fakt není místo. A v poslední době všude načůráno, hodně známých si stěžovalo, že měli počůranou bundu nebo jiné věci. Tam bych popravdě s háravou fenou ani nešla, tam není ani prostor, kam ji uklidit. Myslím si osobně, že by bylo lepší vystavovat ve venkovních prostorách a přesunout teda výstavy spíš do jara a léta. Jen teda nevím, jestli vůbec Brno tuto možnost má. Musím říct, že výstavy v Polsku v tomto směru asi nemají konkurenci.
Sarah, asi je zbytečné se nějak navzájem přesvědčovat a snášet nějaké argumenty, když je/bude účast háravým fenám povolena. Vy to vidíte jinak než já, ale je to vlastně jedno. Já nemám psa a fenu nevystavujeme. Výstavy už mě ani nebaví. Dřív to pro mě byl svátek i jen se jít podívat na Intercanis, ale už mě to nebere. Od té doby, kdy se v Brně vystavuje jen v jednom pavilonu, byť velkém, kde je hluk, smrad, moc lidí,…
Ne, nemá to smysl, neshodneme se. Já na výstavy jezdím ráda a baví mě, ale ne ty brněnské právě kvůli tomu, co zmiňujete.
Mně to připadá tedy dost uhozené (spíš tedy jako pomsta majitelů fen) - fena se nezůčastní výstavy maximálně jednou za půl roku a když vím, kdy hárá, hárá-li pravidelně, tak na tu dobu ji na výstavu nepřihlásím. Kdežto vzrušivý pes, který v přítomnosti háravky myslí pouze penisem, se asi nebude moci vystavovat nikdy, protože na každé výstavě nějaká háravka bude. Na jednu stranu budeme chtít po psovi, aby si háravek nevšímal, na druhou stranu chceme po krycím psovi, aby měl o háravku zájem… Nezávidím majitelům psů.
Proč pomsta, schválil to výbor ČMKÚ, asi k tomu měl důvody. Každá fena nehárá jednou za půl roku, u velkých plemen jsou intervaly v rozmezí 8 - 10 měsíců a rozhodně to není přesné, u mých fen byl výkyv i 2 měsíce. S takovou si těžko něco naplánujete.
Co se týká výstav, do kruhu jdou psi vždycky první, feny jdou až po nich. Pokud bude majitel feny ohleduplný a nenechá ji očůrávat okolí kruhu, nemůže pes mít problém. Navíc fena není v nejlepším po celou dobu hárání. Já jsem byla s hárající fenou dvakrát na výstavě v Polsku, nikdo na ní hárání nepoznal. Po celou dobu před vystavováním byla v kennelce, vyvenčit jsem šla mimo vystavovací prostory, pak do kruhu a po vystavování zpět do kennelky. Asi mám štěstí, že prostě psům nevoní, pokud není rovnou v nejlepším. A jsou naopak takové feny, které voní psům imrvére, i když nehárají. To byla třeba Julinka, která je teď po kastraci a psi už na ni nereagují. Dráček běžně háravky řeší, není to tak, že je z domova zvyklý. Háravou fenu velmi dobře pozná. Ale na výstavě v kruhu se vždy dobře předvedl. Buď tam háravka nebyla, nebo si ji majitel uklidil mimo tak, jako to dělávám já.
Nevím no… Váš pes žije s fenami a na háravky je zvyklý. Ale psi, co žijí sami nebo jen se psy samci, to budou mít náročnější, i jejich páníci. Podle mě mělo smysl, že se háravky nevystavovaly a na závodech startovaly jako poslední.
Nevystavovaly se jen u nás. A pokud NE zákazům, tak všem. Kromě toho na spoustu závodů už taky můžou, pokud vím., třeba na Rally-O, agility nebo obedience.
Tak ty výstavy jsou dneska poměrně drahý a když si někdo zaplatí výstavu a pak tam nemůže, že mu hárá fena, to mě přišlo vždycky nespravedlivý. A to teda já fenu nikdy neměla a na výstavě byla jen párkrát.
Tak nějak. Teď si to zkusí majitelé psů. Ale ti už to budou vědět dopředu, že pes to nezvládá, tak nebudou hlásit a peníze ušetří. V zahraničí je třeba i běžné, že když odhlásíte psa z výstavy před uzávěrkou, vrátí vám často celou částku nebo sníženou jen o nějakou stovku. Tady ne, tady prostě máte smůlu.
Kluby mohou podmínky chovnosti zpřísnit, tedy mohou je udělat přísnější než jsou dle ČMKU a FCI. Jenže k tomu zřejmě nebude v žádném klubu vůle. Já bych souhlasila se stanovením maximálního počtu vrhů na fenu plošně, autoritou, tedy FCI - ČMKU. Jenže se to nebude dodržovat. Ti, kteří i dnes prásknou mezi vrhy s PP “na tajnačku” vrh bezpapíráků, budou po vyčerpání legálního počtu vrhů práskat bezpapoše - fenu jako prodají rodinnému příslušníkovi a budou z obliga.
Zrušení zákazu vystavování háravých fen je z hlediska majitele feny moc fajn. Už míň fajn je to z pohledu majitele psa. Naštěstí mě to netrápí, ale dovedu si představit, že někoho to trápit bude.
Ano, taky bych byla pro stanovení maximálního počtu vrhu na fenu plošně. Ti, kteří by to obcházeli, už to obcházejí i teď, najdou si různé způsoby. Ale ono se časem všechno provalí.
Co se týká toho vystavování háravých fen, já mám psa i fenu a nevidím problém. Všude v Evropě kolem nás je to povoleno a zvládá se to. Tak proč ne u nás. Stačí trochu ohleduplnosti z obou stran. Což chápu, že u některých lidí bude vždycky problém . Ti ale zákaz porušovali tak jako tak. Blbce prostě najdete všude. Ti, kterým to vadit bude nebo jejich psovi, tak přestanou jezdit.
To je fajn, že jste doplnila ten poslední odstavec až s prodlevou a tak jsem o něm nevěděla, když jsem psala svůj předchozí příspěvek. Já nikoho neomlouvám. Ale ta fena bude rodit tak jako tak, buď štěňata s PP nebo bez PP. Jak to chcete postihovat? Jak to chcete řešit? Mohlo by se ustanovit, kolik vrhů může mít fena v životě - tři, čtyři,…např. Tak to iniciujte v rámci vašeho klubu a uvidíte odezvu. Ve skutečnosti to, že fena žije doma, má dostatek vody a žrádla, je luxus ve srovnání s životem jiných psů nebo jedinců jiných druhů domácích zvířat.
Ano, doplnila jsem pozdě, ale nechtělo se mně psát vlastně k témuž nový příspěvek, když to ještě šlo editovat.
Iniciuje se pořád, ale bohužel podmínky klubů nemůžou být nadřazené podmínkám ČMKÚ a tam jsme malí páni. Není vůle.
Ve skutečnosti to, že fena žije doma, má dostatek vody a žrádla, je luxus ve srovnání s životem jiných psů nebo jedinců jiných druhů domácích zvířat.
To mně prostě přijde dost smutný. A to fakt nejsem žádnej aktivista. Ale je možné, že časem přijde něco od FCI, bude nařízeno a pak se možná i budeme divit.
Jinak možná už to tady víte, od července letošního roku už i v ČR bude možné vystavovat háravé feny, zákaz bude konečně zrušen.
Poradce chovu by měl… Máte pravdu, měl by dělat vše to, co jste napsala. Ale to je věc každého klubu. Někde do výběru krycího psa poradce vůbec nemluví, někde doporučuje, a asi v minimu klubů určuje. Nemám to zmapované napříč plemeny. Jen vím ze zkušeností z několika klubů rozdílných plemen, že se změny prosazují těžko. A taky není poradce jako poradce. Někde dělá poradce člověk, který neodchoval ani chlup (a kontroluje vrhy), protože to buď nikdo dělat nechtěl, nebo je to výsledek mocenských bojů v klubu (to jsem zažila).
Bohužel tak nějak. U nás se to hodně zlepšilo, ale pořád jsou rezervy.
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 26.04.2024, 09:44:50
Tak vidím, jak to chodí a věřte, že někteří jakožechovatelé jsou hódně vynalézaví. A netvrdím, že by to mělo být zakázáno, ale mělo by to být více kontrolováno a poradce chovu by např. neměl ke krytí doporučovat psa, který má v rodokmenu třeba stejného dědu nebo babičku jako fena, když kvalitních krycích psů je dostatek. Měl by prostě fungovat opravdu jako poradce chovu a když tomu chovatel nerozumí, tak to s ním pořádně rozebrat, stavbu těla, co posílit, co naopak potlačit, vysvětlit třeba zdravotní a genetické výsledky atd. Štěňat třeba u našeho plemene je teď na jaře aktuálně fakt hodně, že zůstávají doma delší dobu a stejně se pořád najdou lidi, kteří koupí bez PP, protože peníze. Zrovna včera jsem našla opět na FB nářek paní, jak komusi naletěla a poslala mu peníze jako zálohu na štěně, úplně neznámému člověku. Myslím si, že to nebude v poptávce, ale v hlouposti.
Ještě doplním, abychom si lépe rozuměly: v chovu s PP se mě hodně nelíbí, že některé CHS se v podstatě chovají jako množírny, jen na to mají papír. Chápu, že lidem, kteří chtějí psa na mazlíčka, je to často jedno, ale prostě podmínky zvířat v těchto CHS jsou i tak otřesné, i když na první pohled se může zdát všechno v pořádku, fena žije v obýváku a má dostatek jídla i vody. Ale jinak v podstatě nedělá nic, jenom rodí. A tvrzení, že tak to prostě v chovu s PP chodí, pro mě není omluva.