Anonymní:Toto mi poslala známá jestli nevím co to je a já opravdu nevím, poznáte to ? Frýdek Místek.
Nemozoma caucasicum.
Anonymní:Toto mi poslala známá jestli nevím co to je a já opravdu nevím, poznáte to ? Frýdek Místek.
Nemozoma caucasicum.
Anonymní:děkuji, samotářky znamená že se odloučily od včelstva z úlu?
Ježiš ne, to je celá skupina mnoha druhů včel. Pět vteřin googlení na to stačí.
Anonymní:Boudo budko kdo v tobě přebývá? Jde mi o ty zavíčkované díry kdo tam přečkává zimu?
Jsou v tom včely samotářky.
Dejte ho na kryté místo s jižní nebo jihozápadní expozicí aspoň půl metru nad zem. Obsadí ho samotářské včely, hloubka dírek stačí klidně cca 8-10 cm.
Carolinensis na Kubě nežije, je to jediný původní severoamerický druh. A k původnímu dotazu - červi nejsou moc vhodné krmení, i když je zvířata ráda berou. Možná mu rozhodili zažívání, těžko říct. A ani v původním areálu nehibernují, jen můžou mít období nízké aktivity, kdy se leda vylezou z úkrytu vyhřát na slunce.
Ovoce a zelenina nestačí, cvrčci potřebují i živočišné bílkoviny.
Infekce z potravy je věc náhody. Jestli ji chcete minimalizovat, dávejte jim loupanou mrkev a jablka, vnitřky zelí a salátu, vařená vajíčka, sušené krmení pro rybičky apod. Akorát to poleze do peněz. Pokud jsou cvrčci nakažení už od původního chovatele, což je pravděpodobné, nic s tím neuděláte.
Pravděpodobně virová infekce, možná densovirus. V chovech je to časté a s nákazou se nedá nic dělat, jen všechno zlikvidovat a vydesinfikovat.
Doron:Praha. Ale je tady letos jiný podnebí 😊. Mám ho na okně, můžu vyfotit detail, ale nevím čeho. Je nádhernej, úplně ve tmě svítil..
Tak to je Protaetia speciosissima - zlatohlávek skvostný. Já je mám na zahradě u Prahy taky.
Ta je jen na jižní Moravě, takže lokalita by mohla napovědět.
Ale tykadla se nepočítají. Největší je roháč, pak tesařík zavalitý a pak tesařík obrovský. Další v pořadí může být Aegosoma scabricorne.
Ploštice vroubenka americká.
Anonymní:Prosím znalé, je toto klasický mravenec lesní? Přišel mi hodně velký.
Spíš dřevokaz, Camponotus ligniperda.
Ano, vypadá to na nějakou bzučivku (Lucilia). Druh by musel určit specialista, a z téhle fotky by to nešlo.
Anonymní:Toto je klasická kudlanka nábožná? To jsem myslel že ne takto hnědá.
Na fotce není kudlanka nábožná. Má to kratší křídla a pruhy na nohách, tak religiosa nevypadá.
assil:A tak to je ono, díky. Invazivní americký brouk. 😀 Píšou, že se živí na jehličnanech a tady pod oknem máme smrky a borovice, tak to bude asi tím.
Není to brouk, ale ploštice. To je rozdíl, je to jiný hmyzí řád. Asi jako např. moucha, včela, blecha, kobylka, motýl, vážka, to jsou všechno zástupci různých řádů.
assil:Co je toto?
Na okně v patře a pěkně si třel nožku o nožku
Je to vroubenka americká.
Skeeve:Za mě pakobylka rohatá, Medauroidea extradentata
Je to ona.
Možná to bude záležet i na druhu. U nás běžně chované druhy žerou i ve dne, ale aktivnější jsou v noci.
Nepřihlášená Varaxi:Ta fotka, to je prostě následek cucání pijavice. Ale v praxi to takto vůbec nevypadá. Když tam máte tu cucoňku, tak krev neteče nikam jinam než do té cucoňky. Cca za 20-30 min se cucoňa pustí a pak to trošku krvácí. Tak to normálně setřete něčím sterilním, plácnete na to odličovací tamponky, přelepíte to tou vložkou, dáte na to nějakou savou látku spíš už jen tak pro jistotu, chvíli počkáte, jestli se Vám nemotá hlava nebo nemáte anafylaktický šok a tak, a jdete domů. Den se nesmíte koupat a musíte počítat s tím, že to může trošku krvácet, ale většinou nekrvácí. Ty odličovací tampony na ráně fungují skoro jako zátka - nasají krví, která tam pak ztuhne, a dál už nic neteče, dokud ty tampony neodděláte pryč. Doporučuju sahat na to co nejméně a hlavně nedrbat. Když druhý den sundáte ty tampony, tak to trošku znovu teče, ale brzy přestane. Jako fakt brzy, do pár minut je hotovo. A pak už je to rána jako každá jiná.
To na fotce prostě nikdo neošetřil, tak to teče. Špatně odvedená práce - toto kdyby mi někdy terapeut udělal, že mě takto pošle domů, tak mu napíšu hnusnou recenzi a už mě nikdy neuvidí. A zauvažuju, že na něj pošlu nějakého ouřady, protože krvácející rána se sice teoreticky desinfikuje sama, ale je pravda, že po té cuconi to chvíli teče a chvíli ne a zkrátka bez kvalitního ošetření je skutečně brána pro infekci otevřená - bez ohledu na to, že ta krev, co teče z rány, je teoreticky ohrožením pro okolí.
A to jsou ezoteričtí ignoranti, kteří tvrdí, že odtéká špatná krev, tak to krvácet má. Kdyby toto někdo tvrdil, tak vezměte nohy na ramena a zdrhejte.
Byla jsem celkem u třech různých terapeutů, co oficiálně provozují hirudoterapii, a ani jednou to nevypadalo jako na té fotce. Prostě je to podobný zákrok, jako když si jdete propíchnout uši. S trochou opatrnosti je to bezpečný zákrok. Kdo daroval krev, tak může potvrdit, že to je mnohem větší záhul na organismus.
Tím to nikomu nenutím, nemyslím si, že je to pro každého a že to každému pomůže. Ale není třeba se z toho hroutit. Jak říkám, moje teta zvládla mít pijavice na dásních, takže…
Není to špatně odvedená práce, ale prostě záměrný kolegův přístup. Nechal na sobě nasát (už po několikáté) dvě hladové pijavky lékařské (nešlo mu o vlastní terapii, ale o nakrmení chovanců), pak to nechal několik hodin téct a před tím, než vlezl do spacáku, si to zavázal. Ráno to ještě trochu teklo.