Aktuálně: 4 089 inzerátů199 093 diskuzních příspěvků18 093 uživatelů
Verun
Verun (981 příspěvků) 21.09.2023, 20:06:27 xxx.xxx.220.12

Pořídila jsem si nebožku erdelu Elisu jen tak, bez nějakých velkých zkušeností(před tím skorojezevčík z utulku) .

Srst jsem nechala 2-3x do roka ostříhat strojkem(barbarské, ale pro mě efektivní) nebo pročesala trimovacíma hrabičkama…vyčesat podsadu.

Při výchově důslednost a zase důslednost, ono se to oplatí, ale pozor na hrubost, to na erdela neplatí. odměny ne dril, to snese plnička povelů ovčoun, lovecký pud na 95% u nás  zvládnutý…mohla chodit se mnou v lese na volno, pokud vyrazila za zvěří na zavolání se vrátila a chodila po stope sem a tam , utekla jen ve smečce-davová psychoza (jasně že než se to naučila , párkrát se za srnou vydala, ale to musíte toho cefalopoida dohonit a vykrákat mu) 

Měla psy oblíbené i neoblíbené- prostě socializace se vším nutná, ale měla  jednu velkou o 4 roky mladší nejkamarádku flatku…

Jediné negativum, kočka nebyla v socializačním plánu přítomna a bohužel byla schopná zakousnout i mrtbou kočku u silnice…

dožila se 14.5  let, až jednou nebude současná bulina, manžel by se k erdelovi chtěl vrátit. (nebo střední knírač, já bych snesla i velkého 😊)

V prázdninách pro psa hraje velšterier, T.Holý jednoho vlastnil…jednou jsme se v Krumlově potkali s velšíkem, je to jako erdel vypraný na 90.

Verun
Verun (981 příspěvků) 20.09.2023, 21:12:04 xxx.xxx.220.12

Nemůže to mít hnědá spojené s tím, že se pak už nedostane na “svobodu”, tak se ještě doždíme nebo má ten povel s tím čuráním už prostě spojený,(nepsala jste, jestli to dělá vždy) 

zkoušela jste to i na ty jiné, méně naléhavá přivolání (ke mě je prostě povel bez čurání/čuchání , zapískání a tak jdéém je např. co nejrychleji ukončit činnost s tou možností si čapnout, čuchnout a jít a když už ten pes jde a věnuje mi pozornost, řečí mého těla(zatetelím se, zprásknu ruce na stehna, zašišlám) ho přiměju k velmi rychlé reakci , dotek, odměna , poslání pryč, ať si zase dělá svoje…takhle ho párkrát namotivovat k bleskové reakci, že začne předvídat odměnu a nebude otálet. 

Verun
Verun (981 příspěvků) 15.09.2023, 13:45:39 xxx.xxx.220.12

Ono na zadních, pokud si to konik nenechá ošetřit je to prekérka. Koně to bolí, když se mu na to šahá a brání se….pozvěte veta, aby zhodnotil podlom a dal nějakou vhodnou mast., popřípadě ATB celkově-otok a kulhání , on je to ve finále i rychlejší a levnější řešení, než to patlat na slepo, pokud nemáte zkušenost, co a jak, čím a kolikrát…(zhodnotit pastvu, a seno- fotosenzitivní rostliny-mají koně ve výběhu jetel?) 

Moje zkušenost, umýt teplou vodou s keratolitickým mýdlem-i desinfekční nevadí, osušit-ručník pak vyprat/vyměnit, natřít keratolitickou mastí- salicyl, pusobit, odrbaz strupy co jdou a natřít mastí co napíše vet (záměrně nebudu psát co,🙂 ale něco s kortikoidama by se hodilo- omezí zánět a bolestivost) 

Verun
Verun (981 příspěvků) 13.09.2023, 16:03:56 xxx.xxx.116.186

Byla jsem jednou s kamarádkou myslivkyní na nějakém mistrovství v jelením troubení, tolik “zvracejících” chlapů do trubky jsem v životě neviděla.🤣

Verun
Verun (981 příspěvků) 12.09.2023, 21:54:16 xxx.xxx.220.12

Já jsem celou diskusi nečetla, ALE…. má pes stále obojek? klepe , třese hlavou? ono jde o to, že nemusí jít až tak o primární - prvotní  ozobávání mouchama, ale až o sekundární-druhotné , po té,  co jsou uši poškozené z třepání a odírání o obojek, hledala bych uvnitř uší, jestli pes nemá v uchu cizí předmět nebo cizopasníka. 

Verun
Verun (981 příspěvků) 08.09.2023, 21:50:01 xxx.xxx.220.12

Vojenská sedla málo komu sedí, většina v něm má stolicový sed . Já třeba také ve vojákovi začínala a ty modřiny od třmenových zámků si pamatuju dodnes…jsou to sedla pro muže, pokud jste muž ….vojenská se doporučují, protože mají  místo sedlových polštářů “panely” , ale to budou mít i sedla turistická- nebo sedla endurance,  sedla westernová, taky zvolit vhodný typ, je hodně westernových  disciplin….   Drezurka není špatná, pohodlná pro nohy jezdce, ale musíte najít typ, co bude sedět vám i koni, a sedlové polštáře jsou vice kontaktní a pro koně mohou být po delší dobu nepohodlné- únava svalů. Taktéž sedla skokově univerzální, ve skočce na túru snad nikdo nezkouší jezdit 😂, zkusila bych zapátrat ve westernu, australské sedlo, endurance sedla- Podium. 

Verun
Verun (981 příspěvků) 07.09.2023, 11:28:05 xxx.xxx.220.12
Horsana:

To je celkom fajn kniha, mám ju v AJ, sú tam vypichnuté zaujímavé infošky, niektoré sa vám nebudú páčiť 😀


například? jestli teda koupit nebo ne,místa je fakt málo…🙃

Verun
Verun (981 příspěvků) 06.09.2023, 15:55:42 xxx.xxx.220.12

Jako léčebný prostředek 2-3x týdně cca 14 dní . …nejlépe na noc do boxu, vyčistit kopyta, udělat z vaty smotek, jako takový provázek, opatlat v dehtu a  a nacpat to tam i s tím dehtem…(např. střelková rýha) ono to časem samo vypadne

Ono jde o to, že ty bakterie, co dělají hnilobu, jsou anaerobní a tím dehtem (třeb a i Kubatolem)  se to překryje a není přístup vzduchu, na které by měly ty bakterie hynout. Je třeba posoudit, jestli je nějaký zlepšení a jestli to funguje…ono je lepší něco než nic. Hniloba se dokáže prokousat až do citlivých struktur patky a koník vám pak špatně našlapuje(ne od patky) může začít i kulhat- bolestivost. 

Jinak je spousta jiných přípravků…. nejlevnější 10% kysličník(v Drogerii, v lékárně vám ho neprodají) , SOS Frog,  v Dekathlonu prodávaly na kopyta “tekutou modrou skalici”.

Ale v první řadě je dobře kopyto upravovat .

Verun
Verun (981 příspěvků) 03.09.2023, 22:00:23 xxx.xxx.220.12

Ad jelen: utíkala bych, co by nožky stačily…ono nikdy nevíte kdy mu to přeskočí zpátky, že je vlastně divokej.

na živo jsem znala agresivního ochočenýho srnečka a prdel to nebyla, na pár mysliveckých videích jak jelen (asi sika) zpráskal myslivce s flintou…

Verun
Verun (981 příspěvků) 01.09.2023, 17:45:23 xxx.xxx.220.12
Odpověď na příspěvek uživatele Opalín z 01.09.2023, 07:55:27

Nevím jak teď , ale v Chuchli se dal udělat kurz na trenéra sportovních a dostihových koní (trener s licencí trenovat vlastní kone) ….ten kurz mám, ale bez zkoušek na dostihového trenéra-licenci.   a pro sportovní koně to bylo s cvičitelákem v Poděbradech, bohužel pro počínající povodně jsem nedojela včas a pan Pecháček mi již účast nepovolil…☹️ 

Edit: tak koukám, že to povýšili na nástavbové studium, já platila 4,5tisíc za dálkový kurs. cca v rozsahu 2 dny v měsíci po dobu šk. roku. Mám klasika osvědčení z absolvování kursu, byli jsme namíchaní dostihový provoz a sporťáci…

Trenérství dostihových a sportovních koní - dálkové studium - Střední škola dostihového sportu a jezdectví (dostihovaskola.cz)

Verun
Verun (981 příspěvků) 31.08.2023, 21:08:07 xxx.xxx.220.12

Koňověci peru jen ručně, vana, trocha vody, mýdlo s jelenem nebo marseiské (dobré na umaštěná místa je žlučové mýdlo- v DM), namočit , namydlit , nechat působit, vyrejžákovat, opláchnout, ….pak dát buď jen vyždímat do pračky nebo i vymáchat a vyždímat, většinou jen dečky, kroucením by se potrhaly švy a prošití a vykapání trvá…

Teď jsem poprvé prala deku-Bucas jen pláštěnku bez gramáže, rozložila na na betonovém place , tam jsem jí namočila z hadice, rejžákem odbahnila z vnějšku, odrbala i z vnitřku, umyla klapku na ocas, křížové zápinky, opláchla hadicí…mám možnost to pak vyvěsit na zábradlí a ostříkat znova z  hadice a nechat vykapat -doporučuju vymačkat vodu z “kapes” co se udělají mezi podšívkou a plátnem…na slunci to proschlo- stihlo to i zasmrdět jako mrtvola(na to jsem byla dopředu upozorněna od kolegyně), doschnout jsem to dala do haly-tepla dost, ale po doschnutí už bez zápachu(schlo to 2 dny). 

Dva roky jsem jí neprala, teď jí vzala jen vodou, a kartáčem- po uschnutí tam sice byla mapka, ale kobyla si v dece okamžitě lehne, tak co…k povlečení do skříně  to dávat nebudu,  v úterý a ve středu vyzkoušela na celodenní lijáky a dobrý. 😊 Na řadě je 200g  Eskadronka, to bude na kotouč, až to bude mokrý. Mokrá deka je fakt těžká…

Verun
Verun (981 příspěvků) 31.08.2023, 10:39:04 xxx.xxx.220.12
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 31.08.2023, 06:57:51

OT:no ty kráso…jako fakt to za těch deset minut ruční práce stojí si zakekelit myčku-kde si myju třeba hrneček na kafe(to by mi fakt už nechutnalo), a co ramena v myčce, tam chlupy nebudou? 🤮

Kartáč přece nemusí být jako sklo křišťálový-stačí čistý, hned po první akci je už umolousanej.

Verun
Verun (981 příspěvků) 21.08.2023, 23:35:29 xxx.xxx.220.12

Skoro nic, je to drahý a já jsem škťák….vážně, cokoliv na čem je koňská hlava a je to z koňošopu je předražený. 

Šampon jsem letos ještě nepoužila, kobylu jen vemu vodou z hadice, rozčesávač a kondicioner  Gliss-hříva / ocas (černý, mám i já) jedině bez čeho se neobejdu jsou repelenty, vycákala jsem 3 Predátory, 2 Ultra shield mám zbytek olejového od TopVetu, a na zbytek léta použiju ocet…

Mast jsem si nechala namíchat v lékárně- 40% zinkovku na podlomy a salicylovou mast-procenta už nevím, na strupy. 

Mustang Trace minerálka, další v řadě je MinVin od Dromy, pokud chci psyllium , hořčík objednám ze 4fitness

Verun
Verun (981 příspěvků) 21.08.2023, 12:30:11 xxx.xxx.220.12

😀Ták- zuby, červy, fyzio, krmení hubených, tlustých koní, krmení obecně- příkrmy, objem, kolik čeho. ucpání jícnu, choroby s krmením spojené  PSSM a.t.d. 

laminitidy, hniloby, kopytní struktury, fungování biomechaniky-muskuloskeletární atrofie a cvičení oka,  podlomy, kotwasser, kašlík- akutní, chronický….

Verun
Verun (981 příspěvků) 17.08.2023, 13:43:51 xxx.xxx.220.12

https://www.konikum.cz/kentaur-bergen-podbrisnik-z-pametove-peny-p175654/

Naprostá spokojenost, když gumy tak na obou stranách ,  jsou dost  tuhé, dotahovat na obou stranách na stejnou délku!

Anatomický nesedí každému koni, používají se z důvodu umístění sedla a poloha zápinek vůči místu, kde má podbřišník ležet.  

Acavallo mi koně odřel tak šel…

Podbřišník peru vždy, když je to potřeba- je na omak tuhý, nebo chlupy a pot,  alespoň vypláchnu vodou. To co leží na koni, má být vždy čisté.