Aktuálně: 4 058 inzerátů199 456 diskuzních příspěvků18 102 uživatelů
Verun
Verun (991 příspěvků) 29.12.2023, 18:43:57 xxx.xxx.220.12

Toto sa mi v živote nestalo a nechápem, ako sa toto dá urobiť, moje kone sa ku mne vždy hrnuli, na obr pastvine prídu aj na zapískanie, pískam už roky ten jeden signál.

To se dá urobiť velmi jednoduše, jak častý máte s koněm kontakt, jak často za nimi do ohrady chodíte, jak často je jezdecky využíváte.

Kobyla mi taky většinou chodí naproti na zapískání (a to mě ani nevidí jen slyší to písknutí), někdy jen zvedne hlavu a čeká, kdy se objevím, někdy dojde jen do půl cesty. 

Já  jsem teď u ní  denně-teď nejezdím, marodím, tak jen volnost/lonž v hale, čištění… naproti tomu kámošky z ohrady, co nemají tolik pozornosti jsou u mne někdy i dřív a to je nekrmím.

stresové situace taky nehrotím

Verun
Verun (991 příspěvků) 29.12.2023, 11:51:11 xxx.xxx.220.12

Mě docela mrzí, že nebude novoroční ohňostroj, na rozdíl od silvestrovských dělobuchů je to organizované, na čas, člověk ví ,kdy bude začátek a kdy konec, rány nejsou tak intenzivní , jako když vám to řachne před oknem a je to pěkné….lidi by si měli vyhovět, nestřílí se rachejtle celý rok(jo občas se něco ozve, když nějaké oslavy), nám pejskařům to vyhovuje a teď je řada vyhovět těm, co by si zastřílet chtěli…si vždycky vzpomenu, co by ty naše zvířata dělala, kdyby byla u nás válka jako  v UA , samá rána a v noci i světelné efekty, máme se dobře, prská se jen ke konci roku a na Silvestra. No časem si vememe mobil, spustíme aplikaci ohňostroj, možná že ani stromky už nebudou, jen hologramy a umělý, o rybách nemluvě, možná že i velikonoce nebudou takové, jako je známe, není to týrání žen?😏 

Verun
Verun (991 příspěvků) 28.12.2023, 21:31:12 xxx.xxx.220.12

já se nepřu, dovolila jsem si souhlasit s Helou S- neslézala bych ani kdyby divo bilo , stejně tak jako vy nesouhlasit.

to si musí majitelka/jezdkyně vyluštit sama , jak bude řešit situace, protože zná svého koně, co mu vyhovuje a vyhovuje jí.

jo ten kůň má z něčeho stres, ale vy odeberete sebe jako tlak, ale ten původní stále zůstane

Verun
Verun (991 příspěvků) 28.12.2023, 19:21:40 xxx.xxx.220.12

OT: 🙂 jestli narážíte na to, že jsem napsala, že v terénu nesesedám protože nenastoupím, tak ano nastoupím z něčeho jako každý , ale to by to něco muselo být poblíž…, když jedete loukou, motáte se cestama mezi polma a nikde  nic, to si rozmyslíte…přes třmen taky za mlada, bohužel bolest v hýždi a nemožnost se do nohy vzepřít při nasedacím úkonu mi to už  nedovolí a to si ho můžu i prodloužit a je to stejně peklo, na druhou stranu jsem bohužel nemehlo. TAKŽE NESESEDÁM. doma nasedám ze schůdků. a v sedle jsem si jistější, že svou kobylu ukočíruju, mám pocit že  z ruky se mi může vytrhnout a tradá? nevím, nemám zkušenost. v terénu jsem nikdy radši nespadla, ředím krev a dávám si na sebe pozor.  

co je pro koně odměna(ať žrádlo nebo naše rozhodnutí ) rozhoduje vždy kůň a ano obecně  koně jsou tvorové, co rádi šetří energií.

 můžete si  myslet, že jen tak vemete z ohrady  koně na procházku, bude to fajn,  a on  druhý den když vás uvidí odejde pryč, já můžu mít pocit, že to pro něj nebyla žádná práce, ale on to může cítit jinak. byla to pro něj odměna nebo trest?

pozitivkou se nezabývám, ale vím o ní, něco používám, aniž bych věděla

Verun
Verun (991 příspěvků) 28.12.2023, 00:22:39 xxx.xxx.220.12

Taky mě to dost nadzvedlo o těch cyklostezkách, že když je u nás  cyklostezka hned vedle silnice v úzkém a nepřehledném úseku, cyklisti valí těch 300m stále po silnici, tak proč jí tam kuwa  dělali, když ty silniční vši (cyklisti)po ní jezdit nemusí. Kdyby tam byla alespoň nějaká pěkná louže😎nebo ta značka, že tudy cyklista nee. máme to také v okolí na jednom úseku silnice, cyklostezka tam není a cyklisti musí přes vesnice. 

Na jiném úseku jsem narazila na procesí kolařů a to doslova nekonečný had důchodců na elektrokolech  , myslíte že se uhnuly na cyklostezku, která je hned vedle z části chodníku v úseku cca 200m(no možná by se tam ani nevešli)ale ani jeden aby mohla auta projíždět v zúžené silnici a ne se za nima  vléct půl kilometru a to se modlíte, aby odbočili jinam než vy jedete, neodbočili…

Verun
Verun (991 příspěvků) 27.12.2023, 23:51:26 xxx.xxx.220.12
Odpověď na příspěvek uživatele Verun z 18.12.2023, 18:20:20

fotky zpleněného vosího  hnízda po oblevě, pozůstatky larev jsou stále patrné, některé vosy byly ještě  živé když je straky za sněhu  vykopaly…

Obrázek Obrázek Obrázek
Verun
Verun (991 příspěvků) 27.12.2023, 23:30:06 xxx.xxx.220.12

OT: zadavatele obrázku jsem se snažila dohledat, ale asi nejsem Kolombo. kdyby mi napsal do zprávy, zda to byla erytrodermatitida/jarní viremie nebo zašláplý plůdek/násada  kapra při výlovu…

a jak to řešil v chovu(v obsádce rybníka), pokud to byla nemoc.

Verun
Verun (991 příspěvků) 27.12.2023, 23:02:36 xxx.xxx.220.12

V naší jihočeské oblasti jsou orli běžní, ať křikem (pravděpodobně blízko hnízdí) nebo  jsou i vidět ve vzduchu, vidět ho na zemi je  zážitek, je to přece jenom velký pták a upoutá pozornost. Mám jednou zážitek ze stomovky  u Bagru v ČB, chlap tam běhal po křovích a volal Ančo, Ančo.  Anča pištěla jak kdyby jí chlap víte co a když vylez, měl dravce na ruce😂, co to bylo nevím…

Máme tu i dost luňáků- rozeznatelný podle rozeklaného ocasu, což jiní naši běžní dravci nemají. 

Pokud v této době vidíte větší množství zajíců pohromadě, začínají se “honcovat”. My jich takto jednou u silnice! na krajnici  napočítali deset, byli jako sochy.

Venčíme teď taky k rozvodněné říčce na louku, ale spíš z důvodu, že hledáme ryby😉.

k přání s asi nemocným kaprem, že je pravděpodobně po nemoci nebo úrazu je patrné hned, kdo ryby vidí častěji než o vánocích, asi kapří inkluze😉…otázka zní, musíte vždy koukat jen na hezké věci? vždyť on si svůj život vybojoval, přežil, ale nebudeme ho raději ukazovat, lidem by bylo zle. 

Verun
Verun (991 příspěvků) 27.12.2023, 22:31:56 xxx.xxx.220.12

Směnuju na dvanáctky dvacet let…někdy mám dvě směny za týden, jindy 5. Nebožka i současná fena si zvykly na: nejsem doma válendo grando, jsem doma bude výlet. Rodinní příslušníci zajišťují jen potřebu, procházka kolem komína. Je pravda, že s bulinou toho tolik nalítat nemusím, což mě i trochu chybí.. procházky na dvě/ tři hoďky se psí kamarádkou, s mojí nebožkou erdelkou a její flatkou. Erdele bylo ke dvoum , když jsem začala s dvanáctkama a přechod na jiný režim, než s ní být celý den doma  zvládla- na doma sama byla zvyklá. A to děti říkaly, mami co jsi to Elise udělala, zase leží jako mrtvá, byly jsme na houbách . Beru to tak, že čím “větší profesionální sportovec”, tím potřebuje stálé zaměstnání, my rekreační sportovci se umíme i poválet. A míním to tak, že akčního psa si dokážete i vyrobit vlastní pílí.

Verun
Verun (991 příspěvků) 27.12.2023, 22:07:03 xxx.xxx.220.12

Jo někdy se i stane, že by to pes byl ani neřešil a přešel s trochou poštěkání, ale přecitlivělý páníček ho to prostě naučí se bát.🤭

Verun
Verun (991 příspěvků) 27.12.2023, 21:29:38 xxx.xxx.220.12
Odpověď na příspěvek uživatele Arbora z 27.12.2023, 14:47:26

Situace: máme tu samej rybník, rybníček, louži, kobyla se na hrázích necítí(hráz na šířku jednoho auta, z jedné strany sráz a z druhé brčál (plácající se ryby,samá žába, kachna--), krokem mi v půlce třeba začne  panikařit, většinou  couvá a je jí jedno kam, není to situace na sesednutí, a musela jsem to řešit ze sedla  a přišla na to , že  v klusu  to neřeší. Bavíme se o situacích, kdy už je koník s očima na vrch hlavy.  Měla bych slézat před každým pro mě potencionálním problémem ? nebo to nejdříve zkusit, jestli to koni vůbec vadí?   I když budu já stokrát předvídat, mám pod sebou taky "samostatně myslící" jednotku, která si myslí o vzlétající kachně s typickým projevem , že je to minimálně pták Noh a to ve zlomku sekundy. Ono je to kus od kusu, nedá se to paušalizovat, jak koně , tak lidi na nich, situace které se řeší. (a že jsme řešili- skruže v louce, posedy u polí, hromady dřeva, velkej kámen u cesty, kolaře a auto na polní cestě přijíždějící zezadu, závodní  peloton cyklistů na silnici…) Vy sesedáte z klidného koně nebo relativně ještě klidného koně…a popravdě asi “nerozumíte”😇 zrovna této  problematice, co je a může být  odměna za nevhodné, nepatřičné chování, ono je to hned, koně jsou dobří pozorovatelé a ani třeba nikdy nepřijdete na to, kdy a čím jste to koni potvrdili (třeba úplně jednoduché: kdy budete odměňovat koně při učení zvedání nohou? a proč?  )

Verun
Verun (991 příspěvků) 27.12.2023, 20:23:40 xxx.xxx.220.12

Situace s louží…když jí obejdu já, kobyla jí taky obchází nebo když nemá místo, tak se jí nechce a dělá drahoty-jako: ty se nenamočíš a já jo? , když mám holíny a jdu středem, kobyla taky jde středem a nesnaží se obcházet i se v louži zastaví abych jí opláchla kopyta. Když jdou sami koně, louži se vyhybají , pokud mají kam.

Verun
Verun (991 příspěvků) 27.12.2023, 11:47:50 xxx.xxx.220.12

Mě se ale stalo, že při slézání z vystrašené kobyly mi uskočila(auto s rachtajícím vlekem)  a moje už pak nekontrolované slézání jí tak vylekalo, že mě i chvilku táhla za otěže, než jsem se raději pustila. Obě ramena na dlouho  v háji. Pak jsem dva měsíce řešila slézání, nechtěla stát, rozbíhala se, uskakovala…prostě horor, seskakovat třeba skoro za klusu.  Spravilo se to, ale prostě si to pamatovala. 

V terénu zásadně při problému nesesedám, za A nemám pak šanci nalézt 😂, za B domu pěšky nejdu…na jízdárně koně nejdřív uklidním a pak popřípadě slezu, ale i to se mi nevyplatilo…

V tom souhlasím s helouS , že i to slezení je pro koně odměna, ale bohužel za chování, které je nežádoucí….to si koník zapamatuje rychle, tak bych si dala pozor a slézala opravdu z klidného koně.

Verun
Verun (991 příspěvků) 26.12.2023, 21:36:44 xxx.xxx.220.12
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 26.12.2023, 18:03:14

chtěla jsem psa co vypadá jako batman

tak to jste ještě  neviděla bulíka ve stínu (Batman a Robin) 😉 chybí jen ta pláštěnka.

Verun
Verun (991 příspěvků) 26.12.2023, 21:27:49 xxx.xxx.220.12

Máme tu vojenský cvičák- občas jsou slyšet krátké dávky(slepé) , mysliveckou střelnici(střelba na skýt, v sezoně i každou neděli)… 

nemáme problém…, erdela chtěla i petardy nosit,  žužlala nalezené  odhozené vyhořelé… 

Je ale pravda, že jsme psíkům ukázali nějakou tu rachejtli ve vlastní režii, jak za bílého dne, tak po tmě, takže zkušenost měli a mají. Ono to práská už od čertů(teď o dost méně, ale bylo toho dříve hodně) 

Verun
Verun (991 příspěvků) 26.12.2023, 21:10:52 xxx.xxx.220.12

Dědeček kolem 80 bude používat to ,co se naučil před 50 lety a pochybuji, že se stále dovzdělávává (nové překlady knih, internet), prostě to, co platilo dříve, už teď nemusí a je spíše v managementu koní kontraproduktivní. čest výjimkám a tomu, co je platné  v každé době.

Někomu to s koňmi jde samo, jiný musí dřít. (třeba u ježdění) 

Někdo jezdí a je v kontaktu s koněm skoro denně, ale stejně od něj uslyšíte chujoviny uvidíte sprosťárny ke koni…jiný se chodí vozit jednou týdně a má lepší přehled o chovu a výcviku, krmení… není čas přemýšlet, kdo je kdo🤭 , ale já to poznám a je mi jedno, jestli je u koní 3 roky nebo 20 let. 

Je to o tom, stále hledat nové zdroje informací, ověřit si zdroje a výsledky, přemýšlet a myslet. 

Verun
Verun (991 příspěvků) 26.12.2023, 20:45:31 xxx.xxx.220.12

Stříkala jsem když byla kobyla hříbě repelentem…Absorbine Ultrashield. Neostomosan je levnější varianta(nebo byla, kupovala jsem ampuli za dvacku, co stojí teď netuším) většinou pro děti na opravdický  vši. 😎 na ty fakt nic jinýho nezabírá. 

Arpalit na morče, na  luptouše?, mi taky stačil, nebo Biokill.

Verun
Verun (991 příspěvků) 24.12.2023, 10:40:09 xxx.xxx.220.12

Asi bych to ničím neřešila, než do něčeho psa namontujete(je zvyklá na oblek, nebude to pro psa větší stres? ) , budete hned doma, pokud nebude běhat jizvu si nezacáká, a i kdyby jste měla nohy a spodek břicha osprchovat nic se nestane.(lepší sprcháč než zvedat do vany) Nám vet jizvu(v tom místě po kastraci) zatřel novikovem bez žádného krytí ,zhojeno , že nikdo nepozná , že je tam jizva. Jestli máte ale obavu, zvolila bych pruban.

Verun
Verun (991 příspěvků) 24.12.2023, 00:07:00 xxx.xxx.220.12

TTA rapid, přetržení předního zkříženého vazu , přesné zaměření u RTG, (úhly a.t.d.) 

ortoped to pozná, udělá několik testů a je to tam, vy to můžete poznat, že s pes sedá s narovnanou nohou, lze dohledat na you tube. ..

Rekonvalescence cca asi 6 týdnů na vodítku jen vyčurat , vykakat , počumět a domu, pes nohu zatěžuje. pak asi tak, co si pes řekne(musíte počítat i s cestou zpět)  , ale stále na vodítku.

Mohu srovnat s operací při zlomené noze a toto bylo lepší, ale koleno stejně neohybá v celém rozsahu, před operací také ne, už tam byla artroza. Do budoucna se chystám nechat zrentgenovat, co se tam děje + tu zlomenou…tam se nechával kov.