Mě spíš vyděsilo,že někoho vůbec napadne takovou metodu použít…to prostě je mimo moje chápání. A že se to klidně děje i tady v čechách,nedělám si iluze….
Takové to metody a jim podobné jsou v Kolumbii , Potroriku, Španělsku, Portugalsku , Mexiko používány k výcviku koní na různé fiesty(oslavy) . Koně caplují (rychlý kadencovan pseudoklus) většinou na asfaltu, vzpínající se koně a chůze po zadních …učí se to uvázaní /svázaní podobně, jako na videu výše, najdete to na různých instagramových videích na you tube, pan “mistr” PParra už podle jména bude něco odtud(repre Kolumbie)
“ke psům se nechodí přímo, ale hezky slušně obloučkem a očichává se první zadek a ne předek”
tak nějak nemohu souhlasit a ne že já, ale ani mí psi……
Taky mám raději nejdříve zepředu, když jde nějaký pes hned k zadku, nebo na kohoutek, moje fena to bere jako neslušné chování, k princeznám se nečuchá…😉
Já mám zkušenosti s vlastní erdelou, tvář a zadek, když se vykoupala-od jara do podzimu furt, schla neuvěřitelné dlouho, když měla zrovna “dlouhé” vlnité chlupy. dokázala zasmrádnout doslova přes noc jako mokrý hadr , vím ze zkušeností, že mastičky (betadinová nebo framykoinová )ani ň, spíš horší … pamatuju si jen tu betadinu, jestli bylo ještě něco už nevím…ale kobyle na podlom skvěle zafungovala suspenze do vemene(ATB, kortikoidy) kdo by to byl řekl, že.
Ale no tak, zvířata se zabíjejí, nebudeme snad dělat, že je to nějaká výjimka.
Zabít nenarozené jehně (obecně mládě) pro kožešinu znamená zabít i jeho matku. Já v tom vidím tu zrůdnost, než když jehně zabijí později samotné a využije se maso i kožešina. Nebuďme naivní nebo pokrytečtí, chovají se a zabíjí zvířata pro maso a využijí se z nich i kůže (kožešiny) a nejedlé součásti.
Tak zase problém - s mým stárnoucím tělem 😀 jak jsem začala jezdit zase po letech se třmeny, tak mám obr problém s úponama podél pravýho kolene. Jakmile odjezdím, tak se potom dva až tři dny nemůžu na tu nohu postavit, bolí to jaxviň. Mám od fyzio cviky na protahování, uvolňování, masíruju, prodloužila jsem si třmen, nosím bandáž a stejně se zas dneska na tu nohu zvedám jak důchodce…
pro neustálou bolest v hýždi (někdy se přidává i ploska hohy, asi se mi bortí klenba?měkké boty to docela řeší) jsem si koupila knihu: spoušťové body a jejich odstraňování(triger point) návod na samoošetření.
teď jsem byla bez bolestí, ale zase z ničehož nic auvajs, prostě je třeba stále cvičit, abych se mohla hejbat a nebyla jako paragraf. i když mě bolí hamstringy, i jiná cvičení mi uleví.(pánevní dno, břicho a vnitřní svaly podél páteře)
Na rehabilitace čas od času také zajdu, zatuhlé je kde co. (naposledy “hlavička lýtkové kosti”na problémové noze, protažení problémové nohy bylo hodně, hodně na krev)
to jako by koleno(bolesti kolen svalové povahy) můžou být hamstringy(zvenku dvouhlavý stehenní)nebo peroneální svaly. hamstringy ovlivňují i 4hlavý sval stehenní…
“nebo to přátelské chování bylo mnou špatně přečteno.”
jo vrtění ocasem nerovná se přátelství, ale obecně rozrušení
přesně, to jsem chtěla napsat, že už nemusí jít s přátelskou, ale spíš vzrušený. prostě ať nechodí k cizím psům, když to nezvládá pes a panička, nemusí být s každým kamarád, mizerná socializace, pokud jí nikdo neřídí a pes si dělá co chce je horší, než žádná… a teď si to jdu dočíst. 😉
Kdo měl v dětství “beranici” z králíka? (ty jo možná jí ještě i mám, jsem strašný sběrač-uchovávač😂, a možná to bylo tenkrát i z Ruska)Vesta byla základ, ledviňák z králíka, tak zvanou “kočku ”jsem měla na výpravy s pionýrem…
Naše fretka měla na hraní nejraději hlavu a packy ze stříbrné lišky-pozůstatek z toho límce, když přestalo být moderní mít tam tu hlavu a nohy…
Jinak kdo by chtěl: mám “panenku”, beraní kožich-líto vyhodit, dlouhý plesový králičí černý, krátký králičí ocelot a dětský ladovskýkabátek z beranka. Děti měly beránka jako zimní fusak do kočáru nebo na sáňky, tenkrát byl ještě v zimě sníh.
babička měla i kožich kobylí, tchyně kožich ze psa má furt, rezatý(jezevčík to nedával, vždycky jí seštěkal) v Prioru v osumdesátkách se prodávaly psí kožky (eskymácký pes)
Na hot spot Betadina roztok , pokud už to nepadlo, desinfikovat a sušit(jod povidion, lepší před použitím lehce naředit, neschovávat, jod se vypaří-roztok zprůhlední)cucnu do stříkačky Betku a k tomu trochu vody, omeju místo hot spotu, osuším, žádné masti(pokud už nejsou potřeba ATB, když se nehojí potřeba jsou) zásyp už vůbec ne…
I v zimě ocas meju v kýblu, pro jednoho docela makačka držet si kýbl u zadele a druhou rukou šmrdlat ocas, ve dvou se to dělá lépe. …..a když je v zimě teplo tak ho vemu venku z hadice( teče z něj pěkná močůvka) + podvozek… kondicioner lidskej černej GLISS .
Verun, ono když Librela psovi zafunguje, tak nástup úlevy i ústup účinku člověk u psa pozná. A pozná to rychle. Takže není třeba píchat L. co 4 týdny (samože někdy to potřeba je), jak bylo psáno v mnoha a mnoha příspěvcích výše od lidí, kteří L. psovi podávají opravdu dlouhodobě. “Zhoršení stavu” je asi individuální, když člověk podá L. psovi, který kvůli OA se sotva postaví, tak ho nenechá propadnout zpátky na dno jen kvůli prodloužení doby aplikace, ne? Takže když paní s čaučau napíše, že aplikují L. dle potřeby (pro mě se toto rovná nějaké zhoršení, postupné vracení se pohybových problémů) za 5-6 týdnů, přijde mi to naprosto v pořádku.
Jelikož tam má už implantát po zlomenině, který musí pryč a u kterého by mohla být infekce, udělá se kultivace z vyndaných šroubů, aby se infekce nedostala na nové operační místo a protože se jí luxuje i patela, musí se srovnat úpon stehenního svalu, tak to se bude taky někam posouvat… U vaší feny L. očividně nezabrala, potýkáte se s jinými problémy. Držím palce, protože jsem celá tumpachová z toho, co vlastně vaši fenku trápí.
Nic extra, už jsem to psala výše, má koleno v háji + patelu, nestabilní koleno=bolest, stres. Před velikonocema jí to asi ruplo celé po seskočení z postele nebo nevím co, vypadala jako ochrnutá na jednu nohu, padala na zadek…. což se velmi rychle upravilo s lékama na bolest a zánět, vyhřezlá plotýnka by se asi tak rychle dohromady nedala (nález na páteři také je, ale asi za toto nemůže) neurologicky jsou na tom nohy dobře( vet provedl pár testíků)tak jsme CT odpískali, na operaci jde koncem května, už máme termín. Je poměrně ještě mladá, bude jí v září 8, a bez té operace kolene by toho už moc nenaběhala, jasně že artroza už je, ale nebude tak do budoucna masivní.
Bych se trochu nad tím pozastavila, on zhoršený stav je co, až když pes zase začne kulhat.? To znamená, že už bolest nesnese, ale co když ho to přece jenom bolí, ještě než začne viditelně kulhat a maskuje to, ulevuje si jinak, kompenzuje jinými svaly, pohyby a až když už to opravdu nejde, dá fyzicky najevo .
Já to teď třeba vidím na své bulině, vysadila jsem léky na bolest (po domluvě s vetem), co to udělá, neudělalo to nic, chodila pořád stejně, ale ! víc “dejchá”(venku zima a bulina vyplazený jazyk-obrazně) takže takový trochu stres(dělá to i třeba když potřebuje akutně kadit ) a přitom chůze furt stejný, jako s práškama…🤔, víc se třeba přemisťuje než se uloží- bolest?, nohu lehce odlehčuje, když stojí …prostě si všímat. Jelikož vet doporučil, ať jí v bolesti nenechávám, aby neztratila svaly, pokud nebude nohu používat, prášky znova dostává. Jasně že máme šetřící režim, ale ona se nijak často nesnaží být víc akční než je zdrávo. Takže asi tak za mě.
Hucul není blbec a nehodlá si z kopce polámat nohy.To jejich cik cak je vrozené a není síly která by je donutila jinak. Úžasní koníci s vlastní hlavou.
Nebudu ubírat vrozenou schopnost hucula, ale z kopce se dá i klusat, je o dobrá příprava jezdce a koně, zkuste si to. 😉
On se koník musí více zkrátit a podsadit, což nenaohýbanému lesokoni moc pod fous nejde. A jezdec se modlí, ať už ten kopec skončí…nebo vystoupí.
No, myslím, milý Cimrmane, že když koně na léto-podzim obsednete, dáte zimní pauzu(nebo nedáte) a od nového roku začnete, tak na první “treninkové” závody v dubnu vyjedete. ..aby se vidělo, co a jak, kde dál řešit.
Tak vyžranej kůň toho moc nevyběhá. Nebo jste viděla tlusté či nadupané vytrvalce?
Jelikož se bavíme o dostihácích, ta slovo “vyžratý” nebudu já brát jako tlustý v pastevní kondici s pupanem, ale třeba s pěknou srstí, grošema, souladná postava, odpovídající koni v treninku.
Trochu rozvinout představivost a dát věci do souvislostí.
Záleží kam si dáte koně k přípravě, nebo se to budete snažit splácat doma. Profík to zvládne třeba za cca 3 měsíce, samo domo to nemusí dopadnout dobře, z vašeho dotazu si myslím, že nemáte kvalifikovaného trenéra a jezdce , jinak by jste se tu neptala, oni by vám to řekli. A v neposlední řadě má slovo ten koník, jak mu to půjde a jak to psychicky a fyzicky unese.
a ještě jen podotek, v jamce za loktem nemá podbřišník co dělat, když už tak minimálně na šířku dlaně za loktem, ona citlivost může být ne z důvodu předchozích bradavic, ale ze špatně přiloženého podbřišníku.
třeba učí psa JEN na větší množství bankovek , začnou od těch 10 000 Euro, to je pro psa startovní čára pro jeho zájem , pach o nižší intenzitě ho pak nebere..