Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 25.08.2023, 11:18:03
Poradci chovu a kluby to neovlivní, ti ve valné většině jen doporučují a papírují, hlavní máslo na hlavě mají rozhodčí na výstavách, protože ti rozdávají šampionáty a ti šampioni pak kryjí jak o život.
Prostě původní význam výstav už se dávno přežil, dřív se tam v podstatě jen oddělovali standardní jedinci od nestandardů, dneska už žádný smysl nemají a jen negativně ovlivňují chov.
Jenže je to taková pračka na prachy, že to samo nikdo nezruší a jinak přes zákazy zlepšit už ten chov nepůjde.
Odpověď na příspěvek uživatele eena z 25.08.2023, 11:04:43
Protištěkací obojek na spoustu psů nefunguje a naopak je jen vybudí k většímu štěkání, takž e dost často jsou to jen vyhozený prachy a situace je ještě horší. Takže to já teda radši moc nedoporučuju.
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 25.08.2023, 10:57:24
Jak píše Rapotačka, musíte psa naučit štěkat na povel a na povel taky ztichnout a aby to ztichnutí bylo dlouhodobé, což u štěkačů je někdy problém. Takový výcvik ovšem trvá dlouho a u psa zvyklého už štěkat to budou spíš měsíce. Žádný kouzelný tlačítko, které by to dovedlo ze dne na den, neexistuje.
Minimálně můžete začít tím, že psa budete odměňovat, když je zticha, ideální je taky používat klikr, pokud už štěká na někoho, tak poodejít do takové vzdálenosti, kde štěkat přestane, pak odměnit za klid a tak. Klikr celkově to dost usnadňuje.
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 25.08.2023, 10:34:29
Jinak neofiko přikříženců v dřívějších dobách bude asi dost, ale ofiko se to moc nedělá. Obecně u FCI to závisí na zemi původu plemene, ta když to povolí, tak je to OK, jen prostě spousta zemí o to nemá zájem.
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 25.08.2023, 10:34:29
Ano, fenotyp je vzhled, ale potomkům se předává genotyp, proto u voříšků kolikrát vzhled štěňat ani moc rodičům neodpovídá a ve vrhu můžou být vzhledově různá štěňata. Což u PP psa se nestane, tam jsou jen drobné odchylky, protože mají gentoyp už víceméně ustálený.
Obecně myslím, že průšvih jsou výstavy, ne chov jako takový, kdyby se výstavy zrušily a max nechali nějaké bonitace, kde by bylo jen odpovídá standardu x neodpovídá, bylo by na tom mnoho plemen líp.
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 25.08.2023, 08:56:43
Dělá se to v Německu u IHR tuším a u FCI výjimečně jako třeba kontinentální buldok a Angláni například se snažili podobně vyšlechtit boxery s přirozeně krátkým ocasem.
Pak se to dělalo při záchraně málopočetných plemen, například islandský pes se kvůli tomu křížil s borderou a tak.
Jednou myslím na to stejně dojde, plemenné knihy u psů jsou uzavřené u spousty plemen už více než 100 let a zatím to jede jen díky tomu, že psi jsou hodněpočetní, ale i tak si myslím to jednou narazí na nějakou hranici.
Odpověď na příspěvek uživatele Leithian z 25.08.2023, 09:56:58
Důležíté je jak vypadali všichni jedinci těch 6 generací, ne jeden pes, že se fenotyp nese u nějakého jedince pár generací je normálka, ale ne norma. A nebo se můžete chlubit jen díky tomu, že v té linii jedou i PP psi, kteří se přikříží jakmile se fenotyp začne odlišovat.
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 24.08.2023, 17:29:36
Tak ve vodě v rybníku pijavice nejsou, ale když jsme jako děti blbli u rybníka na tom betonku pod jezem, tak jsme vždycky pak byli obalení pijavicema, tak jsme si je vždycky vzájemně otrhali a na nějaký problémy si nepamatuju.
Určitě identifikaci štěněte - číslo čipu, chovatel by měl mít čtečku a ukázat vám, že vám dává správné štěně, samozřejmě cenu, napsané, že štěně je zdravé a bez vad, případně vypsané vady, pokud jde o psa, že má sestouplé obě kulky, to si překontrolujte.
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 25.08.2023, 08:18:42
Ono je fuk jaký je to spolek, hlavně by to měl být spolek, který je schopný věci kolem PP kontrolovat. Protože v chovu jakéhokoliv plemene jde v podstatě jen o to zajistit, aby genotyp co nejvíce odpovídal fenotypu, fenotyp se popíše ve standardu a chovem se pak udržuje neb obvykle je to nutné, protože fenotyp každého plemene obsahuje extrémní znaky. Pokud kontrolovaný chov nefunguje, vše se vrací k průměru a byli by tu jen psi tipu dingo.
U bezpapíráků toto nefunguje, ale tím, že pořád mohou sahat po jedincích s PP, tak fenotyp často +- odpovídá, ale genotyp už je často úplně mimo. Jediný srovnatelný jsou první generace po dvou PP jedincích, ale v dalších generacích už obvykle dojde ke křížení a genotyp je v háji.
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 24.08.2023, 14:00:57
Jo, to asi klidně být mohlo.
Mě osobně nevadí co ti lidi dělají, pokud to nejsou vyloženě množky týrající psy, mě vadí, že ti lidi podvádí a lžou. Kdyby na rovinu řekli, chci štěňata, prachy za štěňata a PP jsou mi ukradený a o svý psy a štěňata se řádně starám, neřeknu ani popel, ale takových lidí je naprostý minimum, většina lže jak když tiskne a prostě kupující podvádí.
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 24.08.2023, 13:32:37
Tak mě hodně podporoval strejda z velkoměsta, ten miloval knížky a vždycky když přijel, přinesl mi nějakou knížku z antikvariátu, asi odtud moje láska ke starým knihám
takže někdy v deseti jsem četla a mám ještě doma spoustu takovýhle
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 24.08.2023, 12:44:16
PP dostanou všichni jedinci, i nestandardní, takže třeba i fialový landseer, je to prostě jen kec množitelů.
Pomeranian se na výstavách nepoměřuje s ostatními plemeny (myšleno asi rázy) špiců, každý ráz se vystavuje zvlášť, vystavuje se jen společně s trpasličím špicem, který už de fakto ani neexistuje neb byl pomeranianem už převálcován jak v chovu, tak na výstavách.
Opět jen kec množitelů.
A tak je to prostě vždycky.
A konkrétně ani ten pomeranian na výstavu nemusí, povinná není a pro chov s PP stačí doložit vyšetření patel a dojít na hoďku na bonitaci, přičemž pately se někdy vyšetřují i přímo na bonitaci, takže celé to množitelské “strašně složité uchovnění, byrokracie a požadavky klubu” zabere celkem asi tak jeden půlden.
A pak si od takového člověka, který není ochoten obětovat půlden na uchovnění kupte štěně a věřte tomu, že se o ta štěňata řádně stará.
BTW zrovna u pomíka je spíš daleko pravděpodobnější, že má nohy v háji, fontanelu a nebo je bezzubej.
Vybírat si plemeno jen podle toho jak loví potkany je fakt blbej důvod. S tím psem budete žít 15 let a plemeno se vybírá tak, aby vyhovovalo vám a vašemu životnímu stylu.
Myši a potkany chytá spousta psů, ale je to spíš o jedincích než o plemeni, navíc štěně vám nic chytat nebude.