Já k tomu dodám asi už jen jednu poměrně jednoduchou myšlenku.
Chováme po staletí tak obrovský počet druhý zvířat v zajetí - tak je opravdu nutný do tý přírody sahat dál a omezovat další druhy, které jsme si ještě nepodmanili?
Ještě na ifauně se vedla debata o chovu lišky doma, valná většina z nás s tím nesouhlasila, protože není možné jí mimo jiné zajistit takové podmínky, které potřebuje. A čáp je nepotřebuje?
Jo,jo, nelepší by bylo chov volně žijících druhů zakázat a veškeré poraněné, vypadlé mláďata z hnízda, neschopné se samostatně uzivit v přírodě, praštit do palice a zakopat do hnoje. Lepší než život v nesvobodě…
Chov těchto čápu, je ale zcela jiný případ, než záchranná stanice, kde takový jedinci žijí a nikdo z nás toto nemá na mysli. Pochopitelně, pokud je zvíře zraněné a neschopné se vrátit do přírody, musí holt v tom zajetí dožít. To asi víme všichni, tak odhaduju.
Pak jsou tady ale taky lidé, kteří takto nalezená mláďata - kupř. veverky -vypiplají a ………..do té přírody vrátí a činí tak už několik desítek let. Úspěšně.
neobhajovala jsem nic takového, naopak jsem psala, že tehdy se to nevědělo a že i z tohodo důvodu dál andulky nemám. A…… to jsem byla z těch, jejichž ptáček měl velkou volnost pohybu a mé pozornosti.
Nebo se nevyjadřujte
pohovořil fundovaný chovatel, který má psy z množírny, kde žila v “supr” podmínkách a ještě tuto množírnu obhajuje a zvířata chová v malých krabicích.
Odpověď na příspěvek uživatele Skeeve z 03.11.2024, 11:41:46
Nu ano, proto je už taky nechovám- či spíše přesněji řečeno nedržím, protože já jsem nechovala, jen vlastnila. Ale i když jsem je měl, měli zase maximální možnost pohybu - po bytě, pak i zahradě a moji pozornosti, učila jsem je různé dovednosti, aby jen nehnili.
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 03.11.2024, 11:33:16
Tak já nemyslím, vyloženě ten přelet - však jo, už i u nás začínají zimovat, jak mi řekli v záchranný stanici, kam jsem před dvěma rokama volala, když jsme kus od nás na poli v zimě viděli pár. Dává to smysl, ušetří energii, je to sice risk, ale….
No ale já mám na mysli možnost letět v běžném “provozu” , ne ten přelet samotný. Najít si svoje území, vybojovat si ho, uhájit mláďata, partnerku, a všechny ty věci, které k tomu patří.
Srovnejme spokojenost pudlů v mém bývalém bydlišti, kdy s nima vyšli za barák 2x denně! a spokojenost mých psů, kteří žijí v maximální volnosti, jaká jde .A to jsou to domestikovaní tvorové. však i u psů řešíme to, aby jejich potřeby byly naplněné. A tady to nevadí?
Ty jo já jsem, myslím, taky rehka přímo na krmítku neviděla. Zkusím se na to zaměřit. V létě tu u nás jsou, v zimě myslím ne. Ale je pravda jedna věc, kterou psal ten pán, co se mu krmení na krmítkách nelíbí a v tomhle s ním teda souhlasím - že nejvíc jsou na krmítkách poslední dobou hlavně sýroky - koňadra, modřinka. My tu máme ještě jednu odvážnou babku a teď jsem viděla brhlíka. Loni ale fakt hlavně tý sýkorky - rok předtím bylo návštěvnické spektrum hodně barvité. Jsem zvědavá, jak to bude letos.
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 03.11.2024, 10:51:35
No ale je život v krabici lepší, než svoboda možnosti letět si kam chci? Vybrat si partnera - u čápů začasto na celý život, nebo jeho velkou část - podle svého a další jiné? Jistě, bojují o přežití, ale…….. jsou svobodní, rozhodně víc, než ve voliéře.
Když v Mladých Bukách lezl maník několikrát denně nahoru na komín, aby pomohl čápovi, kterému uhynula partnerka, vykrmit a odchovat jeho mláďata, dělal to proto, že mu na těch zvířatech záleží, mohl se radovat z toho, že se to povedlo. Ten, kdo takto čápa chová jde přesně proti tomu, co lidé, kteří jim pomáhají, dělají a na zvířeti mu nezáleží.
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 03.11.2024, 08:58:03
Já myslím, Varaxi, že se Megi nehádá. Megi se snaží vysvětlit, že ten rozdíl je sakra velkej. A já to vidím úplně stejně.
Ješt poznámku, tak jako obecně do pléna - pamatuju si dokument, kdy nějaký Japonec líhnul a odchovával doma tuším jeřáby? asi. Dělal toho neskutečně mnoho, aby je pak právě mohl vrátit do volné přírody, učil je létat, učil je hledat potravu…připravoval je na skutečný SVOBODNÝ život. A ne toto, co provozuje ten člověk, co to inzeruje. Ten Japonec měl neskutečnou radost, když se pak to zvíře skutečně do přírody vrátilo. A tendleten člověk?
Nu tak jsem doufala, že mi odpoví nějaký fundovaný ornitolog a vysvětlí mi smysluplnost toho chvou. A ne,že mi odpoví ten, komu je ukradené, jak chovaná zvířata žijí a sdělí, že takto je to v pořádku.
Protože není.
Stejně jako Megi vnímám velký rozdíl mezi chovem zmiňovaného domestikovaného zvířete jako je pes, kterému navíc, pokud jsem zodpovědný chovatel můžu jeho potřeby saturovat a chovem čápa v zajetí. Kdy přímo to slovo zajetí vypovídá o tom, co se s tím zvířetem děje. Je prostě zajaté, v zajetí, není svobodné.
Pro mě chov tak velkého DIVOKÉHO NEDOMESTIKOVANÉHO ptáka, jako je čáp, ptáka, který létá při migraci takové vzdálenosti, někde ve volieře, kdy si může tak jako popolítnou a na zimu je zavřený ve velký krabici - neboli stodole, nejen, že nedává smysl, ale za mě je to týrání. Kdyby to byl chov v rámci zachování druhu, tak je to něco jiného, ale jako domácího mazlíčka?? Divoké zvíře? Tak to jsme mohli vymaštěnému Vémolovi ty jeho kočičky taky nechat.
Ptala jsem se proto, že mě to udivilo, všimla jsem si, že ten inzerent prodává i další volně žijící ptáky odchované v zajetí. A opravdu jsem doufala, že přijde nějaký vysvětlení, které mi to ospravedlní. Ale to bohužel nevyšlo.
Čápi miluju, obdivuju a jsem moc ráda, že se daří je vracet do přírody a věřím, že všichni ti, kteří na tom mají zásluhu, by se z tohodle….. že by jim z toho bylo víc než smutno. Tohle totiž není normální. Normální je zvíře zachránit a chovat v zajetí v případě, že ho nelze do volné přírody vrátit, tohle je přesný opak.
Jo ,dobře. zájmový chov, ale právě mě zajímá, jestli někdo ví, jak to tak v tomto případě je. Čáp je velký pták, přece to nejde v nějaký voliéře?? A komu se pak ty mláďata prodají ? Kolik je asi tak v ČR lidí,kteří si mláďata na další chov koupí? tento pán prodává i Kvakoše, si to nějak právě nedovedu představit, kolik tak nadšenců pro tyhle ptáky může být? Vrtá mi to prosě hlavou 🙂
Může mi někdo, prosím, odpovědět na otázku, která mi vrtá hlavou? Viděla jsem tady inzerát na prodej odchovaných čápů bílých. A já od tý doby přemýšlím nad tím, že se čápi odchovávají takhle na prodej? A co s nimi pak dělá ten, co si je koupí? Na co si je koupí?
Odpověď na příspěvek uživatele efe z 01.11.2024, 11:12:37
🤣 Předsedkyni dělala včera Tali. Já byla fakt včera vyřízená a potřebovala ještě udělat nějakou práci na počítadle a vona pak furt prudila, že drbat musim. Tak sem jí řekla,ať si myslí, že je venku, kde mě nepotřebuje a přestane prudit 😀
Odpověď na příspěvek uživatele efe z 01.11.2024, 09:09:48
Včera Vasil vydržel na místě už asi pět minut
no ale to je supr!! Ono je to pro ně těžký, však taky na ZOPce je přeci cvik, kdy jeden pes cvičí a druhý má dlouhodobý odložení. Takže Vasil má našlápnuto na ZOPku 😀
Odpověď na příspěvek uživatele efe z 01.11.2024, 09:52:44
vychrchlávat, takže je má.
aha, takže to, když občas Mouses chrchle, není , že mu zaskočil chlup, jak se čistí? dík. A ta pasta je nějaká odzkoušená? Že bychom se zadavatelkou mohly zkusit taky?
ad vitaminy - já u psů mám zkušenost dobrou s Alavisem, koukala jsem, že má i pro kočky něco - zkoušel někdo?
Odpověď na příspěvek uživatele rapotačka z 01.11.2024, 09:02:51
No ta srdíčka kvůli tomu taurinu jsem myslela, jak se zadavatelka ptá, že co dodávat jinýho,když je kocourek jen na mase čistě. Tak ten taurin mě napadl, že psali, že je důležitý?