Odpověď na příspěvek uživatele lesnizinka z 07.06.2024, 22:13:14
Raduš, s novými a moderními tabletami je "vše jinak".
Stran vstřebávání tablet už ze žaludku (nebo naopak z distálnějších partií GITu) platí Hendersson-Hasselbalchova rovnice, kterou sem nemíním tahat. 😀
Zjednodušeně - látky kyselé povahy se dobře vstřebávají v kyselém prostředí, tedy v žaludku. V tenkém střevě se pH radikálně obrátí na zásadité a ze zásaditého pH se zase dobře vstřebávají látky bazické povahy. A logicky naopak. Pak záleží na tzv. době tranzitu střevem, potažmo GITem. Budeš-li průjmovat nebo brát léky urychlující nebo naopak zpomalující střevní pasáž, bude se logicky měnit doba kontaktu se sliznicí GIT. Když budeš průjmovat, peristaltika bude výrazně zrychlená, tablety (a jiné LF) projdou rychle a nebudou mít čas (na dissoluci, desintegraci a vstřebání). Tolik farmakologické okénko…😉😄
Jo jo, já si pak tetanus u zvířat sestudovávala. Sice asi finální křečování u psů může vypadat nějak tak, jak popsal zadavatel. Ale že to postupuje plíživě jsem se taky dočetla.
No a souhlasím - před smrtí, ante finem, může subjekt křečovat třeba z hypoxie, ABR rozvratu atd. atd. Jen ta epi se mi tak jako nabízela, nicméně znovu zdůrazňuji, že po netu to je vše jen věštění.
Těžké křečování bývá (u lidí) těsně před smrtí třeba i u mnoha malignit, malnutrice, prostě z nejrůznějších příčin. Ten, kdo večer usne, a ráno jej naleznou mrtvého (jak se to stalo mé velmi dobré známé), má velké štěstí.
Ještě k mé poslední větě: Ta známá usnula vedle svého manžela a on se ráno probudil a jeho žena byla…mrtvá. Takže tam se nějaké křeče před smrtí dají téměř vyloučit. To by jej probudilo.
Co mě poměrně šokovalo, nebyla provedena pitva (???).
taky by se mi líbilo, kdybych nemusela odčervovat, ale ty tasemnice prostě v myších venku jsou a je to nechutný, když se jde kočka mazlit a vylézá z ní červ, to by se člověk poblil
dokonce si v zimě tasemnice pořídila i Nora (můj typ je T. crassiceps, ale nezkoumala jsem to, všichni dostali jako opožděný vánoční dárek odčervovací tablety. mmch by to drontal pro velké psy, dvě takové kostičky jakože pamlsek a Nora nic nepoznala. mnohem lepší než jí nutit spolkonout šest obyčejných tablet.
“taky by se mi líbilo, kdybych nemusela odčervovat, ale ty tasemnice prostě v myších venku jsou a je to nechutný, když se jde kočka mazlit a vylézá z ní červ, to by se člověk poblil”
To máme stejně!🤮
Naštěstí Fido už dááávno neloví a venku se jen vyvaluje na “svých” místech…
Já to myslela vážně. Je to takový základ. Když neohodnotíte sama sebe, jak vás mají kladně ohodnotit druzí. Třeba vám Buggyra poradí. Já jsem kdysi na podobně zaměřeném školení dospěla k výsledku, že vařím dobré polévky 😃.
Já vím, že jste to myslela vážně…já zas myslela vážně, že mi toto nejde. No, něco tam sepíšu…a uvidím.😄
Odpověď na příspěvek uživatele Arosek z 05.06.2024, 09:09:26
Jj, já to pak v některém příspěvku psala. U lidí jsem viděla křečování z nejrůznějších příčin. U toho AIM to klidně může být z hypoxie. A u hypoxie jsou křeče typické.
Jéé, já mám zas dotaz na entomology. Zdá se mi to, že je každý rok méně a méně můr? Kočky je loví, letos mi do bytu nevlétla ještě ani jedna. Já vím, v posledních dnech je chladno, pršelo…ale v minulosti touto dobou se mi to u světla můrami jen hemžilo!
To Orionka: Jak jste psala, že se mám do sebehodnocení vychválit, tak já toto vůbec neumím! Netuším ani, za co bych se měla chválit. Dnes to budu vyplňovat…a je mi záhadou, co tam teda napíšu. To zas bude dílo! Ještě to je Excel s asi 5 nebo i více listy na vyplnění!!!
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 05.06.2024, 09:04:57
První COVID jsem se téměř psychicky zhroutila. Nemyslím, když jsem jej chytla, ale tu první, strašně přísnou izolaci. My teda měli zákaz chodit do práce. A já to fakt tehdy nedávala…ostatně jako těžko dávám samotu i v současnosti.
Na stranu druhou HO (tak, jak mi jej poskytuje současná šéfová) je pro moji páteř a bolesti obrovský benefit. V podstatě téměř libovolně jej mám kvůli zdr. stavu jen já. Samozřejmě když učím, přednáším, zkouším apod., no tak jsem logicky na pracovišti/v posluchárně.
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 05.06.2024, 08:26:40
Jak píše Xerxová, akademici to mají s prac. dobou jinak…
…ale když jsem byla fakt hodně ponořená do výzkumu, tak jak jsem psala, byly experimenty, které jely non-stop třeba 3 měsíce v kuse. Víkendy, noci… Střední personál si stěžoval, tak těm bývalá šéfka to NV dávala oficiálně. A nám akademikům to tehdy šlo jaksi…no také jak jsem psala - “per hubam”. Měli jsme Knihu příchodů a odchodů. Teď je vše elektrizované. A ty NV se musí elektronicky schvalovat. Ale už je nedostaneme my, což mně konkrétně je teď šumák.
Btw, jedu na (obávanou) lékařskou prohlídku. Panebože, jak já ty doktory nesnáším a jak je mi z nich přímo fyzicky zle!!!🤣
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 04.06.2024, 21:26:10
A ještě by mě zajímalo (a třeba i budoucí nešťastné majitele koček s FIP, ale i jinými nemocemi), jak to má tedy vet medicína s léky na mimořádný dovoz…?
Třeba na tu FIPku je to teda remdesivir? V humánní medicíně v databázi SÚKLu je jako VEKLURY normálně registrován (ovšem nehrazen???).
Respektive kopíruji ze stránek “mojí” ZP:
“U poskytovatelů akutní lůžkové péče bude léčivý přípravek Veklury uhrazen za hospitalizace od 1. 10. 2020 v režimu dle přílohy č. 12 platné úhradové vyhlášky. Podání LP podléhá schválení Dispečinku intenzivní péče a jeho distribuce je hrazena v rámci konečné ceny léčivého přípravku.”