Ostatně i to dřívější zaškrcování bylo právě z důvodu, aby jed “neutekl” do oběhu…
Jenže mnohdy záchranáři v dobré víře udělali víc škody než užitku.
Edit: Je to i princip přídavku adrenalinu k LA. Dává se tam z několika důvodů a jeden z nich je, aby LA neuteklo do KO, snížila se jeho toxicita, prodloužil jeho účinek v místě ošetření atd.
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 11.06.2024, 09:07:40
No ale my přece chceme, aby se toxin nedostal do celého řečiště a celého organismu. Dává mi smysl jedině obava ze vzniku popálenin z omrzlin. Třeba to tu nějaký hadař osvětlí.
Odpověď na příspěvek uživatele janaa z 11.06.2024, 09:19:22
No a já teď prohledala všechny své flashky a nenašla jsem to. Celkem mě to mrzí. Možná pak někdy poprosím Zbyňka, bylo na to asi i speciální vlákno. U mě to prostě zmizelo v propadlišti dějin…
Odpověď na příspěvek uživatele anonymní z 11.06.2024, 09:05:52
Ty kousné rány od koček jsou opravdu fujtajbl! Spousta kočkařů (i zde) má s abscesy po kousnutí zkušenosti. Fido se navíc neumí prát (má až patologicky mírumilovnou povahu). Tudíž scénář si umím představit: Honil jej cizák kocour, dohnal a kousnul do zadku (přesněji zadní části zad). Kapsa pak byla naprosto obří a po vyholení se ukázaly asi tři rány po kousancích…
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 11.06.2024, 08:17:46
Škoda… Já mám akorát foto těla “mého” hada u mě na zahradě. Hlavu se vyfotit nepodařilo. Jde o nějakou užovku, na 90% obojkovku. Fotku mám asi na nějaké starší flashce (a opět píšu škoda, že nemůžu z diskuze IF fotku najít a stáhnout).
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 11.06.2024, 08:59:59
Jo, Fidovi se také ulevilo IHNED, teda jemu se kapsa provalila sama. Já měla odjíždět pryč a on mi to přišel “říct”…že je nemocný. Předtím jsem to na něm nepoznala. A to chudák musel hodně trpět.😕
snížíme průtok krve postiženou oblastí. Na čím menší oblast účinek hadího jedu lokalizujeme, tím menší škody, mi vyplývá z logiky.
Mně teda úplně ne, protože jed se krví rozšíří do celého těla. Takže místním chlazením toho moc nevyřešíme. Spíš naopak. Si myslím.
Mně právě zas logika říká, že když budu ledovat, udělám ischémii (stáhnu cévy) a jed se nebude tak šířit. Ale článek říká něco jiného. Tak jsem z toho trochu jelen.😀
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 11.06.2024, 08:52:09
Fakt? Já tam ale registrovaná nejsem a normálně mě to pustilo ke článku. Tak vyjímám:
“Ledování rány nebo ponoření postižené končetiny do ledově studené vody s cílem zpomalit šíření toxinu je další často používanou metodou lokálního ošetření místa vstupu hadího jedu. Avšak tato strategie jen vede k transferu některých komponent toxinu hlouběji do tkání a zhoršuje ischémii. „Tato technika někdy vede dokonce až k vzniku omrzlin,“ varoval Auerbach.”
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 11.06.2024, 08:43:27
Zase Puma s ním má dobré zkušenosti. A diktovat vetovi, co má udělat, je těžké. Stejně jako humánnímu doktorovi. Je to blbá situace, Pumu chápu…
Jinak Fidův absces měl ty rány podobné, ale teda výrazně menší (po zubech kocoura). Bohužel nemám to foto (teda ono někde je; asi je má i Zbyněk, když odkoupili diskuzi IF, ale tak to stejně Pumě nějak extra nepomůže). Snad jen, že Fido to měl nejdříve uzavřené, provalilo se to samo a řinul se naprosto vřelý a smrdutý hnis. To byla tehdy fakt hrůza! Vetka IHNED ránu pročistila (naprosto zaživa, tehdy jsem se za to zlobila, ale Fido je nesmírně trpělivý pacient), všila drén a denně se to proplachovalo + samozřejmě dostával i celkově ATB. Ale fakt nikdy nezapomenu na horkost toho řinoucího se hnisu.
Na ten památník je sbírka i na Doniu. Je to tak, že nedávno zemřela jeho autorka…? Já ten odkaz nerozklikávala… Ale tu sbírku jsem viděla a četla jsem někde rozhovor s dcerou té sochařky.
Odpověď na příspěvek uživatele orionka-2 z 10.06.2024, 22:50:57
Ne ne, fosilie je Dája 😉 (Dájo, doufám, že mi to prominete…já to od chvíle, co jste to napsala, používám i o sobě - Vy jste tehdy napsala, že Vám syn říká, že jste fosil a mně se to zalíbilo!😂👍).