Táta vzpomíná, jak jednou jako děcko v dobré víře uvázal utrženou sousedovic kozu ke stromu. Ten to sice přežil, ale byl naprosto profesionálně ostříhán a omlazen, že do původní velikosti a košatosti obrůstal roky.
Strom byla hrušeň lahvovka - veliké hrušky, měkké, nevhodné na skladování, ale zavařovaly se a dělaly se z nich povidla. No, tak pár let nebyly. 🙂
Příspěvky uživatele
Varaxi
Luštěniny - jsou levnější než maso, ale hůře stravitelné, ovšem zvyšují v analýze množství bílkovin. Čím méně bílkovin, tím lépe (bavíme se o zdravém psu).
Mám na mysli čím méně rostlinných bílkovin, tím lépe.
Přidejte tam trochu jetele nebo vojtěšky. Bylinky typu pampeliška se Vám tam časem zasejí samy.
Anonymní:Dědeček byl taky takový hulvát jako mastňáček?
To ne. Byl to gentleman prvorepublikového typu. Ten si nechal do nejmenších podrobností vysvětlit od podomního prodejce, co že je to ten tarif od Pegasu (tenkrát T-mobile) a v čem jsou výhody, aby po hodinové diskuzi prodejce uzemnil otázkou: A k čemu mi ten tarif je, když nemám mobil?
Slyšela jsem ho za celý život říct tak tři sprostá slova. A nikdy se nevyjadřoval špatně o ženách.
Já přepisovala, co říká Megí, ne co si myslím já.
Psa nemám už přes čtyři roky, takže některé moje poznatky můžou být zastaralé. Snad to kdyžtak někdo uvede na pravou míru.
Pes je masožravec. Proto by ve složení mělo být vypsáno na prvním místě maso, a to přesně jaké to maso je. Čerstvé maso má více vody než sušené, proto si z procentuálního obsahu cca půlku procent můžete odečíst.
Produkt živočišného původu může být už všelijak konzervován, stejně jako moučka, proto potřebujete, aby tam bylo maso a ne něco jiného.
Obiloviny - některým psům sedí, jiným ne. Musíte znát svého psa a vědět, co je pro něj dobré. Z definice to není špatná položka.
Luštěniny - jsou levnější než maso, ale hůře stravitelné, ovšem zvyšují v analýze množství bílkovin. Čím méně bílkovin, tím lépe (bavíme se o zdravém psu).
Ostatní složky - zelenina, ovoce, kolagen, vejce, mléko, řasy… V podstatě pokud máte psa venku, od jara do podzimu se napase sám, není moc třeba to prožívat a zohledňovat. Stále mluvím o zdravém psu, který není alergický a nemá žádné problémy.
Kolagen je na klouby, oligosacharidy podporují trávení, vejce obsahují nejlépe stravitelné bílkoviny, řasy jsou na čištění zubů, ale fakt neplatí, že čím víc tam toho je, tím lepší ty granule jsou. U zdravého psa to fakt nemusíte řešit.
Konzervace - pokud není jednoznačně napsáno, čím jsou granule konzervovány, předpokládám nějakou echt hnusnou chemii. Tady Wolfsblut vede, protože uvádí přírodní konzervaci bylinkami a vitamínem E; na druhou stranu to znamená, že načatý pytel by se měl poměrně brzy skrmit. Není možné si ho sušit třeba půl roku, prožerou ho plísně.
Čím přesněji je složení uvedeno vč. procent, tím větší máte představu, co ten pes vlastně dostane do misky. Tam, kde není procentuální zastoupení uvedeno, tam je na prvním místě uvedeno nejvyšší množství, na druhém druhé nejvyšší a tak dále, až se dostaneme k poslední položce, které je v krmení nejméně. Tudíž lze rozišit pořadí, což orientačně pomůže ve stanovení množství. Pokud máte na prvním místě např. brambory (20 %), sušené hovězí maso (18 %), sušené kuřecí maso (18 %), tak víte, že masa je celkem víc, než brambor. Pokud máte ale uvedeno pouze brambory, sušené hovězí maso, sušené kuřecí maso, tak brambor může být klidně i násobně více než masa celkem.
Tuky vždy musejí být uvedeny přesně, kuřecí tuk nesmí být samostatně konzervován, méně přesně uvedený tuk (např. drůbeží) může být konzervován samostatně a tím pádem se to nemusí napsat na obal konečného výrobku.
Analýza - měla by odpovídat obecným požadavkům na danou kategorii psa a také požadavkům Vašeho psa. Můj např. snesl opravdu hodně tuku, naopak málo tuku mu vyloženě vadilo. K málo tučným granulím jsem mu musela dávat kus špeku, jinak měl pořád hlad. Zohledněte také poměr vápník:fosfor.
Místo výroby - některé firmy mají lepší pověst než jinou. Většinou je to oprávněná pověst.
Stát výroby - různé státy mají různou legislativu i v rámci EU. Obecně je evropská legislativa lepší (tj. přísnější) než americká nebo kanadská, a všechno je lepší než legislativa asijská. Jiná krmiva než ta, která jsou vyrobena v Evropě, bych vůbec neuvažovala; nestojím o to, abych kupovala přejeté pět dní staré mršiny mývalů semleté do krmiva.
mastnacekk:To me zrovna dvakrat netrapi.
Já bych Vás potkala moc ráda. Připomínáte mi mého dědečka, budiž mu země lehká.
Byl podobně nekompromisní, když šlo o něco, na čem mu záleželo. Někdo by řekl, že byl paličatý, zpátečnický a zabejčený, ale… Bylo za tím tolik lásky k té němé tváři, která na něj byla odkázaná.
Doteď mi v uších zní - to se dělá, takhle to zvíře týrat! Ve vzteku jsem jako čtyřletá holka hodila po slepici kamenem. Ten világoš nezapomenu do smrti.
Byl to výjimečně klidný muž. Nikdy neuhodil dítě nebo ženu a nikdy chlapa neuhodil ani v hospodě vícekrát než jednou. 🙂
Byla jiná doba.
mastnacekk:Odborny clanek? .) Se nedivte. Groessl je provarena firma a pekne pruser, kdyby drzel zobak a jel si ty svoje prihody pro panicky 50+, ale on se angazuje a prisira. Co bych asi tak na to mel rict, podekovat mu? Jestli to ono neni spis tim, ze ty odborne clanky jsou na strane vlka, ochranaru a nebo podobnych pijavic jako je Greossl a ostatni vypasaci co sajou z AOPKa ze ano.
Děkovat mu nemusíte, ale poukazuje věcně na problém. Tvrdí, že nízký plot plus pes stačí na ochranu, a já beru, že máte protiargument, že to není v souladu s legislativou, že za těchto podmínek by stát neuznal náhrady. To je také věcný argument - a bylo by možné se nad tím zamyslet, jestli by v některých případech neměl stát začít uznávat i jiná ochranná opatření, než jen ta, která jsou uznaná dnes.
Upřímně neznám nikoho, kdo by jako ochranu před vlkem užíval metrový plot v kombinaci se psem, tak nemám podklady pro hodnocení, jestli zrovna to je kravina, nebo není. Doznávám, že úplně bezpečné mi to nepřipadá.
Ale jinak se z té situace nedostaneme, než věcnou diskuzí, návrhy řešení, jejich posouzením a případně realizací. To vyžaduje spolupráci a argumentaci. Vyvracení předpokladů, omylů a neodborných názorů lze jen uvedením na pravou míru, nikoli odmítnutím, že autor je šupák.
A ještě jednu věc je třeba zohlednit; každý má ty podmínky jiné. Co Vám připadá jako hloupost, někomu skutečně může fungovat. A naopak, co funguje Vám, nemusí fungovat někomu jinému. Nemusí mít pro to potřebné podmínky, schopnosti, možnosti, příležitosti. A to je realita, kterou opět nelze nijak obejít.
Připouštím, že můžou být místa, kde bude třeba výskyt vlka minimalizovat. Nejsem fanatik, abych tvrdila, že vlk má přednost před ovcí. Ale jinde to třeba nebude a budou fungovat standardní řešení. Protože ono to platí i naopak, ovce nemá přednost před vlkem.
Děda míval léta páně ve slepičím výběhu na zemi natažené králičí pletivo. Přesně proto, že tam slepice nehrabaly a nemohly vytrhat a vyzobat kořínky. Tráva tak mohla neustále obrůstat a dorůstat.
Přestal s tím, když začala ta strašná letní sucha. Slepice sežrala trávu, kořeny nic nestínilo, rostliny stejně uhynuly.
Taky ne každá slepice byla inteligenčně zdatný jedinec, který si zapamatoval, kde ještě hrabat lze a kde už leží to pletivo, a některé občas hrábly i na tom pletivu. Asi to příjemné nebylo, pamatuju, že došlo i na krev. Odchované slepice s tím problém neměly, ale kupované často ano.
Nemyslím si, že je to dobré řešení. Za mě je ve Vašem případě nejsnazší obyčejný přenosný plotek a výběh rozčlenit a různě obměňovat dle potřeby.
mastnacekk:Jen ne Groessla!
Vám je těžké se zavděčit.
Někdo tu uvede odborný článek - a Vy se vyhraňujete k autorovi. Pokaždé. Kdyby jednou, dvakrát, ale pokaždé.
Člověk opravdu získá dojem, že každý, kdo má jiný názor, poznatek, zkušenost, než máte a zastáváte Vy, je pro Vás podřadný a nestojí za pozornost.
Terka:Pro megi-the-pes : takže krmiva Wolfsblut jsou kvalitní nebo to myslíte ironicky?
Wolfsblut dobré, Kronch špatné.
Jste si jisti, že se ve výběhu nepasou? Zní mi to, jako když se spokojeně celý den krmily a teď se na tu trávu vrhnou jen proto, že vědí, že jdou domů a budnou přes noc bez trávy. Tak rychle ještě do sebe chtějí něco nahrnout, aby měly co přežvykovat.
Nepřipomněla mu ta krabice bedničku na venčení? To bych tipla já.
Jinak skvělá historka. 😀 Nasmála jsem se, i když Tobě asi do smíchu moc nebylo.
https://www.novinky.cz/clanek/koktejl-kocka-probudila-sveho-pana-velmi-neprijemnym-zpusobem-40442348#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.web.nexttoart
Doufám, že to půjde přehrát. 🙂
megi-the-pes:https://www.navratvlku.cz/skodni-udalost-prehled-skodnich-udalosti-2023/
https://www.navratvlku.cz/file/700
To je půl roku, ten první odkaz. Ke kravám dáme rotvíky… ne… leopardy. 🙂 Broumovské skály patří do Hradeckého kraje. Vyhrává, no, mastnacekk už o tom mluví edukativně roky, teď už jen nadává, že. 😀 No hrozné to je celé. My si to taky povídáme pořád dokola, jen tak, stejně to nikoho nahoře nezajímá.
Ale ten oslík je fakt dobrý, nic o nich nevím, ale tady bydlí jeden u poníka a mini prasátek a všici jsou v pohodě, další hlídá dva koně… oni jsou ti osli asi nějaký vostrý nebo co.
Rozklikni si to a pročti. 🙂
Když si klikneš na Přehled škod za (měsíc), tak tam jsou rozepsané jednotlivé události. Jak kdo svá stáda chtání, jak jsou vysoké ohrady a ohradníky, jestli je ochrana v souladu s normami. A naprostá většina těch ovcí chráněná nebyla, nebo byla, ale zoufale nedostatečně. Plot do výšky 120 cm není plot, který by měl chránit před šelmou.
Takže se vracíme ke starému známému - pokud chovám zvíře, musím si je zabezpečit. Nešla jsem střílet dravce, když mi sebrali slepici, jediná, komu jsem vynadala, jsem byla já. Nešla bych střílet ani lišky (a že těch je podstatně víc než vlků), i kdyby mi nějaká vzala slepice, protože je mou povinností jako majitele se postarat, aby k tomu nedošlo.
A ano, je tu ten argument, že v CHKO nelze mít tak či tak vysoké ploty, ale to je dáno tou legislativou, která by měla být změněna tak, aby bylo možné ty ovce a další chovat. Jedná se nejen o pastevecké psy, také majetkové poměry a další ohledy bude třeba předně právně vyřešit, aby bylo možné žít tu s ovcemi i vlky v souladu.
Ale mně nešlo o to, jestli vlci páchají škody (páchají, ale oproti jiné zvěři skutečně zanedbatelné), jestli vlci jsou nebezpeční (jsou, ale oproti jiné zvěři skutečně zanedbatelně), jestli vlci to nebo ono, mně šlo o to říct, že to lze. Opravdu to lze. Bude pro to třeba ještě leccos udělat, aby to šlo poměrně pohodlně, ale už teď se stávajícími zákony to lze.
mastnacekk:Nesmysl. Dobytek, vseho druhu se choval v blizkosti lidi. Vlka vymlatili proto, ze to bylo zrejme ekonomicky vyhodnejsi pro vsechny zucastnene. Nebudu se poustet do tehlech debilnich teorii, lidi pribylo a pribyvat bude. Zbytek si do rovnice dosadte sama.
Já to dosazeno dávno mám a pořád mi z toho vyplývá, že chovat ovce v sousedství vlka lze.
Ono i vlci byli v blízkosti lidí, však z čeho jsou dnešní psi… A pastevečtí psi, ti se vždycky chovali, jak říkáte, v blízkosti lidí. (A taky v blízkosti velkých šelem. Jinak by ani nemohli vzniknout, že.)
A pokud je platný argument, že pastevečtí psi patří mimo civilizaci, tak tam holt patří i ty ovce, protože ten pastevec s ovcemi přímo souvisí.
Lily:Kastraci v dnešní době třeba zrovna chápu, když vidím, jak lidi nejsou schopni zajistit psy, aby neměli štěňata a na psech z útulku už by se prostě chovat nemělo. Ti si zažili dost na to, aby na nich ještě někdo rejžoval peníze, nebo je vysiloval zbytečnými porody a spol.
ALE já bych třeba chtěla kastraci až na třech či čtyřech letech, protože bych chtěla nechat psa dospět. Ale taky nevím, jestli by mi to prošlo. 🙂
Mám psa s PP. Neplánuji ho nechat krýt a taky má koule. 🙂 Ale já si ho samozřejmě uhlídám.
Já principiálně souhlasím, ale nevím, proč by to nešlo zajistit jinak než kastrací.
Já měla krásného bPP labradora, množit na něm mě nikdy ani nenapadlo. Za třináct let života měl 0 štěňat a 0 nakrytých fen. Kastrovaný nebyl. A doteď mi nikdo nevysvětlil, proč je nutné řezat do zdravého zvířete.
balu:Ty věty kurzívou zrovna ne. Ty další ano.
Měla jste závěť a už nemáte?
Mám závěť. Nemám psa. 😕
Logicky jsem ho tedy ze závěti vynechala.
Lily:Ve spolcích je to fakt běžná částka. Většinou je zvíře i kastrované. Žrádlo a péče i třeba několik let něco stojí. Zase tohle bych jim za zlé neměla.
Já ano.
O zvíře se stará majitel. Je-li ten majitel spolek, stará se spolek. Jsem-li jím já, starám se já.
A druhá úroveň toho všeho - pokud mi vyúčtují krmné dny a nezbytnou péči, pak ano, to dává smysl. Ale bez dokladu? Bez rozpisu, kolik dní vlastně pes v dočasce prožral?
Je to byznys. Bez paragonu je všechno byznys.
balu:Nezdá se vám, že příliš předjímáte? Vy ty lidi znáte, že víte, že pes bude špatně krmen? Víte, že nemají nikoho, kdo by se o psa, pokud oni nebudou moci, postaral? Mimochodem, kdo z nás ví na sto procent, že se o jeho psa někdo postará, když zemře, nebo se nebude moci starat? Můžeme si to jenom myslet. Tak jako si já myslím, že se postarám o psa mé mamky. Ale nevím, jaké okolnosti, co bude, až ta doba nastane. Budu se moci postarat? To nikdo dopředu neví. I když to beru jako samozřejmost, že se postarám, tak nevím, jestli budu moci…
Invalidní důchodci (jako každá skupina lidí na světě) jsou dvojího typu: Jsou schopni a ochotni se o psa postarat, nebo nejsou.
Vám tohle zní jako předjímání? To se asi rozcházíme v definici významu slova předjímat.
Jinak ano, já věděla, kdo se mi o psa postará, když zemřu. Měla jsem vypracovanou závěť, jejíž naplnění bylo podmíněno tím, že se dědicové zavážou postarat se o něj.
To bylo jen pro jistotu, samozřejmě jsem měla domluvené pečovatele ústně, toto bylo jen pro případ nepředvídatelných problémů.
mastnacekk:🙂leithan, ale ty tunto. Jdi si zamastit neco na ps at se nenudis a nevyjadruj se k chovu.
Varaxi, jednoduse. Pastevec patri mimo civilizaci stejne jako vlci. Tecka. Takhle jednoduchy to je! Kdo chce vlky okolo baraku, ten je posahanej dement bez pudu sebezachovy.
Tím pádem mimo civilizaci patří i ovce.