Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 07.09.2024, 14:13:25
Já bydlela na Vyškovsku, v poslední dědině u okresu Blansko. Bratr bydlí v Kunštátě a tam někde kousek máš tu chatu, ne?
Teď bydlím ve středních Čechách. K tchyňce to jsou 3 hodiny, k našim 4. Kamarádi žádní, všechny jsem je nechala na Moravě, ale mám tu pár známých. Ovšem nikoho, komu bych svěřila dítě. Teda zvíře.
Mě péče o něj těší a naplňuje, ale potřebuju v životě taky nějakou pestrost a sem tam se vyspat. Jinak si nestěžuju - zdravý je, moje nekonečné poporodní komplikace snad taky skončí a víc jsem od toho ani nečekala.
Až pořídíme zvíře číslo dvě, to bude teprve mazec. 🙂
Odpověď na příspěvek uživatele Bobca z 06.09.2024, 18:18:21
Tak já mám partnera, který mi pomáhá prakticky ve všem. Vaří, pere, uklízí, já se akorát starám o zvíře. Což vede k tomu, že je brutálně rozmazlené, protože se mu pořád někdo (já) věnuje. A mně začalo solidně hrabat, protože prostě nemám jinou starost než jeho.
Takže jsem před měsícem bouchla do stolu a trochu jsme si to doma rozdělili, abych se nezbláznila. Ale jinak ano, jsme na něj sami, protože jsme se přestěhovali a nikoho tu v okolí neznáme. Nejbližší příbuzenstvo je 3 hodiny po dálnici.
Když připočítám, že spí 8, maximálně 8,5 hodiny denně, a to počítám i uzdřímnutí při kojení, když dle tabulek má spát skoro dvojnásobek… Jo, mám spánkový deficit cca 250 hodin.
Zvíře je druhu homo sapiens, má skoro 5 měsíců a slintá samo jak tři bernardýni. Riziko, že bude oslintáno více, než zvládne samo, se limitně blíží nile. Takže potud dobré.
Pleny teda nosí, no. Ale v patřičném venkovním výběhu chováme zvíře bez plen na podložkách a ty špinavé vyměníme, zvíře očistíme a jede se dál. Je to prevence proti kožním problémům. Akorát kvůli absenci osrstění je třeba udržovat zvíře ve stínu.
Druhá nevýhoda je, že dosud saje mateřské mléko, ale tak já bych se o tuto část péče postarala.
Děvčata, pohlídejte mi dva dny to moje zvíře, já první den budu dohánět spánkový deficit a druhý zabalím, co si budete přát - od knížek přes krekry a barely na vodu po kufry na dovolenou. U toho upeču husu, přesadím kytky, zryju záhonek, vymaluju, zatancuju na stole, co jen si račte přát, jen když se jeden den vyspím.
Odpověď na příspěvek uživatele trojAAAcko z 05.09.2024, 08:24:45
Dobře, ale zadavatelka se o chov aktivně pokouší. Než k té samici pustila samce, měla se informovat. Ona sama píše, že ta morčata dala dohromady mimo vhodný termín a ta že se poprala. Ona sama píše, že sehnala samce za účelem chovu a zvažuje další pokus. Kdyby si něco nastudovala včas, tak to morče nemuselo skončit na šití a teď se ani neptá, protože už by dávno věděla.
Kdyby byl dotaz - mám rok a půl starou samičku a tak mě napadlo, že bych si zkusila odchovat mladé, tak lze uznat, že zjišťuje a pak koná. Tady to je naopak.
Koza nesmí být jedna, protože pak je v neustálém stresu. Kozu chrání stádo před predátory. A jasně, ono jí reálně nic nehrozí, ale instinktivně vnímá, že je ohrožená. Blbě spí, blbě žere, blbě přežvykuje… Pořád je ve střehu, nikdy nepředá hlídací štafetu jiné koze, aby si odpočala.
Asi existují kozí asociálové, ale je jich minimum. Jako třeba jedna z tisíce, deseti tisíc. Pokud chci kozu, chci automaticky minimálně dvě kozy.
Dřív bývaly kozy i po jedné, pravda, ale na pastvy vycházely spolu a pásly se spolu. A kdo mohl, měl koz více - kdyby jedna uhynula, aby nepřišel o kůzlata. Taky koza nadojí pár litrů denně, velké rodiny spotřebovaly obvykle víc. Přebytky, pokud byly, dostala drůbež a prase.
Ona ta koza potřebuje sucho, nemít průvan a pořádně nažrat, tím trávením si sama topí. A pak už snese leccos. Pokud se bavíme o komfortu, tak to je i o zvyku, aby změna nepřišla rychleji než je koza schopná se přizpůsobit. Kozu z haly nemůžu hodit na mráz, žejo. Hlavně nedat na proslovy, že koza má být hubená a podobně, nastudovat si výživu březích koz (to není taková sranda, zakládáte na laktaci, takže to nepodcenit, navíc pozor na ketózu).
A taky potřebuje společnost. Koza nebo dvě, to na ošetřování ani finančně až takový rozdíl není, kozu po jedné by opravdu člověk mít neměl, to je neobhájitelné.
Já tak nějak obecně znám jen chovatele hospodářských zvířat, kteří chovali vždycky a odkoukali od příbuzných co a jak. Takže když rodiče měli plemenný chov, mají tito taky, třebaže často jiné plemeno. A kdo měl doma nějaké směsky, sami v nich pokračují nebo se po krátké pauze s čistokrevnými jedinci k nim vracejí.
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 31.08.2024, 18:08:58
Citron se tam dává, protože vitamín C přece usnadňuje vstřebávání. A kde jinde hledat vitamín C? Kdyby se na to jedlo třeba jabko, nebylo by to dost cool.
Trávíte-li dobře mléko a mléčné výrobky, jezte je. Dělejte si vývary z kostí a makové buchty. Pijte cca 2 litry minerálních vod týdně (cca 1 sklenka denně).
Pokud to nestačí, pořiďte si doplňky stravy a jezte je s plnohodnotným jídlem, cca 2 hodiny před a po požití nejezte ořechy a semena ani nic s nepřiměřeným množstvím vlákniny.
Pokud ani to nestačí, je třeba vyšetřit střevo, jestli je schopné minerály vstřebávat, a další orgány, jestli jsou schopné s vápníkem hospodařit.
Říkala nutriční specialistka. Pravda je, že zásady plus mínus dodržuju a nikdy mi nechyběl.