Dalsi update. Dnes rano jsem Hachimu musela odstrihnout dalsi kousek odumrele tkane. Take se mu podarilo su ranu lehce vylizat, kdyz jsem po nem uklizela dnesni zvratky.. Zitra ve dvanact jdeme zase k vetovi na kontrolu a na laser.
Foto az po namazani masti (to zlute). Dnes se mnou Hachi mel nejak malo trpelivosti.
Příspěvky uživatele
PumaCZ
Tak to mame za sebou.
Jinak Hachimu se odemrela tkan zacala podle me zatrhavat do ziveho masa :(
Kamaradka doktorka mi poradila, at to normalne ustrihnu a kryti nedavam, ze to rane neudela dobre. Vetovi jsme psali, ale uz je pozde, takze pochybuji, ze si zpravu vubec precte.. Ale i tak budu se strihanim cekat do desiti, kdyby nahodou odpovedel
417 m n. m.
Mne to teda uz jako sci-fi neprijde. Obzvlast, kdyz ani kocka samotna nevydala jediny zvuk, jen najednou vyletla do vzduchu - coz je typicka reakce kocky na hada. Kocka bojujici o zivot by podle me byla slyset.
Co se mista kousnuti tyce, tak by to podle me tez pro hada nemel byt problem, pokud se pres ni prevalil. Proste ustkla smerem nahoru do pohybujiciho se objektu a vyslo to zrovna takhle.
Ale vzdyt tomu tak je. Hadi se z hibernace probouzi na jare, tim padem prave na jare (z vyse zminenych duvodu, ktere mate uvedeny primo ve vypsanych studiich) je u nich mnozstvi jedu nejvyssi.
Chladili jsme az jeden a pul dne po udajnem ustknuti. To uz by jed nemel byt koncentrovan pouze v jednom miste.
A nikdy jsem nepsala, ze psa nechci oholit, nybrz, ze to s tema jeho zalepenyma chlupama nejde. Potrebuji ho nejprve umyt, ale netroufam si na to sama, takze musim pockat, az zitra prijede ma draha polovicka, aby u toho pesana drzela. A uprimne uz mam u Hachiho tolik zkusenosti, ze vam muzu rici hned ted, ze ani na oholenem psovi nic nedrzi :)
Jak “sliz”, tak oddelovani nekroticke tkane je zadouci, takze se rana hoji hezky 🙂 Jen ten “sliz” (opravdu by me zajimal odborny nazev) je neprijemny v tom, ze chyta bordel :/
A citit je, ale rekla bych, ze je to prevazne zapach betadiny.
Pokud je to opravdu hadar, tak je tohle pomerne zakladni informace, kterou by mel znat 🙂
“In summary, snake venom does fluctuate during the year due to various environmental and physiological factors. These fluctuations have been documented in multiple studies, emphasizing the importance of considering seasonal variation in both ecological studies and medical treatments involving snake bites.”
Studie:
Seasonal variation in the venom of the copperhead (Agkistrodon contortrix) Gennaro, J. F., & Schmidt, J. O. (1988). Seasonal variation in the venom of the copperhead (Agkistrodon contortrix). Comparative Biochemistry and Physiology Part C: Comparative Pharmacology, 91(1), 79-83.
Seasonal Changes in Venom Yield and Composition in the Timber Rattlesnake (Crotalus horridus) Hill, R. E., & Mackessy, S. P. (1997). Venom yields from several species of snakes. Journal of Herpetology, 31(3), 456-461.
Physiological and environmental factors influence the quantity and quality of venom produced by the eastern diamondback rattlesnake (Crotalus adamanteus) McCue, M. D. (2006). Cost of producing venom in three North American pitviper species. Copeia, 2006(4), 818-825.
Minimalne v tech prvnich dvou studiich bylo prokazano, ze maji hadi po hibernaci mnohem vice jedu nez pozdeji behem sezony.
Nezapominejte, ze jsem vedec, takze nez neco placnu, tak si to (vetsinou) overim. Plus jsem taky hadar, lec aktualne zadneho nemam 🙂
Plus dnesni update. Dnes jsem Hachimu nasla v rane dva male kaminky.. rana zacala produkovat takovy zvlastni slem ve velkem mnozstvi, na ktery se porad lepi bordel, ktery z nej nejde oplachnout ani proudem fuziologickeho roztoku. Musela jsem to vzit pinzetou, protoze ani sterilnim ctvercem tse to nechtelo pustit.
Plus se nekroticka cast uz castecnw odloupla viz foto.
No prave, mela tam to sve oblibene kameni. U nas v okoli neni ani to, proto je to proste dost neobvykle misto pro hada. Ale ted mi to prijde vic pravdepodobne, nez kocici kousnuti. I na fotce po oholoni, tam, kde se otevrela prvni rana, to pusobi dojmem, ze tam je kousanec.
Jinak kromw toho mlskani a slineni mel tez nasledujici tri dny vodovy prujem, coz jsem pricitala narkoze, plus prehnane piti vody, coz jsem zase pricitala lekum proti otoku. Stale pije vic, ale uz ne tak silene jako jeste pred dvema trema dny. I to jsou symptomy ustknuti hadem.
Jde o to, ze po zimni hibernaci maji hadi plne zasoby, a tim padem maximáni mnozstvi jedu, nez kdyz pres sezonu lovi a jed tedy postupne pouzivaji. Nejakou dobu trva, nez se zasoba jedu obnovi do plna. To muze trvat dny az tydny v zavislosti na druhu, velikosti a dalsich faktorech. Takze pokud se had teprve nedavno probudil a jeste nelovil, resp si do niceho nekousl, tak mohl dostat plnou davku. Na druhou stranu nejsou hadi blbi a mohou ustknout i na sucho, aby si jed setrili pro korist.
Jinak tady jedna fotka z osetrovani maroda 🙂 Plus jedna vtipna, kde se tvari jako nejvic tyrany pes, protoze musi byt na zahrade bud na voditku, nebo s “cone of shame”, protoze ma ten hajzlik vlastni nazor na to, jak by melo byt o ranu postarano :)
To jo, ale spis na loukach v okoli lesu. Na suchych stanovistich, kde jsou jen pole a par luk mezi nimi a les relativne dal, kde se nema ani kde schovat, bych ji fakt necekala.
Vlastne jsem za cely zivot zadnou volne zijici nepotkala. Hachi je fakt smolar..
Divala jsem se trochu na internet a docela to sedi. Pisi, ze hned po ustknuti se vetsinou nic nedeje. Pak par hodin nato se muze objevit nevolnost (u nas to slineni, mlaskani) a po dalsich par hodinach ukrutna bolest (to, jak si odmital i sedmout/lehnout, jak ho to bolelo). No a po 36 hodinach se dostavi obri otok. Muze tez nastat lokalni nekroza tkane. Vsechny tuto udalosti by u nas odpovidaly. Na jare maji zmije tez vetsinou jedu mnohem vice.
A jak tu nekdo zminoval, prchajici kocka “letici vzduchem” mohla prave reagovat na hada.
Uprimne mi to prislo jako science fiction, ze by ho ustkla zmije mezi poli a loukami, relativne kus od lesa, ale ted mi to uz tak nerealne neprijde..
Kazdopadne pravdu se bohuzel nikdy nedozvime, vzdy to budou jen spekulace..
Diky za tip, malem jsem ho prehledla. Koukam, ze se sice da u nas sehnat, ale cena dvojnasobna..
Vet nam dnes rekl, at Hachimu nohu normalne umyju samponem, co mame na dermatitidu. Samozrejme ne primo poranenou nohu, ale kdyz se tam trochu dostane, tak to pry nebude vadit, kdyz se to oplachne.
Ale urcite sprej objednam k rodicum, at ho mame doma. Diky! :)
Jinak jsme pred chvilkou prijeli od veta domu. Rana se mu stale libi a Hachi mel prvni kuru laser terapie. Posilam vycistenou ranu.
Jinak pri cisteni jsem mu hnula nahore s tou nekrotickou vrstvou, takze pocitam, ze v nasledujicich dnech se zacne odlupovat. Pod ni je hezka ruzova tkan. Ta nekroticka vrstva ma podle me neco mezi pul a jednim cm.
A vet zacina verit, ze ho mohla opravdu ustknout zmije.
Spatne jste si muj text vylozila. Pijavice se priklada do mista rany, tzn. Presne tam, kde se vyskytuje vyssi koncentrace toxinu. Tudiz tim snizi i jejich koncentraci, peotoze krev je doplnena z jineho mista, kde je ta koncentrace skodlivych latek samozrejme nizsi :)
Tak hirudoterapie funguje tak, ze se pijavice nacuca krve, ve ktere je zvysene mnozstvi toxinu, tim padem se jejich koncentrace v tele snizi, plus tim, ze zamezuje srazlivosti krve, se krev rychleji filtruje, cimz opet dochazi ke snizeni koncentrace spatnych latek. Napriklad produkovanych treba tou nekrotickou tkani.
Osobne si myslim, ze by to smysl melo, ale jak rikam, u nas nikoho, kdo tohle provozuje, neznam. Zkusim se zeptat dnes veterinare, co si o tom mysli a zda nekoho zna.
Kazdopadne diky za zminku, stejne jako ten laser me to proste nenapadlo. To same s probiotiky.. Hachi ted kadi i 4x denne osklive rozplizle smrdute cosi, a az vcera me napadlo zacit mu davat probiotika, ktere doma permanentne mame a jakmile ma prujem apod., tak i automaticky davame..
Curenzym je psi Wobenzym, neni? Protoze Wobenzym dostava skoro hned od zacatku :)