Dobrý den,
mohu Vám doporučit (vlastní zkušenost) čížka ohnivého. Pro chov jednoho páru jsou Vaše prostory plně dostačující a dostačující je také vaše finanční částka na pořízení páru.
Z.G.
Ahoj Rudo, ani se nedivím, že tě tito krasavci uhranuli. Já jsem na "uhranutí" také velice citlivý člověk. Rychlou aklimatizaci a nechť je na šluknovsku v brzké době zaznamenán odchov.
Měj se
Z.G.
Dobrý den Petro,
na Vaši otázku budou znát odpověď nejspíš chovatelé eurofauny. Doporučuji vložit dotaz na tyto stránky:
http://agapornis.cz/penkavoviti/
Moderátorem je Mojmír Brázdil (čečetka)
S pozdravem
Z.G.
Dobrý den,
chov více páru timálií v jedné voliéře stejně jako chov s jiným druhem ptáků bych Vám nedoporučoval. Timálky jsou velice vnímavé na dostatečný klid v době hnízdění a i přes vskutku obří rozměry Vaší voliéry si myslím, že by docházelo k bojům mezi samci.
Z.G.
Zde naleznete katalog mražených krmiv, tedy i cenu červů. Kontaktujte pana
Sekerku - rene.sekerka@st-laurent.fr
tel. +420 774350 900, který provádí rozvozy krmiv. S ním si domluvíte termín a místo předání.
Levněji krmivo pořídíte ve Zwolle.
G.Z.
Ahoj Jindro,
prodávající uvádí, že se jedná o samce s pevným kroužkem rok 2003 a že je možná výměna za samici téhož druhu. Cenu neznám, nedotazoval jsem se.
Zdeněk
Dobrý den,
vhodných druhů bude povícero, ale vzhledem k našim nízkým teplotám v zimním období bych Vám doporučil timálie čínské, které za určitých podmínek můžete ponechat celoročně venku.
G.Z.
Zřejmě máte pravdu, fischeri je světlejších odstínů, obvzláště má světlejší prsa a zřetelnější kresbu.
Dle této fotky ( Lamprotornis unicolor) je vidno, že jste druh určil správně.
G.Z.
Dobrý den,
ceny u některých druhů ptáků mají opravdu velký rozptyl, takže konkrétní částka zde uvedená může být slovem do pranice. Uvádím Vám některé ceny, které jsem zaznamenal v posledním období z inzerce a z nabídky chovatelů na zah. burzách.
1,1 – tauraco p. persa - cca 7 000,-
1,1 - tauraco p. buffoni - cca 7 000,-
1,1 - Tauraco leucotis - cca 7 000,-
1,1 - T. livingstonii - cca 15 000,-
1,1 - T. schalowi - cca 20 000,-
1,1 - T. hartlaubi - cca 15 000,-
1,1 - T. porphyreolophus - cca 20 000,-
1,1 - Lamprotornis iris - cca 10 000,-
1,1 - Lamprotornis regius - cca 15 000,-
1,1 - Upupa epops - cca 12 000,-
1,1 – Selenidera culik - cca 55 000,-
1,1 – Pteroglossus viridis - cca 70 000,-
1,1 – Lybius dubius - cca 12 000,-
1,1 – Leiothrix lutea - cca 7 000,-
Šťastnou ruku při výběru druhů.
S pozdravem
Gajdoš Zdeněk
Dobrý den.
Zcela bez železa krmit prostě nelze, ale je v silách každého z nás (vhodnou skladbou ovoce) dodržet v potravě nízký podíl železa. Ovšem není to tak jednoznačné. Již zde zaznělo, že k lepší vstřebatelnosti železa přispívá vitamin C, čili je zapotřebí vyřadit z potravy vše co vyšší podíl vitamínu C obsahuje (citrusové plody, ananas, rajčata). Zkrátka zdá se, že vyšší podíl železa a vitamínu C v čemkoliv je pro plodožravé ptáky nežádoucí. Kontrovat tomuto nežádoucímu můžemě v podávání fytátů (hrachu, pšeničných otrub), oxalátů (manga, lesních plodů, čaje) a taninu (čaje), jelikož mají schopnost železo na sebe vázat a zamezují tím pádem jejich ukládání v orgánech ptáků. Příjem čaje v pitné vodě je bez problémový, otrubami poprášené ovece je konzumováno výborně stejně tak i hrášek, takže když zařadíme do krmné dávky občas také mango, jeví se, že tento štít proti Fe je neprůstřelný. Ovšem samotný hrách má desetkrát větší obsah železa než hroznové víno a pětkrát větší podíl Fe než maliny, které pro svůj vysoký podíl železa nepodávám. Že by v hrachu obsažené fytáty byly schopné na sebe navázat velké množství železa obsažené v hrachu samotném a také nějaké menší množství železa ve zbytku potravy ?
A co borůvky, které jsou tak v chovu tukanovitých doporučovány, jelikož jsou jedním z nejlepších přírodních zdrojů silných antioxidantů (karoten, antokyan, pterostilben), tříslovin (tanin) ? Borůvky jso známé hlavně svou bohatostí na vitamin C a mají též vysoký obsah železa. Že by byl tanin natolik učinný a železo na sebe navázal ? Z výše uvedeného vyplývá, že na snížení množství fe v potravě má zřejmě velký vliv přítomnost fytátů (hrachu, pšeničných otrub), oxalátů (manga, lesních plodů, čaje), taninu (čaje. ) Přítomnost vyššího podílu vitamínu C v jednom ovoci můsíme ponížit doplněním druhu ovocem s nízkým obsahem vitamínu C.
Svým turakům podávám v malém množství černý bez každoročně v období zrání, stejně tak i arónii velkoplodou.
G.Z.