Dobrý den, chci se zeptat zkušených chovatelů hmyzožravých, s jakými druhy se ve voliéře snese slavík a cvrčilka slavíková, nebo zda je lepší chov samostatně.. Děkuji za všechny názory.
Doporučuji poslat trus k analýze, průjem rozhodně není normální a je třeba ho řešit. Může se jednat nejen o parazity, ale také např. o chlamydiózu apod...
Nasbíraný trus (za 1-7 dní dohromady) pošle váš veterinář na rozbor... Není to finančně náročná záležitost.
7-8 let se dožívají andulky v nesprávné nebo nedostačující péči, jinak spíš 10-15...
Bohužel do andulek málokterý chovatel chce investovat peníze za kvalitní veterináře. Kdyby svůj chov každý nechal otestovat třeba alespoň na chlamydiózu, zkvalitnil by tak život velkému množství jedinců.
Jestli máte pocit, že rok před předpokládanou smrtí papouška je již zbytečné do něj investovat, představte si sebe ve stejné situaci. A nepořizujte si už raději žádná zvířata do chovu.
Ještě doplním, že v Kladně je nová klinika http://www.vetlife.cz/ , paní doktorka Librová, která se specializuje na exotické ptactvo a je velice šikovná.
Chlamydióza:
Chlamydophila psittaci - zoonóza, diagnostikuje se ze vzorku krve detekcí DNA chlamydií. Vzorek krve je možné poslat do Genservisu do Brna.
Veterináři:
Kladno - MVDr. Iva Librová, www.vetlife.cz
A nemohl být z "dlouhého boje s hračkou" jen udýchaný a vyčerpaný?
Můj kakadu po dlouhém létání taky sedává na klec či strom a chvíli výrazněji dýchá...
Dlužno dodat, že máme byt zvířatům dost uzpůsobený, alespon v rámci možností..
Mimo papoušků máme ještě tři pejsky a dlouhý čas jsme chovali potkany.
Když budete mít jakýkoliv dotaz, klidně napište na mail či zavolejte. Jste-li z Prahy, není problém se na Matýska přijít i podívat, abyste případně věděli, do čeho jdete.
Prozatím máme pro Matýska dočasnou klec o rozměrech 80x50x150, ale stavíme pokojovou voliéru 200x200x100.
Každý den létá minimálně jednou, po pokoji má u stropu rozvěšené různé větve a kroužky, sítě, ale nejraději létá do postele :o)
Samozřejmě ho bereme s sebou na dovolené, je s námi stále.
Také mám ještě andulku, samozřejmě otestovanou. Není problém nejprve nechat andulku otestovat na PBFD, chlamidiozu a polyomavirus, poté pořídit většího papouška.
Dobrý den,
zastávám názor, že je možné chovat v podstatě jakékoliv zvíře ve společné domácnosti s dítětem, když je dostatek času, prostředků a rozumný přístup.
Nepíšete, o jakém papouškovi uvažujete. Velký papoušek může představovat pro malé dítě samozřejmě mnohá rizika, má silný zobák a drápy.. Při vhodných podmínkách pro obě strany však nevidím jediný důvod, proč byste nemohla rozšířit rodinu také o papouška ;o)
Osobně bych doporučila KAKADU, z uvedených je nejmazlivější a asi nejvíc přilne k chovateli.
Žako je výborný imitátor zvuků a hlasů, ale mazlík to příliš velký není.
S arou osobní zkušenosti nemám, taky jsem o ararauně uvažovala, ale kakadu mi přijde tvárnější a lépe vychovatelný. Záleží hodně na jedinci a na kvalitě dokrmování, socializaci u chovatele...
Vyberte si takové mládě, které vám bude na první pohled sympatické a vy jemu, at už se bude jednat o žaka, kakadu nebo aru.... Hodně štěstí!
Já mám v bytě panelového domu andulku a kakadu žlutolícího a s hlučností nemám problém. Kakadák je tichý, učí se napodobovat lidskou řeč a křičí v podstatě jen když si hrajeme venku na kroužku a houpe se... Ale zřejmě velmi záleží na konkrétním jedinci, také na množství zábavy a předpokládám, že dokáží být kakadu i velmi hluční...