Dobrý den. Zdá se mi, že se už začínají tvořit fámy, ba diokonce nějaké tajemné příběhy. Pochybuju, že chovatel, který se dostal ke kakaduům má nervy na to je každý den pouštět. To by musel být asi opravdu blázen. Vždyť je tu velké riziko chytnutí parazitů, nemocí,viróz a především zaútočení dravce, nebo nějaké šelmy. Tomuhle nevěřím, takto krotcí papoušci by mohli přiletět ke komukoliv a nechat se odchytit, když by jim nabídl pořádnou baštu.
Dobrý den. Ideální do domácnosti? to je těžko říci. Každý má jiný vkus a jiná očekávání. Mohli by jsme tady teda jmenovat spousty a spousty papoušků co se vlezou do 10tisíc. Měl by jste být více specifický a říci více požadavků,aby jsme Vám poradili s výběrem. Doporučil bych spíše ručně dokrmeného, jelikož se s ním lépe spolupracuje.S tím kroužkem je to Vaše věc. Pokud poznáte ,že je mládě opravdu mládě tak být nemusí, ale měl byste vědět, že se může stát, že si pořídíte papouška s opravdu komplikovanou osobností a nebude se hodit jako domácí mazlíček.Potom ho špatně bez kroužku prodáte nějakému chovateli do chovu,jelikož by nebylo jasné kolik papouškovi opravdu je.
Dobrý den.Chtěl bych se s Vámi podělit o novinku v doplňcích stravy mých svěřenců. Ikdyž používám uměle vytvářené vitamíny a doplňky, přesto zastávám názor, že nejvíce vitamínů a minerálů by se mělo dostat do papouška přirozenou přírodní stravou. Zkoušel jsem toho mnoho, a vždy to zkončilo neúspěchem v podobě neochoty papoušků přijímat něco neobvyklého na co nikdy nebyli uvyknutí. Před několika měsíci jsem narazil ve zdravé výživě na Nori vločky. Jedná se o mořskou zeleninu, tedy o kousíčky mořských řas, které obsahují velké množství bílkovin, ninerálů, vitamínů a vlákniny. Hlavní výhodou vloček je to, že se dají nasypat třeba na ovoce nebo zeleninu, kde zvlhnou a přilnou perfektně k povrchu ovoce, či zeleniny. Popoušci tedy běžně přijmají ovoce a zeleninu na kterou jsou zvyklí a spolu s ní do nich dostanu i tyto vločky. Chtěl jsem jen tímto poukázat na to, že existuje množství alternativ, jen to chce pořád zkoušet.
Dobrý den. Bohužel tento problém řeší mnoho chovatelů a ve většině případů nemá řešení. Pokud se mají myši kde ukrývat v blízkosti voliér tak tam budou vždy. Postupné vyhubování nic neřeší. Myši se množí geometrickou řadou dosti rychlým způsobem. Nejlepší ochranou je velmi jemné pletivo, kterým se myš neprotáhne. Sice to není někdy moc estetické, ale hlavní je aby se tím myši neprotáhly. Znám nejeden případ kdy bylo myšima zvalečeno mnoho nemocído chovu. Poslední je kdy chovateli uhynul pár papoušků královských na žloutenku.
Dobrý den,letos jsem dokrmil třináct mladých agapornisů. Je pravdou, že někteří jsou opravdu sví i po dokrmení :) Je však zajímavé, že ti papoušci, kteří dělali největší problémy a při dokrmování mnoho nespolupracovali, byli nakonec největší mazlové, které když jsem vypustil, tak jsem se jich nemohl zbavit.To, že občas štípne nepovažuju za nějak nevhodné. Přeci jenom je to mládě a teprve poznává svět. Musí přijít na to, že Váš prst není k jídlu, ale nějak se to dozvědět musí.To je to samé, jako by jste čekali, že Vás nově pořízené štěňátko nikdy nesevře ostrými zoubky. Vždy potrvá nějakou dobu než se papoušek vše naučí a všechno si ohmatá. Nemá ruce, jeho komunikačním nástrojem je zobák, tudíž s Vámi bude v kontaktu především zobákem. A jak ochočit nedokrmeného agapornise.No bude to fuška a bude to stát hodně trpělivosti, ale pokud se jim budete věnovat opravdu hodně tak se to podaří a budou oddaní společníci.Postup bude stejný jako u všech ostatních papoušků. Hlavní je naučit, aby se nebáli ruky, podávat jim nějaké dobrůtky z ruky, než se odhodlají .
Dobrý den. Běžnější druhy agapornisů zahnízdí dobře jak v kmenové budce, tak v budce z prken. POkud je sestavený dobrý harmonizující pár, tak zahnízdí prakticky kdekoliv a v čemkoliv. Není potřeba přehánět to s rozměry, jelikož pak mají samice více práce se stavbou hnízda, a celé hnízdění se tímto prodlužuje,a ptáci se zbytečně vyčerpávají.Samozřejmě nehovořím o tom, aby se dělaly miniaturní budky,ale přehnaně velké nemusejí být.
Dobrý den. Agapornise krmím krmivem Prestige, v nabídce pod označením agapornis special. Je v něm obsaženo více druhů prosa, lesknice, lněné semínko, konopné semínko, rýži, niger, oves, kardi(snad jsem vyjmenoval vše). Tuto směs ještě trochu promíchám červeným prosem. Dlouhou dobu jsem experimentoval, ale tohle krmivo mě plně vyhovuje. Berou ho růžohlaví, tarantové, růžohrdlí i fischeri do bezezbytku.
Dobrý den. Takže něco do budoucna. Rád bych odchoval agapornise etiopské, a pyrury rudohlavé. Dále bych chtěl rozšířit chov o papoušky hnědohlavé a žlutotemenné. Snad mě to finance dovolí.
Dobrý den. Co se týče barevných variant slunečnice, tak tam snad nebude nějaký velký výživný rozdíl.Rozdíly v obsahu tuku by měly být zanedbatelné. Nakličováním se mění tuky v látky potřebné k vývoji klíčku a tuk by se měl snížit o deset procent. Pokud má někdo k dispoozici odbornější studia at se s námi podělí.
Dobrý večer. Ptáčky jsem měl už od ranného dětství, ale s opravdovým chovem jsem začal asi v roce 94 kdy mě bylo osm let . Otec mi postavil mojí první volierku a já zde prvně hned první rok odchoval početné odchovy andulek, korel a zebřiček. Co mě přivedlo k chovatelství dodnes neřeknu s určitostí. Děda byl vášnivý holubář, a když už měl špatné nohy, chodil jsem mu jako malý kluk kroužkovat holuby, jelikož se nedostal do některých částií chovného zařízení. Možná tam mě uchvátil chov ptactva, ale možná taky tomu přispěl můj obrovský zápal pro přírodu a faunu.
Dobrý den. Jaké druhy papoušků Vás lákají, a které by jste si pořídili, kdyby šlo vše podle Vašich představ a nechyběly by finance, ani prostor? U mě by to byli určitě aratingy, které nyní nemůžu chovat kvůli sousedům( zlaté, erythrogenys,mitrata,wagleri, ale i jiné), dále kdybych měl příležitost tak bych chtěl rozhodně zkusit amazónky modrohlavé a šupinkové.Největšími favority jsou pro mě ovšem papoušci konžští a další papoušci tohoto rodu.Mým největším snem, a asi opravdu zůstane jen u snu je papoušek kapský. Jaké jsou Vaše sny, nebo plány do budoucna?
Dobrý den. Příbuzenské párování je v chovu nežádoucí. Je to uplně stejné jako by měli dva sourozenci(lidé) mimino spolu. Nejde o to zda se jedná o člověka či zebřičku, ale především zde hrají roli geny, které můžou nadělat pořádnou paseku. Něco jiného je chov mutací a párování příbuzných ptáků. Tam už se to muselo při objevování mutací dělat, aby se mutace udržely a přišlo se na jejich dědičnost. Myslím si, že vhodné protějšky seženete hned, takže to takový problém nebude. Přeju úspěšný chov.
Dobrý den, v poslední době mě hodně dostali agapornisové etiopští. A na druhou stranu mě jaksi chovatelsky vůbec nezaujaly aymary citronové. Na mě asi až moc klidní ptáčci. Možná se to však obrátí a za nějaký čas k nim přilnu a nedám na ně dopustit. Každý ptáček je jistě krásný, a někdy trvá trošku dýl než to v něm najdete.
Dobrý den,u tmavého faktoru se jedná o dominantní mutaci. Je přenášena už na první potomstvo. Nejde na ni štěpit. Když spáříte dva jednofaktorově tmavé ptáky, tak je šance, že odchováte dvoufaktorového ptáka(olivu). Pták může být mutační zároveň taky může být jedno,či dvoufaktorově tmavý. Ino- je mutace mezi chovateli běžně nazývaná lutino. U agapornisů růžohrdlých je vázaná na pohlaví.Plavá je taktéž mutace. Prostě musíte přesně vědět jaké jsou vaši rodiče mutace a na co štěpí. To musíte zadat do kalkulačky a ona to vypočítá.
Dobrý večer. Některé páry nechávám hnízdit až v teplém srpnu. Bohužel letos jsem byl donucet takto přemístit agapornise.To samé minulý rok. Loni proběhlo vše v pořádku. Letos jsem takto přemístil tři páry a jedna samice se přestala orientovat.Ponechané mladé jsem rozdělil do dalších dvou hnízd a v pohodě. Hlavně nesmíte přemístit více budek do menšího prostoru.