Dobrý den. Hodně záleží na tom, při jaké teplotě byli zimování. Obecně však zaujímám názor, že neí kam spěchat a na agoše je ještě času dost. V posledních letech je počasí absolutně nevyzpytatelné. Zdá se, že jaro přichází a za týden ještě mohou přijít mrazy,však to známe všichni. Pěkný den
Dobrý den. Nyní mám zastoupeny v chovu agapornise růžohlavé, dříve i hnědohlavé. Co se týká hlučnosti, tak to nejsou až tak tišší ptáčci jak se uvádí. Hlas mají podobný agapornisi fischeri, ale je pravda, že intenzita hlasu je o něco menší. Přijde mě, že se až tak často neozývají, jako například růžohrdlí. Píše se také, že mají mírnější povahu, já si to myslel také, ale přesvědčili mě, že jsou to stejně teritoriální ptáci jako ostatní agapornisové. Myslím si, že s rudohlavými by neměl být problém pokud je tam s nimi budete jen letnit a nenecháte hnízdit. Beztak rudohlaví hnízdí v zimním převážně v zimním období. Neofémy jsem měl kdysi s párem fischeri, ale neznamená to, že pokud to fungovalo u mě, tak to musí fungovat všude. Podle mě hejno agapornisů má velkou aktivitu a neofémy by spíše trpěly. ale je to jen můj názor.Pěkný den
Dobrý den pane Petře.Rozhodně jsi znovu přečtěte první dotaz. Pán slyšel,že se dá vydělat dost peněz na papoušcích, a přezdívají chovatele skrblík, tak nevím kdo je mimo mísu, ale myslím si, že můj příspěvek byl více než vhodný. Co nemohu vystát je ta naše opravdu hloupá lidská vlastnost a to závist. Každý zkušenější chovatel dobře ví, že roztočit koloběh financí a rozšiřování chovu může jen spojení dostatečného rozumu, štěstí a především obrovské zkušenosti.
Dobrý den. Můj osobní názor je, že se na papoušcích opravdu "zázračně vydělat nedá". Věřím, že mnoho chovatelů má docela podstatné zisky, a také jim to lidé závidí, ale už tito závistivci nevidí co všechno tomu vybudování chovu předcházelo,kolik financí, času,úsilí a odříkání musel chovatel obětovat. Běžné dopracovaní chovu do stadia, kdy chov finančně prosperuje a je výdělečný vidím spíše ve formě podobné, jako je spoření,kdy si člověk spoří a pak si naspořené peníze může vybrat.Ale o zazračném výdělku, kdy prakticky z ničeho je vše, tomu nevěřím.Jina situace je, pokud ma člověk dlouholeté zkušenosti a vyhral by například velmi slušnou sumu. Takový člověk by mohl zkoupit osvědčené chovné pary, jelikož by se pohyboval mezi chovatelskou veřejností už dlouho ,a podle mě by nebyl problem,aby si tímto způsobem slušněji vydělaval. Ovšem procento pravděpodobnosti, že opravdu zkušený chovatel,který ma velmi dobrý přehled, vyhraje sportku je velmi mala :). Drtivé většině chovatelů , kteří dnes vydělavají na početných odchovech vzacných papoušků se teprve možna ted vrací to všechno,co do toho vložili a ja jim to moc přeju. Beztak Lidé co jse v tomto odvětví dostanou tak daleko, jsi beztak za peníze za ochovy pořídí další ptaky, popřípadě vylepší podmínky svým chovancům.
Dobrý den. Míchanici pro agapornise připravuji následovně. Vajíčko natvrdo, spolu s rýži a jemně nastrouhanou mrkví,strouhankou, klíčky smíchám do sypké hmoty. Někdy přidávám kopřivy, mořské řasy, uhlí, pangamin, nebo nastrouhaný prach ze sepiových kostí. Mírně obohacuji jednou za čas míchanici i nutrimixem, nebo roboranem. Vždy jen malé množstí, a hlavně tyto přípravky aplikuji až jsou mladé v hnízdě odrostlejší.
Dobrý den. Lexan je taková ta plastová deska s dutinkami. Používá se například na světlíky. Pokud jste někdy byla v obi, tak ty světlíky jsou z lexanu.Většinou pokud je silné krupobití tak se v lexanech udělají z jedné strany dírky a lidé je mění. Tyhle jednostraně poškozené desky se hodí výborně na tyhle účely, protože z druhé strany jsou zcela v pořádku. Jednu desku tam mám tea napevno, ta tvoří dno klece, a ptáci při vyjmutí posouvatelné desky nemají kam uletět. Mám udělané takové korýtko, kde lexan opřu a špachtlí smetu hrubý odpad do korýtka. Poté lexan přenesu do prádelny do vany a desku omyji. Vše je velmi rychlé a jednoduché. Hlavně nemusím drhnou prokleté rohy šuplíků :).
Dobrý večer. Štěpky ze dřeva jsou velmi dobré.Bohužel jsem student, snažím se kooperovat praktičnost s co nejrychlejší obslužností.Pokud mohu, nabídbu velmi funkční variantu, prověřenou praxí . Místo plechových šuplíků pužívám pláty lexanu. Jeden je na pevno a druhý je vyjmutelný. Vždy vyjmu znečištěný lexan, kde odsraním trus pod tekoucí vodou a dezinfekčním mýdlem vyleštím plochu plátu lexanu,je to velmi pohodlné.Druhý plát pouze ošetřím výkoným vysavačem, odpadnou na něj jen slupky krmiva. Poté zasunu zcela čistý plát lexanu na dno klece. Plechové šuplíky byli pro mě děs a teď jsem spokojený.Poradím na mailu.
Dobrý večer, zde vitamíny nehrají větší roli. Nejspíše se opravdu bude jednat o vápenku, ale pro jistotu bych navštívil Vášeho veterináře,( nebo poradce v chovu ptactva) dejte vědět jak to vypadá.
Ahoj Rasto. Prošel jsem chovem zebřiček, papouška vlnkovaného i korely.O agapornisech nemluvím. Hlavní otázkou je, zda to máš pro okrasu, nebo chceš svůj chov rozvíjet a taky odchovávat, to je základ. Z vlastních zkušeností chovej vše samostatně, ale počítej s tím, že je to jen můj názor. Víš ptáci se mnohdy zdají velice přívětiví, ale není tomu tak vždy.
Dobrý večer. Přesně jak píše paní Monika. Pokud chcete, spíše nedokážete svázat pár větví dohromady, tak Vám rád pomůžu. Vše naprosto zadarmo a bez nákladů, máte mé slovo.
Ahoj Štěpáne. Jednou jsem štěstí opravdu měl. Jednou jsem šel hustě nasázenými porosty, a v té houštině bylo uprostřed brouzdaliště a bahno. Ideální místo kde se po dešti scházeli opravdu pěkné kousky. stačilo jedno křupnutí a z houštiny začalo prchat obrovské stádo prasat. Nebýt tam tehda jedna pěkně vzrostlá bříza tak nevím. Ono i potkat bachyni se selaty, to není o co stát.
Dobrý večer. Tak to je nářez. Pozorování zvířat ve volné přírodě se věnuji již několik let, ale tohle je bomba.U nás máme husté lesy a není problém vidět podobné stádo divočáků, ale je to vždy jen na chvíli, jelikož velice dobře chytají pachovou stopu člověka.Člověk sedí několik hodin na posedu kvůli chvilce, kdy uvidí podobné krásy. Tohle je jiné kafé. No jo udělat podobné krmeliště, to by se fotilo:) děkuji za tip
Dobrý den. Je pravda, že agapornisové jsou dosti hašteřiví ptáci.U nich je nevýhoda, že i tak malý papoušek dokáže vyvinout zobákem takovou sílu a vyhrocené potyčky končí i velmi špatně. Ovšem při dostatečném prostoru a přesně vyrovnaném počtu samic i samců bych problém v kolonii u běžných druhů agapornisů neviděl. Agapornisy jsem chovával v kolonii,nyní už jen růžohrdlé a růžohlavé takto chovám. Většině potyček se dá předcházet vhodnými opatřeními.Pokud došlo k závažným potyčkám, tak jsem měl na tom vždy vinu i já.Například má lenost a nenainstalování jiných budek, když jsem viděl, že se o některé bojuje. Chov v kolonii má i některá pozitiva, a to především hromadná stimulace párů k hnízdění.Také se o těchto papoušcích daleko více dozvíte, než kdyby jste je chovali v párech.Ti lathamové jsou podle mě ideálními ptáky do kolonie. Rozhodně je chci také jednou vyzkoušet.
Dobrý den. Papoušci totiž můžou mít jak vnitřní, tak vnější parazity. Pokud mu kapali látku za krk na holou kůži, tak to byl přípravek proti vnějším parazitům. Vnitřní parazité se musí odčervit podáním jiného přípravku vnitřně,ale nejlépe až po rozboru trusu na parazity.
Pro paní Orinu: Chápu, že to myslíte dobře. Zajisté vím, že existují takoví chovatelé, ale kolik jich je? samozřejmě bych nekoupil ptáka od chovatele, který má u ptáků binec, ale také bych nekoupil papouška z laboratorních podmínek.
Pro neregistrovaného: Smyslem mého příspěvku nebylo nikoho plašit. Právě jsem chtěl vystihnout tu nesmyslnost extremních až panikářských strašení lidí.Mě přijde, že pokud se zeptá dnes někdo ohledně problémů svých svěřenců, je hned strašen, že "to" má v chovu. přitomj je například opomenuta skutečnost, že agapornisové jsou papoušci dosti citliví na bakterie a bylo by třeba vhodné spíše udělat první rozbor trusu.
Jak tak čtu v poslední době různá fóra,tak nejspíše máme v chovech to PBFD všichni. Pokud tedy opravdu nechcete donést tuto chorobu domů, nestýkejte se s chovateli, nejezděte na burzy, nejezděte na výstavy, hlavně nekupujte krmivo,chovatelsky vůbec nežijte a už vůbec ne, aby Vás napadlo kupovat ptáky. Dívejte se na ptáky na obrázcích, to je jistě nejmenší riziko. Nerad bych se dožil dob, kdy se pro ptáky bude jezdit do sterilních budou připominající spíše nemocnice, kdy z chovatelů budou spíše lidé ze stíhami z nemocí, kdy se bude komunikovat o prodeji pouze virtuálně a pták bude připraven ve sterilní komoře, která se sama otevře po odčerpání smluvené částky z konta kupujícího. Hlavně ne žádný kontakt, a informace si každý přece vyhledá na netu:). Byl by tohle ještě vůbec koníček? Kdyby opravdu bylo vše, tak jak se uvádí, tak je absolutně nemožné se této nemoci vyhnout. Paní nezlobte se, ale to by jste musela před příchodem ke svým zdravým papouškům skočit do sudu z dezinfekcí(účinnou), aby Vaše opatření mělo smysl, pokud si tedy stojíte za svým názorem o teto problematice.