Ahoj, ručně dokrmený papoušek se dá v bytě jako zvířecí mazlíček chovat prakticky každý. Spíš jde o to, že co u některých druhů docílíte naprosto snadno, u jiných bude prakticky nadlidský úkol, a výsledek nikdy nebude takový. Souvisí to samozřejmě s inteligencí jedince i celého ptačího druhu a vrozenými schopnostmi. Takže zatímco některé druhy vám budou zvědavě prolézat rukávy, jiné dají přednost sezení jen ve vaší blízkosti.
A právě tohle zjištění je důvodem, proč jsou některé druhy ručně dokrmovány ve velkých počtech a u jiných se tomu věnuje málokdo nebo to spíš použije z nutnosti způsobené špatnou péčí rodičů.
Barnardi jsou krásní ptáci, ale neznám nikoho, kdo by ho choval doma jako mazlíka, tedy alespoň ne po několik let, pokud nenajdete jiný druh, který by vás zaujal, a pokusíte se o to, jistě bude přínosem, když se pak se svými zkušenostmi pochlubíte.
Dobrý večer, při zakládání tohoto příspěvku jsem očekávala povětšinou negativní reakce, tak jak tomu již v minulosti bylo. Mohl by mi někdo objasnit, k čemu má tedy chovatelský chat sloužit? V pravidlech je na prvním místě napsáno, cituji:
"tento chat by měl sloužit ke sdělování informací či výměně názorů, týkajících se hlavně chovu zvířat".
Je mi jasné, že pokud se tam s někým setkám častěji, asi nebudu stále psát o ptácích, tolik se toho zas neděje, obzvlášť v zimě, kdy je ve volierách klid a s ohledem na brzkou tmu návštěvnost chatu vyšší.
Oproti diskusi vidím kromě nedohledatelnosti příspěvků později další celkem zásadní rozdíl. Pokud na diskusi založím příspěvek a po několika hodinách se podívám na reakce, nestačím se divit, jak různorodé názory naprosto změnili zadání, to se mi na chatu opravdu stát nemůže. Navíc mám možnost se tam dotázat i více konkrétních chovatelů, jejichž názor považuji za přínosný.
současný obsah chatu zahrnuje asi tak sotva 10 % chovatelství, vše ostatní je od flámování, harašení, přes výchovu dětí až po narážky na právě nepřítomné.
Přiznám se, že už tam několik dnů pouze vstupuji jako čtenář na krátkou dobu, a je mi velmi líto, že po zrušení chatu na ifauně vlastně jinou možnost nemám.
Proto jsem zde v dobré víře založila toto téma, jsem přesvědčená, že by se našlo víc lidiček, kteří by rádi psali o svém koníčku s někým stejně "ujetým".
Pravděpodobně se mýlím.
o vánocích v době svařování vína a dělání punče se mi senegalka připletla ke skořici ( nemleté :-) ). Od té doby je aromatická tyčka její nejoblíbenější hračkou. Nenašla jsem nikde informace o její případné škodlivosti či naopak. Máte s tím někdo zkušenosti? Díky za odpověď.
Po dohodě s adminem chci pozvat širší chovatelskou veřejnost k alespoň občasným návštěvám místního chatu, na kterém je v současné době jen užší okruh chovatelů a témata jsou vyčerpána. Pak se tam každodenní přítomní baví převážně o věcech mimo téma. Což sice jistě není na škodu, ale rozhodně to není pro některé další očekávaným chovatelským přínosem. Jestli máte zájem diskutovat o chovatelské problematice, zkuste prosím alespoň občas nejen nakouknout, ale zapojit se. Díky předem, pokud se najde nějaká nová neokoukaná tvář :-).
4 docid: Myslíte? Cituji: " A ti, co říkají že je nevhodné se z papouškem někde ukazovat jsou akorát neználci a teoretici. Nenechte se odradit. "
Možná jsem to špatně pochopila :-).
Ahoj. Nejprve mne napadá otázka, proč nevyseděli první snůžku? Pokud byla druhá snůžka prázdná, někteří ptáci na to reagují právě zničením nebo opuštěním, jiné samičky odsedí i prázdná vajíčka po celou dobu. Přiznám se, že jsem své alexandry při páření nikdy nenačapala, nechávám jim maximální možný klid, návštěvy do jejich blízkosti neberu vůbec a i svůj pobyt omezuji na nakrmení a kontrolu jejich stavu či krátkého pozorování chování. Tak jestli je třeba moc nerušíte?
pro 88.195:
moc díky za fotku Korinky, je fakt krásná a ty kšírky do barvy ji sluší :-). Možná, že zrovna pro větší papoušky s vysokou inteligencí jsou kšíry používané s rozumem dobrým řešením. Třeba právě žakové, kteří jsou nejčastěji postiženi škubacími sklony kvůli nudě, může být dobré rozptýlit pobytem venku. Ještě jednou děkuji za obrázek :-)
Myslím, že není třeba nás hanlivě označovat za neználky a teoretiky. Možná jsme jen méně sobečtí a citlivěji vnímáme potřeby papouška než ty svoje. Na tom nic špatného nevidím.
4 zadavatel: Tím "největší mazel" myslíte ochočený přátelský papoušek nebo opravdu mazel, který se k člověku tulí, choulí, prostě se mazlí, bez ohledu na křik? Někteří papoušci s člověkem komunikují, ale rukáv vám neprolezou, jiní zas nenaučíte ani slovo, ale usínají na zádech v dlaních.
pro 88.195: pěkně prosím, neměla by jste fotečku Vašeho papouška v kšírkách? Podělte se, zajímalo by mě to. Sice o nich neuvažuji, nosím ven klec, ale zrovna moje senegalka je tak důvěřivá, že ji můžu strčit třeba do ponožky a bere to jako srandu :-).
Ahoj, některé andulky takhle spí, ikdyž mají bidla vhodná. Jediné, co můžete zkusit změnit, ja dát jedno bidlo opravdu co nejvýš nahoru do klece, aby se andulka cítila i v noci bezpečně. Buď tuto změnu využije nebo bude i nadále spát takto. Nijak jí to nevysiluje, nemusíte se o ní bát.
Ahoj, já osobně taky patřím k odpůrcům kšírů, ale rozhodnutí je jen na Vás. Než je ale pořídíte, zvažte minimálně dvě věci. Málokterý papoušek, pokud na to není navykaný úplně odmala, na sobě něco snese. Zkuste mu třeba ovinout pro zkoušku kolem těla kousek obvazu, a několik dnů po sobě to opakovat. Předejdete tak zbytečnému zklamání z jeho naprostého odmítnutí. A za druhé, zkuste si vzpomenout či i opatrně vyzkoušet, jaká je reakce Vašeho papouška na nový podmět, věc, rychlý pohyb, prostě ho něčím překvapte, nebo vystrašte. Většina i dokrmených mazlíků reaguje doslova úprkem. Pak hrozí na kšírech poranění. Pokud ho vezmete ven, vždy ho může něco vylekat, je tam spousta rušivých vlivů. Většina kšírů proto nakonec stejně končí v šuplíku. Já osobně beru sebou svého papouška ven na zahradu jedině i s klecí, ikdyž je dost těžká. protože ikdyž je rád se mnou, cítí se mnohem bezpečněji ve svém prostředí. Nezlobte se za další zápornou reakci. Ale ne všechno, co se pro naše mazlíky běžně prodává, je častěji pro náš dobrý pocit než pro jejichpro jejich dobro.
Dnes mi ulétla samička alexandra rudohlavého. Hledá již několik dní úkryt pro snůžku a někde našla skulinku na zadní stěně voliery. Naštěstí v zimovací místnosti :-). Sameček celé odpoledne přímo koncertoval, ale mě to došlo až po pár hodinách. Při odchytu jsem naprosto žasla nad jejím elegantním letem. I při stresu z chytání to byla tichá elegantní podívaná. Ve srovnání se senegalkou, která se pohybuje po domě běžně navolno, a i bez stresu se její let podobá házení kamenem a ještě s patřičným hlukem od křídel to pro mne byla neskutečná podívaná. Ještě mám srovnání s papouškem královský, jeho let byl také velmi zbrklý a silový. Škoda, že chováme ptáky většinou v malých prostorech, kde jejich pohyb moc nevynikne.
Máte někdo podobné zkušenosti s jinými druhy?
Naprostý souhlas s astrildem. Sice je něco jiného, pokud má chovatel austrálii v kombinovaných volierách a vypouští ji ven i v zimě, ptáci nehnízdí a reagují na chladné podmínky i změnu světelného režimu. Ale pokud necháváte ptáci v zimě hnízdit, potřebují delší denní režim na krmení mladých.