Ráda bych přes zimu odchovávala alexandry rudohlavé po párech ve vnitřních volierách a v létě dávala rodičovské páry i s odchovem do společné venkovní voliery, myslíte, že je to reálné? Pokud se někdo můžete podělit o zkušenosti, určitě mi to pomůže. Děkuji předem za odpovědi. Petra
Dobrý den, troch silná slova, Michale , nemyslíte? Co jste čekal, že se dozvíte? Cituji: "chov, odchov, potrava chovatelské zařízení .........." , nenapadá mě, co bych Vám jako chovatel alexandrů rudohlavých odpověděla, stačí si třeba přímo na těchto stránkách najet na druhy, a víte vše co potřebujete. Navíc, pokud jsou mláďata na fotce již Vaše, je trochu pozdě na zjišťování takových informací. Opravdu by bylo rozumnější takové zbytečné téma snad ani nezakládat, nemyslíte? A za takovouhle reakci byste se měl stydět.
Mohu Vám ale i přesto odpovědět, alexandr rudohlavý je volierový pták, není mu dobře v kleci, na ochočení jsou lepší druhy, které jsou méně plaché. Je nutné ho zimovat v teple, neboť hnízdí v zimě od prosince do března, krmení pro střední papoušky, má rád ovoce, zeleninu, zelené krmení, dospívá ve třech letech, takže máte dost času na získávání informací zdvořilým způsobem. Hodně štěstí v chovu. Petra
Pro Zdenku, na tohle Vám asi zas až tak přesně neodpovím, v chovu se věnuji duhovým andulkám, a o těch jste zde psát nechtěli. Perlové jsou pro mne tudíš logicky pouze odpadem z chovu (promiňte mi to označení). Perlových chovám jen 3 páry, abych měla na čem prezentovat rozdíl. Překvapení u nich pro mne moc nejsou, všechny jsou modré, většina žlutohlavé, bělohlaví jsou pro mne zajímaví, protože přenášejí skrytě žlutohlavost dál. Občas se objeví fialová, velmi často výše zmíněná perlová 2F, a občas i úplně běžná s černými křídly. Pelové jsou oproti duhovkám mnohem odolnější, odchovy jsou silnější a početnější. Letošní sezona je pro mne tou nejhorší za celý chov, i u andulek, bohužel :-(.
Opalín je andulka, která zjednodušeně nemá to pruhované vlnkování na hlavě a za krkem, to se ale píše všude. Její peří tím získá i na celém těle většinou jiný nádech, takže se opálově leskne, odtud to pojmenování. Pokud je to třeba u modrých andulek se žlutou hlavou, říkáme jim žlutohlavé, pokud ale taková andulka není opalín, říkáme jí pouze žlutočelá.
Vzhledem k tomu, že se perlovým věnuji, odchovávám taková mláďata často, jsou to vlastně fialové dvoufaktorové perlové. Od takového páru mají náznak do fialova, přikládám fotku, kde je to lépe vidět. Pokud použijete oba rodiče modré žlutohlavé perlové, mají mláďata nádech žlutobéžový. Pokusím se dohledat fotku.
Ahoj, přidám taky jeden příklad dědičnosti. Dnes mi vylétlo bílé mládě s černýma očima a fialovým nádechem po otci. Oba rodiče jsou perloví v modré řadě. Přikládám fotku. Mládě :-)
Někde na stránkách veterinární správy existuje univerzální tiskopis pro všechny trhy zvířat. Ale když požádáte veterináře, měl by Vám ho vystavit aspoň na kus papíru s názvem a termínem akce, počtem a druhem ptáků a prohlášením o zdraví a situaci ve Vaší lokalitě, a hlavně se svým razítkem :-). Mívají ho připravený v PC. Mějte se hezky :-).
Na tomto odkazu http://www.chovateletyniste.cz/stazeni/prog/veter_potvrzeni.pdf
uvidíte formulář, který je ke stažení pro návštěvu burzy v Týništi. Přečtěte si, co Vám veterinář potvrzuje, a bude Vám to jasné. Samozřejmě praxe je taková, že mu nepovezete pokaždé asi ukázat hejno andulek, ale měli byste s ním právě díky těmto potvrzením být v kontaktu, měl by Váš chov znát. Na to nemusí být veterinář specialista na papoušky. Snad Vám to takhle pro vysvětlení bude stačit. :-)
Taky si myslím, že je to správné rozhodnutí, ikdyž určitě se najde reakce o diskriminaci. Ale tyto stránky považuji za chovatelské, hledám zde rady a nápady, nikoliv trh se zvířaty. Díky adminovi za takový přístup :-).
Ahoj, rozměry jsou vyhovující. Já vložila fotku nové volierky pro aymarky na forum pro "chataře" a hned jsem to tam slízla za špatné umístění. Volierka nemusí být nijak dlouhá, daří se jim dobře i ve volierách stavěných na výšku, což klasickým letcům nevyhovuje, šplhavci ocení hodně prolézaček, větví, provazů, fantazii se meze nekladou :-)
Karanténu nedodržuji pevně, velmi záleží z jakých podmínek a jakého ptáka dovezu. Z burzy to bývá většinou minimálně dva týdny, pak záleží na projevech papouška, od chovatelů i méně.
Mě u lutin chybí ty nádherné černé oči. Je to takové elegantní žluté kuřátko :-)