Zdravím, tak to je paráda. Snad je vyvedou do samostatnosti. No já jsem dal taky hned budku po tom, co jsme se bavili v Telči.
Dal jsem kmenovou, zatím ale oštipujou jenom kůru.
Tady přikládám foto ještě z venkovní voliéry, jak se samec naparuje. Moc pěknej pták.
Po přelouskání otázky jsem snad pochopil dotaz :-D Odpovědět s jistotou nejde. Nikdo nepozná z diskuze, zda jsou vejce oplozená, ale myslím si, že by byla náhoda, kdyby ze 7 vajec bylo oplozeno pouze jedno. Teď ale, když už se mladé líhnou nemá význam vejce prosvěcovat, ale počkat ještě pár dnů a bude jasno ve všem.
Mně také želvy venku už pár dnů spí ale ještě je na zazimování brzo. Dneska po několika dnech zase vylezly ven. Určitě se ještě oteplí a želvy budou aktivní, takže ještě počkejte.
Jak říká p. Jetmar, pokud má želva k dispozici úkryt vystlany slámou, tak ji přeneste do sklepa (nebo kde ji chcete zimovat) až půjdou noční teploty mírně pod bod mrazu a denní se budou pohybovat kolem plus 5 °C. Může to být klidně až v listopadu.
Budu předpokládat, že hovoříte o zimování suchozemských želv??? Já zimuji tak, že na dno beden dám vrstvu písku a na něj nasypu dubové a bukové listí. Jsem s touto kombinací zatím plně spokojen a nehodlám ji měnit. Ale těch způsobu je spousty, lze zimovat třeba v natrhaném novinovém papírů. Tady můžete kouknout na článek:
http://zelvy.wbs.cz/Hibernace__zimovani.html
Ano je to bažant, buď diamantový nebo zlatý. Slepice jsou podobné a z fotky to není dobře poznat. Pokud je to mladý kuse, tak to může být klidně i kohout, který se postupně přebarvuje.
Přírodní formou myslel Luboš zřejmě ovoce a zeleninu, zelené krmení a co nejpestřejší složení, což je v pořádku. Tak to praktikuji přes léto také a nepodávám žádné vitamíny do vody ani na krmivo. Samozřejmě sepiovou kost ano a na poslední burze v Týništi jsem poprvé také koupil jílový kámen od ORLUXU, zatímco aratingy ani alexandři si toho ještě nevšimli, tak amazoňané a senegalci jej rozdrtili na prach během chvíle.
Přes zimu jsem do vody dával kombinaci Acidomid s Optiminem. Acidomid ale nahradím Forticoatem NL, který už je díky firmě BIOFAKTORY konečně k dostání i v ČR. Jinak používám ještě NutriMix. Přestal jsem používat SupervitD a Combinaly. Pro posílení imunity je dobrý Imunoglukan, ale ten je na předpis, já jej teď dávám aratinze po léčení na slabou skořápku. Předepsal mi ho Tukač, je ve 2 formách - tekuté a práškové, pro papoušky se samozřejmě hodí tekutý a je vhodné ho podávat na piškot.
Samotný chov je nenáročný, můžete krmit směsí pro nosnice. Chov na vejce se určitě vyplatí, protože křepelčí vajíčko je dražší než slepičí a to jich nosný typ křepelky za rok vyprodukuje ještě více než snáškové slepice. A jestli mohou být přes zimu venku? - pokud je chcete chovat na vejce, tak určitě ne protože byste tak přišel o spoustu vajec. Křepelky snáší při teplotě alespoň 10°C a přes zimu by vám tedy nenesly.
Podle mě je nejlepší tato kniha:
Má 173 stran a většina je o roselách (menší část pak o neofémách). Naleznete tam výborné popisy druhů, spoustu fotek mutací, texty o krmivu, voliérách, nemocech a všechno podstatné.
Nakladatelství Madagaskar, cena kolem 300Kč.
Rosely a alexandry musíte chovat jedině v samostatné voliéře s žádným jiným druhem. Je jen otázka času, kdy by toto společenstvo přestalo fungovat a v tak malé voliéře obzvlášť.