Ještě mě napadlo, pokud tam dáte menší druhy, raději dejte doprostřed nějaký velký strom, apod., protože ve velkém prostoru mohou nabrat větší rychlost a potom narazit do pletiva.
Všem nemocem se zabránit nedá, ale některým určitě ano. Myslela jsem - mít papouška v jiné kleci v jiné místnosti, dávat pozor na hygienu okolo tohoto papouška, atd. Co jsem slyšela, tak někteří papušci umí nemoc maskovat, tím pádem se ne vždy dá poznat...
Zajímalo by mě, jestli míváte nové papoušky v karanténě, než je dáte k ostatním. Co jsem tak četla, tak mi přijde, že to moc lidí nedělá, tedy ne s těmi "obyčejnějšími" druhy. Já dělám asi 30 denní karanténu.
Já myslím, že ta první je modrá (nebo mauve) opalínová se žlutou maskou (nebo normální - nevidím ji zezadu), druhá a třetí jsou světle modré straky se žl. maskou. Druhá je i opalínová. Myslím, že ani jedna není clearwing...
Moc krásná voliéra...Ještě pokud nechcete odchvávat, pozor na tu tekoucí vodu, slyšela jsem, že to stimuluje ptáky k páření. Ale sama s tím nemám zkušenosti.
Zapoměla jsem se přihlásit, ten předešlý příspěvek je ode mě. Já mám samce, o kterém jsem si dřív myslela, že je duhový, ale není. Není to clearwing, ale stejně je krásný :-)
Já uvařím vajíčka a rozmačkám je. Skořápku vysuším v mikrovlnce a co nejvíc ji rozdrtím a přidám k vajíčkům. Přidám rozmraženou zeleninu (kukuřici, hrášek, atd.), nastrouhanou mrkev, strouhanku (lépší je z celozrného chleba) a trochu zrní. Můžete přidat nasekané listy špenátu, celeru, petržele...
Také je vhodné přidat naklíčené zrní, já dávám mungo fazole.
Ale já mám jen dospělé, a neodchovávám, takže vám neporadím jak často mláďatům. Já ale myslím, že pokud už jí sami, tak je to pro ně vhodné, stejně se vaječná míchanice dává hnízdícím ptákům a ti ní mláďata krmí.
Pro Janu - je to myslím 3m délka, 2,5m šířka a 1,8m výška. Mám tam jen andulky a korely (raději bych je měla zvlášť, ale takto je to jednodušší a nemají budky, tak by měli být v pohodě). Na zemi máme betonovou dlažbu a ty kameny na straně jsou zalité betonem a až na tom jsou malé kamínky (kvůli myším + aby tam nerostlo něco jedovatého a aby andule nenapadlo v nějaké díře hnízdit, což už jsem taky viděla). Bezpečnostní dveře (dvojité dveře) jsou taky lepší, aby papoušci neuletěli, když se tam vchází nebo vychází. A my máme na střeše takový ty vlněný PVC - průhledný na jedné straně a zelený (kvůli stínu na druhé), tak mají vzadu vedle vchodu místo na spaní, to nemám vyfocené. Ten plast, co říkáš máme asi na straně, jestli je to vidět. Je to určitě lepší dát pletivo všude a až pak střechu, atd. my jsme to potřebovali udělat rychle, tak to není úplně tak, jak bych chtěla. Na zimu to ještě musíme vymyslet, nechci je tam jen tak nechat (i když to dost lidí dělá). Máme hned vedle toho bývalý prasečí chlívek, tak bysme ho chtěli opravit a napojit na voliéru. Je to zděný, tak by tam měli mít dost teplo. Kdybys chtěla vidět víc fotek, nebo něco, klidně napiš na email ;-)
Jano, to napadlo manžela. Přišlo nám to jednodušší a možná i levnější než to celý svařovat. Akorát bych asi raději nepoužívala to sklo (manžel ho použil vzadu za tu dřevěnou stěnu a na střechu - na které je teda i plastová, aby se nerozbilo). Snad se mi ho časem podaří nahradit něčím jiným, mám strach, že se nějak rozbije a taky mi přijde, že je tam díky tomu sklu větší horko.
http://forums.budgiebreeders.asn.au/index.php?showtopic=14002&hl=
Tady na té stránce jsou fotky, jak to také jde spravit, ale mělo by se s tím začít brzy - před 2-3 týdnem (ale může se to zkusit i později). Je to vyrobené z houbičky na make-up, která je ostříhaná do požadovaného tvaru a má uprostřed díkry. Samice to většinou toleruje a mládě se stále může trochu pohybovat po budce.
A také je třeba zvýšit přísun vápníku u tohoto mláděte.
Dá se tomu často předejít přidáváním vápníku do vody nebo do krmiva a vyšší vrstvou hoblin v budce!
Chov v kolonii je dost riskantní - rozbitá vejce, napadená nebo zabitá mláďata, boje samic o budky, atd. ale někteří chovatelé takto odchovávají. Já osobně bych to neriskovala...