Dobrý den. Klece budu dělat až na jaře, takže si asi hodně počkáte, ale mohl bych zaslat dvě klece co , už mám udělané. Rozměry klecí jsou 50x70x50cm (delka X hloubka X výška). V této kleci mám jeden pár agapornisů škraboškových a jeden pár andulek(odchovávají). To už záleží na vás zda uděláte klece větší na hloubku a nebo na délku. Já, budu, už stavět na délku než na hloubku. Pokud v nich budete mít agapornise, tak doporučuji udělat rošty z pletiva, protože velice rádi cupují noviny a to by jste musel stále vyměňovat. Dále doporučuji udělat jedny velké dveře ty slouží k lepší manipulaci a upevnění bidel, budky a podobně a dále menší krmné dvířka, které budou sloužit jen ke krmení. Jednu klec mám udělanou, tak, že jsem jim na krmná dvířka udělal plošinku, která se osvědčila. Zašlu fotky nedodělaných klecí a klidně můžu nafotit i přední části dodělaných klecí. Materiál je nakoupen u firmy Alumat je to hliníkový profil 2 x 2 cm o síle 2,05mm cena za jeden metr je 52 Kč černý profil je dražší. Pletivo je značky Beakert 19 x 19 mm o síle 2,05 mm. Teď budu dělat z levnějšího materiálu a to z železného profilu (jekl) v prodejně mi řekli tyto ceny i s DPH 2 x 2 cm o síle 2,05 mm stojí 35 Kč metr a 1,5 x 1,5 cm o síle 1,5 mm stojí 23 Kč. Já jsem si zehnal ještě levnější. Zde přikládám fotky z toho dražšího materiálu.
Pro agapornise jsou ideální 80x40x40 cm(Dx� xV). Já budu dělat 80x50x50 cm. U arating nevím. Záleží kdy má hnízdní aktivitu. Pokud hnízdí převážně v létě, tak by se dala přezimovat například pár v kleci 120 cm na délku, ale to si raději ještě ověřte.
Dobrý den. Viděl jsem je prodávat na burzách, ale přesný kontakt nemám. Dá se to dobře vlastnoručně vyrobit. Stačí silnější drát, nějaké látka. Drát vytvarujete a uděláte držátko a na vytvarovaný drát(na kruh) dejte látku a přišijte ji nití. Držátko nakonec obmotejte kobercovkou. Pokud budete chtít přiložím i fotku takovéto po domácku vyrobené síťky.
Dobrý den. U alexandrů je určení pohlaví problématické. Většinou se začínají vybarvovat mezi 2-3 rokem a proto pohlaví, tak brzo nezjistíte, ale jsou chovatelé, kteří určité druhy chovají více let a proto dokáží určit pohlaví, už když jsou mláďata v hnízdě, ale podle mě to není 100% a může se chovatel klidně splést.
Nejlevnější je Amazoňan Běločelý a potom hodně rozšířený Amazoňan Venezuelský(oranžovokřídlý), který je trochu dražší odchovy se prodávají za 5-6 tisíc a ručně dokrmené mláďata jsou dostání od 7 - 9 tisíc většinou je to těch 8 tisíc. Amazoňan Modročelý je dražší odchovy něco kolem 11 tisíc a dokrmené mláďata kolem těch 14 tisíc. Jsou to hluční papoušci stejně jako Alexandři. Většinou se doporučuje pořídit samičku, protože samečci často bývají agresivnější a hlučnější. Nejvhodnější Amazoňan je pravděpodobně Amazoňan žlutohlavý jeho cena je rapidně větší, ale má údajně nejlepší vlohy k mluvení. Mě osobně u Amazoňana Modročelého se líbí více ta větší forma xanthopteryx. Ve zverimexu bych nekoupil ani pírko.
Nebudu psát rady, ale napíši vlastní zkušenost ze které určitě pochopíte, kde by u vás mohl být problém.
Měl jsem žlutou andulku se zeleným břichem a sameček Albino s modrým nádechem na břiše. Ptáci byli starší jednoho roku. Samce jsem viděl pářit samičku. Ptáci dostávali pestrou stravu i vitamíny a přesto samička ve 3 hnízdění měla čisté vajíčka. samičku jsem nakonec prodal a koupil na burze výstavní modrou samičku, která byla starší jednoho roku. Sameček se ze samičkou intenzivně pářil a přesto v prvním hnízdě 5 čistých vajec po odebrání ptáci přikročili k dalšímu hnízdění a opět jsem často viděl, jak se sameček páří ze samičkou. Ptáci se páří i když jsem metr od klece. Samice snesla 4 čisté vajíčka. Hodně mě to rozčílilo, protože jsem na odchov u tohoto samečka čekal hodně dlouho. Samičku jsem dal do proletové klece k mladým andulkám, vajíčka jsem odebral a dal jsem do klece samičku, kterou jsem odchoval od jiného páru. Samička je modré barvy a zvláštní je, že je ze všech mladých co jsem odchoval od obyčejných andulek největší. První den samička samce odháněla, ale navštěvovala budku. Během týdne se začali krmit a pářili se opět i přede mnou. Samička nikdy nehnízdila je rok stará a proto jsem si myslel, že nastanou problémy a taky, že ano. První vejce sneseno na bidle. Hned jak jsem ho našel jsem ho dal do budky, další vajíčko sneseno z bidla a opět jsem ho umístil do budky. Teď sedí samička na 7 vajíčkách a z toho 5 jich je oplozených.
Z toho vyplívá, že v samcovi snad ani nebyla chyba, ale zase by bylo divné, kdyby byla chyba ve dvou samičkách. Podobnou zkušenost mám z jednou párou kakariki ptáci byli odmalička spolu. nechal jsem je zahnízdit po dosažení jednoho roku. Ptáci se intenzivně krmili a pářili se i delší dobu. Samice snesla 6 čistých vajíček. Potom měli dlouho pauzu až teď zahnízdili a opět mají 7 čistých vajíček. Ptáci se krmili i pářili. Stravu, vitamíny, osvětlení mají dobré. Teď uvažuji jestli dám kakarikům ještě jednu šanci.
Doufám, že jsem tímto, alespoň trochu napomohl k vyřešení vašeho problému.
Na této fotce je první popisovaná samička
Dobrý den. Lze těžko poradit, protože jste mi toho moc nenapsala, ale přesto se pokusím.
První věc na kterou musím upozornit jsou právě tyčinky, které mu podáváte například vaječné mu mohou spíše ublížit než v něčem pomoci. Je více důvodu v čem může být problém, ale já se rozepíši o těch nejběžnějších a pravděpodobně nejpravděpodobnějších příčin proč pelichá.
Je známo, že kakarici hodně přepeřují a to i 4X do roka a toto by mohl být jeden z problémů ptáci přepeřují až tak silně, že jsou na určitých místech opelichaní. Další problém by mohla být příliš velká teplota. Kakarici snášejí dobře zimu a i když je venku sníh tak se koupou.
Další a závažnější problém u kakariků je, že musí mít neustále přístup k zemině. Pokud nemají tuto možnost, tak často hynou s podobnými příznaky za nevysvětlených okolností, které vědci studují a zatím nedošly k závěru proč tomu, tak je, ale někteří odborníci se domnívají, že kakarici si ze zeminy berou určité složky, které nutně potřebují.
Takže doporučuji jít někde na zahradu a vyrýt drn trávy a pak jej předložte kakarikimu do klece i s hlínou drn= tráva, kořínky, hlína) Já osobně svým kakariki dopřávám jedenkrát za půl roku drn trávy. Dále doporučuji podávat některé vitamíny na zlepšení opeření. Já používám přípravek do vody Optimin od firmy Aquamid (jsou i jiné výrobky), tento výrobek se mi osvědčil. Dále by měl mít sépiovu kost a občas mu dejte ptačí grit pokud ho máte. Není pro ptáky důležitý, ale určité složky by si z něj mohl vzít. Chce to taky prostornější misku s vodou na koupání, protože to milují. Pokud ho máte jako mazlíčka, tak minimální délka klece by měla být 80 cm.
Pokud uděláte vše jak jsem napsal, tak vše bude v pořádku.
Alexandr rudohlavý je velice rozšířený a často chovateli podceňovaný. Jeho cena stále klesá. Cena se pohybuje kolem 1000 - 1500 Kč za ptáka odchovaného pod rodiči. Vy budete potřebovat dokrmené mládě, které se pohybuje okolo 2500 - 3000 Kč. Není tolik hlučný, jako alexandr malý není vůbec náročný na prostor a přijímá jakoukoliv stravu. Mám sním velice dobré zkušenosti. Chovám dva páry a v prosincu předložím budky a měli by hnízdit. Mláďata nejsou ani moc atraktivní, ale jakmile ptáci dosáhnou 2,5 let až 3 roků, tak se plně vybarví a jsou překrásní. Doporučil bych pořídit samce, ale málokterý chovatel dělá testy na pohlaví. Já pokud se mi podaří odchov budu dokrmovat a popřípadně dělat i testy, protože samečci jsou ve 3 letech pěkně zbarveni. Nikdy jsem neměl snimi problémy. Chovatelé říkají, že jsou zvědaví a často se s člověkem co je denně krmí sblíží natolik, že pojídají pamlsky od něj přes pletivo z ruky.