Příspěvky uživatele
Hicks
Dnes, už je jiná doba a skoro většina chovatelů ví, že se papoušek nekoupí a pak se teprve ochočuje. V dnešní době se kupují, už ochočení papoušci. Někteří neznalí lidé to pořád nevědí a často zamíří do zverimexu s tím, že si papouška sami ochočí.
Ptáci se dokrmují. Chovatel je odebere rodičům z hnízda a pak je ručně krmí injekční stříkačkou (lžičkou) až do jejich samostatnosti. Ptáci získají lepší vztah k lidem a hned při prodeji jsou ochočení. Někteří chovatelé je odebírají v prvních dnech a ukládají do inkubátoru a takhle papoušek vůbec nevidí své rodiče a pak jakmile dospívá se nepředpokládá za ptačí druh, ale za lidský. V tomto případě nikdy nepříjme ptačí druh, jako partnera, ale je nejvíce ochočený.
Takže až budete chtít papouška jako mazlíčka. Ptejte se po ručně dokrmeném papouškovi a hlavně ne ve zverimexech.
Samozřejmě jsou nějaké metody, které vám pomohou ochočit vašeho papouška, ale nikdy to nebude 100%. Vaši korelce by se nejlépe žilo ve voliéře, kde časem bude vychovávat své potomky.
Dělejte jak myslíte. Teflon ptáky zabijí, tak jako nikotin (cigarety), špatná strava, příliš tučná semena. Všechno toto zapříčiní menší dožití papouška. Může se dožít pěkného věku, ale taky nemusí. Je jen na nás, jak se k tomuto postavíme. Často slýchám větu ALE ONO MU TO STRAŠNĚ CHUTNÁ. Mě taky chutnají například hranolky a nejsou zdravé.
Samozřejmě v prvé řadě záleží na mutaci, pak taky na staří ptáka a nebo taky na tom k čemu ptáka chcete. Pokud chcete do chovu, tak mládě přírodního seženete opravdu levně. Dejme tomu 800 Kč pokud budete chtít mutace, tak jsou trochu dražší. Pokud budete chtít staršího vybarveného ptáka, tak si hodně připlatíte. Ty ceny jsou opravdu různé a každý chovatel má svoji cenu.
Pokud budete chtít papouška jako mazlíčka, tak jedině ručně dokrmeného a to taky bude něco stát.
Další pro vás hodně důležitá věc by měla být, že by jste měla vědět co máte za Barnarda, pokud nevíte, tak to zjistěte. Co jsem o Barnardech zjistil, tak se velice od sebe liší i například zeměpisné formy, tím teď nemyslím jen odchylky ve zbarvení, ale v celkovém chování.
Zjistěte jestli máte Barnarda zeleného, nebo Barnarda límcového. Pak by bylo dobré zjistit i zeměpisnou formu. Známý chová Barnardy Límcové Větší i barnardy Límcové Jižní.
Ve vašem případě by vám nejlépe asi pomohl googl, kde zadáte název a prohlídnete si fotografie na netu a pak tedy zjistíte, jakého přesně máte Barnarda. Až to budete vědět můžete mě kontaktovat na můj email a já bych vám něco z knihy mohl ofotit a přeposlat.
Napíši ti, jak já vždy postupuji.
Vždy vypustím samici do voliéry a samce vložím do klece přímo do voliéry. Lepší je, když máš dva samce a dáš tedy do voliéry dvě klece ze samci. Během pár dnů (cca 1 týden) si na sebe ptáci lépe zvyknou a pokud máš dva samce uvidíš, že samice si jednoho z nich vybere a tak sestavíš harmonický pár. Jde o to, že samec samici přes klec nic neudělá a zvyknou si na sebe.
Nedávno jsem takhle spároval senegalce. Koupil jsem samičku a samce jsem umístil do klece na poličku. Samice denně vysedávala na samečkové kleci a samec ji nic neudělal. Přibližně po týdnu jsem samce vypustil k samici a je všechno v pořádku.
Pokud bude alexandr ochočený, tak, že u chovatele, vám, nebo mu půjde na ruku, tak ho můžete vypustit klidně hned. Pokud ale alexandr bude trochu nedůvěřivý, tak ho nechejte alespoň jeden den v kleci, aby se rozkoukal a prohlédl si nové prostředí.
Papoušek musí pochopit, že se ruky nemusí bát. Čím více mu budete předkládat pamlsky z ruky tím dříve se ji přestane bát. Já používám většinou takovou fintu. Nejdříve papouška hladím po břiše, třeba jen jedním prstem. Pokud to akceptuje, tak ho hladím dvěma prsty. Pokud i toto akceptuje pomalu ho hladím dvěma prsty až k hlavičce, až toto bude akceptovat, tak pomalu začínám zajíždět za krk a neustále ho hladím. Pokud i toto akceptuje, tak ho začnu hladit i na hlavičce. Pokud vidím náznak nedůvěry a obavy, tak rychle sjíždím zpět na bříško. Toto cvičení není na 5 minut, ale dlouhodobé a hodně se mi osvědčilo. Chce to denně cvičit. Třeba jste v bodě, kdy váš papoušek snese hlazení na bříšku těsně u hlavičky, ale už neakceptuje hlazení za krkem a proto takhle musíte denně cvičit, až bude po pár dnech snášet hlazení za krkem můžete přejít k dalšímu bodu.