Co se týká teploty, tak patagonci zvládají naši zimu velice dobře. Známý je chová celý rok venku. Voliéru má zděnou, aby na patagonce nefoukal studený vítr a v zimě přední část pletiva přikryje rámem s folii. Patagonce takhle chová již 7 rokem.
Příspěvky uživatele
Hicks
Co se týká teploty, tak patagonci zvládají naši zimu velice dobře. Známý je chová celý rok venku. Voliéru má zděnou, aby na patagonce nefoukal studený vítr a v zimě přední část pletiva přikryje rámem s folii. Patagonce takhle chová již 7 rokem.
Co se týká druhého páru, tak hodně rozebrali jednu budku ze zadní i přední části (dřevotřískové desky), ale navštěvují vyšší budku, která je pro senegalce v průměru až moc velká. Pokud v ní zahnízdí, tak mi to potvrdí jedno a to, že když ptáci chtějí, tak zahnízdí prakticky v čemkoliv. Budka je asi cca 70 cm vysoká a navštěvuje ji převážně samec. Dle dostupných informací vím, že v době hnízdění nejdříve samec láká samici do budky. Věřím, že tento pár mi zahnízdí v zimním období až ptáci budou mít dobrou teplotu a dostanou se do toku.
Pro Marcelu: borové a smrkové větve nejsou nevhodné. Jsou dokonce vhodnější než větve černého bezu. Slunečnici podávejte jen v omezeném množství. Je příliš tučná. Neobjednávejte v Zooshopech, ale ve specializovaných prodejnách, kde je zboží vysoké kvality a dobře uskladněno. Moji papoušci dostávají piškoty suché a když chtějí, tak si je sami namočí v misce na vodu.
Rozhodně doporučuji nešetřit. Uvědomte si, že papouška budete mít XY let. Tito ptáci se dožívají vysokého věku a proto bych určitě nešetřil.
Čím více bude umět slovíček tím více je bude nahrazovat místo křiku.
Pro tazatele: To že nemá alexandr ocasní pera je pravděpodobně zapříčiněno tím, že byl umístěn v malé kleci, kde neměl dostatek prostoru k pohybu a proto šplhal po kleci a díky tomu mu ocasní pery vypadli. Máte voliéru? Pokud ano, tak ho umístěte do voliéry. Pokud ho máte v bytě, tak mu hlavně poskytněte dostatek klidu. Zbytečně ho nestresujte a možná by bylo vhodnější polovičku klece zastínit, aby měl papoušek dostatek klidu. Nejdříve se musí zklidnit a pak začněte uvažovat o tom jak docílit toho, aby mu dorostla nová pera a aby získal sílu k tomu, aby znovu začal létat.
Co se týká granulí. Nejsem zastáncem a ani odpůrcem. Granule jsem podával již dříve když u nás byli k dostání jen granule značky Nutribird, pak jsem používal například granule Kaytee a taky granule Zupreem, ale prostě to nepovažuji, jako vyváženou stravu i když to někteří odborníci tvrdí. I u psů se neustále diskutuje jestli jsou opravdu granule pro ně natolik vyvážené, jak se to o nich tvrdí a pořád se najdou lidé, kteří dávají přednost vařené stravě. Co se týká granulí je to dobrý způsob, jak v papouškovy vyvolat škubání peří z nudy. U pojídání granuly se papoušek prakticky nemá čím zabavit a prostě celý den jen sedí na bidle, občas sleze k misce, sní granule a to je jeho celodenní aktivita. Kdežto, když dostane zrniny, tak se zabaví louskáním zrní, když dostane zdravé jablko ze zahrady plné vitamínů je to pořád vhodnější než když dostane vitamíny, které jsou slisované do granulí. Je radost se dívat na papoušky, jak si drží v nožce velký kus jablko, hrušky atd. a pojídá ho s velkou radostí a chutí.
Řídím se tím co jedí ptáci v přírodě a to je ten problém, že neustále se snaží lidé obcházet přírodu a neustále hledají něco jiného. V přírodě ptáci granule nemají a zvládají to bez problému a tím se řídím já i bohudík většina chovatelů.
Pokud krmíte ovocem a zeleninou, tak není důvod přidávat například ani vitamíny do vody a ani v práškové formě. Co se týká vejce, tak krmte jen opravdu velice málo a to například 1x za týden a v pozdějším věku to závisí na pohlaví papouška. Já bych doporučil krmit místo suchým zrním, tak 24 hodin předmočeným zrním, protože je toto krmení měkké (pozor na zaplísnění). Podávat denně 1-2 piškoty rozlomené na čtvrtky a dále krmit ovocem a zeleninou. Prostě to co je doma. Jablko a ještě jeden druh, který je u vás běžně k dostání by měl mít papoušek, jako každodenní stravu a pak jako přilepšení denně jeden až dva druhy ovoce a zeleniny přidávat jako přilepšenou. U mě ptáci jeden den dostanou například hroznové víno a jeřabiny. Další den místo tohoto dostanou černý rybíz a rajče, Další den jim dám třeba zase hroznové víno a pro změnu banán atd. Prostě to co je momentálně doma.
Hlavně z toho zbytečně nedělejte vědu. Uvědomte si, že ptáci v přírodě jedí jen to co se v určité oblasti momentálně vyskytuje a jsou závislí na období dešťů.
Na vaši otázku čím krmit jsem vám myslím dostatečně odpověděl. Mělo by to být zrní buďto suché, 24 hodin máčené, nebo naklíčené a dále pak ovoce a zelenina. Vaječnou míchanici a vajíčko nemusíte podávat tak často není to nutné. Stačí jen občas. Co se týká granulí, tak to jsem taky napsal buďto krmit ovocem a zeleninou a nebo granulemi. Nikdy ne obojí dohromady. Já krmím ovocem a zeleninou a 1X týdně dostávají granule. Můžete přidávat granule třeba denně. Mě se osvědčilo je zamíchat do vlhkého zrní ony potom naberou vlhkost a pěkně změknou a jsou lépe stravitelné, ale vždy platí pokud krmíte pestrou stravou, tak granule v omezeném množství třeba jen z 10 granulek to záleží na velikosti.