Příspěvky uživatele
Hicks
Je to jiný příklad, ale třeba vám to nějak pomůže. Jedná se o můj pár papoušků senegalských, kteří jsou z odchytu (z volné přírody) Ptáci jsou umístěni záměrně v klecovém boxu, kde mají budku. Ptáci jsou při mé přítomnosti zalezlý v budce. Budka je pro ně to nejbezpečnější místo, proto tam zalézají. Když jdu na kontrolu budky, nebo když delší dobu manipuluji s miskami při krmení, tak samec hlídkuje u vletového otvoru a vrčí na mě.
Co z toho vyplívá? Takové vrčení může znamenat výstrahu, že by se měla dotyčná osoba dát na pozor. V případě, že by byl papoušek plachý a bál by se, tak by takové vrčení mohlo znamenat i známku obavy a ne výstrahy.
Pokud se tady váš alexandr různě krčí a snaží se bránit zobákem a při tom vrčí, tak by to mohlo znamenat výstražný postoj, aby vás odradil.
PS: Bonsaje si myslím, že jsou i krapet o štěstí. Zde hraje roli snad vše. Je to velice složité a proto jsem od toho upustil. Pak mě zlákaly palmy, ale k pěstování jsem se zatím neodhodlal. Mám sice některé vlastní u kterých jsem zvědav, jak to dopadne, ale o pěstování se mluvit nedá.
Co se týká další tvé poznámky, tak opět odsuzuji takové názory. Často zájemci co si u mě zakupují papoušky mi říkají, že od někoho slyšely, že by ptáci měli žít v páru a že, když nejsou v páru, tak teskní a trpí. Ano samozřejmě ptáci, tak jako jiní tvorové by měli být v páru, ale není to podmínkou, když se mě nedávno s obavou ptala zájemkyně agapornise jestli jejich agapornis bude trpět, tak jsem ji řekl, že jsem dokrmil přibližně 20 agapornisů a všichni šly samostatně do rodin, jako domácí mazlíčci a nikdo si z těchto majitelů nestěžoval na to, že by se měl papoušek špatně. Dokonce jsem některé navštívil. U jednoho majitele si oblíbyl rameno manželky, která původně papouška ani nechtěla. U druhého majitele má svůj vlastní pokojík a stačí mu říci POJĎ NA RUKU a papoušek seskočí z bidla v kleci páníčkovi na ruku. Ptáci jsou spokojeni.
Když už chceš kázat někomu, aby si kupoval papoušky v páru, tak se nejdříve zamysli. Ptáka chovatel odebere k dokrmení od rodičů z hnízda, aby pták získal určitý kontakt a vazbu na člověka. Kdyby tomu tak nechtěl, tak by ptáka ponechal v hnízdě, aby žil spokojený život se svým druhem. Už to, že ho člověk odebere mládě je první zásah do přírody. Teď záleží buďto chovatel bude mládě dokrmovat ve společnosti jiných mláďat a nebo nebude. Buďto ho v pozdější fázi vývinu seznámí s jinými ptáky, nebo ne. Tomuto se říká socializace. Většinou chovatelé neoznamují zda byl papoušek socializován s ptáky svého druhu, nebo ne.
Je to téma na dlouhé probírání. Když chceš tolik dbát na přírodu, tak proč vlastně máš dokrmené ptáky. Je to jen zástěrka, ale pravda je taková, že si chtěla mít doma mazlíčky a ne tvory, kteří by se chovali, tak jako je příroda stvořila. To víš že jeden papoušek je tišší než dva. Jeden je vždy méně než dva. Jinak je tomu při zlozvyku, kdy papoušek křičí jen proto, aby zaujal majitele. Tento problém opět navazuje na problematiku, jak dlouho se papouškovy věnovat. Nebudu se zde více rozepisovat, protože tvé odlišné názory jsou mi známy a taky vím z jaké strany vanou.
Nebudu nikomu vnucovat dva papoušky, když chce jednoho mazlíčka. Člověk si chce udělat radost a ty mu ji kazíš. To je stejný případ té zmiňované pani. Někdo ji nakukal, že agapornisové musí být dva, nebo budou trpět a ona i manžel si řekli že pokud tomu tak je, tak dva ptáčci by byli pro ně moc. Tady je třeba se i zamyslet nad cenou. Senegalci jdou čím dál cenově nahoru cena se bude pohybovat dejme tomu i s DNA na 6 tisíc za kus + klec minimálně 4500 Kč + hračky, krmení, literatura. Když to cca spočítám, tak by to vycházelo na cca 18 - 20 tisíc Kč. Takže tě žádám nekaž lidem radost si pořídit do rodiny mazlíčka, který bude žít spokojený život i bez svého partnera ptačího druhu. A trochu se zamysli. Samozřejmě peníze nejsou všechno, ale někteří lidé na tom nejsou třeba tak finančně dobře, jako ty.
Každý chovatel ze srdcem a hlavně rozumem na pravém místě ti řekne, že to co si napsala je sice pěkné, ale dle tvých zkušeností to nepovažuji za přesné. Samozřejmě každý má právo sdělit svůj názor, tak jako i ty, ale opravdu takové názory nehodlám podporovat.
A teď si klidně zavolej na pomoc své přátele, ale já pevně věřím, že majitelé tohoto portálu nedopustí, aby se zde začali vyskytovat podobné příspěvky. Tvůj příspěvek měl směřovat přímo k tématu a ne k mé osobě což se mě trochu dotklo. A pak se div, kdo vyvolává ty hádky.
Závěrem: Samozřejmě, že papouškovi by bylo lépe s partnerem svého druhu, ale zde si musíme taky položit otázku zda by nebylo papouškovi lépe v přírodě. Už to, že člověk odebírá a dokrmuje mláďata dělá především proto, aby uspokojil některé lidi, kteří chtějí papouška, jako mazlíčka. Pokud je papoušek sám, tak se upne právě na člověka a prožije krásný a spokojený život. Pokud o něj bude jeho páníček dobře pečovat.
Co se týká spaní s hlavičkou položenou pod křídlo, nebo například když papoušek spí na jedné nožce, tak to poukazuje, že je v naprostěm klidu a v pořádku.
Vitamíny ze zverimexu bych určitě vynechal. Velice dobrým přísunem vitamínů je ovoce a to například běžné v domácnostech jablka, mrkev, mandarinky, pomeranče atd.
Pro pana Šišku: Taky bych nedoporučil oliva x oliva. Třeba někdy dojde k tomu, že si od vás nějaké kusy pořídím, ale prozatím je to hudba budoucnosti. Přeji mnoho zdaru.
Noviny může okusovat z nudy, nebo i z jiného důvodu
Jinak co se týče křížení a. hnědohlavého, tak zde bych si troufnul říci, že značná část chovatelů zrovna u tohoto agapornise to nedělá nevědomky, ale spíše záměrně. Protože už při pořizovací ceně musí být většině chovatelům divné, že je tento agapornis dražší. Jinak tomu je když jeden chovatel ani neví, že vlastní a.hnědohlavého a prodává ho za a.škraboškového v tomto případě bych se přiklonil k tomu, že je to nevědomky, ale při rozmluvě z více zdroji na burzách jsem například od jednoho chovatele zjistil, že chce záměrně křížit olivového agapornise škraboškového s agapornisem hnědohlavým. Je to hlavně proto, že se chtějí za pomocí transmutací dopídit k novým mutacím agapornise hnědohlavého. Ano určitě mají dobrý záměr jenže tohoto křížence musí pak alespoň 5 generací křížit s čistým ptákem, aby ustálili danou mutaci. Jenže co se asi stane s 5 generacemi kříženců? Samozřejmě putují dále do chovu neznalých chovatelů a pak teprve v tom nastává zmatek.
Co se týká agapornise Etiopského(taranta), tak mě velice lákají, ne kvůli mutacím, ale celkově, protože se mi moc libí. Jsou velcí, mají jiné nároky a už to, že nejsou tak snadní na odchov to chovatele láká. V chovu mi nejde o mutace, ale spíše o to co se mi líbí a například v chovu a.škraboškových se snažím dopídit k co nejkvalitnějším jedincům, ale jde to prozatím pomalu. Je to běh na dlouhou trať což mi sdělil i pan M.Rašek který překládal novou knihu o agapornisech. Jeden známeý pravidelně odchovává a. etiopské od tří pár. Co se týká vašeho olivového jedince, tak by mě zajímal váš další záměr s tímto jedincem. Jak budete dále pokračovat s tímto jedincem?
Přeji mnoho zdaru.
Jinak zde je další kontakt na chovatele těchto papoušků a chová i papoušky senegalské.
Pan Daněk / Brno / 607 787 737