Příspěvky uživatele
Hicks
Já je kupoval před pár lety pár za 3 tisíce, ale teď šly možná ceny nahoru, protože se jich poslední dobou chovatele zbavují. Jsou to nedocenění ptáci.
Co se týká onemocnění jater. To by bylo možné za předpokladu, že krmíte spoustou tučných semen (slunečnice, lněné semínko, konopné semínko), dále pak, že krmíte hodně ořechy, které jsou tučné. V takovém případě by bylo možné říci, že má něco s játry.
Co se týká parazitů. Parazity mají většinou papoušci, kteří mají přístup k hlíně. Takže pokud je váš papoušek chován v bytě v kleci a neměl nikdy přístup k hlíně, tak bych parazity vyloučil.
Vitamíny Acidomod E a Optimin E ve stručnosti obsahují minerální látky a já osobně je podávám v době, kdy ptáci nejsou fit v době, když pelichají a v době, kdy ztratil papoušek spoustu peří. Například kakarici hodně přepeřují a tyto přípravky se mi i osvědčili.
Acidomid E a jeho charakteristika:
ACIDOMID obsahuje kompletně všechny organické kyseliny důležité pro exotické ptactvo a navíc jako jediný přípravek svého druhu na trhu glukózu a vyvážený poměr minerálních látek stimulujících metabolismus a zvyšujících imunitu organismu. Organické kyseliny okyselují napájecí vodu a tím ji zároveň konzervují a stabilizují – proto nedochází k nežádoucímu rozvoji patogenních bakterií a plísní již v napájecí vodě.
ACIDOMID také zvyšuje odolnost proti jiným než bakteriálním chorobám. Organické kyseliny jsou lehce stravitelné a v organismu využité jako zdroj energie. ACIDOMID redukuje potíže zažívacího traktu, zlepšuje stravitelnost bílkovin a minerálních látek.
ACIDOMID má silný antibakteriální účinek jak v krmivu, tak i ve střevě. Snižuje rizika průjmového onemocnění, má vliv na aktivitu enzymů a zlepšuje konverzi živin. Ve výživě exotů doporučujeme pravidelně používat také OPTIMIN E, který udržuje vyrovnanou hladinu minerálních látek v organismu a AMIVIT E pro dotaci aminokyselin a vitamínů.
Optimin E a jeho charakteristika:
OPTIMIN je komplex vysoce účinných minerálních látek v tekuté formě. Účinnost některých minerálních látek v tekuté formě je ve srovnání s klasickou práškovou formou až o 80% vyšší. OPTIMIN podporuje imunitní systém a enzymatickou činnost. Významně se také podílí na zlepšení zdravotního stavu.
OPTIMIN se používá zejména v situacích jako je požadavek vysoké užitkovosti v odchovech exotů, stresový stav, zdravotní zásah, vysoký infekční tlak, nedostatek některých minerálních látek, přepeřování apod.
OPTIMIN podporuje rychlou regeneraci organismu po onemocněních. Spolu s OPTIMINEM doporučujeme podávat ACIDOMID E a pro odchov mladých AQUAKAR E s L-karnitinem. V období nedostatku vitamínů (přepeřování, zimní období) doporučujeme používat také AMIVIT E.
Stříkání vodou: Právě časté koupání zkvalitňuje papouškovy opeření a nedochází k vysychání kůže tudíž se netvoří ty suché lupy. Právě stříkání z rozprašovače na papouška při sebeškubání by částečně mělo zabránit v sebeškubání. Hned vysvětlím. Papouška stříknete a on se lekne, nelíbí se mu to. Časem tedy zjistí, že když se nebude sám škubat, nebudete ho ani stříkat vodou. Vysvětlím na jiném příkladě. Papoušek kouše. Když papoušek kousne, napomenete ho, papoušek kousne znovu, jde okamžitě do klece. Pak si časem papoušek uvědomí, že když nebude kousat, tak ho nebudete zavírat do klece. Snad jste mě pochopila.
Co se týká písku, tak není důležitý. Ptačí grit je vhodným přísunem minerálních látek, ale pokud budete podávat zmíněné vitamíny, tak nebudete potřebovat písek, nebo grit.
Co se týká koupele, tak u svých agapornisů (chovných, kteří jsou plaší) jsem zavedl určitou metodu. Potřebuji mít pěkné, kvalitní agapornise s nádherným peřím. Do kyblíku napustím teplou vodu. Agapornise chytnu jednou rukou za hlavičku a druhou si přidržuji jeho záda a celého ho ponořím do kyblíku a hned vytáhnu (samozřejmě hlavičku neponořuji) Jen agapornise namočím a vytáhnu jej. Pak lehce za pomoci ruky mu nanesu vodu i na hlavičku. Samozřejmě se ptáci občas koupou sami, ale někteří se nekoupou vůbec a proto to takhle praktikuji a vy by jste měla udělat to samé.
Nejlepší by bylo, kdyby jste zaslala fotografie, aby jsme se podívali, jak to vypadá.
Mě se alexandři velcí taky líbí škoda, že ta voliéra není o metr delší. Pak by se dalo uvažovat o částečně optimálních prostorech pro tyto ptáky. 3 metry už by byli lepší než dva. Tu poslední voliéru jste klidně mohl udělat delší a chodit do ni z boku z chodbičky. Je to škoda.Ale jak říkám pokud máte venkovní voliéry měl by jste spíše přemýšlet o australských papoušcích.
Ono rozdíl je chovat a odchovávat ptáky v malých prostorech a druhá věc je odchovávat silné a pěkné jedince. Prostor voliéry má důležitý vliv na vývin svalstva u mláďat. Uvědomte si, že alexandři jsou letci. Samozřejmě odchovat je můžete v malých prostorech, ale časem budou strádat a na zdraví jim to taky nepřidá. Viděl jsem odchovávat senegalce v klecích, které měli 50 cm na délku. Alexandr velký potřebuje prostornou voliéru na to, aby se proletěl alespoň 4-5 metrů dlouhou. Ta šířka je taky nic moc. Vezměte v potaz rozpětí křídel těchto ptáků.
Pokud chcete chovat ptáky důsledně a chcete jim zajistit dobrý život v zajetí, tak to hodně zvažte. Já taky odchovávám v menších prostorech, ale pak putují ptáci do voliér, aby nabrali sílu a vylétali se.
A kakaduové jsou zase na jiné povídaní. Jakmile jdou ptáci do toku samec se stává silně agresivním a nahání samici. Pokud samice nemá kam utéci a samcovi rupne v hlavě, tak ji zabije. Právě v prostorné voliéře svou agresivitu částečně tlumí.
Já začnu.
Dnešním dnem je to po druhé co jsem ptákům předložil novou směs krmení. Včera večer mi bylo jasné, že si ptáci na toto krmení musí zvyknout, protože jeho spotřeba byla velmi malá. Do kýble jsem vsypal denní dávku naklíčených zrnin pro 5 pár. Dále jsem přidal rozmraženou zeleninovou směs, která by neměla být ledová. Tato směs obsahuje mrkev, celer, hrášek, kukuřici, brokolici (stojí v Peny marketu cca 10 Kč - 850 g) Dále jsem přidal rozmražené červené jeřabiny a rozmražené na půlky pokrájené šípky (šípky zlikvidují jako první). Dále jsem do směsi pokrájel na malé kousky (tak aby se přibližně blížili stejným menším rozměrům) jablko, mrkev, hrušku Naspi (Čína), okurek, banán (bez slupky), pomeranč (s kůrou dobře omytý), červený grep (s kůrou dobře omytý), ovesné vločky, piškoty (piškoty jsem rozlámal na menší kousky, tak aby to odpovídalo stejné velikosti), trochu rozlámaných kousků suchých rohlíků.
Na závěr do této směsi jsem přidal průmyslově vyráběnou vaj. míchanici (Witte Molen cena 140 Kč -2Kg od firmy Podstufka) a dále pak ALL Pet All Mix.
All Pet All Mix je vaječno - ovocná směs pro papoušky s ořechy a čili papričkami.
Složení: vaječný biskvit, ovoce, ořechy, med, vejce, čili papričky, kvasnice, barvivo E102, E124, E133, antioxidant BHT (1kg - 85 Kč od firmy Podstufka). Nečekejte od All Pet All mixu žádné zázraky. Podle mě ho všichni ptáci nepřijímají a taky si delší dobu na něj uvykají.
Zde přikládám fotografii celé směsi, kterou jsem krmil. Je dobře promíchaná.
Pro Ondru: Zde je to složitější. Pokud je váš aymara sameček, tak klidně můžete podávat naklíčenou pšenici. Pokud je váš aymara samička je to problém. Starší generace chovatelů, když ještě nebyli speciální směsi zrnin podávali jako stimulant k hnízdění naklíčenou pšenici a slunečnici. Takže kdyby byla vaše aymara samička, tak by mohla začít snášet vajíčka a to by pak byl problém.
PS:článek o nakličování budu připravovat.