Příspěvky uživatele
Hicks
Jinak zde je jeden zdroj z mnoha. (stačí si přečíst pododstavec JEDOVATOST)
http://cs.wikipedia.org/wiki/Bez_%C4%8Dern%C3%BD
Při pročítání informací jsem narazil na velice zajímavé věci a protože toto téma je o toxicitě, tak zde uvedu co jsem zjistil o toxicitě vrby.
Toxicita a vedlejší účinky vrby: Vysoké dávky vrbové kůry mohou působit toxicky. Dále jsem zjistil, že při vysokém podávání může dojít k poškození jater. A u lidí se nedoporučuje podávat v době těhotenství (zde je velkou neznámou zda to platí i pro zvířata).
Určitě zde stojí za zmínku určitá úvaha. Jak jsem zjistil, tak vrbová kůra může být nebezpečná při vysokém množství podávání a teď je otázkou zda při dlouhodobém podávání a nebo při rázovém velkém podávání. Včera jsem to s přítelkyní probíral. Ona mi řekla, že pokud se dává denně v malých množství, tak nic nehrozí. Horší je to prý u jiných zvířat, kteří vrbu mohou najednou pozřít ve větším obsahu. Takže tedy u ptáků pravděpodobně ne i když možná v době hnízdění bych podle zjištěných informací vynechal.
Každopádně napíši často používané chovatelské přísloví ,,Všeho s mírou´´
Co se týká černého bezu, tak jsem se dozvěděl, že kůra a listy jsou jedovaté. Obsahují totiž toxické látka a to například Alkaloid Sambucin a listí ještě navíc obsahuje Alkaloid Samburigrin, který taky není vhodný.
Já raději moc listů na větvých černého bezu neponechávám a vždy ptákům předkládám vyschlé větve, které prošly řadou venkovvních přírodních vlivů (déšť, slunce, vítr, teplotní výkyvy). Co ale vím jistě, že černý bez se používá velmi často jako dřevina pro papoušky a nezaznamenal jsem žádné úhyny a proto usuzuji, že v malém množství prostě ptákům neuškodí. Přítelkyně mi dále potvrdila, že i jiné toxické dřeviny, nebo rostliny by ohrozily ptáky v příliš velkém množství. Proto pokud podáváte často větvičky černého bezu i s listím,t ak vám doporučuji jejich podávání prostě nějakým způsobem omezit a nebo je střídat například s větvičkami vrby, nebo jiné vhodné dřeviny. Dále jsem zjistil, že je více druhů černého bezu a tak asi není přesně stanoveno, který z nich je více toxický a který méně. Příznaky většinou začínají průjmy.
Vlašský ořech tedy dřevina není přímo jedovatá, dokonce obsahuje některé velice prospěšné složky, ale při větší konzumaci ptáků vyvolává určité problémy. Co mě, ale nejvíce odrazuje od jeho podávání je jeho hořkost, která opět může vyvolat některé zažívací problémy. Netvrdím, že by ho ptáci ve velkém množství konzumovali, ale v mém případě nevidím důvod proč riskovat.
* Tento příspěvek berte s rezervou. Nejsem žádný vědec a ani toxikolog.
Takže včera se mi do rukou dostali podklady z toxikologie.
Samozřejmě jsem je neprošel všechny, ale část věnovaná toxickým rostlinám bohužel neobsahovala a zároveň mi nepotvrdila toxicitu černého bezu (především mladých výhonků). Přítelkyně mi sdělila, že veškeré věci v těchto papírech se přihodily. Tudíž nějaké ze zvířat bylo dopraveno na veterinární zprávu a bylo prokázáno otrávení. Z tohoto by mohlo vyplívat, že zatím nikdo nedodal otrávené zvíře, které by se přiotrávilo mladými výhonky černého bezu. Další věc, která je vcelku logická byla ta, že v těchto podkladech nemůže být taky všechno, protože by to byli tisíce papírů.
Z těchto toxických podkladů jsem vcelku nadšený, ale ještě jsem neměl možnost je bedlivě prozkoumat. Prohlédnul jsem si jen některé nadpisy z uvedených rostlin a jsou tam zahrnuty pokojové rostliny, pak zde byl již několikrát zmiňovaný tis, dále pak švestka, třešeň, višeň, broskvoně a co mě nejvíce udivilo, tak i jabloně. Je to dobře rozebráno (které jedovaté složky obsahují, jaké to má neblahé účinky, v čem je jed obsažen, pro jakou zvěř je nejvíce kritický atd...)
Co mě dále nepotěšilo, že jsem zde nenašel ani toxicitu vlašského ořechu (kůry) a je to opět v celku logické. Někteří divocí ptáci jsou vůči některým toxickým látkám do určité míry imunní, ale exotické ptactvo na tom je trochu jinak. Je také nutno si uvědomit, že divocí ptáci jen tak nepřiletí na strom ořechu a nepouští se do jeho kůry, protože kůra je pro ně tvrdá a taky třeba ví, že právě tuto kůru nesmějí. Další věcí je, že jiným zvířatům se dřevina vlašského ořechu prostě nepodává a tak nemůže být prokázána jeho toxicita.
Takže čekám na vaše případné dotazy na které dodatečně odpovím. Podklady mám prozatím doma a některé věci bych si chtěl okopírovat, protože jsou vskutku zajímavé.
Každopádně si chci jedno, nebo i dvě mláďata ponechat do chovu, protože by měli být štěpitelné na pastel.