v první věte napíšete, že žaky nikdo nedémonizuje a v druhé z nich udělate ustrašené, neurotické ubožáky. mým žakům nevadí vysavač, na smetáku je vozím, stravu jsem jim už taky několikrát měnila a zvykli si. asi pře 4 měsíci jsem jim totálně během dopoledne překopala teritorium na 6m4 (4 nová bidla, cca 10 nových hraček, lana). odpoledne je tam šupla a žádné známky vyhrůzení nejevili. dva dny zvědavě koukali a teď tam řádí jak černá ruka a tváří se, že by to chtělo další změnu.
takže bych to uzavřela, hezkým českým a pravdivým příslovím: každá liška svůj ocas chválí.
z těch druhů, které uvádíte je nejvhodnější jako mazlíček korela. rozela a alexandr jsou voliéroví ptáci a tudíž nároční na prostor. ale kdybyste zajistil častý prolet, tak by snad byli spokojení. pokud vám můžu radit, tak ve zverimexech nekupujte. raději si najděte nějakého chovatele uvedených druhů a kupte přímo u něj. pokud máte více otázek ohledně chovu, tak študujte na tomto fóru přes funkci hledat nebo si pořiďte literaturu.
můj samec žaka řekl první slovo tak v 9ti měsících. ze začátku mu to šlo pomalu. a spíš chytal slova, která jsem často spontánně opakovala. dneska jsou mu tři roky a umí okolo 90ti slov.samici jsem pořídila, když měla dva roky a uměla tak cca 8 slov (nešlo o domacího mazlíčka). dneska umí kolem 30tky (po roce) a učí se nejvíc od samce.
myslím, že mluvit na žaka dvě hodiny je dost a je to bez efektu. papoušek se soustředí maximálně 10-15 minut. spíš spojujte slova s nějakými událostmi a dávejte do jejich vyslovování emoce. emotivní slova je baví nejvíc :-)
MVDr. Tukač časopis papoušci 2/2010 (výňatek): zakladnim rozdilem od ostatnich rostlinnych oleju je fakt, ze palmový olej obsahuje predevsim nasycene mastne kyseliny, a tim se velice podoba zivocisnym tukum. ovsem na rozdil od zivocisnych tuku obsahuje i beta karoten (15x vice nez mrkev a 50x vice nez rajce) jako provitamin vitaminu A, dale pak tzv. tokotrienol, ktery ma podobny antioxidacni a chranici efekt proti volnym radikalum jako ma vitamin E, avsak mnohem vyssi.
vitamín A je jak známo jeden z důležitých vitamínů ovlivňujících stav kůže a kvalitu opeření. myslím, že podávání granulí s obsahem palmového oleje nebude uplně na škodu (nehledě na ostatní vitamíny a minerály, které granule (obecně) obsahují). nebo že by MVDr. Tukač dostal honorář od fy Harrions za zpracování tohoto článku :-). níkdy jsem netvrdila, že jiná strava se granulím nevyrovná. když ovšem vlastníte dva závisláky na slunečnicích, jsou granule lepším řešením. to že jsou drahé je díky bio složkám. jinak je to krmivo vyvinuto veterináři - specialisty na exotické ptactvo a vědci, což jsou lidé nejpovolanější.
romane, pokud koupíte žaka bez vyšetření, určitě uzavřete s chovatelem smlouvu. v záruční době nechejte žaka vyšetřit na nemoci, které uvádí 62.209. vyhnete se tak případným problémům. mluvím z vlastní zkušenosti. taky bych nekupovala žaka od chovatele, který chová i jinou drobotinu (agapornise, korely, apod.) a nemá celý chov prokazatelné nestovaný. minimálně na to PBFD.
někde jsem četla, že papoušci se pohybují v teritoriu +/- 5 km. je to sice dost, ale není to zas tak hrozné, aby nebyla šance. moc vám přeji, aby ste se shledali!
v mém první odpovědi je překlep. celkové náklady měly být 25 000 Kč (ne 35tis). jinak jsem ráda, že jsem vás neodradila :-). já jsem koupě žaka nikdy nelitovala. jediné, za co jsem si nadávala bylo, že jsem víc před koupí nečetla a nevyvarovala se tak začátečnických chyb.
jinak jako chovatele opravdu doporučuji bartlovy z brna. prodávaní i chovaní papouchové mají veškeré testy, atd... jsou opravdu velice seriózní.
původně jsem pořídila klec s "údajně" hluboce galvanizovaného, tudíž "nezávadného", pozinkovaného pletiva. před 1/4 rokem jsem dělala papouchům vyšetření krve na hladinu zinku, která je "zatím" lehce nad normálem a to jsem měla papouchy v kleci jen minimálně. takže já se pozinku bojím.
já jsem bohužel neměla štěstí a samec měl zdravotní problémy. veterinární péče mě za 1 a 1/2 roku, co chovám žaka stála cca 5,5tis. Kč. samice je OK = pouze vyšetření - PBFD, chlamydie, DNA a bioch. krve = 2000 Kč.
krmivo pořídíte za 200 Kč/měsíc, ale i za 500 Kč/měsíc na žaka. já mám žaky dva a měsíčně mě krmení stojí 1100 Kč + 300 kč ovoce a zelenina. tak si spočítejte, kolik je to ročně. 8400 ročně/žaka. ale je fakt, že kupuju to nejdražší krmivo na trhu. nechci se tady ničím ohánět. jen píšu jak to mám já. je to každého volba. jo a to nepočítám potravinové doplňky a hračky...:-)
možná můj první příspěvěk mohl od koupě žaka odradit, což jsem nechtěla a omlouvám se.
doporučuji si nejdříve koupit a přečíst knihu od p. Bartla Milana - Papoušek šedý - Žako - http://www.epapousek.cz/zbozi/136-zako-papousek-sedy-milan-bartl . Koupi papouška opravdu pečlivě zvažte. Je to závazek na celý život. Potřebuje každodenní péči = každý den jej musíte nechat proletět, dát mu najíst, věnovat se mu minimálně 3 hodiny denně, tzn. být každý den doma. Taky je potřeba zvážit, jak to budete řešit v případě dovolené. Když máte žaka, nelze odjet na 14 dní na dovolenou a nechat ho zavřeného v kleci - psychicky to nezvladne (jiný případ jsou žakové žijící v páru).
Cena zdravotně nezávadné klece (nepozinkované!!!) se pohybuje od 10.000 Kč nahoru. žako je náročný na prostor a proto čím větší klec, tím lépe. Mrkněte na google, tam je nabídka. Papoušek žako stojí od 15 000 nahoru. Bude potřeba pořídit nějaké hračky + krmivo. Takže vstupní náklady se pohybují tak okolo 35 000 Kč. Taky počítejte s náklady na veterinární péči, která není levná. Nevím odkud jste, ale k veterinářům specialistům je kolikrát potřeba dojíždět i 150km (pokud tedy nejste z prahy/brna). při koupi žádejte vyšetření na PBFD, chlamydie a kupní smlouvu. Vzory jsou také na googlu. Klidně se ptejte do mejlu.
ten nápad s řazením fotografií do jednoho příspěvku je super. ještě bych uvítala možnost nějakého náhledu před definitivním odesláním příspěvku. nebo možnost editace a úpravy po dobu třeba 10 minut od odeslání. občas se mi stane, že udělám v příspěvku chybu (i když si to po sobě vždycky čtu, než odešlu) - třeba v odkazu na www stránku a pak už to není možné opravit...
u nás taky panuje hrůza a děs z čehokoliv nového, ale tak po 3-5 dnech je to přejde, začnou prozkoumávat a demolovat.
takže zkusit nechat hračky pár dní, třeba i na odlehlejším místě (mimo klec), kde na ni jenom vidí. po několika dnech dát do klece. u nás celkem pomáhá, když se hračky dotýkám a vykládám, jak je skvělá :-)
pokud budete postupovat dle rad xxx.62.209 neměly by být problémy. taky jsem dokupovala 1,5 roku starou samici. trvalo jí ani ne týden než si zvykla...
Pane Šiška, Power Treats jsou výborné na přechod ze zrnin na granule. Jsou chutnější. Podávala jsem je asi 4 měsíce. Pak přešli na High Potency Course (víc vápníku). Ty dávám asi 3/4 roku. Před měsícem začali tyto HPC nějak míň brát, tak jsem jim začala večer dávat PT. A zlepšilo se to. Včera jsem ještě objednala Adult Lifetime Pepper (s chilli), tak uvidím, jak budou chutnat.
Kdyby zálěželo na mě, kombinovala bych jim to i s jinou značkou (pro zpestření), ale nic jiného neberou. tak se to snažím aspoň oživit ovocem a zeleninou.Dejte pak vědět, jaké jste měl výsledky s dokrmovací směsí - zajímalo by mě to. zdravím.
mým žakům dávám palmový olej. výrazně se jim zvýšil lesk peří a lépe přepeřují. dá se koupit zde: http://www.harrisonsbirdfoods.cz/.stačí ta malá lahvička, dávám toho jenom na špičku nože na piškot. dávám taky granule harrisons, takže nemůžu jednoznačně říct, na základě čeho se zlepšilo opeření.
rakytník jsem zasadila asi před dvěma lety. je nutné zasadit samičí a samčí výhonek vedle sebe, aby byly plody. zatím jsem ale žádné plody nesklízela. a ten rakytníkový olej má jaké účinky?
nejrpve bych nechala vaší samici (?) udělat test DNA z krve. párovat 10ti letého žaka nebude nic jednoduchého. rozhodně nečekejte žádné nadšení z její strany. já jsem loni v lednu dopárovala 18ti měsíčního samce a za rok žádné velké pokroky neregistruju. tolerují se. občas spolu randí na bidle. ale jinak jsou to takové děti, co bojují o hračky, moji pozornost. je fakt, že ještě nejsou pohlavně dospělí. ale tohle je velice individuální a můžou si vaši sednout hned. určitě bych nekupovala samce, který není pohlavně dospělý, tzn. min. 5ti letý.
co se žaků týče, zahnízdí vám pouze harmonizující pár. samice by sama sezení na vejcích a pak krmení mladých nezvládla. obávám se, že vám na 99,0% na "zkoušku" nikdo samce nepůjčí. ale vyjímka může potvrzovat pravidlo.
nemohla byste sem hodit fotku? může přepeřovat...3 týdny jsou celkem krátká doba na závěry. zkuste ho pozorovat. když začnou peříčka dorůstat, je vše v pořádku. v opačném případě by bylo potřeba konzultace s veterinářem..
taky jsem ze severní moravy a jezdím až do brna. MVDr. Rašku prý doporučuje MVDr. Tukač. osobní zkušenosti s ním nemám. zde je odkaz: http://www.vetmed.cz/index.htm