já bych odebrala vzorek trusu a donesla jej k veterináři! specialistovi na exoty. nevím, kde papouška chováte, ale jednou z příčin můžou být paraziti. někdy dobře zabírají (jako u lidí) laxantiva. ale může to být také ze stresu, a pak laxantiva nezaberou. proto nutná konzultace s vetem. seznam specialistů je zde: http://www.milanbartl.cz/chov/veterinari.htm . při vší úctě - nedoporučuju navštívit pejskaře. nějaké odkazy na exot-vety jsou i tady v diskuzích, když dáte do vyhledavače veterinář...
mám taky dva žaky a je to jak v italské domácnosti. chvíli se haštěří a chvíli na sebe milostně vrkají. každopádně se zabaví. párkrát se k sobě přiblížili, ale o nějakém harmonizování nemůže být řeč. a to je mám společně už 1 a 1/2. jestli vám můžu radit, tak omezte to mazlení (resp. pusinkování, škarbkání). stačí, když si s oběma budete povídat, popř. hrát.a chovatel má pravdu. je to normální, dokud neteče krev. pak nezbývá nic jiného, než přepárovat. kamarádka dávala pár dohromady 4 roky. žakové jsou hodně komplikované povahy. takže hodně trpělivosti :-).
jakube. bylo by ji potřeba odvézt v přepravci ke specialistovi na exoty. jedině ten může odebrat krev - seznam zde: http://www.milanbartl.cz/chov/veterinari.htm . je to na vás, ale výsledky z peří nemusí být 100%. znám případ, kdy z peří byl papoušek na pbfd pozitivní a z krve negativní. a za ty nervy pochybný výsledek fakt nestojí. ale nevěště hlavu, příčina přerostlého zobáku nemusí být jen pbfd. jak dlouho papouška máte? jak je starý?a z jakého prostředí k vám přišel? máte ho od mláděte?
jakube, běžte na veterinu - pouze ke specialistovi na exoty! nemusí se jednat o nic vážného. ale musím napsat, že přerůstání zobáku může být jedním z příznaků PBFD. bylo by dobré odebrat vzorek krve a nechat jej vyšetřit.
pro 30.34. mě se se některé zdají celkem praktické. přežije vás i papouška, má kolečka (takže je mobilní), rošt na nečistoty. samozřejmě tohle všechno šikovný kutil zvládne, ale když není šikovný kutil zrovna po ruce, chápu, že za praktickou, funkční, zobákům odolnou a na pohled pěknou věc dá někdo tyhle peníze. kávovníkový strom/větev může být pro někoho pohlednější než větev z lípy (nic proti lípě!! ;-)) a mít pro někoho taky "designouvou" hodnotu - hodit se mu třeba do interiéru. já osobně bych za to tolik peněz nedala a český dubový strom se mě libí. horší je to už s tím uchycením mého home-made stromu = obrácený květináč vypadá dost děsivě :-)) ale musím říct, že by se mi v bytě líbil i kávovníkový strom/větev.
nemá kroužek? a jaký je to druh papouška? pokud nemá kroužek, bude obtížné s jistotou identifikovat majitele. pokud kroužek má, tak jeho číslo nesdělujte, měl by vám ho nahlásit majitel. nejlepší je asi napsat sem. popř. rověsit letáky v okolí, ale to bych udělala jenom pokud má kroužek. možná někoho tady napadne ještě něco jiného....zatím vám asi nezbyde nic jiného, než si jej nechat a počkat, jestli se někdo nepřihlásí.
no myslím, že na nějaké veterinární či jiné zásahy či závěry je mládě příliš mladé. teď potřebuje hlavně plné volátko, teplo a starostlivost adoptivních rodičů. zatím bych to neřešila, ale otázka je kdy to začít řešit - nejsem odborník. možná tady někdo zkušenější bude mít jiný názor a zkušenosti s něčím podobným. já bych to telefonicky ještě pro jistotu zkonzultovat s veterinářem - papouškářem...
*ja vim,ale přece nepojedu do Brna*
a proč? taky jsem ze severní moravy a nikdy jsem ani minutu neváhala, rozjet se do brna. ve vašem případě nejde papouškovi o život. ale v opačném případě, by vaše rozhodnutí "přece nepojedu do brna" mohlo rozhodnout o papouškově nebytí.
*návštěva vet. nespecialisty je k ničemu, jen se vyhazují peníze za "ošetření"/??/*
přesně to jsem svojí otázkou chtěla říct. možná byste s cestou zaplatil víc, ale věděl byste, jak to s papouchem vypadá....ale obecně se škubáním je to problém a ani veterináři specialisté neznají 100% recept, jak škubání zabránit. jen je dobré vyloučit fyziologickou příčinu (nedostatek minerálů, kožní onemocnění, apod...)
zkušenosti s dokrmováním nemám, ale někde sem četla, že je potřeba dávat velký pozor na teplotu směsi, jinak můžete spálit volátko. správná teplota je 37°C. 43°C už spálíte volátko. a NESMÍ se ohřívat v mikrovlnce.
jinak toho chovatele bych zavřela!
mezi zverimex jsou i vyjímky (tím je nechci obhajovat - je to spíš vyjímka). u nás ve městě je zverimex, kde mají žaka, kterého si zákazník nevyzvednul, tak si jej nechali. je volně puštěný v prodejně (dvojíté vstupní dveře). má tam spoustu hraček, bidel, zajímají ho zákazníci, na večer si ho vždycky berou domů. drobotinu tam nemají.
spíš než bojkotováním zverimexů by otřesné podmínky pro ptáčky v některých zverimexech, měli sledovat zaměstnanci veterinární správy a měl by existovat zákon, který by jasně definoval podmínky, v kterých mohou zverimexy papoušky chovat a prodávat.
veterinář je určitě dobré rozhodnutí. ale z vlastní zkušenosti doporučuju specialistu na exotické ptactvo. seznam je zde: http://www.milanbartl.cz/chov/veterinari.htm . zkuste ho/ji častěji rosit. a určitě by nebyly špatné nějaké hračky (nevím jestli máte v jiné kleci, ale na fotce žádné nevidím). šance určitě je, když je z takových špatných podmínek. chce to hodně lásky, péče a trpělivosti :-). držím palce....
hledala jsem na googlu toxic + "crude cone", ale žádné výsledky jsem nenašla. ani na anglické wikipedii nic o toxicitě nezralých šišek nepíšou. ale já bych zbytečně neriskovala. zralé šišky jsou pro papoušky bezpečné, tak proč nenabídnout raději ty, než zbytečně riskovat...
já to dávám žakům na 1/4 piškotu. mám to v ledničce kvůli trvanlivosti. olej je pak tuhý. měl by se rozpouštet, ale je to celkem opruz. takže vezmu malou lžičku a opačným koncem vyškrábnu z lahvičky trošku a otřu o piškot.
petře a mohla bych se zeptat, čím jste to pak natíral a jakým způsobem? je ta barva zdravotně nezávadná? jestli klasický nátěr nebo nějaký nástřik..díky za odpověď.
myslím, že jste neudělal žádnou chybu. nejsem zkušený chovatel a možná vám poradí někdo zkušenější. já bych to ale konzultovala s veterinářem. hlavně kvůli tomu pelichání a hubnutí.