Příspěvky uživatele
cone
Ty základní otázky jsou odpovězeny v každé obyčejné příručce - brožurce specializované na jednotlivé druhy / cca 100kč/ k dostání VŠUDE ! Osobně se touto literaturou nezabývám, ale pro toho co NIC neví není jiná cesta než brožurku koupit a nastudovat, nebo jednodušeji a hlavně levněji si radu na diskusním foru vyžádat, proč se obtěžovat nějakým hledáním.
Jinak postavte odpovídající zařízení a pak shánějte chovance, opačný postup je spíše k ničemu.Některé zimy jsou u nás v našich klimatických podmínkách únosné, ale třeba ta letošní byla pro mnohé chovance osudná.
Jedině co můžeš udělat je dát misku s vodou a krmení na úroveň a do bezprostřední blízkosti bidla, na kterém se zdržují. Vodu můžeš ještě něčím obohatit - trochou glukopuru neboněčím od fy Aquamid.
Krmené stádečko je 3 x žako, 12 x pap. konžský, 7 x pap. velikosti senegalce a 25 agapornisů. Takže žádná hrůza, po započtení odchovů a nákladů na pořízení nových jedinců to je plusové. Práci se sběrem bobulí /cca 80kg/ a el. na mrazící box a jiné drobnosti opomíjím. Samozřejměvšechen letošní "zisk" jde do materílu na stavbu voliér - předpokládané náklady / ne zisk/ jsou prozatím někde kolem 40 tis.
Rozlišení jednotlivých forem u samečků je mnohem složitější než u samiček, spočívá hlavně ve velikosti a odstínech zelené. Rozlišit asi může spolehlivěji jen odborník - specialista.
U samiček je to relativně jednodušší, znovu hlavně velikost a barva opeření na hrudi:
-fialová - např.vosmaeri / navíc ještě žlutá na ocase /
-kobalt. modrá - polychloros, aruensis, solomonensis/ + další rozdíly ve velikosti /
-červená - unás asi nechované poddruhy cornelia a riedeli
Jinak mě nic jiného než případným zájemcům nastudovat poddruhy z litertury a peridik. Již zmiňovaní ne-odchovaní byli vosmaeri.
Ještě k velikosti - pohybuje se podle jednotl. poddruhů od 30 do 38 cm / některé zdroje uvádějí i více cm /. Na nynější přerovské burze byli vedle sebe nabízeni dva samečci - polychloros a aruensis, spolehlivě jsem osobně určil jen tu formu aru.
Vše asi bude o péčí ze strany chovatele v době odstavu. Po svých zkušenostech s dokrmovanýmí papoušky mohu prohlásit, že pap. konžský je kategorie chápání a chování o stupeň nad papouškem senegalským a žako je ještě "up" nad pap. konžskými. Tím nehaním samozřejmě žádný z uvedených druhů, každý má něco do sebe a i cenová pořizovací hladina je u všech také rozlišná.
Jinak si myslím, že na všechny dotazy zde položené je v globále vždy několik dobrých odpovědí, sám preferuji odpovědi od chovatelů, kteří s danou problematikou mají nějaké zkušenosti nebo aspoň seriozní zdroje.
Doporučené dávkování dle návodu je 1ml na 5kg živé váhy. Osobně podávám do 1l napájecí vody 2ml Imunoglukanu, pitná voda samozřejmě není zkonzumována denně celá, proto ten poměr. Mělo by být jedno ,jestli se jedná při podávání do vody o andulku nebo většího papouška, směrodatné je množství zkonzumované vody - a to liší od velikosti papouška. Dávkování na piškot b blo samozřejmě v kapkách /2-4 na kus andulky?/
Jen na vysvětlenou, nyní ručně dokrmuji papouška žaka a pap. konžského - každého za jiným účelem, žako jde jako společník nebo zůstane doma a konžský bude použit v chovu. Každému z nich, i když jsou drženi spolu - nyní již v kleci - věnuji jinou pozornost.
Stále pokládám za nejlepší si vše v klidu dopředu nastudovat, než potom dlouhý čas odstraňovat strach z ruky a snažit se ochočovat. Zvlášť senegalec, pokud je dobře socializovaný, tak jste schopen si jej donést domů od nového majitele v kapse bundy nebo za košilí. Prohlášení typu " však on skrotne až se uklidní " jsou ve většině případů komerční kecy, sloužící spíše k prodeji a k uklidnění vás.
Papoušky většinou začneme chovat protože se nám líbí barevně nebo svým chováním, projevem. Držíme buď jednoho papouška jen pro radost nebo více párů převážně s úmyslem docílit odchovů. Z mého pohledu je pro obě skupiny majitelů či chovatelů nejdůležitější povědomí, že se jedná o živého tvora, který má své nároky jak na prostor ve kterém bude přebývat, na vhodné složení krmné dávky, která se pro jednotlivé druhy může lišit a samozřejmě nároky na péči / úklid / a na čas strávený v jeho či jejich společnosti. "Nějaké" drobnosti jako podpora rodiny a dostatek financí pokládám za samozřejmost. Chovatel je tedy v podstatě krmič, uklízečka a veterinární asistent v jedné osobě. Dostatek znalostí o svých chovancích a snaha o citové porozumnění z vás navíc udělá ještě i věčného studenta. Nyní vše zvažte, zda vám to stojí za to, být ve společnosti papoušků a až pak se následně a uváženě rozhodněte pro který druh máte nebo jste schopen vytvořit vhodné podmínky.
Tato diskuse by neměla posloužit k náboru do chovu papoušků, ale ty,kteří si nejsou zas až tak jisti od chovu ODRADIT. Je přece nesmysl za své peníze udělat nešťastným časem sebe a hlavně toho živého tvora, který bude ZCELA odkázán na vaši péči.