Již asi měsíc fungují nové, přepracované stránky internetové Nové Exoty. Dovolil bych si vás upozornit na opravdu zajímavá videa papoušků z volné přírody v sekci Chovatelství. Jedná se o záběry třeba andulek, vzácných druhů kakaduů, ar, arar nebo lori či kakapo. Doporučuji shlédnout.
Souhlasím s Orinou, koupi papouška / nebo jakéhokoliv jiného živého tvora / by si měl nový majitel dobře zvážit, vysvětlit sám sobě proč jej vlastně tak touží mít a v případě pochybnosti od tohoto záměru ustoupit. Teroretickou vybavenost pokládám za automatickou věc.
Pámelník se údajně zkrmovat může, prozatím jsem ale nezkoušel. Zamražuji velké množství všech druhů červených jeřabin, temnoplodec - černou jeřabinu a hloh - existuje u nás také asi 4-5 druhů. Ten hloh sbírám až do do prosince, moji bětší pap. jej konzumují i přezrálý.Šípky u mých větších pap. moc oblíbené nejsou, ale agapornisové se můžou utlouct.
Osobně jsem tento materiál nepoužil při stavbě chov. zařízení, ale vím o hodně chovatelích, kteří z této překližky měli či mají vyrobeny hnízdní budky - papoušci, hlavně ti velcí / žako, kakadu, amaz. či ary / bezproblémově hnízdí a jsou OK. Budky samozřejmě papoušci ohlodávají a jsou v pohodě.
Nebál bych se tuto odolnou překližku použít.
Určitě bude lepší, když se tady budou řešit otázky kolem problematiky chovu od andulek až třeba po ary, než otázky typu výkup - za kolik. Omílaní tohoto tématu by sice každý týden zvedlo počet diskutujících, určitě by však nepozvedlo úroveň fora.
Vrůzných obdobích roku - dle nabídky krmiva a období klidu či plánováných odchovů - používám tekuté přípravky fy. Aquamid, sirup Calcium Chloratum, Brilant AV, Promotor a Imunoglukan.Samozřejmě ne vše najednou, dle vlastního záměru.
Také jsem neodolal a před časem černý oves koupil. Ptákům to bylo jedno, spíše dávali přednost ovsu klasickému. Při pozdějším dotazu u prodejce jsem se dozvěděl,že hlavní rozdíl je v ceně. Tak nevím.
PS-už jsem viděl i černou kukuřici / nebyla spálená!/
Trošku mně osobně mrzí, že i na zdejší diskuzi začíná být prioritou cena ve výkupu po větších burzách. To se děje již několik let na diskuzi i Fauny a jeví se mi to jako hrůza.... Zdejší návštěvníky fora jsem tipoval spíše na mladé lidi, kteří chtějí chovat a ne množit za každých okolností jen pro výkup. Samozřejmě že registruji i chovatelé- starší ročníky, mezi které sám také patřím a myslím, že naše priority se točí někde jinde než u výkupu.
4Ruza5- "drzouni sprostý" se pohybují vždy kolem desetikorunových částek.
4 Zbyňka - díky ti za rozumnou regulaci některých příspěvků.
Samozřejmě že se krmí směsí zrnin, při podávání jednotlivých složek zvlášť bys asi neměl kde dát misky. Větším papouškům dávám směs pro ně odpovídající do jedné misky, do další dostávají směs pro agapornisy a ještě zvlášť granule. Ovoce a zeleninu podle nabídky dostávají buď také zvlášť nebo na první misku se zrninami.
Žakové a mnoho dalších druhů se již opravdu od počátku letošního roku nemusí registrovat. Seznam těchto druhů, které již nepodléhají povinné registraci naleznete v posledních dvou číslech čas. PAPOUŠCI / čísla 3 nebo 4/. cena 65kč.
Chovatelem začínáte být ve chvíli, kdy sám začínáš cítit že zájem o chov je dlouhodobějšího rázu, že opadlo to počáteční nadšení a že mít nějaké zvíře je již nutnost. Nemá to nějakou souvislost s počtem chovaných zvířat, jen bych myslel že majitel jednoho jedince je mazlíčkář, ty tak trochu od těch pravých skalních chovatelů odděluji. Pak se již automaticky shromažďují informace, šetří finance na další rozšíření chovu, navštěvují stejně "postižení". Taková moje definice chovatele je uklízečka s okem veterinárního technika a hlavně s citem pro živé tvory.